Jump to content

Πράσινο χνούδι


katerinan

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Έχω μπόλικο πράσινο χνούδι σχεδόν παντού. Στα φυτά, στα τζάμια και στο χαλίκι. Έχω αυξήσει το CO2 σε 40 φυσαλίδες το λεπτό, έχω κάνει αρκετές αλλαγές νερού τον τελευταίο καιρό γιατί είχα βάλει Bactopur για Fin rot και μετά άνθρακα για 4 μέρες, οπότε έγιναν δύο καλές αλλαγές μέσα σε μια εβδομάδα αλλά το πρόβλημα παραμένει. Φαντάζομαι πως φταίει το χαμηλό ποσοστό CO2 γιατί το Kh είναι 8 και το Ph 7,4 αλλά φοβάμαι να βάλω παραπάνω CO2 γιατί αν ρίξω έτσι το Ph στις αλλαγές τι γίνεται που το Ph βρύσης είναι γύρω στο 8?

Μήπως πρέπει να ανεβάσω το Kh με σόδα που μπορώ να βάζω και στις αλλαγές? Μήπως πρέπει να αλλάξω την φωτοπερίοδο? Το ενυδρείο μου είναι 60lt. ανοιχτό με φωτιστικό που έχει 2 Τ5 x 24,μια ροζ και μία άσπρη σε απόσταση 15 περίπου cm από το νερό και ανάβει 12 με 7.30.

Μετρήσεις:

NH3, NH4: 0

NO2: 0

NO3: 0

GH: 10

KH: 8

PH: 7.4

Τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

δεν μας ειπες φωσφορικα ποσο εχεις...

κατι δεν μετρας σωστα..

νο3=0..??? αποκλειεται.

για να σου δωσω απαντησεις πρεπει να ξερω τις μετρησεις σου,και εχω τη γνωμη οτι κατι δεν παει καλα....

αληθεια τι νο3 εχει η βρυση σου...?

Link to comment
Share on other sites

δεν μας ειπες φωσφορικα ποσο εχεις...

κατι δεν μετρας σωστα..

νο3=0..??? αποκλειεται.

για να σου δωσω απαντησεις πρεπει να ξερω τις μετρησεις σου,και εχω τη γνωμη οτι κατι δεν παει καλα....

αληθεια τι νο3 εχει η βρυση σου...?

Δεν έχω test για φωσφορικά.

Το test ΝΟ3 που έχω (υγρό Sera, λήξη 11/2011) και το stick Tetra δείχνει Ο και στο νερό της βρύσης.

Έχω 4 φυτά γρήγορης ανάπτηξης, 3 μέτριας, Java moss και μια Anubia nana δεμένα σε ρίζα.

Βάζω υγρό λίπασμα καθημερινά και έχω και υπόστρωμα για 50lt JBL.

Link to comment
Share on other sites

katerinan,

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω με τα Νο3 να δειχνουν 0...

αλλαξα τεστ και αμεσως μου εδειξε 12,5...

οποτε καταλαβενεις τι πρεπει να κανεις και εσυ...

........Δες Εδω........

ΥΓ... Εγω την αλγη την καταπολεμησα με συχνες αλλαγες νερου, αυξηση Co2 και Excell... :D

Έγινε επεξεργασία - tsagod
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να πάρω καινούργια tests τουλάχιστον για ΝΟ3 και φωσφορικά. Μήπως μπορείτε να μου πείτε πια μάρκα είναι αξιόπιστη να μην τα πληρώνω διπλά και τριπλά?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

της API θεωρουνται απο τα αξιοπιστα..

Link to comment
Share on other sites

δεν μας ειπες φωσφορικα ποσο εχεις...

κατι δεν μετρας σωστα..

νο3=0..??? αποκλειεται.

για να σου δωσω απαντησεις πρεπει να ξερω τις μετρησεις σου,και εχω τη γνωμη οτι κατι δεν παει καλα....

αληθεια τι νο3 εχει η βρυση σου...?

Φωσφορικά 0.5 ppm

και οι τρίχες φουντώνουν....

post-5910-1199373097_thumb.jpg post-5910-1199373555_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ξέρω τι να κάνω λέω να σβήσω τα φώτα για 2-3 μέρες και ο Αλάχ ας βάλει το χέρι του :D

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν ξέρω τι να κάνω λέω να σβήσω τα φώτα για 2-3 μέρες και ο Αλάχ ας βάλει το χέρι του :blink:

κακο δεν θα κανεις,αλλα ουτε τη λυση δεν θα δωσεις....

παρε ενα αξιοπιστο υγρο τεστ για νιτρικα και μετρησε....

συχνες και μικρες αλλαγες νερου,και βγαζεις με το χερι η κλαδευεις τα τριχωτα φυλλα... ;)

ειναι πολυ ευκολη αλγη,και θα φυγει γρηγορα..... :D

Link to comment
Share on other sites

κακο δεν θα κανεις,αλλα ουτε τη λυση δεν θα δωσεις....

παρε ενα αξιοπιστο υγρο τεστ για νιτρικα και μετρησε....

συχνες και μικρες αλλαγες νερου,και βγαζεις με το χερι η κλαδευεις τα τριχωτα φυλλα... ;)

ειναι πολυ ευκολη αλγη,και θα φυγει γρηγορα..... :D

Πήρα test και μέτρησα!!!!!!

0!!!!

Δεν βρήκα Api πουθενά και πήρα Jbl. Έδωσα και νερό μου στο pet shop και έκαναν και με το δικό τους test ένα Τropic marine και πάλι 0!!!

Πρέπει να το ανεβάσω όπως μου είχε πει ο Χρήστος παλιότερα?

Φταίει αυτό για την άλγη?

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια φταιει...

μπορεια απο ετοιμα σκευασματα να χρησιμοποιησεις(με μετρο και προσοχη ομως..!!) το nitrogen της seachem,σε μικροτερη δοση αρχικα απο την αναγραφομενη στη συσκευασια και παραλληλα με αλλαγες νερου να επαναφερεις το συστημα σε ταξη..

Link to comment
Share on other sites

το nitrogen της seachem,σε μικροτερη δοση αρχικα απο την αναγραφομενη στη συσκευασια και παραλληλα με αλλαγες νερου να επαναφερεις το συστημα σε ταξη..

Το έβαλα. Μετά από πόσο καιρό θα δω ν' ανεβαίνουν τα Νιτρικά? Συνεχίζω το λίπασμα?

Ευχαριστώ

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα. Μετά από πόσο καιρό θα δω ν' ανεβαίνουν τα Νιτρικά? Συνεχίζω το λίπασμα?

Ευχαριστώ

Κατερίνα

αυτο θα εξαρτηθει πο την καταναλωση που εχουν τα φυτα σου...μετρας ανα 2 μερες και βλεπεις...

ετσι κι αλλιως καλο ειναι την δοση της λιπανσης να την σπασεις σε ισοποσες εβδομαδιαιες μεριδες....δηλ αν πχ πρεπει να ριξεις 6ml,καλο θα ειναι να ριχνεις 1 ml ημερησιως και δεν ριχνουμε ποτε νκαι τιποτε την ημερα που αλλαζουμε νερο..

για τις οποιες εξελιξεις,να εχεις υππομονη και να δωσεις περιπου 20-25 μερες στα φυτα σου για να δεις τις οποιες αλλαγες...

καλη συνεχεια. :D

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα εξαρτηθει πο την καταναλωση που εχουν τα φυτα σου...μετρας ανα 2 μερες και βλεπεις...

ετσι κι αλλιως καλο ειναι την δοση της λιπανσης να την σπασεις σε ισοποσες εβδομαδιαιες μεριδες....δηλ αν πχ πρεπει να ριξεις 6ml,καλο θα ειναι να ριχνεις 1 ml ημερησιως και δεν ριχνουμε ποτε νκαι τιποτε την ημερα που αλλαζουμε νερο..

Συγγνώμη αν σε κουράζω αλλά για να είμαι σίγουρη πως δεν θα κάνω καμιά βλακεία. :D

Το flourish nitrogen της Seachem λέει πως βάζω 2 φορές την εβδομάδα από (1ml).

Έβαζα καθημερινά λίγο (0.8ml) Giovanni's Trace+ της Ocean Nutrition.

Θα βάζω και τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Έβαζα καθημερινά λίγο (0.8ml) Giovanni's Trace+ της Ocean Nutrition.

Θα βάζω και τα 2?

συγνωμη αν και εγω δεν ειμαι η....δομη :D ,αλλα το παραπανω σκευασμα δεν το γνωριζω,ουτε το εχω δουλεψει ποτε,αρα δεν εχω αποψη.

αν ειναι παραπλησιο προιον,τοτε καλο θα ειναι να το αποφυγεις,γιατι ολα τα λιπασματα της seachem ειναι πολυ δυνατα,και δεν θελουμε υπερβολη στη λιπανση.

Link to comment
Share on other sites

Και μια τελευταία ερώτηση:

Στο 20λιτρο με τη γέννα, έχω το ίδιο πρόβλημα ΝΟ3:0

Έχει 2-3 φυτά και κερατόφυλλο. Να βάλω κι εκεί λίγο?

Εκεί έβαλα όπως διάβασα λίγο κρόκο αυγού μια φορά και από τότε έχω ΝΟ2:0,1 και δεν πέφτει με τίποτα ούτε με τις αλλαγές. Πως τα έχω κάνει έτσι? Τίποτα δεν πάει σωστά. Έχω αρχίσει και απελπίζομαι. :D

Link to comment
Share on other sites

τον κροκο αυγου τον βαζουμε με πολυ προσοχη ,ιδιαιτερα αν εχουμε λιγα λιτρα...μπορει να μας λερωσει πολυ γρηγορα και με ασχημα αποτελεσματα το νερο....

στο 20λιτρο γιατι να ριξεις νιτρικα ,αφου ειναι γεννηστρα και προφανως δεν εχεις μονιμα εκει μεσα φυτα...τωρα αν θελεις να ριξεις λιγουλακι,θα ελεγσα καλυτερα οχι.

μην απελπιζεσαι..ξερεις οτι πολλες φορες οταν θελουμε κατι πολυ και το ζαλιζουμε...(αν με πιανεις..)καταφερνουμε (νομος μερφυ),ακριβως τα αντιθετα αποτελεσματα..γιαυτο μην ανυσηχεις..

ολα θα πανε καλα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...