Jump to content

Προτάσεις για Tanganyika


antonis_p

Recommended Posts

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους

Θα ξεκινήσω το 2ο ενυδρείο μου (το ψάχνω ακόμα - γύρω στα 100lt) και θέλω να βάλω

είδη της λίμνης tanganyika.

Θα ήθελα μερικές προτάσεις για τα ψάρια που θα μπορούσα να βάλω λαμβάνοντας

υπόψη ότι:

- προτιμώ πολλά ψάρια στο ενυδρείο παρά λίγα

- καλό είναι κάποια να κολυμπάνε και πιο ψηλά (δεν ξέρω εάν υπάρχουν)

Σχετικά με το ενυδρείο, εκτός από τα πολύ γνωστά juwel, υπάρχει κάποια άλλη αξιόπιστη μάρκα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου,

100 λίτρα μικτά και πολλά ψαρακια δύσκολα.

Μόνο άν βάλεις κάποιο ζευγάρι και έχεις την υπομονή να γεννήσουν και να κρατήσουν τα μικρά τους.

Απο κει και πέρα μπορείς να βάλεις κιχλίδες των κοχυλιών αλλά δεν θα εχεις κίνηση ψηλά.

Η να περιοριστείς σε ενα ζευγάρι julidochromis transcriptus η neolamprologus caudopunctatus (αυτα βρίσκεις στην αγορά τουλάχιστον), http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=14332

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους

Θα ξεκινήσω το 2ο ενυδρείο μου (το ψάχνω ακόμα - γύρω στα 100lt) και θέλω να βάλω

είδη της λίμνης tanganyika.

Θα ήθελα μερικές προτάσεις για τα ψάρια που θα μπορούσα να βάλω λαμβάνοντας

υπόψη ότι:

- προτιμώ πολλά ψάρια στο ενυδρείο παρά λίγα

- καλό είναι κάποια να κολυμπάνε και πιο ψηλά (δεν ξέρω εάν υπάρχουν)

Σχετικά με το ενυδρείο, εκτός από τα πολύ γνωστά juwel, υπάρχει κάποια άλλη αξιόπιστη μάρκα;

Ευχαριστώ.

Ψαρια που κολυμπουν ψηλα ειναι τα cyprichromis Leptosoma και τα Paracyprichromis Nigripinis(blue neon)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους

Θα ξεκινήσω το 2ο ενυδρείο μου (το ψάχνω ακόμα - γύρω στα 100lt) και θέλω να βάλω

είδη της λίμνης tanganyika.

Θα ήθελα μερικές προτάσεις για τα ψάρια που θα μπορούσα να βάλω λαμβάνοντας

υπόψη ότι:

- προτιμώ πολλά ψάρια στο ενυδρείο παρά λίγα

- καλό είναι κάποια να κολυμπάνε και πιο ψηλά (δεν ξέρω εάν υπάρχουν)

Σχετικά με το ενυδρείο, εκτός από τα πολύ γνωστά juwel, υπάρχει κάποια άλλη αξιόπιστη μάρκα;

Ευχαριστώ.

To Water Inn εχει και απο τα δυο ειδη που σου εγραψα

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι 100Λ είναι πολύ λιγα για τα Leptosoma και τα Nigrippinis....

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι 100Λ είναι πολύ λιγα για τα Leptosoma και τα Nigrippinis....

Για ενα η δυο το πολυ δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για ενα η δυο το πολυ δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Ποιος ο λογος να εχεις ενα δυο απο την στιγμη που ζουν σαν ομαδα.

Ο αρσενικος θελει ενα χαρεμι για να σου βγαλει την συμπεριφορα του.

1,20 και πάνω θέλουν και σε αναλογια 2-3 αρσενικα προς 7-8 θυλ....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος να εχεις ενα δυο απο την στιγμη που ζουν σαν ομαδα.

Ο αρσενικος θελει ενα χαρεμι για να σου βγαλει την συμπεριφορα του.

1,20 και πάνω θέλουν και σε αναλογια 2-3 αρσενικα προς 7-8 θυλ....

Εχεις δικιο φιλε Χρηστο,και εγω 3 εχω.1 αρσενικο και 2 θυληκα σε 240 λιτρα και δεν εχω δει κατι ιδιαιτερο ακομα.Απλα δεν μου ηρθε κατι αλλο στο μυαλο που να κολυμπαει ψηλα.Να ζητησω συγνωμη απο το φιλο μας για τη λανθασμενη προταση μου

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις συμπεριφορες πρεπει να δωσεις χωρο και να φτιαξεις της κατάλληλες διακοσμητικες συνθηκες....

Εγω στα 240 λίτρα θα ειχα 3 και ισως 4 διαφορετικα ειδη,οχι παραπάνω.

Εκει ειναι η μαγεια,να τα βλέπεις να γεννανε,να τα κρατανε(εχει να κανει και με το ειδος βεβαια αυτο) και γενικώς να εχεις ενα ενυδρείο που θα συνυπάρχουν διαφορετικές κοινωνικες ομάδες ψαριών και οχι ενα απο όλα....

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις συμπεριφορες πρεπει να δωσεις χωρο και να φτιαξεις της κατάλληλες διακοσμητικες συνθηκες....

Εγω στα 240 λίτρα θα ειχα 3 και ισως 4 διαφορετικα ειδη,οχι παραπάνω.

Εκει ειναι η μαγεια,να τα βλέπεις να γεννανε,να τα κρατανε(εχει να κανει και με το ειδος βεβαια αυτο) και γενικώς να εχεις ενα ενυδρείο που θα συνυπάρχουν διαφορετικές κοινωνικες ομάδες ψαριών και οχι ενα απο όλα....

Χρηστο πες μου τη γνωμη σου σε παρακαλω.Σε 72 λιτρα μπορουν να συνυπαρξουν 2 ομαδες,ocelatus και multifaciatus,και απο ποσα η καθε ομαδα;Τα ocelatus τα βλεπω αρκετα επιθετικα για το μεγεθος τους.

Link to comment
Share on other sites

Οχι,γιατι και οι δυο θα πάνε για τα κοχύλια και θα γινει μάχη,ασε που τα λίτρα ειναι και λίγα.

Σιγουρα θα περπατησει με ενα χαρεμι multifasciatus μονα τους.

Με τα occelatus παιζει γιατι πρέπει να ταιριάξουν μεταξυ τους κατι που δεν ειναι σίγουρο.

Αν μπορείς βρες ενα μεγάλο αρσενικό και δυο μικρότερες θυληκες και με λιγη τυχη ισως κάτσει.

Εμενα να φανταστεις ειχα τρεις θυληκες και ενα αρσενικο μικρο στο μεγεθος τον οποίο ειχαν βάλει στην γωνία,και μετα απο 4-5 γεννες(πήγαινε το βράδυ μαλλον και τα γονιμοποιούσε) τον σκότωσαν...φαντάσου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι,γιατι και οι δυο θα πάνε για τα κοχύλια και θα γινει μάχη,ασε που τα λίτρα ειναι και λίγα.

Σιγουρα θα περπατησει με ενα χαρεμι multifasciatus μονα τους.

Με τα occelatus παιζει γιατι πρέπει να ταιριάξουν μεταξυ τους κατι που δεν ειναι σίγουρο.

Αν μπορείς βρες ενα μεγάλο αρσενικό και δυο μικρότερες θυληκες και με λιγη τυχη ισως κάτσει.

Εμενα να φανταστεις ειχα τρεις θυληκες και ενα αρσενικο μικρο στο μεγεθος τον οποίο ειχαν βάλει στην γωνία,και μετα απο 4-5 γεννες(πήγαινε το βράδυ μαλλον και τα γονιμοποιούσε) τον σκότωσαν...φαντάσου.

Καταλαβα.Προς αποφυγην δυσαρεστων θα προχωρησω με multifaciatus.Χρηστο ευχαριστω!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...