Jump to content

ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΜΕ ΜΟΝΟΜΑΧΟ


CHRIS4204

Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλή χρονιά!

Στο 120άρι μου έβαλα προσφάτως ένα μονομάχο και 4 σκαλαράκια μικρά .

Προς το παρόν δεν έχω δει κανένα καυγά.Θεωρείτε ότι θα έχω πρόβλημα αργότερα?

Ο μονομάχος κάθεται κυρίως γύρω από το θερμοστάτη!δεν μπορώ να πω ότι κρύβεται απλά αράζει εκεί Υπάρχει πρόβλημα μήπως??

Ηθερμοκρασία είναι ρυθμισμένη στο 27.. Ακόμα και όταν κολυμπάνε ή τρώνε τα σκαλάρια δίπλα του δεν ενοχλείται.

Μήπως δεν έχει ακόμα συνηθίσει το μέγεθος του ενυδρείου σε σχέση με το ποτηρακι?

Δεν τον βλέπω να κολυμπάει γενικά.

4 μέρες είναι μέσα μόνο

1-2 φορές έχει ψιλοκυνηγήσει ένα περίεργο σκαλαρι αλλα τιποτα το ιδιαίτερο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αργά ή γρήγορα τα σκαλάρια θα "την πέσουν" στον μονομάχο .

Αυτό είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο μπορώ να βάλω μέσα στο ενυδρείο?

Σας παρακαλώ συγκεκριμένα γιατί όλοι γενικά μου απαντάνε.

Link to comment
Share on other sites

Χαλίκι μέτριο έχω μέσα

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο μπορώ να βάλω μέσα στο ενυδρείο?

Σας παρακαλώ συγκεκριμένα γιατί όλοι γενικά μου απαντάνε.

Είναι δύσκολο να σου προτείνουμε ψάρια όταν υπάρχει μια τεράστια γκάμα από ψάρια που θα μπορούσες να βάλεις. Ο κάθε ένας έχει διαφορετικά γούστα , τα δικά μου γούστα για ένα 120 είναι να βάλω ένα κοπάδι νέον μερικά κόρυ και οτοκυκλους. Άλλος πάλι μπορεί να σου πει άλλο συνδυασμό βλέπεις γούστα είναι αυτά.

Ένα είναι σίγουρο δεν θα έβαζα σκαλάρια σε 120 λίτρα και αυτό όχι για τη δεν τα αρκούν τα λίτρα, αλλά διότι ένα τέτοιο ενυδρείο θα υστερεί σε ύψος. Και τα σκαλάρια θέλουν το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Το ύψος είναι 55 νομίζω ότι αρκεί. ε?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι 55 αρκεί. Αν κρατήσεις τα σκαλάρια δεν θα μπορέσεις να βάλεις τίποτε άλλο εκτός από κόρυ στον βυθό και για αλγοφάγα τους οτοκηκλους. Μπορεί αυτός ο συνδυασμός να σου φαίνεται λιτός αλλά τα σκαλαρια δεν ανέχονται πολλά ψάρια αλλά δεν σε παίρνει και σε λίτρα. Το κάθε σκαλάρι θέλει 50 λιτρα καθαρό νερό και με τα κόρυ και τους οτοκηκλους είδη θα ξεφύγεις λιγάκι. Κανονικά λέμε σκαλαρια κάτω από 200 λίτρα δεν κάνει να βάζουμε. Προσωπικά όμως παρατήρησα αν έχουμε το ανάλογο ύψος και το ενυδρείο μας δεν είναι γεμάτο και είναι όμορφα διακοσμημένο, (μπόλικα φυτά αλλά και ελεύθερο χώρο να κολυμπούν ) δεν έχουμε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανά διάβασα με διέφυγε μια βασική λεπτομέρεια ενώ νόμιζα ότι την ανέφερα :D .

Για αυτό για να μην παρεξηγηθώ τα παραπάνω που γράφω αφορούν μόνο ένα ζευγάρι σκαλαρια όχι 4 σκαλάρια. Τα σκαλαρια όταν είναι μικρά είναι ομαδικά ψάρια ενώ όταν μεγαλώνουν και έχουν δημιουργήσει ζευγάρι ζουν περισσότερο μοναχά τους. Αν λοιπόν έχεις ένα τέτοιο ζευγάρι τότε ναι μπορείς να το τοποθετήσεις ειδάλλως όχι.

Link to comment
Share on other sites

O μονομαχος οταν βρισκεται με αλλα ψαρια μαζι γινεται το εξης αναποφευκτο :

ή τα εξολοθρευει ή (αν ειναι μεγαλα για τα δοντια του) πεθαινει νεος απο το αγχος που του δημιουργουν (το δειχνει δεν το δειχνει).

Ετσι ειναι η φυση τους :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...