Jump to content

Ηρθα


GG707

Recommended Posts

Γειά σας,

Kαταρχάς κάλη χρονιά Φιλοι συνενυδριωτες,

Είμαι ο Γιώργος Γεράκης και έχω 2 μίκρα ενυδρία απο το 98 με χρυσόψαρα μόνιμα το 1 και το άλλο με 2guppi 4 neon kai 1 coridora και 1 γλυφτη ...εχω υπέρβει το οριο του ενυδρίου λιγάκι...(ειναι 20λιτρα)και Αποφάσησα να κάνω κάτι μεγαλύτερο, έχω βρει ενα αρκετα ωραιο στα 120 λτ και μάλλον θα κάνω την κήνιση να το παρω λείαν συντομος..υπαρχουν καποιες προτάσεις για την διακόσμιση...??

ευχαριστώ ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΡΑΚΗΣ

(sorry gia ta orthografika synithws grafw me latinikoys xarakthres....)

Έγινε επεξεργασία - GG707
Link to comment
Share on other sites

Καλως Ορισες στην παρεα μας.

Πράγματι εχεις ξεπερασει "λιγακι" το οριο του ενυδρειου. Για ν αακριβολογουμε, το εχεις ξεπερασει κατα πολύ.

Στο καινούριο θα μεταφέρεις τα "2guppi 4 neon kai 1 coridora και 1 γλυφτη", σωστά?

Για διακόσμηση εγώ να εβαζα καποιο φυσικό λεπτοκοκκο χαλικάκι κανενα ξυλο και μερικά ευκολα φυτά.

Διαβασε και τα σχετικα αρθρα για ξεκινημα νεου ενυδρειου, στρωσιμο κλπ και οτι θελεις ρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την Γρήγορη ανταπόκριση φίλοι μου,

Ναι όντως θα μεταφέρω τα τροπικά εκεί οπότε θα έχω στο ένα τα χρυσόψαρα και το άλλο θα το έχω για καραντινα, ζευγαρωμα κτλ.... κυριολεκτηκα απο εχθές που έγινα μέλος στο forum έχω λιώσει στο διάβασμα μιας και το ανακάλυψα καθως προσπαθουσα να βρω πληροφορίες σχετικα με το καινούργιο που θέλω να στήσω....έχω διαβάσει τα περισσώτερα σχετικα με το στρώσιμο αλλα και μετέπητα...βέβαια έχω πολύ ακόμα... Ξεχασα να αναφέρω οτι στο άλλο 20λιτρο με τα χρυσόψαρα εχω και εναν μονομάχο και ενα γατόψαρο και ενα γλυφτράκι... και εχουν και τα 2 βιολογικο φιλτρακι εσωτερικο elite mini το οποίο ειναι για 11λιτρα το λιγότερο και μεχρι 25 νομίζω.....φαινεται οκ..???

Φιλικα Γερακης Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς όρισες Γιώργο στο ΑΖ...! :D

Εδώ θα βρεις όση βοήθεια χρειάζεσαι...! ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 χρυσοψαρα 1 μονομαχο 1 γατοψαρο και 1 πλεκο συμφωνα με τον φιλο poseidon 11...αληθεια ολοι οι "γλυφτες "ειναι πλεκο..???η ειναι αυτα τα μαυρα με το μεγαλο στομα..????εμενα στο pet shop μου το δωσαν για γλυφτη...και ειναι αλλο ο πλεκοστομος και αλλο ο πλακοστομος η μιλαμε για το ιδιο..???

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum μας και καλή επιτυχία στις αναβαθμίσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο εχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ψαρια και σε αυτο το ενυδρείο.

Για να καταλάβεις, σε 20 λιτρα ΕΝΑ χρυσοψαρο ειναι οριακό.

Αλήθεια πες μας λίγο για τα ενυδρεια σου, πόσο καιρό τρεχουν, τι συντήρηση κανεις κλπ. Τα ψαρια γενικά πως πάνε? Ποσο ζουνε, κλπ?

Μην με παρεξηγήσεις, δεν το λέω ούτε ειρωνικά, ούτε τίποτα, απλά θέλω να μάθω, μιας και εγώ αρκετά παλαιότερα ήμουν στην ιδια κατάσταση και τα ψαρια μου δεν ζουσαν πάνω από λίγους μήνες..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΠΑΛΙ thanks για το καλοσωρισμα...

λοιπον φιλε Γιωργο τα εχω και τα 2 απο το 98 ειμαι 18 ξεκινησα στα 10 με τους δικους μου ...ξερεις..στο πανηγυρη μικρος κατι εβλεπα και κλασικα το θελα...

ετσι λοιπον πηρα ενα χρυσοψαρακι με γυαλα...πανο στον μηνα εκανα αναβαθμηση σε ενυδριακι και μετα απο κατι μερες πειρα και το δευτερο στο οποιο εβαλα τροπικα...

Αυτο με τα χρυσοψαρα εχει φιλοξενισει καμποσους ενοικιαστες μεχρι τωρα...ο ενας μαλιστα απεβιωσε προσφατα μετα απο 5μιση στα 6 χρονια οποτε και το ξανα φιαξα οπως ειναι αυτη την στιγμη...

Το αλλο ειχε ξεκινησει κλασικα με νεον και guppi με θερμοστατη φιλτρο βυθου που κατεληγε σε ανθρακα και κατι προερετικα φαρμακακια...και απο αυτο εχουν περασει σαλιγαρακια αρκετα παλια και σκαλαρακι...και ειχα και ενα μαυρο που μου τοχαν πει πλακοστομο (μπορει να ζησει μεχρι και 27 χρονια...)

βεβαια μου το ξεκανε το σκαλαρι σε κατι μερες και μετα εφυγε και αυτο...μαλλον του τσιμπαγαν τις κερεες...και κατεληξε οπος προανεφερα...α εχουν και τα 2 βιολογικο φιλτρο

Φιλικα Γεράκης Γιώργος

Υ.Σ. μην ανυσιχεις δεν τιθεται θεμα ειρωνιας κτλ...ουτος η αλλος πιστευω οτι και αυτος ο κόσμος οπως ο κόσμος του μοντελισμου που ανοικω επισεις...εχει ποιοτικα ατομα...

Και παλι thanks γενικωτερα...

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτιση τι φυτα μπορω να βαλω και ποσα απο καθε ιδος σε τι διαταξη και τι να προσεξω...????

ευχαριστω Γερακης Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλός ήρθες στην παρέα του ΑΖ,χρόνια πολλά με υγεία και καλή χρονιά...

Χωρίς να με παρεξηγήσεις...παρατηρώ με πολυ προσοχή την πειθαρχία την ευγένια και την εξαιρετική ορίμανση του χαρακτήρα σου πράγμα αντίθετο με την τωρινή σου ηλικία...συγχαρητήρια.

Η συνέχεια θα είναι σίγουρα επιτυχής!!!

Φιλικά Κώστας :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...