Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Επιτέλους μετα απο καιρό διαβάζοντας και ζηλέυοντας τα καλούδιασας είμαι στη ευχαριστή θεση να ομολογίσω οτι χαζεβω και εγο το ενυδρειακί μου!Ειναι ενα Rio 125 και τρεχει εδώ και μισή ωρα!!Για αρχη εχει προστεθεί μονο το άλας και περιμένω να διαλυθεί για να προχορίσω στη εισαγωγή του αραγώνιτη!!!

Εχω μια απορια πρεπει να βαλο αντιχλωριο και να φτιαξω τις τιμές πριν βαλω τον αραγωνίτη η μετα!?

Παραθετο και φωτο!!!!!

Δυστηχως ειχαν τελειωσει οι κυκλοφορίτες για τα lt μου και προς το παρον ειμαι μονο με το μαμας!!!και κανο υπομονη να διαλυθει το αλατι θεου θελοντος !!!post-358-1204913666_thumb.jpg post-358-1204913703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα συγχαρητήριά μου!!!

Εύχομαι καλή επιτυχία στην πρόοδο των εργασιών σου.

Αν έβαλες νερό από το δίκτυο πρέπει να βάλεις και την ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου, πριν βάλεις την άμμο.

Αφού διαλυθεί το αλάτι και γίνει το νερό διαυγές, πάρε μέτρηση αλατότητας και κάνε τις απαραίτητες διορθώσεις μέχρι να το φέρεις στα επιθυμητά επίπεδα.

Ένας θερμαντήρας θα βοηθήσει αρκετά στη διάλυση του αλατιού.

Υπολόγισες την ποσότητα του νερού, που θα εκτοπιστεί, όταν βάλεις την άμμο??

Η βάση στήριξης του βράχου, πρέπει να τοποθετηθεί πρώτα, γιατί η άμμος θα σε δυσκολέψει αργότερα να την βυθίσεις αρκετά.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Το νερο ειναι απο το δικτυο και εχω παρει και αντιχλωριο(νομίζω τουλαχιστόν) αλλα δεν ξερω τι ποσοτητα να βαλω!!Εχει δυο επιλογες το μπουκαλι(to help repair damaged skin and fins and replace slime coating και to remove chlorine and chloramines)νομιζω οτι η δευτερη ειναι για τι περιπτωση μου!!Για τι ποσοτητα του νερο που θα φύγει οταν βαλω την αμμο καμια προβλεψη!!!(μεγαλη λαχταρα να το βαλω μπρος δεν σκεφτικα τιποτα!)Προσπαθ ω να εξεικιωθω με τα test μου φαινονται λιγο περιεργα η αληθεια ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο ειναι μα και πολυ ευχαριστω οταν καποια στιγμη μετα απο καιρο θα "χαζευεις" τους κοπους σου!

Καλη αρχη και απο μενα!!!! ;)

Υπολογισε και αφαιρεσε οσο νερο χρειζεται ,για να βαλεις την αμμο/αραγωνιτη.το remouve clorine αφαιρει τα στοιχεια απο το νερο (της βρυσης).υπαρχουν στο εμποριο και αντιχλωρια που εχουν και τις λειτουργιες του replace slim coat.Μην αγχωνεσαι υπερβολικα για αυτο που ειναι να κανεις.το ενυδρειο το χτιζεις λιγο λιγο σιγα σιγα με αρκετη υπομονη.ευχομαι τα καλυτερα και παλι και σε καποιο χρονικο διαστημα το ενυδρειο σου να αναδειξει εναν υπεροχο υφαλο!!!!!

Τα μελη της ομαδας του aquazone θα σε βοηθησουν σε ο,τι θελησεις!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους και sorry για τις χαζες αποριες μου!!!

Αλλα εχω πολλους προβληματισμους οπως τωρα που θα βαλω την αμμο λογικα θα φραξει την τρυπα κατω απο το μαμα φιλτρο που ανεβαζει το νερο στο κυκλοφοριτη αυτο ειναι φυσιολογικο?Ετσι πρεπει να γινετε αφου το νερο θα περνα μεσα απο την αμμο!!

Link to comment
Share on other sites

Τοποθέτησε το φίλτρο λίγο πιο ψηλά .

Αν αυτό δεν γίνετε, μην βάλεις παχύ στρώμα άμμου στο σημείο του φίλτρου.

Η είσοδος του φίλτρου πρέπει να μείνει ανοιχτή.

Θα πρέπει να προβείς σε αγορά αντίστροφης όσμωσης , γιατί με τα αντιχλώρια....

Επίσης ένα καλό ρεφακτόμετρο είναι απαραίτητο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε καλώς ήρθες στα αλμυρά

Καταρχήν είναι πολύ σημαντικό να ρυθμίσεις σωστά την αλατότητα. Ο φίλος Νίκος πολύ σωστά σου λεει ότι ένας θερμοστάτης θα βοηθήσει στο να διαλυθεί καλύτερα το αλάτι. Επίσης κάποιος κυκλοφορητής θα βοηθήσει ακόμη περισότερο.

Η είσοδος του φίλτρου δεν πρέπει να είναι κάτω από την άμμο. Στείλε μία φώτο με την είσοδο να δούμε αν μπορεί να γίνει καμιά πατέντα.

Κατά τα άλλα μην βιάζεσαι μην ακούς κανένα τυφλά (ούτε καν τους επαγγελματίες) αν δεν διασταυρώσεις την πληροφορία και ξεκίνα να διαβάζεις! (Εγώ προσωπικά έκανα όλα τα παραπάνω λάθος και το πλήρωσα και σε χρήμα και σε κόπο)

Καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να προβείς σε αγορά αντίστροφης όσμωσης , γιατί με τα αντιχλώρια....

Επίσης ένα καλό ρεφακτόμετρο είναι απαραίτητο

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο θαλασσAquazone...

Καλή αρχή σου εύχομαι και σίγουρα θα απολαύσεις ένα ωραιο reef σε λίγο καιρό!!!

Link to comment
Share on other sites

Η R.O ειναι στα σχεδια!!Για να μετραω την αλατοτητα εχω παρει πολυ καλο μηχανιμα απο οτι μου ειπαν!!Ειναι μεταλλικο σαν τηλεσκοπιο και βαζεισ το νερο απονο και μεσα απο το ματι βλεπεις ακριβως την αλατοτητα η οποια παρεπηπτοντος ειναι στο 1025!!!Καλα ειναι??

το ΝΟ2 δεν αλλαξε χρωμα το νερο οποτε υποθετο 0

το ΡΗ ειναι μεταξυ 8 και 8.3 νομιζο γυρο στο 8.2 αυτο που δεν καταλαβαινο ειναι η ΚΗ alkalinity!Ειναι 7dKH!!Αυτα προς το παρον τεστ για αμμωνια δεν ειχαν ειχε τελειωσει οποτε απο δευτερα!!!Που 8α παω για κατι ψιλα και ισος λιγο βράχο!!!Τα οικονομικα μου δεν ειναι και πολυ καλα(φοιτητης οπως εχω προαναφερει!!)Παντως με τη ευκαιρια αν καποιος πουλαει κατι που δεν του ειναι χρησιμο σε αυτον και νομιζει οτι θα το χρειαστω ας μου στειλει ενα Π.Μ(η αν απλα οτυ πιανει χωρo :D)

Ευχαριστω για το χρονο σας παντος και αυριο θα ανεβασω φωτο και με την αμμο την οποια τοποθετησα!(Θελει ενα σακι ακομα νομιζω...)

Link to comment
Share on other sites

το μηχάνημα που αναφέρεις είναι το ρεφρακτόμετρο και όντως είναι καλό και αξιόπιστο αρκεί να το καλυμπράρεις σωστά.

Η τιμή 1025 είναι ΟΚ!

Οι τιμές σου είναι οκ απλά ανέβασε λίγο το ΚΗ σου...

Link to comment
Share on other sites

Για σας και παλι οι μετρησεις σημερα νομιζω ειναι πιο πραγματικες αφου αρχισα

και εξικιωνομε με τα test(σε δυο τρεισ μερεσ 8α τελειωσουν ετσι οπως παω):thumbup:

Εχουμε και λεμε : αλατι 1025 σταθερα

dKH 13

ΝΟ2 0,5

ΝΟ3 25

ολα τα test εκτοσ του dKH ειναι της salifert εκτος του dKH ειναι tropic marine

Φίλε thess το ενυδρειο καστισε 158 eyro!

Και οι φοτο με αμμο.... :D;):blink:post-358-1204913919_thumb.jpg post-358-1204913942_thumb.jpg

οι αμμος ειναι 2-3 δαχτυλα το πολυ σε υψος απο το πάτο.... :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα πας!

Μην ξεχάσεις να φτιάξεις βάση για να τοποθετήσεις το βράχο.

Επίσης θα πρέπει να σβήσεις τα φώτα, όταν βάλεις βράχο.

Θα έλεγα να μην αγχώνεσαι από τώρα για τις τιμές του ΚΗ, παρά μόνο για την πορεία του κύκλου του αζώτου.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αυριο το πρωι με το καλο σκεφτομαι να παρο 5-6 κιλα βραχο να τον τοποθετησω ειναι καλες οι τιμεσ μου??Η να μην παρω να το αφησω για αργοτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να περιμένεις να φτιάξουν οι τιμές σου για να βάλεις βράχο.

Ο βράχος θα στρώσει στο ενυδρείο σου και το αποτέλεσμα θα φανεί όταν θα μηδενιστούν οι τιμές των παραγώγων του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα πρέπει να σβήσεις τα φώτα, όταν βάλεις βράχο , όπως είπε και ο Νίκος .

Βάλτον όλον μαζί (καμιά 15αριά κιλα) και άστον κανά μηνα με σβηστά φώτα.

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι....γιατί τα φώτα πρέπει να είναι κλειστά για 1 μήνα?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχει algae bloom κοινώς έξαρση τριχοειδούς άλγης, που θα τον προβληματίσει πολύ στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο κοραλλιογενής βράχος έρχεται απο μακρύ ταξίδι.

Πολλοί μικροοργανισμοί πεθαίνουν στην διάρκεια του ταξιδιού και θα πρέπει το σύστημά μας να τους αφομοιώσει και να παράγει άλλους , νέους μικροοργανισμούς ,που θα αποτελέσουν το βιολογικό μας φίλτρο.

Εκτός απο τους μικροοργανισμούς ,ο ζωντανός βράχος,κουβαλάει πάνω του σπόρους άλγης , κορραλιών,καβούρια,κ.α.

Αν εκτεθεί στο φώς αμέσως , αυτές οι άλγες θα ''φουντώσουν'' και αντί για reef θα έχεις φυτεμένο :D .

Το σωστό κουράρισμα είναι σε εξάμηνη συσκότιση, αλλά ποιός έχει τέτοια υπομονή.

Γ'αυτό ο ένας μήνας συσκότισης, είναι κατά την γνώμη μου, το ελάχιστο όριο.

Αλλιώς για να καταστρέψεις τις ανεπιθύμητες άλγες , θα σου πάρει απο 8 μήνες περίπου μήνες μέχρι 1 χρόνο.

Και αν τα καταφέρεις ...

Ο Calfo είχε αναφέρει, ότι παρόλο που είχε αφήσει βράχο σε σκοτεινό βαρέλι για 1 χρόνο , του εμφανίστηκαν και πάλι άλγες.. ;)

Η δύναμη της άλγης είναι ισχυρή και αξίζει να περιμένεις ,όσο το δυνατόν περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου καλή επιτυχία και θα σου δώσω μία συμβουλή: Κράτα τον ενθουσιασμό σου τώρα που είναι η αρχή για αργότερα, ώστε να μην το μετανιώσεις και βαρεθείς αργότερα.

Πρώτα σχεδίαζε και ύστερα εφάρμοζε. Επίσης μην πηγαίνεις στα μαγαζιά εαν δεν ξέρεις ακριβώς τι θέλεις και βάση του σχεδιασμού που έχεις κάνει

Link to comment
Share on other sites

Alo σορυ που χαθηκα αλλα ημουν διακοπουλες!!!Δεν καταφερα να φυγω χριστουγενα!!!Το ενυδρειο ειναι ακομα στη φαση που εχει μονο αμμο, γιατι απο φασισα να κανω και sump αλλα ακομα το ψαχνω με τζαμαδες οποτε μεχρι να εχω κατι σιγουρο δεν εβαλα βραχο!Αν δω οτι δεν μπορω να τρυπησω για sump(αυτο ειναι το προβλημα το sump υπαρχει το ενυδρειο δεν μου τρυπανε!) υπαρχει καμια αντιστοιχη λυση?Επισης εβαλα και εναν κυκλοφοριτη κοραλια 2 και σκεφτομαι να βαλω αλλον ενα μολις μπει ο βραχος!Θα ειμαι οκ απο κυκλοφορια??Ευχαριστω για την υπομονη σας :):helpjim::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...