Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Υπάρχει και η λύση της εξωτερικής υπερχείλισης.

Νομίζω ότι οι δύο κοραλία θα σε καλύψουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια το βραχο το καταλαβαινεις απο καπου οτι ειναι καλος η πας και αγοραζεις αυτο το κομματι που σου αρεσει και ολοι οι βραχοι ειναι ιδιοι??Παντως οπου εχω ρωτησει ολοι ειναι κουραρισμενοι απο οτι λενε!Εγω καλου κακου ενα μηνα θα ειμαι σβηστος!Κατα τα αλλα ολα βεβουν καλος νομιζω :) !Το κυκολο του αζωτου ποως θα καταλαβω οτι εχει γινει μετριετε απο καπου?

Link to comment
Share on other sites

Μετράς αμμωνία Νο2 και Νο3, αν κάνεις και μια αναζήτηση στο φορουμ θα βρεις αν θυμάμαι καλά κάποιο σχετικό αρθρο!!

Link to comment
Share on other sites

Το κυκολο του αζωτου ποως θα καταλαβω οτι εχει γινει μετριετε απο καπου?

το ενυδρείο είναι ασφαλές για τους πρώτους ζωντανούς οργανισμούς όταν έχει μηδενιστεί η αμμωνία και τα νιτρώδη ΝΟ2 ..

post-434-1200354013_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το βραχο το καταλαβαινεις απο καπου οτι ειναι καλος η πας και αγοραζεις αυτο το κομματι που σου αρεσει και ολοι οι βραχοι ειναι ιδιοι??Παντως οπου εχω ρωτησει ολοι ειναι κουραρισμενοι απο οτι λενε!Εγω καλου κακου ενα μηνα θα ειμαι σβηστος!Κατα τα αλλα ολα βεβουν καλος νομιζω :) !Το κυκολο του αζωτου ποως θα καταλαβω οτι εχει γινει μετριετε απο καπου?

Όταν επιλέγουμε βράχο, προσέχουμε κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.

Διαλέγουμε όσο το δυνατόν ελαφρότερα και πορώδη κομμάτια. Διαλέγουμε σχήματα που μας αρέσουν, ώστε να φτιάξουμε αργότερα το ντεκόρ, που επιθυμούμε.

Παρατηρούμε να υπάρχει επάνω τους ζωή, όπως μικρά κοράλλια, μικροί οργανισμοί, σπόγγοι, κάποια είδη μικροάλγης......

Ο βράχος πρέπει να μυρίζει θάλασσα και όχι "κλούβιο αυγό".

Αποφεύγουμε βράχο συμπαγή, άχρωμο και "καραφλό".

Θα σε συμβούλευα να προτιμήσεις βράχο φρέσκο και να τον κουράρεις μόνος σου. Ποτέ δεν γνωρίζεις πόσο καιρό ο βράχος έχει μείνει στη δεξαμενή ενός μαγαζιού και με ποιες συνθήκες.

Επίσης να προτιμήσεις βράχο φυσικό, ας είναι και κατώτερης ποιότητας, παρά βράχο καλλιέργειας, όπως για παράδειγμα ο Fiji.

Για τον κύκλο του αζώτου, θα βρεις πολλές πληροφορίες. Τον παρακολουθούμε καθημερινά, στην αρχή, με τα τεστ που σου αναφέρθηκαν.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω γιατι τι βοηθεια στη επιλογη του βραχου!Εχω την υπομονη να τον κουραρο αλλα απο που μπορω να προμηθευτω φρεσκο βραχο??Προτηνετε γενικα ενα καταστημα για αγορα βραχου εχω φλιπαρει δεν ξερω απο που να αγορασω!Αν δεν θελετε εδω να προτηνετε στειλτε ενα p.m ειμαι απελπισμενος με το βραχο ειδα σε ενα μαγαζι που ειχα παει να παρο και μου φανηκε περιεργος!!!Καφε πολυ πολυ συμπαγεις!!!Ευχαριστω και περιμενω ανυπομονα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

:):helpjim::bowdown:

Επιτελους μπήκε και ο βράχος!!!Μετα απο ενα προβλημα υγειας αποφασισα και ξαναξεκινησα απο την αρχη!Αλλαξα το μαμα 600λτ τις juwel κυκλοφοριτη και έβαλα τον αντιστιχο 1000λτ και προσθεσα και ενα σακι αμμο!!!Αδειασα απο την αρχη ολο το νερο...Ευτηχος που ειναι μονο 125λτ :blink::blink:

το ενυδειο ειναι καπος εξη τωρα!!!

post-358-1204914147_thumb.jpg post-358-1204914177_thumb.jpg

Τωρα υπομονη...την αλατοτητα πως την ανεβάζω να βαλω αλατι στο filtro?

εχω 1024 τωρα αλλα θελω να το παω 1025 και εχω και 24.5 C

Παλι καλα που εχω και εσας και μοιραζομαι τη χαρα μου!!! :D:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο αλλα εκανες ενα λα8ος δεν εβαλες βαση για τις live rock στο ειχε γραψει και ο Νικος.Νομιζω οτι πεπει να το διορθωσεις.συνεχεισε τα πας καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβαλα βαση μετα απο πολυ συζητησει με εναν φιλο του χωρου αλλα αν προσεξεις στις φωτο ο βραχος δεν παταει πολυ και εχει κενα για να περνα το νερο και να κυκλοφορει απο κατω!!!Στο μελλον είδομεν!!!

Link to comment
Share on other sites

Space στο χομπυ μας δεν πρεπει να ειμαστε τοσο απολυτοι... σιγουρα ειναι καλυτερα να μπενει βαση για τον ζωντανο βραχο αλλα η μη χρηση της δεν θεωρειται τοσο τραγικο λαθος ωστε να πρεπει οπωσδηποτε να αλλαχτει... αν μπορεις να το κανεις οκ...αλλιως δεν ειναι κατι τραγικο...

(Το παραπανω ειναι μια παρατηρηση που μπορει να χρησιμοποιηθει γενικοτερα...ποτε δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι).

jumaru οσο αφορα το αλατι ΠΟΤΕ δεν θα προσθετεις αλατι στο ενυδρειο, στο φιλτρο κτλ ΠΑΝΤΑ θα φτιαχνεις το νερο σου εκτος ενυδρειο και θα το προσθετεις μετα!! Μια λυση ειναι οταν εξατμιστει το νερο σου αντι να ριξεις γλυκο νερο μεσα να μετρησεις την αλατοτητα και να ριξεις "αλατισμενο" νερο...φανταζομαι γνωριζεις οτι κανονικα οταν εξατμιζεται το νερο συμπληρωνουμε μονο γλυκο νερο αφου το αλατι δεν εξατμιζεται...αν ομως θελεις να ανεβασεις την αλατοτητα τοτε μετρας και οταν λογο εξατμισης το νερο παει στο 1025 τοτε συμπληρωνεις με νερο με αλατοτητα 1025 :)

Link to comment
Share on other sites

:) manoqr εχεις δικιο αλλα προσωπικα δεν ημουν απολυτος απλως ηταν μια επισημανσει και αν μπορουσε να το αλλαξει θα ηταν καλο κατα τα αλλα οπως εγραψα και πιο μπροστα μου αρεσε το ενυδρειο και ευχομαι οτι καλυτερο :helpjim:
Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος για να ανεβάσεις την αλατότητα, χωρίς να περιμένεις να εξατμιστεί κάποια ποσότητα νερού, είναι να αφαιρέσεις ένα κουβά νερό, να προσθέσεις εκεί αλάτι και να περιμένεις να διαλυθεί καλά. Κατόπιν το επιστρέφεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εχω αρχισει την ανα ζητηση για skimmer και εχω χαθει... :):helpjim::bowdown: .

Εχω καταλαβει οτι πρεπει να ειναι για 400 λτ και πανω και κοιταω αυτο

http://www.marinedepot.com/ps_ViewItem~idProduct~RS1133.html

εχει κανεις να προτηνει κατι αλλο?Αξίζει το κοπο το συγκεκριμένω και μου βγαινει και σχετικα φτηνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ενώ είναι αρκετά καλό έχει 2 μειονεκτήματα είναι αρκετά θορυβώδες και 2ον θέλει συνεχώς μικρορυθμίσεις όσον αφορά τη ποιότητα και το ύψος του αφρού.

Link to comment
Share on other sites

Αλο σημερα μετρησα για πρωτη φορα μετα την τοποθετηση του βραχου μου τις τιμες μου και ολα βενοθν καλος νομιζω!!

μετα απο 3 μερες εχουμε!!

Temp 25C

PH 8.2

Αμμ. <0.1

NO2 0

NO3 10

alk 12 πως σας φαινονται λεω απο παρασκευη να βαλω δυο clownakia αν συνεχισουν ετσι οι τιμες!!

Αντρεα εχεις στο μυαλο σου καποιο ησυχο skimmer?Με ενδιαφερη η ηρεμια!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή της αμμωνίας μπορεί να είναι λάθος του τεστ.

Όπως και να έχει όμως, η φιλοξενία ψαριών σε ένα σύστημα που τρέχει λιγότερο από ένα μήνα, είναι αρκετά παρακινδυνευμένη.

Σε ένα φυσικό σύστημα η σειρά των οργανισμών, ακολουθεί κάποιους κανόνες. Μόλις εμφανιστούν τα πρώτα σημάδια επιχρισματικής άλγης, μπαίνει το συνεργείο καθαρισμού. Ερημίτες και σαλιγκάρια. Κατόπιν κάποια ανθεκτικά κοράλλια όπως μανιτάτια, ζωανθοί...

Τέλος μπαίνουν γαρίδες και κατόπιν τα πρώτα ψάρια, αφου έχουμε παρατηρήσει ότι τα τοξικά αμμωνιακά παράγωγα παραμένουν μηδενικά και οι πρώτοι οργανισμοί δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή της αμμωνίας μπορεί να είναι λάθος του τεστ.

Ξαναμέτρα λίγο το επίπεδο της αμμωνίας στο ενυδρείο πρωτού βάλεις οτιδήποτε στο ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα ξανασυμβουλευτω τις τιμες πριν κανω οτιδηποτε!Απο οτι καταλαβα πρεπει να περιμενο καμια βδομαδα ακομα και μετα να βαλω συνεργειο καθαρισμου!!!Παντως απο αλγη μεχρι ωρας δεν εχω δει τα φωτα ειναι ερμητικα κλειστα!!!Καμια προτασει για skimmer?

Link to comment
Share on other sites

ΛΑθος το απο πάνω τιμες βενουν καλος!!!

salt 1024

PH 8.2

NO2 0

NO3 10

Αμμωνια 0

Alk 12

Το συστυμα ειναι ετοιμο να δεχτει κατοικους!!!!Αλλα ερωτω επειδη δεν αντεχω οικονομικα να παρω skimmer τωρα μπορω να ξεκινησω βάζοντας μερικα ευκολα κοραλια η θελουν και αυτα skimmer???

Ενα σκιμερ σαν αυτο πιστευετε θα κανει δουλεια???

http://cgi.ebay.com/New-JEBO-Aquarium-Tank...1QQcmdZViewItem

Ευχαριστω για το χρονο σας περιμενω ανυπομονα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές φαίνονται καλές. Μπορείς να ξεκινήσεις να βάζεις οργανισμούς με τη σειρά που αναφέραμε και ταυτόχρονα να παρακολουθείς την ισορροπία του συστήματος.

Αν αποφασίσεις να μην βάλεις skimmer, θα πρέπει να κάνεις συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού.

Το skimmer που έχεις επιλέξει, φαίνεται μια χαρά και η τιμή του εξαιρετική. Θα έλεγα να προχωρήσεις στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε μόνο καθώς ο seller ειναι Αμερική και το Feedback: 99.5% Positive. Μικρό το ποσοστό (0,5%) αλλά υπαρκτό!

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!! :lol::wacko::wacko::hysterical::rasp::rasp::rasp:

Λιγο χρωμα και φως μετα απο 12 μερες!!!(Δεν πηγαινε αλλα θα τρελενομουν)Και ετσι σημερα εβαλα δυο ευκολα κοραλακια αφου για ψαρια πρεπει να αγοραστει το skimmer πρωτα και οι τελονιακοι απεργουν... :thumbup::thumbup::blink:

Το ενυδρειο ειναι καπος ετσι

post-358-1204914428_thumb.jpg post-358-1204914474_thumb.jpg post-358-1204914498_thumb.jpg

post-358-1204914528_thumb.jpg post-358-1204914600_thumb.jpg post-358-1204914823_thumb.jpg

:thumbup::thumbup::rasp::thumbup:

Επιτελους κατι παει να γινει....

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν οι πρώτοι κάτοικοι!!!!

Συνεργείο καθαρισμού έβαλες? Θα χρειαστεί τώρα με τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικα ρε φίλε!

Προσοχή τώρα γιατί η αλγη ανυπομονει να εξαπλωθεί!!!

Κυκλοφορία, αντειφώσφορος και προσοχή στα φωτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...