Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Μετα απο 12 μερες στροσηματος και αφου ολα βεναν καλος σημερα οι τιμες που μετρησαειχαν τρελαθει δεν ξερω τι να κανω και εχω μεσα και δυο κοραλακια!!

PH 7.8

NO2 0.5 :lol::wacko::wacko:

NO3 50

Kh 11

Για το ph εριξα απο το υγρο της kent που το ρυθμιζει με τα αλλα τι να κανω???

HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - jumaru82
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετα απο 12 μερες στροσηματος και αφου ολα βεναν καλος σημερα οι τιμες που μετρησαειχαν τρελαθει δεν ξερω τι να κανω και εχω μεσα και δυο κοραλακια!!

PH 7.8

NO2 0.5 :wacko::hysterical::rasp:

NO3 50

Kh 11

Για το ph εριξα απο το υγρο της kent που το ρυθμιζει με τα αλλα τι να κανω???

HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν υπαρχει καποιος λογος πανικου. Θα βγαλουμε την ακρη, απλα να εχεις υπομονη. :lol:

Καταρχην 12 μερες στρωσιματος ειναι απελπιστικα λιγος και σε ολους τους τομεις ανεπαρκη. Επρεπε να το αφησεις παραπανω καιρο και πρωτα να εβαζες μεσα καποια αλγοβορα ασπονδυλα και στην πορεια καποια μικρα και αλγοβορα ψαρακια. Αφου εστρωνε το ενυδρειο επρεπε να προχωρησεις σε κοραλια.

Τωρα οι λυσεις σου ειναι περιορισμενες. Δυστηχως εχεις τα κοραλια μεσα, κατι που σε δυσκολευει αφανταστα στο χειρισμο του ολου θεματος αφου το ενυδρειο σου εχει ακομα κυκλο να κανει. Να εχεις υποψην σου οτι με το ζουμι για το ΡΗ ανεβαινει και το ΚΗ μαζι του, οποτε προσοχη στην αλογιστη χρηση του.

Οι λυσεις σου προς το παρον ειναι πολυ περιορισμενες. Κανονικα πρεπει να βγαλεις τα κοραλακια σου και να αφησεις το ενυδρειο στο σκοταδι για καποιο διαστημα και να προσωρησεις στα ζωντανα με μεγαλη συναιση και προσοχη. Τωρα οι μονες λυσεις ειναι ενα ΚΑΛΟ σκιμμερ για τα λιτρα σου(απαραιτητο), καλες αλλαγες νερου, αντιφωσφωρο επειγοντος αν δεν εχεις διοτι αν σκασει τωρα αλγη θα εχεις τεραστιο προβλημα και προσοχη στο ταισμα. Επισεις μονιμη χρηση σωστου ενεργου ανθρακα καλης ποιοτητας.

Οτι αλλο μπορεις να μας πεις για το ενυδρειο σου, σε εξοπλισμο, αλλαγες, ρουτινες κτλ κτλ. Οτι αλλο μας πεις χρησιμο θα ειναι.

Καλη επυτιχια. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ένωσα τα θέματα, για να μπορεί κάποιος να δει την πορεία του συστήματός σου και να μπορέσει να σε συμβουλεύσει σωστά.

Δεν ήθελα να σε απογοητεύσω, όταν ανέφερες την προσθήκη των κοραλλιών στο εντελώς ανώριμο σύστημά σου. Πληροφορίες είχες, για την πορεία που έπρεπε να ακολουθήσεις. Δυστυχώς η ισορροπία σε αυτό το στάδιο, είναι πολύ ευαίσθητη.

Το σύστημα θέλει το χρόνο του να στρώσει, με την προϋπόθεση ότι όλα λειτουργούν σωστά. Οι οργανισμοί μπαίνουν με τη σειρά που αναφέραμε πιο πάνω.

Μην κάνεις ανακατατάξεις στο βράχο σου ή αλλαγές στην υπάρχουσα κυκλοφορία.

Τα νιτρικά πως έφτασαν 50(!) τι ρίχνεις μέσα???

Skimmer??? Χημικό φίλτρο???

Η λύση είναι αυτή που προτείνει ο Μάριος. Απομάκρυνση κοραλλιών, σβήσιμο φώτων και στρώσιμο από μηδενική βάση.

Link to comment
Share on other sites

Ειληκρινα δεν εχω καταλαβει τι εγινε!Αυριο θα ξανακανω τα τεστ να δω μηπως αι εχει γινει καποιο λαθος!Παντος δεν ριχνο τιποτα στο ενυδρειο!Οσο για το σκιμερ εχω ρωτησει παντου και δεν εχει κανεις!Ολοι περιμενουν να φερουν!!!Anyway θα προσπαθησω να απομακρινω τα κοραλακια να τα στειλω στο ενυδρειο μιας φιλης και βλεπουμε!!Ευχαριστω για τις συμβουλες πραγματικα δεν μπορειτε να φανταστητε ποσο ασχημα αισθανομαι μετα απο αυτο το σοκ που αναγκαζω τα ζωντανα να περασουν!!!Θα ενημερωσω αμεσα για την πορεια!!!!

Νικο απογοητευσεμε οταν κανω ^&Υ#$#κιες τετοιες με ολο το θαρρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε jumaru82,

Μια τέτοια εξέλιξη ήταν επίφοβη σε ένα ανώριμο ενυδρείο.

Τα νιτρικά ανέβηκαν έτσι ξαφνικά στο 50? Το θέμα είναι ότι σου ανεβήκαν και τα ΝΟ2.

Κοιτά οι λύσεις δεν είναι και πολλές και σου αναφέρθηκαν πιο πάνω από τα παιδιά. Εγώ θα σου πρότεινα και την προσθήκη, με μια πατέντα, λίγης chaeto (αλγη) που θα βοηθήσει σίγουρα.

Μην πανικοβάλλεσαι γιατί αναποδιές τυχαίνουν, το θέμα είναι να τις ελαχιστοποιούμε

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δυο μερες ανχους σημερα εγιναν οι εξης αλλαγες!!!Τα κοραλια πηγαν σε ενυδρειο φιλου,αγοραστικε skimmer(Tunze DOC 9005) και εσβησαν τα φωτα!!!Ξεκιναμε απο την αρχη λοιπον και ο θεος μαζι μου... :hysterical::rasp::rasp: Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας :lol::wacko::wacko:

UPdate για το ενυδρειο σε 2 μερες!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ υπευθυνη αποφαση !

Μπραβο !

Link to comment
Share on other sites

Σιγα σιγα το συστημα μου αρχιζει και ερχεται στις επιθυμητες τιμες!!!Το PH σταθερο στο 8,2 τα ΝΟ2 0 τα ΝΟ3 με βασανιζοθν ακομα ειναι 20 αλλα την τεταρτη θα κανω αλλη μια μεγαλη αλλαγη νερου και ελπιζω να στροσουν!Ευχαριστω ολους για τι βοηθεια σας!!! :lol::wacko::wacko:

Ενα αλλο θεμα που με προβληματιζει ειναι το θέμα του φωτησμου :rasp::thumbup::thumbup: σκεφτομαι να φτιαξω ενα HQI φωτιστικο οντας και ηλεκτρολογος αλλα εχω πολλα που με προβληματιζουν!Η ιδεα ειναι να βαλω στη μεση του φωτιστικου μια HQI 150watt λαμπα 10,000Κ και στις ακρες δυο ακτινικες Τ5 26watt η καθε μαι μονο που δεν ξερω αν θα ειναι πολυς ο φωτισμος για τα lt μου κριμα ειναι να τα ψησω τα κακομοιρα!!Επισης αν κατασκευαστει σε τι υψος απο το tank πρεπει να τοποθετιθει!?Το κοστος ειναι χαμιλο γιαυτο και σκεφτομαι αυτοι τη λυση!(ουτε 100 ευρα)!Ακουω τις προτασεις σασ με ενδιαφερον !!! :hysterical::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για να φτασεις εως εδω μπορεις να μου πεις ποσο σου κοστισε.Εως το σημειο της φωτογραφιας.Αν θες βεβαια μου λες σε pm ή εδω!Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η λάμπα πρέπει να απέχει, το λιγότερο 30cm από την επιφάνεια του νερού. Κατά τα άλλα το φωτιστικό σου μου φαίνεται μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

100€ το κόστος? λιγο που φαινετε. Τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου να φτιαξεις?

Link to comment
Share on other sites

Το σχεδιο δεν ειναι ετοιμο ακομα εχω μονο τις τιμες απο τα φωτιστικα μονα τους και αυτα δεν κοστιζουν πανω απο 100 ευρο τα υπολοιπα υλικα για την κατασκευη τα εχω σπιτι γιαυτο και λεω 100 ευρο!Παντως η λαμπα σε τι Kelvin πρεπει να ειναι?Εχω βρει λαμπες στα 10,000 στα 14,000 και 20,000 τι να προτημησω???Οσο για το σχεδιο μεχρι τελους της βδομαδας ελπιζω να το εχω ακριβος!! :thumbup::D:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερα είναι τα Κ τόσο περισσότερο ψυχρό-μπλε χρώμα θα βγάζουν. Αυτό είναι θέμα γούστου.

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο πολλοί από εμάς χρησιμοποιούν 14.000Κ αλλά όπως είπε και ο Νίκος είναι θέμα γούστου. Μπορείς και να βάλεις ας πούμε και 10.000 και 14.000 σε κάποια αναλογία.

Πάντως ούτως ή άλλως το μπλε θα το έχεις από τις ακτινικές που θα βάλεις όπου το φάσμα τους φτάνει προς τα 50.000Κ (χωρίς να ονοματίζεται από τις εταιρείες το ακριβές νούμερο)

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικο προχοραει ταχεως!!Σημερα εγινε η μακετα σε χαρτονι και αυριο μαλλον θα σταλθει να κοβει το αλουμινιο!!!Μια ερωτηση...το ενυδρειο προχοραει καλα στο στροσιμο του και οι τιμες ειναι αυτες που πρεπει να εχω εκτος απο τα ΝΟ3 καμια συμβουλει για να τα ριξω υπαρχει???Και επισης sto test αμμονιας της salifert το νερο τι χρωμα πρεπει να γίνει???Ελπιζω οχι διαφανο :thumbup::thumbup::blink:

Anyway ανυπομονω οπως παντα :thumbup::D:buttrock: τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ πιθανό να μη μέτραγε καλά το προηγούμενο τεστ. Από τη στιγμή που έγινε κύκλος και μηδενίστηκαν τα τοξικά αμμωνιακά παράγωγα, είναι πολύ φυσικό να υπάρχουν μετρήσιμα νιτρικά.

Αλλά για τι τιμές μιλάμε???

Η οργάνωση του μηχανισμού απονιτροποίησης ενός φυσικού συστήματος, θέλει πολύ χρόνο για να πραγματοποιηθεί. Συνήθως έξι μήνες περίπου, με την προϋπόθεση ότι όλα λειτουργούν σωστά. Μέχρι τότε οι συστηματικές αλλαγές νερού και το ελεγχόμενο τάισμα, επιβάλλονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειτα απο την απολια των τελευταιων post κανω ενα γρηγορο update για το πως εχει η κατασταση αυτη τη στιγμη!!!Το ενυδρειο τρεχει καλος και απο τιμες παρα πολυ καλα!!! :thumbup::D:buttrock:

ΡΗ 8,3

ΑLK 7-8

ΝΟ2 0,1

ΝΟ3 5

ΝΗ4 <0,25(τελευταια τιμη του τεστ) στο ενυδρειο εχουν μπει εδω και μιαμιση εβδομαδα δυο damselakia τα οποια φαινονται μια χαρα!!!Πριν τρεις μερες ετοιμαστηκε και το DIY φωτηστηκο και προς το παρον δουλευει 3 ωρες τη μερα μονο με τις 2 Τ5 μια ακτινικη και μια λευκη 29W εκαστη!!!Η HQ αναμενετε απο εξωτερικο τις επομενες μερες για να τεθει και αυτη σε λειτουργεια!!!Επισης εδω και 1,5 μερα εχουν μπει και τα κοραλιακια μου παλι στο tank αλλα δεν μου φαινονται και πολυ καλα!! :thumbup::thumbup::blink: (θα ανεβασω φωτο να μου πειτε!!Ο φωτησμος δεν ειναι και τοσο δυνατος οσο και του πρηγουμενου ενυδρειου!!Νομιζω παιζει ρολο)Αυριο θα γινουν και τα πρωτα test ασβεστιο μαγγνισιο και φωσφορο!!!Στο ενυδρειο μπαινει δυο φορες την εβδομαδα trace element της seachem!Tα ψαρια ταιζονται απο λιγο δυο φορες τη μερα!!(πρωι βραδυ αλλα απο πολυ λιγο μπορει να θεωριθει και σαν ενα ταισμα!)!!!!!!Θελω να ανεβασω και τις φωτο αλλα μου λεει το συστημα οτι δεν εχω τα καταλληλα δικαιωματα στο φακελο αποστολης και οτι πρεπει να επικοινωνησω με διαχειριστη και να τον ενημερωσω για το γεγονος αυτο :thumbup::hysterical::bigemo_harabe_net-163: !!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του upload φωτογραφιων ειναι γενικο προβλημα μετα το ξανακτιστιμο του ΑΖ και ελπιζουμε να λυθει συντομα οποτε και θα περιμενουμε τις photos σου!

Το μονο που με προβληματιζει στις τιμες σου ειναι τα NO2... κανονικα, για να εχει ολοκληρωθει ο κυκλος σου δεν θα επρεπε να εχεις καθολου.

Η αλκαλικοτητα καλο θα ειναι να ανεβει ακομα λιγο....περιμενουμε τις υπολοιπες μετρησεις.

Οσο αφορα τα κοραλλια και απο τη στιγμη που τα εβαλες και απο τη στιγμη που εχεις ακομα λιγο φωτισμο πως περιμενεις να τα κρατησεις μονο με 3 ωρες την ημερα φως ? Δεν ειναι δυνατον αυτο... δεν νομιζω να αντεξουν πολυ.... ξεκινα να αυξανεις την φωτοπεριοδο σου κατα 1 ωρα την ημερα γιατι ηδη χανεις χρονο και αυτα πεινανε και αν δεν εχεις αγορασε και συνεργειο καθαρισμου αφου πρωτα δεις τι γινετε με τα NO2 σου!!

Τα Trace elements δεν χρειαζονται...μονο την αλγη θα τρεφουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα φωτα σας με το ασβεστιο και το μαγνησιο τι παιζει???Πρεπει να αρχισω να μετραω απο τωρα??Τα κοραλακια αρχισαν και προσαρμοζονται!!!Φωτοπεριοδο 4 ώρες και αυξανετε σιγα σιγα μια ωρα τη βδομαδα!!!

Link to comment
Share on other sites

το ασβέστιο και το μαγνήσιο είναι από τις βασικές παραμέτρους του νερού ..

και καλό είναι να βρίσκονται κοντά στις φυσιολογικές τιμές

μπορεί να μην έχουν όλοι οι οργανισμοί τις ίδιες απαιτήσεις ..

εμείς όμως για να είμαστε καλυμμένοι φροντίζουμε να έχουμε σωστές παραμέτρους και παρακολουθώντας το ρυθμό μείωσης ελέγχουμε τη κατάσταση ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!!!Εχουμε καινουργιες τιμες και μετρησεις αφου πηρακαι τεστ για ασβεστιο και μαγνισιο αλλα και φωσφορο!!!

Οι τιμες ειναι σημερα το πρωι και το βραδυ θα ξαναμετρησω!!

Εχουμε :

Salt :1026.5(θελω να τη ριξω λιγο αλλα πως...)

Ph : 8.2-8.3

NO2 : 0 :thumbup::D:buttrock::thumbup:

NO3 : 0

NH4 : <0.25(τελευταια τιμη του τεστ)

Alk : 8

Mg : 1080-1110 (προσθεσα magnisium της seachem και θα μετρησω το βραδυ παλι!)

Ca : 360 (Επεισης προστεθηκε ca της seachem και θα μετρησω παλι το βραδυ!!!)

Phosphoro : 0

Πως σας φαινονται οι τιμες!!?

(Τα φωτα επιτελους αναβουν ολα 4 ωρες τη μερα!!Συνολο μια HQI 70w και δυο Τ5 29w εκαστη!!)

Για το φιλτρο εχω τα φωτα απο http://haaga.aqua-web.org/Mini/index.htm

και λεω να ιοθετισω τα ιδια μεσα στο φιλτρο μου αφου ειναι και ακριβως το ιδιο ενυδρειο!!

Ειμαι ολος αυτια!!!

Τι ωρα που ειστε παλι ολοι εδω και σας ζαλιζω με τις ιδεες μου :thumbup::blink::thumbup:

Καταραμενε server!!!! :hysterical::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Τελεια jumaru !!!

Βγαζεις νερακι, το πετας, και προσθετεις γλυκο απο ΑΟ :thumbup: Ετσι την ριχνεις την αλατοτητα.... απλα σιγα σιγα και σταδιακα !

Ολα τα αλλα ειναι πολυ καλα....η αλκαλικοτητα μπορει να ανεβει (χωρις αγχος) !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...