Jump to content

Nano Reef 125lt(rio)


jumaru82

Recommended Posts

Α εχω δυο αποριες!!!Στον ενα το βραχο υπαρχει κατι το οποιο εχει μαζεψει την αμμο και εχει φτιαξει κατι σαν καλαμακι και απο εκει βγαινει ενα αρκετα μεγαλο, λεπτο και ασπρο πλοκαμι τι ειναι αυτο???

post-4702-1206447607_thumb.jpg

Επισης εχω βρει στο καραλι σε ενα σημειο ακτι πορτοκαλι σαν τα ποδια πο τον ερειμητη φαινονται αλλα ο ερημιτης ειναι οκ τι μπορει να ειναι!??

post-4702-1206447672_thumb.jpg

επισης αυτα τα πρασινα σαν baboo που φυτρονουν πως τα ξεπαστρευω εχουν αρχισει και μεγαλονων!!!

post-4702-1206447751_thumb.jpg

και κατι αλλο το ενα το damsel στη μια πλευρα εχει ενα σημαδακι σαν μικρη γρατσουνια ή μπορει να ειναι η ιδεα μου διακρινετε τιποτα??Και αν ναι τι ειναι??

post-4702-1206447844_thumb.jpg

Το ενυδρειο ειναι με τη καινουργια λαμπα στα 14.000Κ ετσι :

post-4702-1206447924_thumb.jpg

Παρα πολυ ομορφο :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΕΓΑΛΕΙΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε jumaru82 αν θες στειλε μου ενα πμ απο που πηρες τον βραχο?επειδη πρεπει μεσα στη βδομαδα να αγορασω και εγω...... :)

τι εγινε σε πηρανε τα αλατια?

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

jumaru82

καλορίζικος ο ύφαλος .. :bowdown:

υπέροχος !

τα παιδιά απάντησαν τις ερωτήσεις μια χαρά ..

αυτό που μοιάζει γρατζουνιά στο damsel .. μάλλον είναι γρατζουνιά :) ..

μην ανησυχείς ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα σημερα απο ενα μαγαζι και ετυχε να δω τα σκουλικια που λετε σε καμια περιπτωση δενειναι αυτο που εχω εγω στο tank και δεν ξερω τι ειναι!!!Ελπιζω παντος αν μεγαλωνει να ειναι αυτο πραγματικα πολυ ομορφα!!!Με τα damsel τελικα δυσκολα θα τα αποχοριστω!Τι να κανω τα λυπαμε να τα γυρισω...ειναι και τα πρωτα και...οποτε θα πορευτω και με τα δυο!!!Σκεφτομαι για δυο η ενα clown αλλα δεν ξερω τι ειδος να βαλω τι προτηνετε μου αρεσουν τα pertula νομιζω που εχουν ενα τονο πιο σκουρο πορτοκαλι σαν καφε μπορω να βαλω απο αυτα καπου ακουσα οτι ειναι επιθετικα με αλλα clown!!!??Τι προτεινετε λεω αυριο να κανω μια μικρη αγορα!?

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να βαλεις καλο θα ειναι να βαλεις απο ενα ειδος μονο...ενα ζευγαρι δηλαδη (διαφορα μεγεθους...το μεγαλο θα γινει θηλυκο)... μην μπερδεψεις τα ειδη γιατι μπορει να εχεις επιθετικοτητα... Ετσι λοιπον δυο Percula (αν βρεις) ειναι μια καλη λυση....

Link to comment
Share on other sites

Thx Μανος τελικα εβαλα δυο πανεμορφα ocelaris!!!Εχουν τρελαθει να φερνουν βολτες στο ενυδρειο και τα damsel μεχρι ωρας δεν εχουν ασχοληθει!!!!!!Το σκουλικι απο πανω τελικα εχει καταλαβει κανεις τι ειναι μακρενει πολυ και εχω αρχισει να ανχονομαι!!!Επισης σημερα βρικα και εναν αστερια αλλα δεν ξερω αν ειναι reef safe παλευω να το φωτογραφισο να μου πειτε τι γνωμη σας!!!THX και παλι!!!Φωτο του αστερια και των clown αυριο!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι να σκασω :thumbup::thumbup::thumbdown: σημερα το πρωι ξυπμησα και η μια μου γαριδα ειχε σφηνοσει σε μια τρυπα σε ενα βραχακι χωρις να κινιται :bowdown::):) περιμενα αρκετα καπου στις δυο ωρες αλλα δεν εβγαινε οταν προσπαθησα να τη βγαλω δημιουργοντας πολυ ροη καταλαβα οτι ειχε δυστηχως πεθανει... <_< αλλαβαζω μια φωτο να μου πειτε τη γνωμη σας υπαρχει περιπτοση να ειναι κατι μεσα στη θυλακα που τη τραβηξε η πηγε μονη της και σφυνωσε??Ητυπα ειναι σαν τις μικρες που φαινοται στο βραχο απο το κοραλι!!!Επισης ανεζαζω αλλες δυο φωτο απο τον αστερια να με πειτε αν ειναι reef safe και απο τους καινουργιους κατοικους μου!!Ευχαριστω και παλι....

post-4702-1206887183_thumb.jpgpost-4702-1206887163_thumb.jpgpost-4702-1206887138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

είναι πιθανό να βρήκες το <πουκάμισο> της γαρίδας που αλλάζει κατά καιρούς.. , :)

ο οφίουρος μοιάζει reef safe :bowdown: ..

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν βρηκα το ποθκαμισο αλλα την γαριδα!Ειχε ηδη αλλαξει πουκαμισο οποτε ξερω πως ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα συμβαινουν... δεν πιστευω οτι σφηνοσε η γαριδα :bowdown: κατι αλλο εφταιξε... ο οφιουρος ειναι μια χαρα!

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Να σφηνωσε χλωμο μου φαινεται εως απιθανο.τωρα τι εφταιξε...!!!! κριμα παντως

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να βγαλω τα damsel γιατι τα clownakia εχουν ταλαιποριθει πολυ σε μια γωνια και δεν κουνανε ρουπη!!!!Αλλα ρε παιδια καμια ιφεα πως θα πιασω αυτους τους δαιμονες υπαρχει??Με το που μπαινει αποχη εξαφανιζονται ακομα και οταν ταιζω!!Ολα τα αλλα οχι αυτα κατευθιαν στα βραχια τι να κανω παλευω 3 μερες τωρα!!!!Α!!!Οποιος θελει το ενα damsel ή και τα δυο ευχαριστα ειναι 1.5 μηνα στο ενυδρειο κινιτικα και χωρις ασθενιες!!!

Link to comment
Share on other sites

μια πολυ καλη λυση ειναι να κλεισεις αποτομα τα φωτα!

εχει δουλεψει με απολυτη επιτυχια σε μενα τουλαχιστον 3 φορες με

"δυσκολα" ψαρακια!

τα ψαρια μενουν σχεδον ακινητα μεχρι να προσαρμοστει η οραση τους ξανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτο mad αλλα φοβαμε το πολυ στρεσ παντως θα το δοκιμασω γιατι θελω να τα βγαλω αμεσα!!!!Με εχουν τρελανει!Φιλε με μου βασιλη τι εννοεις το πρωτεινικο φιλμ??

Link to comment
Share on other sites

πρωτεινικο φιλμ θα το δεις επανω στην επιφανεια του νερου που το μισο ειναι καθαρο και το αλλο που δεν φτανει ο κυκλοφοριτης ειναι σαν θολο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

A οκ ναι το γνωριζω ειναι στα σκαρια να αγοραστει μια koralia 3 ή 4!!Για να αποφευγετε αυτο το φαινομενο!!!Αλλα το ταμειο ειναι μειον!!!!Πολυ μειον ομως....:bowdown::P:P

Link to comment
Share on other sites

To φιλμ ομως απο που δημιουργηται? Μηπως ταιζεις περισσοτερο του κανονικου?

Σιγουρα παντως πρεπει να απομακρινθει!

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα σχεδόν τα ενυδρεία που δεν έχουν sump δημιουργείται αυτό το φιλμ.Όσο και καλή ανατάραξη επιφανείας να έχεις πάντα θα υπάρχει έστω και λίγο.Προσωπικά με το μόνο σύστημα που βρήκα λύση γιαυτό είναι το skimbox :bowdown:

Skim box

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο αρνητικο αυτο το φιλτρο το οποιο με εναν ακομη κυκλωφορητη αν δεν εξαλειφθει σχεδον δεν θα υπαρχει!!Πρεπει να παρω και αλλο μηχανιμα για αυτο??Στο τελος δεν 8α εχω ενυδρειο αλλα μηχανιματα σε μια διαφανη σκαφη!!!Μονο 120 lt εχω και δυστηχως ουτε sump αλλα δεν φαινετε μεχρι ωρας να εχω προβληματα!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Kostasfdg, στην foto ομως δεν μιλαμε για ενα λεπτο φιλμ, αλλα για ενα παχύ στρωμα πρωτεινικου υπολειμματος. Σιγουρα ειναι περαν του μετριου!

jumaru82 Μην απογοητευεσαι!!!

Προσπαθησε να ταιζεις με μεγαλυτερη προσοχή και με καλή αναταραξη θα παει καλυτερα. Προσεξε το όμως...

Link to comment
Share on other sites

Η ανατάραξη της επιφάνειας με κάποιον κυκλοφορητή, θα βοηθήσει, τόσο στην απομάκρυνση του φιλμ, όσο και στην καλή οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Alo τι γινετε εδω ολα καλα!!!Τελευταιες μετρησεις ειχα

PH 8.1-8.2

NO2 0

NO3 0

NH4 0

Alk 7

Ca 460

Mg 1360

Salt 1025

ολα φαινονται καλα και τα damsel αρχισαν να μην ενοχλουν τους clown οι οποιοι ομως εξακολουθουν να μην το κουνανε ρουπη απο εκει που ηταν οταν αρχικα μπηκαν!!!To damsel ακομα το κυνηγαω...αποφασισα τελικα να κανω παγιδα για να βγαλω το ενα!!

Ρε παιδια να ρωτησω κατι αλλο με τη ΔΕΗ πως παει η δουλεια ξερει κανεις να μου πει ποσο πανω θα πηγαινει γιατι ηρθε ενας λογαριασμος :bowdown::):) ???Δεν μπορω να το καταλαβω.....Anyway τα λεμε το Σαββατο και απο κοντά!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...