Jump to content

Σοβαροτατο προβλημα


Recommended Posts

Γεια σε ολους!

Ειμαι καινουργιος στο χωρο και ξεκινωντας την ενασχοληση μου ηρθαν αμεσως τα δυσκολα. Εδω και δυο μηνες περιπου τα ψαρια γλυκου νερου που εχω κολλησαν ich και αφου ηδη εχασα δυο Ραμιρεζι και δυο Κλοουν ξεκινησα την θεραπεια αν και καθυστερημενα και το ich εξαφανιστηκε! Το προβλημα ομως μολις ειχε ξεκινησει!

Εχασα και τους υπολοιπους κλοουν που ειχα δυο γκουραμι ενα γκαπυ τρια γατοψαρα και δυο γλειφτες! Σημερα μετα απο δεκα μερες θεραπειας αποφασησα να παρω μερικους κλοουν! Σε πεντε ωρες ειχαν ψοφησει και αυτοι! Η οψη τωρα των ψαριων ειναι οτι βγαζουν ασπρα στιγματα στο σωμα τους(σαν να εχουν γρατσουνιστει) και αφου εχουν ψοφησει και τα βγαζω με την αποχη απο το ενυδρειο, παρατηρω οτι εχουν παρα πολυ βλενα στο σωμα τους που κολλανε υπερβοληκα και ειναι σαν να λιωνει το σωμα τους στην αποχη!

Σας ευχαριστω προκαταβοληκα και αν μπορει να με βοηθησει καποιος θα χαρω ιδιατερα!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες καινουριος,ποσο καιρο εχει που εχεις προμηθευτει το ενυδρειο σου?σε ρωτω γιατι αυτη η κατασταση που επικρατει ισως οφειλεται στο οτι δεν εχει στρωθει.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο το εχω απο τις αρχες Νοεμβριου και ακολουθησα ολες τις οδηγιες που μου εδωσε το πετ σοπ που το αγορασα! Το προβλημα αρχιζει οταν εβαλα δυο ραμιρεζι τα οποια ειχαν ich και μετεδωσαν την ασθενεια και στα υπολοιπα. Ποιο πριν δεν υπηρχε κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ γιώργο το ick δέν είναι τόσο 'καταστροφικό' για να προκαλέσει την κατάσταση που περιγράφεις.

Άν μπορείς περιέγραψε τον εξοπλισμό σου και τις μετρήσεις σου και φυσικά γράψε και το τί έκανες για να στρώσεις το ενυδρείο σου και τί σου είπε το πέτ σόπ.

Κατα την γνώμη μου όπως είπε και η φίλη χριστίνα το πρόβλημα σου είναι στο στρώσιμο....

Και :busted_cop: στο φόρουμ....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι μετρησεις μου ειναι καλες!

Απ'οτι διαβασα στις ασθενειες, αυτη που ταιριαζει πιο πολυ στα συμπτοματα που εχω εγω ειναι η Fungus!

Τα ψαρια δηλαδη βγαζουν ασπρα στιγματα στο σωμα τους και αφου ψοφησουν εχουν υφη σαν κολλα (σαν σαλιο) επιφανειακα! Γνωριζετε μηπως πως ξεκιναει αυτη η ασθενεια?

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα ηθελα να μου πειτε απο δω και περα τι μπορω να κανω με το ενυδρειο μου και αν μπορω να ακολουθησω θεραπεια για Fungus (μιας και οπως ειπα πριν οτι μαλλον απο αυτο πασχει το ενυδρειο μου) χωρις να εχω αλλες επιπτωσεις στα υπολοιπα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω να είναι fungus.Το fungus δέν έχει τέτοια συμπτώματα.Με τί φάρμακο έκανες θεραπεία τις προηγούμενες μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Άν μπορείς πόσταρε και τις τιμές από τις μετρήσεις σου.....

Link to comment
Share on other sites

Μου μυρίζει αμμωνία (NH3/4).......

Αν έχεις τεστάρει τη αμμωνία και σου δείχνει 0, κάνε ένα τεστ και με το τεστ κάποιου φίλου σου μήπως το δικό σου έχει πρόβλημα. Και αυτό αν είσαι πρώτα βέβαιος ότι έχει στρώσει το ενυδρείο σου και έχει γίνει ο κύκλος του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...