Jump to content

Επιτρεπτα & μη αντικιμενα μεσα στο ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο μου οποιαδηποτε διακοσμητικα (πλαστικα η κεραμεικα),

η πρεπει να ειναι αγορασμενα απο petshop γιατι εχουν περαση καποια ιδιετερη επεξεργασια? Αν αυτα βραστουν? αλλαζη κατι?

Ακομα ηθελα να μαθω αν μπορω να βαλω μεσα κοχυλια τα οποια εχει μαζεψει απο την θαλλασα χρονια τωρα?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

κεραμικα μπορεις να βαλεις,αλλα απο αλλα υλικα οπως πλαστικα κλπ,καλυτερα να ειναι αγορασμενα απο πετ,γιατι δεν μπορουμε να γνωριζουμε τι υλικα εχουν,και τι μπορει να απελευθερωσουν στη στηλη του νερου,με συνεπεια καποιο προβλημα στα ψαρακια μας...

σαφως και ξεχνας τα πασης φυσης οστρακα-κοχυλια θαλασσης γιατι θ8α αλλοιωσουν τη συσταση τουνερου,σκληραινοντας το αρκετα(εκτος και αν κατι τετοιο ειναι το ζητουμενο.)

οτι αποριες εχεις μπορεις να μας ρωτας ετσι ωστε,να μαθαινουν και αλλοι φιλοι μεσω των ερωτησεων σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα και τα κεραμικα να αγορασθουν απο pet shop γιατι ειναι δοκιμασμενα.

Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει διακοσμητικό από pet shop και μάλιστα τα ακούμπισα καλά και μετα από 3 μήνες άρχισε να φευγει το χρώμα σε φλύδες.

Link to comment
Share on other sites

έχω αγοράσει διακοσμητικό από pet shop και μάλιστα τα ακούμπισα καλά και μετα από 3 μήνες άρχισε να φευγει το χρώμα σε φλύδες.

Και εγω το ιδιο επαθα φιλε μου με ενα διακοσμητικο με δελφινια απο petshop που αγορασα πριν ενα μηνα, τα δελφινια ηταν βαμμενα γκρι, και αφου πρωτα φουσκοσε η μπογια τωρα εχουν φυγει φλιδες.

Σε τετοιες περιπτωσεις τη κανουμε? παμε στον petshopa και του το φερνουμε στο κεφαλη???? του ζηταμε αποζημιωση για τα ψαρια που μας ψοφισαν???

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αντιθετα δεν επαθαν τιποτα τα διακοσμητικα που αγορασα (Ξυλα Mopani) ή μου χαρισαν (κλαδεματα απο φυτα ευκολα οπως Hygrophila polysperma, Ceratophyllum demersum, Ludwigia repens, Limnophila sessiliflor, που δεν θελουν ουτε λιπασματα ουτε CO2 μπουκαλες ουτε τιποτα).

Απο την αλλη μου εκαναν και καλο στο ενυδρειο, τα ξυλα μου μαλακωσαν το νερο και τα φυτα μου τραβανε τα νιτρωδη οξεα NO2, τα οποια αν δεν εξουδετερωθουν ειτε με τα φυτα ειτε με μεγαλες και συνεχεις αλλαγες νερου, τα ψαρακια θα αρχιζαν να την "κανουν" σιγα-σιγα.

Ασε που διπλασιαζουν το υψος τους σε 1 εβδομαδα και ετσι σε 1 μηνα γεμισε το ενυδρειο ομορφα φυτα, απλως κοβοντας τα φυτα στη μεση και φυτευοντας τα κλωναρια διπλα στα αλλα κανοντας ωραια "δασακια".

Οπως καταλαβες ολο τα στορι ειναι για να σε πεισω να βαζεις αληθινα διακοσμητικα και οχι ψευτικα.

:D

Ααα θα βαλω και καρυδα κομμενη στη μεση και καθαρισμενο το εσωτερικο απο το "φαι" της.

Θα ανοιξω και με πριονακι μια τρυπα για πορτα.

Σαν ιγκλου θα ειναι να μπαινουν τα ψαρακια μεσα για φωλια :blink:

Αν εχεις ενυδρειο με αφρικανικες κιχλιδες δεν πειραζει να βαλεις "θαλασσινα προιοντα" μεσα, οπως θαλασσινη αμμος που σκληραινει το νερο. Αν και δεν θα συμφωνουσα, γιατι τα ψαρια "γλυκου νερου" δεν πανε με οστρακα "αλμυρου νερου". ;)

Αν εχεις ψαρια που ζουν σε μαλακο νερο (τετρας, γαροψαρα κλπ) μην βαλεις τιποτα "θαλλασινο".

Διαβασε εδω τι πρεπει να κανεις για το ενυδρειο σου αν δεν το εχεις διαβασει.

Θα σου δωσει καλες ιδεες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...