Jump to content

ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΑΝΕΜΟΤΡΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΡΙ Capros Aper


apogeorge

Recommended Posts

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ KAI ΚΑΛΗ ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Μέσα στις γιορτές, πήγα βόλτα με μία ανεμότρατα, στον Σαρωνικό. Η ανεμότρατα, ψάρευε στα 70-100 μέτρα περίπου. Πέρα από τα συνηθισμένα ψαράκια τα οποία ήταν εκατοντάδες, αλλά δεν μας ενδιαφέρουν άμεσα, συνέλλεξα για το μεσογειακό μου, τα εξης είδη:

4 capros aper (Βασιλάκης)

3 anthias anthias (κόκκινη καλόγρια)

1 carapus acus (ψάρι πέρλα)

2 callionymus maculatus (λύρα)

1 macrorhamphosus scolopax (τρομπέτα)

Από τα παραπάνω είδη, λόγω τραυματισμών ή της απότομης ανόδου στην επιφάνεια, επέζησαν:

2 capros aper

2 anthias anthias

Πήρα επίσης μεγάλα κομμάτια ασβεστολιθικού βράχου, δύο ανεμώνες σαν... φράουλες, δύο αχινούς diadema (επέζησε ο ένας), έναν αστερία μπισκότο (δεν επέζησε), έναν παγουρο από βαθειά (δεν επέζησε). Το καίκι, έβγαλε επίσης πολλά σφουγγάρια, αλλά όχι σε καλή κατάσταση. Ξέρω ότι βαθύτερες καλάδες, βγάζουν ακόμη πιο εκπληκτικά πράγματα!

Παρεπιπτόντως, θα ήθελα να ρωτήσω τι τρώνε τα capros aper. Στις σχετικές ιντερνετικές διευθύνσεις, μιλάνε για artemia, αλλά δεν βλέπω να ανταποκρίνονται. Ξέρει κανένας κάτι; Μου έχουν αδυνατίσει και δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά .. καλή χρονιά ;)

πολύ ωραία περιπέτεια . :blink: .

καμιά φωτογραφία δεν υπάρχει ?

:D

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώργο και Χρόνια Πολλά!

Τα ψάρια που βρήκες είναι πολύ εντυπωσιακά, ιδιαίτερα ο Capros. Η προσαρμογή του είναι δύσκολη, αλλά όχι και ακατόρθωτη. Πολλοί χομπίστες τα έχουν καταφέρει.

Για να μπορέσει να δεχθεί εξωτερική τροφή, θα πρέπει να βρεθεί σε ένα φυσικό σύστημα, όπου αρχικά να τρέφεται από τους μικρούς οργανισμούς, που συμβιώνουν εκεί. Σιγά σιγά, έχει πολλές πιθανότητες να δεχθεί και κατεψυγμένη τροφή.

Αν έχει αδυνατήσει, φοβάμαι πως θα δυσκολευτεί να προσαρμοστεί. Μην ξεχνάς επίσης, πως είναι ψάρι, μεγάλου βάθους και ευαίσθητο στο φως. Θα πρέπει να του εξασφαλίσεις τις καλύτερες δυνατές συνθήκες για να ελπίζεις ότι θα προσαρμοστεί και θα αρχίσει να τρώει.

Τι μέγεθος έχει?? Έχεις κάποια φωτογραφία??

Αν είναι σε καλή κατάσταση, μπορώ να το φιλοξενήσω στο reef μου, όπου υπάρχει αρκετή ζωντανή τροφή για τραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ψάρι που λόγω μεγάλου βάθους θέλει πολύ χαμηλό φωτισμο.Μπορεις να δοκιμάσεις με mysis και krill σε συνδυασμό τοποθέτησης του σε ένα ενυδρείο με μικροπανιδα όπως επισήμανε και ο Νίκος.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα και ομορφα με το χομπυ (που προσωπικα εγω με το θαλασσινο δεν εχω καποια εμπειρια) αλλα θα ηθελα να κανω μια σχετικη-ασχετη επισημανση..

Οι ανεμοτρατες δεν ειναι πολυ οικολογικος τροπος ψαρεματος και γινονται μαχες για να καταργηθουν (αμαν και ποτε αλλα αυτα τα παγια συμφαιροντα που διαχειριζονται την Ελλαδα δεν το επιτρεπουν ακομα..). Ο λογος της καταργησης ειναι οτι απο οπου περνανε "ξυνουν" στην κυριολοξια το βυθο και καταστρεφουν τα παντα με την γιγαντια σακουλα που σερνουν απο πισω, η αλιευση δεν ειναι επιλεκτικη οτι μπει δλδ στο σακο τελειωσε και στη συνεχεια τα αχρηστα πετιουνται φυσικα νεκρα. Οι ποσοτητες που "σηκωνουν" ειναι τεραστιες και προφανως οχι εκμεταλευσιμες στο συνολο... χωρια την καταστροφη που δεχεται ο βυθος (καταστροφη καταφυγιων των ψαριων κλπ..).

Αυτα τα ομορφα για αυτο το μεσο.

Ριξ'τε μια ματια σε ενα αποτελεσμα απο μια αναζητηση στο google. Στο τελος ειναι η ουσια..

http://www.kykladesnews.gr/default.asp?pid...=3&nID=1386

Για να εχουμε μια πιο σφαιρικη εικονα των πραγματων γυγω μας...

υ.γ. Δεν κατηγορω κανενα για κατι ετσι? Μια επισημανση κανω μονο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα και ομορφα με το χομπυ (που προσωπικα εγω με το θαλασσινο δεν εχω καποια εμπειρια) αλλα θα ηθελα να κανω μια σχετικη-ασχετη επισημανση..

Οι ανεμοτρατες δεν ειναι πολυ οικολογικος τροπος ψαρεματος και γινονται μαχες για να καταργηθουν (αμαν και ποτε αλλα αυτα τα παγια συμφαιροντα που διαχειριζονται την Ελλαδα δεν το επιτρεπουν ακομα..). Ο λογος της καταργησης ειναι οτι απο οπου περνανε "ξυνουν" στην κυριολοξια το βυθο και καταστρεφουν τα παντα με την γιγαντια σακουλα που σερνουν απο πισω, η αλιευση δεν ειναι επιλεκτικη οτι μπει δλδ στο σακο τελειωσε και στη συνεχεια τα αχρηστα πετιουνται φυσικα νεκρα. Οι ποσοτητες που "σηκωνουν" ειναι τεραστιες και προφανως οχι εκμεταλευσιμες στο συνολο... χωρια την καταστροφη που δεχεται ο βυθος (καταστροφη καταφυγιων των ψαριων κλπ..).

Αυτα τα ομορφα για αυτο το μεσο.

Ριξ'τε μια ματια σε ενα αποτελεσμα απο μια αναζητηση στο google. Στο τελος ειναι η ουσια..

http://www.kykladesnews.gr/default.asp?pid...=3&nID=1386

Για να εχουμε μια πιο σφαιρικη εικονα των πραγματων γυγω μας...

υ.γ. Δεν κατηγορω κανενα για κατι ετσι? Μια επισημανση κανω μονο.

:D

Αν και ο ίδιος μου είμαι χομπίστας ψαράς και ψαροτουφεκάς θα συμφωνήσω απόλυτα και έχω δει να πετιούνται ψάρια με το τσουβάλι. Το μόνο θετικό είναι καθώς πετάνε τα ψάρια η τράτες σέρνουν από ψήσω μπόλικα ψάρια τα οποία και τα ταΐζουν. Αλλά αυτός δεν είναι λόγος ύπαρξής των ανεμότρατων. Ας μην φάμε κάποια είδη ψαριού δεν χάλασε και ο κόσμος.

Πέρα από αυτού είναι άκρος ενδιαφέρων αυτά που αναφέρει ο φίλος μας apogeorge. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι ανεμοτρατες ειναι οτι πιο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ, ΔΙΕΣΤΡΑΜΕΝΟ και ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΟ υπαρχει για τις θαλασσες μας αντιγραφω την σχετικη απαντηση απο το site που εχει βαλει παραπανω ο Στελιος (ΠΡΟΣΟΧΗ αυτο δεν εχει να κανει με τα πολυ ενδιαφεροντα ποστ του apogeorge ο οποιος δεν εχει και καμια σχεση με το να αποφασισει ποιος και πως θα ψαρεψει):

-Βαρελάκια-βόμβες, ανεμότρατες και γρι γρι σπέρνουν την καταστροφή στο βυθό;

Η πίεση που ασκείται στη θάλασσα είναι αφόρητη και δεν προέρχεται από την παράκτια αλιεία, αλλά κυρίως από τη μέση, τις ανεμότρατες και τα γρι γρι. Η ανεμότρατα ουσιαστικά σέρνει μια τεράστια σακούλα στο βυθό και παρασύρει τα πάντα. Κάνει απίστευτη ζημιά στο βυθό και στην τραγάνα που χρειάστηκε 7.000 χρόνια για να σχηματιστεί. Δυστυχώς, το βράδυ έρχονται και στα ρηχά, περνάνε πάνω από την Ποσειδωνία, τις φυκιάδες, που είναι το «μαιευτήριο» της θάλασσας - όλα τα ψάρια εκεί γεννάνε. Πιάνουν ψάρια πολύ μικρά, καταστρέφουν το γόνο. Για να πιάσουν ένα τελάρο μπαρμπούνια, μπορεί να πετάξουν πίσω ένα τόνο γοπάκι ψόφιο. Το γρι γρι, από την άλλη, φτιάχνει ένα κύκλο με ψηλά δίχτυα που κλείνουν στο κάτω μέρος, σχηματίζοντας μια τεράστια απόχη. Τη νύχτα ανάβει λάμπες για να μαζευτούν τα ψάρια. Εκτός του ότι οι λάμπες που βάζουν είναι πολύ πιο ισχυρές από αυτές που επιτρέπεται, με αποτέλεσμα τα ψαράκια να τυφλώνονται, πάλι γίνεται σύρσιμο στα ρηχά. Και αυτοί πιάνουν πολύ μικρά ψάρια. Το καλοκαίρι είναι σαν να πιάνεις φλέβα. Ποιο εστιατόριο δεν θέλει να σερβίρει γόνο;

(πηγη: http://www.kykladesnews.gr/default.asp?pid...=3&nID=1386 )

Link to comment
Share on other sites

Σωστές και γνωστές στους περισσότερους οι επισημάνσεις σας, σχετικά με την καταστροφική δράση των, νόμιμων ή μη, ανεμότρατων και όχι μόνο. Η σχετική νομοθεσία προβλέπει συγκεκριμένες χρονικές περιόδους λειτουργίας τους, καθώς και καθορισμένες αποστάσεις από την ακτή, αλλά αυτά κατά τη γνώμη μου δεν είναι αρκετά.

Νομίζω όμως ότι οι αναφορές σας, δεν έχουν σχέση με το συγκεκριμένο θέμα του Φίλου μας apogeorge και καλό θα ήταν να αναφερθούν σε νέο θέμα, εφόσον επιθυμείτε συνέχεια.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...