Jump to content

νεο Reef


BAKIS

Recommended Posts

λέο να ξεκινήσω να φτιάχνω 1 Reef ενυδρείο περιπου 400λτ.τι μπορώ να βάλω μέσα;(εξοπλισμος,κοράλια,βράχοι,κτλ)

Link to comment
Share on other sites

μμ,ωραια επιλογη.ξεκινησε το διαβασμα,ολα οσα ρωτας υπαρχουν εδω μεσα, σε αρθρα..

καλο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινωντας το διαβασμα ωστε να κατανοησεις πως λειτουργει ενα θαλασσινο συστημα και στο τι μας εξυπυρετει

το καθε τι στον εξοπλισμο μας(φιλτρανση,σκιμμερ,φιλτρο)κ.τ.λ καλη επιτυχια στα πρωτα σου βηματα και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ξεκινήσεις το διάβασμα από εδώ ..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

και ότι απορίες έχεις… εδώ είμαστε :D

να σου πω μόνο ότι η γκάμα του εξοπλισμού για θαλασσινό είναι τεράστια ..

το τι θα χρειαστείς εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

τα έχω διαβάσει και τα 3 μέρη

Link to comment
Share on other sites

Σε 400 λιτρα ενυδρειο μπορεις να βαλεις ο,τι σε ευχαριστει! Αποφασισε αν θες να κανεις ριφ η φισ ονλι ενυδρειο και κατοπιν ξεκινα το στησιμο αυτου.καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω Reef

Link to comment
Share on other sites

με ΣΠΣ και αν γίνετε και με ΛΠΣ

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το sump?

Link to comment
Share on other sites

τι υπόλοιπο εξοπλησμό να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

skimmer,αντλιες,calsium reactor,και δεν ξερω τι αλλο.....θα μπορουσα να γραφω μεχρι αυριο,αλλα δεν ξερουμε τι αλλο θελεις...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε...

Καλη αρχη στην αλμυρη περιπετεια σου :D

Το θαλασσινο ενυδρειο εχει μια μεγαλη ιδιαιτεροτητα που το κανει και πολυ γοητευτικο...δεν υπαρχουν απολυτοι κανονες, λυσεις και συνταγες! Τα παντα εξαρτωνται απο το τι θελεις να κανεις και απο τα χρηματα που θελεις να ξοδεψεις...και φυσικα...τα παντα αναβαθμιζονται και βελτιωνονται αργοτερα.

Σε γενικες γραμμες αν θελεις να κανεις ενυδρειο reef η προταση που κανουμε οι περισσοτεροι εδω ειναι να ακολουθησεις το λεγομενο φυσικο συστημα. Δηλαδη το βιολογικο σου φιλτραρισμα θα γινεται απο ζωντανο βραχο και ζωντανη αμμο (τα οποια εχουν ενα κοστος αρκετο αλλα σου λυνουν πολλα προβληματα)...δεν θα χρειαστεις κανενα αλλο βιολογικο φιλτρο αλλα σιγουρα θα χρειαστεις skimmer (για περισσοτερα απο 400 λιτρα), χημικο φιλτρο, κυκλοφορητες, θερμοστατες, ισως ψυκτικο το καλοκαρι κτλ...

Το καλυτερο ειναι να αρχισεις σιγα σιγα να αποφασιζεις καποια πραγματα (πολυ βασικη αποφαση αν θα βαλεις sump) ωστε να μπορεσουμε να σε κατευθηνουμε απο εκει και περα!

Επειδη ρωτησες να σου πω οτο το sump ειναι κατι σαν ενα ενυδρειο-δοχειο κατω (η αλλου...) απο το βασικο ενυδρειο μεσα στο οποιο υπαρχει εξοπλισμος κτλ...για να καταλαβεις καλυτερα διαβασε αυτο το αρθρο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2384

Link to comment
Share on other sites

λέω να βάλω βράχο Fijji!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σκεψου πρωτα για το τι ενυδρειο να παρεις, αν θα κανεις σαμπ και πως να τον φτιαξεις, την μεταλικη βαση, το σκιμμερ, τις αντλιες και την ΑΟ για να φτιαχνεις το νερο.

και μετα περνεις βραχω. Οσο τον κουραρεις (κανενα 1-2 μηνες), θα σκεθτεις και για τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα εχω να σου πω αργα βηματα αλλα σταθερα

αθτο σημαινει σιγα σιγα και ολα θα γινουν οπως

τα θελεις......Καλη αρχη

παντα φιλικα Στρατης

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες φίλε μου στη θαλασσινή παρεα μας!

Ελπίζω να τα καταφέρεις στην προσπάθεια σου...

Διάβασμα και υπομονή θα σε βοηθήσουν!

Καλή συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

αναλαμβάνω δράση.

Link to comment
Share on other sites

τι μετρήσεις πρέπει να έχω;

Link to comment
Share on other sites

τι μετρήσεις πρέπει να έχω;

διαβασμα,διαβασμα,και υπομονη.

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...