Jump to content

βοηθεια!


Kourba

Recommended Posts

καταρχην γεια σε ολους!ειμαι καινουρια εδω.ο λογος που γραφτηκα βασικα ειναι επειδη χρειαζομαι βοηθεια με τον μονομαχο μου!εχει πολυ περιεργη συμπεριφορα τισ τελευταιες μερες!!!ενω τρωει κανονικα παει και κρυβεται συνεχεια σ'ενα φυτο που του εχω αλλα δεν ειναι στον πατο καθεται ακινητος στην επιφανεια!και νομιζω οτι εχει μια δυσκολια στην κινηση...(αλλα δεν κινειται και πολυ για να ειμαι σιγουρη!!!)οι συνθηκες ειναι οι εξης:γυαλα 10 λιτρων με φιλτρο και βαζο και αντιχλωριο και το ταιζο λιγο οπωσ πρεπει.και τοθ εχω και φως.το μονο αρνητικο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι υπαρχει καθρεφτης στη γυαλα και οτι δεν εχω κανει μετρησεισ για ph κλπ.τι μπορει να συμβαινει??? :D

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα μας.

μηπως εχεις παρατηρησει τιποτα φυσσαλιδες στην επιφανεια..?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην γεια σε ολους!ειμαι καινουρια εδω.ο λογος που γραφτηκα βασικα ειναι επειδη χρειαζομαι βοηθεια με τον μονομαχο μου!εχει πολυ περιεργη συμπεριφορα τισ τελευταιες μερες!!!ενω τρωει κανονικα παει και κρυβεται συνεχεια σ'ενα φυτο που του εχω αλλα δεν ειναι στον πατο καθεται ακινητος στην επιφανεια!και νομιζω οτι εχει μια δυσκολια στην κινηση...(αλλα δεν κινειται και πολυ για να ειμαι σιγουρη!!!)οι συνθηκες ειναι οι εξης:γυαλα 10 λιτρων με φιλτρο και βαζο και αντιχλωριο και το ταιζο λιγο οπωσ πρεπει.και τοθ εχω και φως.το μονο αρνητικο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι υπαρχει καθρεφτης στη γυαλα και οτι δεν εχω κανει μετρησεισ για ph κλπ.τι μπορει να συμβαινει??? :D

Είσαι σίγουρη ότι δεν άλλαξε κάτι στη ρουτίνα του? Κρύβεται στο φυτό και τη μέρα και τη νύχτα (χωρίς φώτα)? Πόσο καιρό τον έχεις?

Κάνε μια καλή αλλαγή νερού και πάρε μετρήσεις.

Μπορεί να είναι μειωμένο το οξυγόνο στη γυάλα...

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα μας.

μηπως εχεις παρατηρησει τιποτα φυσσαλιδες στην επιφανεια..?

oxi alla h alhtheia einai oti to nero einai ligo tholo parolo pou exo filtro!!!

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι δεν άλλαξε κάτι στη ρουτίνα του? Κρύβεται στο φυτό και τη μέρα και τη νύχτα (χωρίς φώτα)? Πόσο καιρό τον έχεις?

Κάνε μια καλή αλλαγή νερού και πάρε μετρήσεις.

Μπορεί να είναι μειωμένο το οξυγόνο στη γυάλα...

tipota apolytos!th nyxta den to parathro alla th mera nai edo kai3-4 meres!!vasika h gyala einai anoixth

Link to comment
Share on other sites

Θερμοστατη έχεις?

Καθε πότε αλλάζεις το νερό? Πόσο και πως ΑΚΡΙΒΩΣ??

den ton exo poly kairo.exo kanei 1 allgh nerou meta apo 10 meres kai allaksa to 1/3 tou nerou.dysthxos den exo thermostath!!!ayth th stigmh metakinhsa epitides to fyto kai phge kai kryfthke mesa!kai tora parathro kai oti to kato meros tou kefaliou tou exei xasei to xroma tou!

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ΕΠΙΓΟΝΤΩΣ θερμοστατη. Δεν ξερω βεβαια τι θερμοκρασια εχει το σπιτι σου αλλα φαντάζομαι ότι ειναι αρκετα κατω από τους 25 C που θελει ο μονομαχος για να ειναι ανετος. Θερμόμετρο του έχεις? Για μετρα θερμοκρασια και πες μας...

Επίσης σε γυαλα 10 λίτρων πρεπει (κατα τη γνωμη μου) να κάνεις τουλάχιστον 40-50% αλλαγή νερου καθε εβδομάδα.

Και πρίν ρίξεις το καινουριο νερό μεσα στη γυαλα πρέπει να το έχεις προετοιμάσει με αντιχλώριο και ΚΥΡΙΩΣ ως προς τη θερμοκρασία, γιατι στο σπιτι μου τουλάχιστων, το νερο της βρυσης ειχε αυτες τις μερες γυρω στους 10 C.

Και μην ανεβάσεις απότομα τη θερμοκρασία πχ με ζεστο νερό γιατι το σοκ θα είναι μεγάλο.

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια αυτά καλή μας φίλη ανηκούν σε εκείνη την οικογένεια των ιχθύων που όπως και τα αραπάιμα του Αμαζονίου και τα πνευμονόψαρα της Αφρικής μπορού να χρησιμοποιήσουν τον ατμοσφαρικό αέρα.Έχουν ένα όργανο το οποίο λέγεται λαβύρινθος και μέσω του οποίου αναπνέουν ατμοσφαιρικό αέρα διότι στις περιοχές της Ταϋλάνδης απ'όπου προέρχονται ζούν σε ορυζώνες με χαμηλή περιεκτικότητα σε οξυγόνο και κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο. Δε πρέπει όμως να λησμονούμε πως πρόκειται για ΤΡΟΠΙΚΟ ψαράκι κάτι που σημαίνει πως πρέπει να έχει τουλάχιστον 23 βαθμούς κελσίου μέση θερμοκρασία. Η θολότητα προφανώς ωφείλεται σε κακό φιλτράρισμα και αύξηση επιπέδων αμμωνίας. Ο αποχρωματισμός σε τοξίκωση του ψαριού και αν δε προχωρήσεις σε αλλάγές νερού με χρήση βακτηριδίων και αλλαγή υλικού φιλτραρίσματος με ειδικές πέρλες οι οποίες θα φιλοξενήσουν τις αποικίες των νιτροβακτηριδίων θα χάσεις το ψαράκι σου. Χρειάζεσαι επείγουσα λήψη μέτρων διότι είσαι σε οριακό σημείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...