Jump to content

Βοηθείστε μας να γνωριστούμε.


Guest Christos68

Recommended Posts

Guest Christos68

Μου χάρισαν χθές το ψάρι που φαίνεται στα αριστερά της φωτό,

πιστεύοντας αρχικά ότι ήταν ένα Metynnis argentus (ασημένιο δολλάριο)

σαν αυτό που είχα και φαίνεται στα δεξιά της φωτό.

Βέβαια τα δυό ψάρια βλέποντάς τα δίπλα δίπλα φαίνεται ότι δεν είναι ίδια.

Ψάχνοντας στον Άτλαντα του Dr. Axelrod αλλά και σε βιντεάκια στο youtube

πιστεύω ότι μοιάζει περισσότερο σε κάποιο είδος Serrasalmus ή Pygopristis (antoni, denticulatus?)

για τις συνήθειες των οποίων δεν γνωρίζω τίποτα. Φίλος του forum πιστεύει ότι είναι κάποιο είδος Pacu. Στον Άτλαντα αυτά περιγράφονται ώς επιθετικά. Το ψάρι είναι μέσα στο ενυδρείο μου ένα 24ωρο τώρα, εγκλιματίστηκε γρήγορα και δεν έχει δείξει επιθετική συμπεριφορά αλλά το ενυδρείο μου είναι κοινωνικό και όπως καταλαβαίνετε ανησυχώ. Κάθε βοήθεια πολύτιμη.

post-452-1199741696_thumb.jpg

post-452-1199741744_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε αυτο το ομορφο ψαρακι ειναι ενα pacu . κατι που πρεπει να ξερεις ειναι οτι τα pacu μεγαλωνουν γρηγορα κ φτανουν αναλογα με το ενυδρειο μεχρι 60 cm .!!! χωρις να θελω να σε τρομαξω . . . . βεβαια ειναι πολυ φιλησυχα κ δεν θα εχεις προβλημα με τα υπολοιπα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε αυτο το ομορφο ψαρακι ειναι ενα pacu . κατι που πρεπει να ξερεις ειναι οτι τα pacu μεγαλωνουν γρηγορα κ φτανουν αναλογα με το ενυδρειο μεχρι 60 cm .!!! χωρις να θελω να σε τρομαξω . . . . βεβαια ειναι πολυ φιλησυχα κ δεν θα εχεις προβλημα με τα υπολοιπα ψαρακια.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Καλησπερα και στους δυο σας θα ηθελα λογο προσωπικης εμπηρειας με pacu να αναφερω οτι

οταν μεγαλωσουν αρκετα δεν ξεχωριζουν τα αλλα ψαρια απο το φαγητο τους!!!

Ειχα ενα pacu περιπου 45cm που ηταν pacu και οχι piranha(το λεω αυτο γιατι θα με ρωτησετε) μου εφαγε

στην αρχη εναν παπαγαλο γυρω στα 20cm και στη συνεχεια εκοψε εναν pleco στη μεση κι αυτος περιπου

στα 20cm.Μετα απο αυτα δεν θα ελεγα οτι ειναι και τοσο φιλησυχο ψαρι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...