Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Δεν 3ερω αν παω να κανω βουτια τωρα αλλα θα με κατευθυνεται οπως παντα πιστευω! Εχω ενυδρειο 30 λιτρων το οποιο σκεφτομαι να μετατρεψω σε θαλασσινο (fiσh only)! Tωρα τι εννοω! εχω μια resun submerible pump και ενα εσωτερικο φιλτρακι το οποιο θα χρησιμοποιησω!θα μπει αραγωνιτης νεκρος γιατι 50 ευρω δεν δινω γιατι κανενας δεν μπορει να μου εγγυηθει οτι ειναι ζωντανος εκτος και αν το βγαλει απο το ενυδρειο του και μου το δωσει :D θα ζωντανεψει που θα παει και 1-2 κιλα ζωντανο βραχο! Θελω να βαλω ενα κλουν η ενα damsel! tpt αλλο ουτε skimmer θα χρησιμοποιησω! Στεκει ολη αυτη η ιστορια ναι η οχι??

οι τιμες που βρηκα ειναι οι εξης:

νεκρος αραγωνιτης περιπου 5 κιλα = 15 ευρω

ζωντανος βραχος=15 ευρω το κιλο

κλουν=15 ευρω

αλατι aqua medic 4 κιλα=20 ευρω

αν υπαρχει καποιο πιο φθηνο αλατι πεστε μου να το ψαξω!

Σας ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - djstill103
Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει καποιο πιο φθηνο αλατι πεστε μου να το ψαξω!

Red sea αλατι 7 κιλα=20 ευρω

Link to comment
Share on other sites

καλή επιτυχία :D

..και γιατί αποκλείεις ένα εύκολο κοράλλι ? λχ μανιταράκια ..

στο φιλτράκι τι σκέφτεσαι να βάλεις ?

αφού βάλεις το βράχο και πριν βάλεις το ψάρι , θα χρειαστεί να κανείς κάποιες μετρήσεις

πρόσεχε θερμοκρασία και νερό εξάτμισης ..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που μου απαντατε!!! Εχω ενα εσωτερικο resun στο οποιο θα βαλω αντιφωσφορο carbon και λιγο βαμβακι ! κοραλι ειπα να μην βαλω για αρχη γιατι η λαμπα μου ειναι 14 watt και δεν θελω να μπω σε πολλα εξοδα! θα μου βγει περιπου

αλατι 20

ψαρακι 20

αραγωνιτη 15 5 κιλα

και ο βραχος 15 κιλο

σαλινομετρο 10

75 ευρω για να αρχισω

και μου φαινονται και πολλα και δεν 3ερω τι να κανω !!!!!! γιαυτο θελω βοηθεια να με κατεθυνεται.... να κανω σωστες επιλογες

:D;):blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ξεχνάς το θερμοστάτη. Επίσης θα έλεγα να κοιτάξεις το θέμα της αναπλήρωσης γιατί είναι κάτι που θα ταλαιπωρεί ιδιαίτερα το ψαράκι σου ή τα λίγα μανιταράκια ή πολύποδες που μπορεί να βάλεις. Ιδίως το καλοκαίρι αν λείψεις 1-2 ημέρες ....

Link to comment
Share on other sites

Α και το θεωρουσα δεδομενο υπαρχει θερμοστατης 50 Watt :D αναπληρωσει θα κανω θα εχω ενα δοχειο με νερο οσμωσης και αλλαγες μια φορα την βδομαδα ενα 10-15 %

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αναπλήρωση με δοχείο εννοείς αυτόματη αναπλήρωση?? δηλαδή με αντλία και αισθητήρα για το επίπεδο του νερού γαιτί εγώ αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

mexri to kalokairaki θα το πατενταρω καπως ετσι αν αναπληρωνω απο δοχειο με νερο οσμωσης πειραζει;

χειροκινητα εννοω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...