Jump to content

Γέννα Δίσκων


ApostOik

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά και εύχομαι υγεία σε σας και τα ψαράκια σας.

Λόγω προβλήματος του υπολογιστή και διακοπών, έχω να μπω καιρό στο Forum μας!

Η ιστορία έχει ως εξής:

Ένα μήνα πριν τα Χριστούγεννα έψαχνα ένα ζευγάρι δίσκων. Μετά από πολύ ψάξιμο σε πολλά pet shop βρήκα ένα έτοιμο το οποίο όταν πήγα να το πάρω είχε μόλις γεννήσει!

Θεώρησα ότι για αρχή πάμε καλά!

Μετά από ένα μήνα και αφού εγκλιματίστηκαν στο 270 lt ενυδρείο μου (στο οποίο έχω neon, γατόψαρα, πλακόστωμα, γαρίδες και σαλιγκάρια) γέννησαν για πρώτη φορά πάνω σε ένα φύλλο φυτού το πρόβλημα είναι ότι τα αυγά χάλασαν μέσα σε 2 μέρες από Fugus έτσι έριξα το PH και χρησιμοποίησα melafix αλλά δυστυχώς δεν τα πρόλαβα!

Το Σάββατο που μας πέρασε τα ψάρια μου ξαναγέννησαν πάνω στον σωλήνα του φίλτρου καμιά 50αριά αυγά και σήμερα το πρωί άρχισαν δειλά δειλά να βγαίνουν τα πρώτα ψαράκια.

Το περίεργο της ιστορίας είναι ότι το μεσ/ρι γυρνώντας από την δουλειά είδα την θηλυκιά να τα τρώει στην αρχή νόμισα ότι τα έπαιρνε για να τα μεταφέρει αλλά δεν είδα να ξαναβγαίνει τίποτα από το στώμα της οπότε μάλλον....

Δεν ξέρω τι να κάνω να πάρω τα αυγά μόνο σε ένα μικρότερο ενυδρείο χωρίς τους γονείς αλλά μετά πως θα τα μεγαλώσω?

Να βγάλω την θηλυκιά μόλις γεννήσει?

Επιπλέον, και τα δυο ψάρια έβγαλαν κάποια σημάδια στο σώμα τους που θεωρώ ότι είναι η ουσία για να ταϊσουν τα μικρά τους.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Απόστολος

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε μου.

αυτο δειχνει οτι εχεια καλες συνθηκες στα ψαρια σου.

αν ομως σε ενδιαφερουν οι αναπαραγωγες,θα επρεπε να ειχες τους γονεις μονους τους,και οχι μεσα σε ενα ας πουμε κοινωνικο-δισκοενυδρειο μαζι με τα υπολοιπα ψαρακια.εδω τωρα που τα εχεις δεν εχουν ελπιδες δυστυχως να ζησουν,και συνηθως η ζημιαγινεται τα βραδια οπου και οι γονεις αν δεν εχουν καποιο ελαχιστο φως πχ moonlight για να τα βλεπουν και να τα προσεχουν...

ολα βεβαια ειναι μαθηματα και για σενα και για τους νεους γονεις..

το γεγονος οτι ειδες να τα τρωει η ιδια η μανα,συμβαινει συνηθως για 2 περιπτωσεις..1)η μανα ειναι απειρη και γιαυτο συμβαινει,και 2)τα τρωει οταν αισθανεται ανασφαλης σα να θελει να τα προστατευσει αλλα με λαθος τροπο...

εν ολιγης,χρειαζεσαι γεννηστρα,κλασσικα με εναν ομορφο κωνο μεσα..!!

ελπιζω να βοηθησα φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ klaz καταρχήν για την γρήγορη απάντηση

Ένα ενυδρείο γεννήστρα πόσα λίτρα θα πρέπει να είναι?

Ph=6.8 ,KH=5-6, GH=6-7, NH3=0, NO2=0, NO3=0

Η μητέρα λες δεν θα τα φάει αν είναι μόνα τους?

Τα μικρά τι πρέπει να τρώνε όταν γεννηθούν?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τα μικρα τρεφονται απο τη βλεννα των γονιων τις πρωτες μερες,στην συνεχεια μπορεις να φτιαξεις αρτεμιες καινα ταιζεις,με προσοχη ομως για να μην μολυνθει το νερο...

αν θελεις να φτιαξεις ενυδρειο-γεννηστρα να προτιμησεις καποιον κυβο με διαστασεις πχ 50χ50χ50 η 60χ60χ60,αναλογως βεβαια και το μεγεθος των ψαριων σου και τον χωρο σου...

καλο θα ειναι δε, τον πατο να τον εχεις βαμμενο σε χρωμα αποχρωσης ανοιχτου καφε,οπως και τον φοντο,μαζι με τα πλαινα σε ανοιχτο γαλαζιο..

ερευνες εχουν δειξει οτι αυτο βοηθαει πολυ τα ζωα να παραμεινουν ηρεμα και χωρις στρες...

καλη τυχη φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Σας επισυνάπτω φωτογραφίες από το ενυδρείο μου.... :D

post-5709-1199825509_thumb.jpg

post-5709-1199825520_thumb.jpg

post-5709-1199825528_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ApostOik
Link to comment
Share on other sites

αρκετα χαριτωμενο και ομορφο..!!!

θα δειξει ακομη πιο ομορφο αν βαλεις για φοντο μαυρο χαρτονακι...

θα του δωσεις..βαθος.

καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ klaz

όσο αναφορά με την τριχοειδή άλγη που εμφανίστηκε διάβασα μια συμβουλή που έδινες σε κάποιον για προσθήκη της δοσολογία λιπασμάτων σε μικρές δόσεις και σβήσιμο το φως για κανά δυο μέρες.

υπάρχει ψάρι που να την τρώει η κάποιο φάρμακο που την εξολοθρεύει;

Link to comment
Share on other sites

μακρια απο φαρμακα που καταπολεμουν τις αλγες.δεν τις εξολοθρευουν απλα καλυπτουνε το προβλημα.....

το σβησιμο του φωτος δεν προκειται να κανει και πολλα και γιατην συγκεκριμενη περιπτωση δεν θυμαμαι να το εχω προτεινει.

το σκοταδι ειναι για περιπτωσεις κυανοβακτηριου ,και παλι μιλαμε για φουλ σκοταδι 3-4 ημερων....

στην περιπτωση σου τωρα φιλε μου,συχνες αλλαγες νερου,αφαιρεις με το χερι σου η με μια παλια οδοντοβουρτσα την τριχοειδη απο το ενυδρειο σου,και ισως μπορεις να προσθεσεις κανα 2 σαε οι οποιοι τρωνε με ορεξη ιδιαιτερα οταν ειναι μικροι τετοιου ειδους αλγες με προτιμηση στην bba(μαυρη φουντα),και ειναι και οι μοναδικοι.....

Link to comment
Share on other sites

σαε???

ποιο είδος είναι αυτό?

Έμαθα ότι ήρθε και Αλεξ/πολη?Πριν κάποιο χρονικό διάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Μπα δύσκολα θα βρω τέτοια ψαράκια εδώ!!!

Μάλλον θα τα παραγείλω μήπως ξέρεις που μπορώ να βρώ(κατάστημα) και 1 θηλυκό accistrus?

Ευχαριστώ

Πέρασες καλά στην πόλη μου?

moderator note.θα σου πω πως περασα με πμ.ας μην το καταστρεψουμε το ομορφο αυτο ποστ.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρείο γεννήστρα πόσα λίτρα θα πρέπει να είναι?

Περίπου 100 λίτρα είναι ένα Minimum...

Για τις άλγες σου ο καλύτερος τρόπος είναι να ρυθμίσεις τους παράγοντες που τις δημιουργούν (έλεγξε τα νιτρικά σου και το φώσφορο αρχικά)...

Έχε υπόψιν σου ότι τα νέον σου μάλλον ζεσταίνονται παρέα με τους δίσκους...

Εύχομαι καλή επιτυχεία στις επόμενες γέννες σου :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...