Jump to content

Φίλτρο


ADONIS

Recommended Posts

Καλημέρα, έχω ένα μικρό ενυδρείο γύρω στα 20 λίτρα που φιλοξενεί ένα μονομάχο. Το φίλτρο του λειτουργεί,

αν δεν κάνω λάθος, μόνο μηχανικά εφόσον το φίλτρο έιναι εσωτερικο και η έξοδος του νερού καταλήγει από τη φλογέρα σε ένα μαύρο βαμβάκι και μετά μέσα στο ενυδρείο.

Δεν υπάρεχει χώρος πουθενά για κάποιο υλικο, εκτός μεταξύ της φλογέρας και του βαμβακιού γύρω στα 2 εκ. Μπορεί να τοποθετηθεί κάποιο υλικό στο χώρο εκεί ώστε να μετατραπεί το φίλτρο σε βιολογικο? Έχω διαβάσει και σε άλλα θέματα για το substract pro, για το οποίο όμως αγνοώ τις ιδιότητες του αλλά και το μέγεθος του.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ηταν τοσο μικρουλι το φιλτρακι σου,ναι θα ηταν πολυ καλη ιδεα.

ομως λογω χωρου αν βαλεις υπαρχει η περιπτωση να σου κοψει την ροη του νερου λογω του ογκου.

εγω θα προτεινα οταν καθαριζεις το φιλτρακι, να μην πετας ολο το βαμβακι,αλλα να κρατας παντα ενα μερος του οπου εκει θα υπαρχουν οι βιολογικες αποικιες.ετσι θα κρατας παντα ενα μεροες της βιολογιας που χρειαζεται,και θα κανεις και μηχανικο καθαρισμο που επισης ειναι απαραιτητος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Απλά να διευκρινίσω ότι τα 2 εκ είναι η απόσταση σε ύψος από την φλογέρα και ότι υπαρχει χώρος περίπου 10-12 εκ. μήκος και γύρω στα 5 εκ. πλάτος.

Επίσης δεν υπάρχει βαμβάκι, απλά ένα λεπτό μαύρο σφουγγάρι

Link to comment
Share on other sites

ε,τοτε μπορεις να βαλεις μερικα μπιλλακια substrat pro....!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζεις αξίζει τον κόπο...θα υπάρξει ουσιαστική μετατροπή ή να πάρω άλλο φίλτρο?

Το μαύρο σφουγγαράκι να το αντικαταστήσω με το μπλε το κλασσικό? Μου φαίνεται ότι είναι πολύ λεπτό και άρχισε σιγά σιγά να μαζεύει.

Βαμβάκι πάλι δεν υπάρχει...πόσο αναγκαίο είναι?

Link to comment
Share on other sites

ο υαλοβαμβακας επειδη ειναι πολυ λεπτος κανει την καλυτερη κατακρατηση βρωμιας και γιαυτο πρεπει αρκετα συχνα να τον αλλαζουμε.

τωρα σαφως και θα βοηθησει αν βαλεις το παραπανω βιολογικο,καθως και το μπλεσφουγγαρι θεωρω οτι ειναι καλυτερο απο το μαυρο(που ισως να μην ειναι απλο σφουγγαρι αλλα σφουγγαρι με ανθρακα.)

βαμβακι= υαλοβαμβακας.

αλλο φιλτρο..?νομιζω οτι δεν υπαρχουν και πολλες επιλογες για τοσο λιγα λιτρα,και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...τότε θα το δοκιμάσω. Ελπίζω να βρω χώρο...

Μάλλον πρέπει να έχεις δίκιο με το μαύρο σφουγγάρι...ίσως είναι σφουγγάρι με άνθρακα.

Έχω αντιληφθεί τι είναι το βαμβάκι...απλά δεν ξέρω πως θα τα χωρέσω όλα εκεί...και με ποια σειρά, γιατί τώρα μόνο το σφουγγάρι υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

απο κατω προς τα πανω...

σαμπστρατ η καποιο αλλο,σφουγγαρι μπλε,και τερμα πανω ο υαλοβαμβακας...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ...να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...