Jump to content

Nano Reef 54l


alex-gian

Recommended Posts

καλημέρα.ειμαι απ'τα γιάννενα και πριν κανά 20ήμερο αποφάσισα να ξεκινήσω ένα ενυδρείο 54λ reef.εχω όμως μερικές απορίες που θα ήθελα αν μπορούσατε να μου τις λύσετε.Στο ενυδρίο μου δεν έβαλα ζωντανό βράχο οπότε τώρα πρεπει να περιμένω (και εγω δε ξερω πόσο...)να βγάλει ΝΟ3,ΝΟ2.Εχω εξωτερικό φίλτρο και το παιδί στο pet shop μου είπε ότι δε χρειάζεται κάτι άλλο για τόσο μικρό.Από ψαράκια λέω να βάλω 2περκούλα και ενα μπλε damsel.κάποια αλλη επιλογή να μου προτείνετε?επίσησ δε χερω τι να κάνω με κοράλλια.ελεγα να βάλω μία ανεμώνη για τα κλόουν αλλα διάβασα οτί είναι καπως ευαίσθητες οπότε φοβάμαι μη μου ψοφήσει...κάποια καλή εναλλακτική?ίσως κάποιο σαρκόφυτο?sorry για πιθανόν ασυναρτησίες που λέω,απλά είμαι νέος στο χώρο....έχω απορία και για το νερό που θα αλλαζω κάθε μήνα.μπορώ να χρησιμοποιώ απιονισμένο από το super market 'η θα πρεπει να πηγαίνω στο pet shop na παίρνω?συγνώμη για τις πολλές απορίεσ μου αλλά θέλω να γινει κατι καλό...

ευχαριστώ εκ των προτέρων.τα λεμε πάλι!

post-6345-1199820410_thumb.jpg

post-6345-1199820430_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Costas21 καλή χρονιά!καλή χρονιά και σε όλα τα άλλα μέλη του site.μπήκα λίγο απότομα με τισ απορίες μου και ξέχασα να ευχηθώ... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες αγαπητέ alex-gian, στο forum μας!!

Καλή διαμονή

Link to comment
Share on other sites

Από το χρώμα του φωτισμού μάλλον μια ακτινική λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ alex-gian,

θα πρέπει να περιμένεις πρώτα να ολοκληρώσει το ενυδρείο σου τον κύκλο του αζώτου. Αυτό θα το αντιληφθείς κάνοντας καθημερινές μετρήσεις των αμμωνιακών παραγώγων, ακολουθώντας τους κανόνες στρωσίματος.

Αφού μηδενιστούν οι τιμές και περάσει αρκετός καιρός με σταθερότητα, τότε μπορείς να σκεφτείς να βάλεις ένα damsel. Επίσης θέλω να σου επισημάνω, πως το σύστημά σου είναι δύσκολο να δεχθεί ασπόνδυλα ή κοράλλια, αφού δεν πρόκειται για ένα φυσικό σύστημα.

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για τις τιμές του νερού, καθώς και τη χωρητικότητα σε βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου, το είδος και ότι άλλο έχεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

η λάμπα ειναι Τ8 μπλε ακτινική.μέσα στη μεσαία θήκη το παιδί απο το pet shop μου εβαλε 3 δυχτάκια:το ένα με άνθρακα,το άλλο με αντιφώσφορο και το άλλο δε θυμαμαι γιατι δεν ειχα πολλα λευτα και μου το έφερε μονο του..(τα αλλα είναι σε συσκευασία των 3)3*100gr.Η πυκνότητα του νερού είναι στο 1,023,ph:8(δε ξέρω ποσο ακριβώς είναιγιατί εχω τα τεστ με τουσ δείκτες),ΝΗ3:0.1mg/l,NO3:10mg/l,NO2:0.05mg/l,KH:9 ME 10.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είσαι σε αναμονή ολοκλήρωσης του κύκλου.

Αργότερα θα σκεφτείς τι ψάρια μπορείς να βάλεις, που να τα αντέχει η βιολογία σου.

Τι μάρκα και τύπος είναι το εξωτερικό φίλτρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Hi φιλε μου.πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.Εγω δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν ξερω απο reef.αλλα μονο ενα φιλτρο δεν πιστευω να βοηθαει.

Εχω να σου κανω μια ερωτηση.αυτη την αποχρωση την μπλε πως την εχεις πετυχει???και κατι ακομα.βαλε αν θες και καμια πιο κοντινη φωτογραφια. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω να σου κανω μια ερωτηση.αυτη την αποχρωση την μπλε πως την εχεις πετυχει??

με μπλε ακτινικη λαμπα φθοριου. ειδικη για θαλασσινα ενυδρεια.. :)
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου χωραει 3 λαμπες.εσυ klaz ξερεις τι ψαρια εχω.μπορω να βαλω μια τετοια???αν οχι τι μπορω να βαλω???

Link to comment
Share on other sites

το εξωτερικό φίλτρο είναι ΕΗΕΙΜ 2211.Ξέχασα να το αναφερω την προηγούμενη φορά...Όσο αφορά για τα κοραλλια φταίει το μέγεθος ή οι συνθήκες στο ενυδρείο(φωτισμός,κυκλοφορία νερού κ.α)?μπορείτε να μου εξηγήσετε τη διαφορά νερού Α.Ο και απιονισμενου?

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά για τα κοραλλια φταίει το μέγεθος ή οι συνθήκες στο ενυδρείο(φωτισμός,κυκλοφορία νερού κ.α)?

Δεν υπάρχουν φυσικά βιολογικά υλικά. Αν θέλεις να "ζωντανέψεις" τα υλικά σου θα πρέπει να προσθέσεις ή να αντικαταστήσεις, ένα μέρος του βράχου με ζωντανό και να περιμένεις αρκετούς μήνες (6+), με τις σωστές συνθήκες κυκλοφορίας και φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

η προσθήκη ενός "ζωντανού" βραχου δε θα με πάει πίσω στν ολοκλήρωση του κύκλου απλώς θα ζωντανέψει γρηγορότερα το σύστημά μου,σωστά?όσο αναφορά τις λάμπες,ενα τετοιο ενθδρείο χρειάζεται κι άλλη τ8 γιατί απ'τισ διάφορεσ συζητήσεις δεν έβγαλα και πολύ άκρη...Νίκο σε έχω πρίξει ε?σορυ...

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις μόνο μια ακτινική λάμπα, χρειάζεσαι οπvσδήποτε μία ή δύο ακόμα λευκές marine.

Link to comment
Share on other sites

να δω τη πατέντα θα χρειαστω για να βάλω μία δεύτερη λάμπα...δεν έχει και πολύ χωρο απ'ότι βλέπω!κ'ατι θα σκεφτώ.Ευχαριστω παιδιά για τις μεχρι ωρα πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς κάποιο μέλος από γιάννενα που μπορεί να μου δώσει κάποια L νερού από το ενυδρεό του,μπας και αναπτυχθούν πιο εύκολα βακτήρια?(σε σχέση με το PSB bacteria)

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς κάποιο μέλος από γιάννενα που μπορεί να μου δώσει κάποια L νερού από το ενυδρεό του,μπας και αναπτυχθούν πιο εύκολα βακτήρια?(σε σχέση με το PSB bacteria)

Καλως ήρθες και μακάρι να σου ανοίξουμε τα μάτια διότι ο γιανννιώτης ψαράς σε έκανε λαυρακι

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...