Jump to content

δυσκολια στην αναπνοη


nikopol

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Εχθες τα ξημερωματα γυρνωντας απ την δουλεια μου παρατηρησα να δυσκολευονται στην αναπνοη δυο δισκακια μου.Ειχαν ανεβει στην επιφανεια του νερου και προσπαθουσαν ν αναπνευσουν απ οτι καταλαβα.Εβαλα αμεσως την αεραντλια ,σημερα το πρωι ηταν ολα μια χαρα εφαγαν και δειχνουν φυσιολογικα.Μηπως ξερετε τι μπορει να συνεβει,την αεραντλια γενικα δεν την χρησιμοποιω μηπως θα επρεπε τουλαχιτον κατα την διαρκεια της νυχτας,προς το παρον την εχω ακομα σε λειτουργεια τι να κανω?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πες μας τις μετερησεις που εχεις στο ενυδρειο σου καθως και την θερμιοκρασια και καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου...

Link to comment
Share on other sites

ph6.6 no2 0.3 nh3/nh4 0 gh4 kh3 no3 12.5 αλλαγες καθε εβδομαδα με δεκα μερες 70lit...μολις ειδα οτι η θερμοκρασια ειναι 31 δεν το ειχα παρατηρησει το βραδυ προχθες ανεβασα λιγο τον θερμοστατη αλλα μαλλον ανεβηκε περισσοτερο,μολις το χαμηλωσα ,λες να ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

η συναρτηση χαμηλου πεχα με υψηλη θερμοικρασια μας δηλωνει σοβαρο προβλημα ελλιεψεις οξυγονου.

δεν ειναι παιχνιδι,και χρειαζεται προσοχη.

οχι αποτομα σκαμπανεβασματα στις τιμες του πεχα και της θερμικρασιας.

επισης καλο θα ειναι να ανεβασεις λιγουλακι την kh εστω μεχριι το 5.οχι τιποτε αλλα για να μην εχεις κανα ανεπιθυμητο ph crash.

το βραδι και αν εχεις τετοιες θερμοκρασιες,καλο ειναι να υπαρχει αεραντλια.

**31 βαθμους γιατι εχεις..?μπορεις ανετα και 28-29.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο??? πόσο καιρό μέσα τα δισκάκια??? γιατί NO2 0,3????

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα θερμοκρασίας ... καλό βέβαια είναι να την κρατάς στους 29 σταθερά...

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα την θερμοκρασια οπως ειπα πριν δυο μερες ανεβασα λιγο τον θερμοστατη γιατι η θερμοκρασια ηταν στους 27 και ηθελα να την παω στους 28 δεν καταλαβαινω πως εφτασε 31....το ενυδρειο λειτουργει εναμιση χρονο χωρις προβληματα και η τιμη 0.3 για Νο2ειναι η μηδενικη που δινει το τεστ της tetra....τα δισκακια ειναι μεσα ενα χρονο

Link to comment
Share on other sites

το 27 δεν το είχες αναφέρει :) ...4 βαθμοί μεταβολή στην θερμοκρασία είναι μεγάλη ιστορία...

Εάν είσαι σίγουρος για τις συνθήκες όσον αφορά την ποιότητα του νερού, τότε δεν έχεις παρά να παρατηρείς προσεκτικά τα ψάρια σου... ίσως ένα τεστάκι με μεγαλύτερη ανάλυση για τα νιτρώδη να σου είναι χρήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα το ενυδρειο σου δεν εχει κατι που κουναει την επιφανεια?Φιλτρα δεν εχεις?Ειναι καθαρα θεμα οξυγονου και οχι ph,kh,gh κτλ.Τα ψαρια σου δεν εχουν οξυγονο σε συναρτηση οτι τα ζωντανα φυτα (δεν αναφερεις αν εχεις) απελευθερωνουν διοξειδιο το βραδυ που ειναι σβηστα τα φωτα.Πηγαινε σ`ενα μαγαζι με ενυδρεια και παρε πληροφοριες.Ενα εσωτερικο φιλτρο θα ηταν οτι καλυτερο για μενα!

Link to comment
Share on other sites

Απλά στήσε έτσι την επιστροφή από το φίλτρο σου ώστε να δημιουργεί μια σχετική ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού....

Εάν υπάρχει ικανοποιητική φιλτρανση δεν νομίζω ότι υπάρχει ανάγκη εσωτερικού φίλτρου για αυτόν το λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδια φυσικα και εχω δυο εξωτερικα Eheim pro 1000 και eheim pro 600....εσωτερικο δεν εχω αλλα νομιζω οτι αρκουν τα εξωτερικα οσο για την επιστροφη θα το φροντισω.Φυτα υπαρχουν οι αλλαγες γινονται με νερο Α/Ο...και εχω UV...το μονο που δεν εχω ειναι CO2 με PH controler...θα γινει ομως και αυτο αν ειναι αναγκαιο!!!Παντως τα δισκακια εχουν μεγαλωσει αρκετα αυτον τον ενα χρονο καθως και τα φυτα .Οι παρατηρησεις σας πολυτιμες καθοτι αρχαριος ...αλλα με πολυ αγαπη για τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν ειναι πανακεια,καλο ειναι να υπαρχει πεχα κοντρολλερ για πολλους λογους,με βασικοτερους αυτους της σταθεροτητος στο πεχα του συστηματος μας, και την οικονομια στο αεριο.

Link to comment
Share on other sites

Θα το φροντισω λοιπον... ευχαριστω :)

Η μέθοδος με CO2 και ph controller είναι σαφώς πιο ξεκούραστη (περιέχει και κάποιους κινδύνους βέβαια).

Από την άλλη εγώ τρέχω δύο δισκο-ενυδρεία το ένα ρυθμισμένο με CO2 και controller στο ph 6,6 και το άλλο με τύρφη στο 6,8 με μεγάλη σταθερότητα και τα δύο...

Άρα τρόποι υπάρχουν το θέμα είναι τι διαλέγει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Το νερο προετοιμαζεται σε βαρελι με τυρφη οπως μου ειχε συστησει και ο Νινταλ..και συμφωνα με τα τεστ ειναι σταθερο..σκεφτομαι ομως σοβαρα τη λυση του κοντρολλερ

Link to comment
Share on other sites

Το νερο προετοιμαζεται σε βαρελι με τυρφη οπως μου ειχε συστησει και ο Νινταλ..και συμφωνα με τα τεστ ειναι σταθερο..σκεφτομαι ομως σοβαρα τη λυση του κοντρολλερ

Αν επιτυγχανεις με το βαρελι και την τυρφη σχετικα σταθερες συνθηκες εισαι οκ!!!

Και πολυ σωστα οπως ειπε ο red rubin το προβλημα προερχεται απο ελλειπη οξυγονωση του ενυδρειου σου. Ή θα τοποθετησεις τα φιλτρα σου με τετοιο τροπο ωστε να επιτυγχανεις εντονη αναταραξη του νερου, ή θα βαλεις στο ενυδρειο σου μια αεραντλια τουλαχιστον για τη νυχτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...