Jump to content

Γαλαζιος Αστρεριας


stratos

Recommended Posts

Πριν μια εβδομαδα ο αστεριας ειχε πλειγωση ενα απο τα ποδια του. Τωρα τον βλεπω το πληγωμενο

ποδι το εχει χασει ενω αθτη τη στιγμη ενα αλλο ποδι ειναι πληγωμενο και αυτος κρεμεται ανποδα απο το βραχο

Γνωριζεται καποιο παρομοιο περιστατικο απο τα ζωντανα που εχω ειναι ολα ακυνδυνα.Τι μπορει να συμβαινει.

Bild503.jpg

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ πιθανό να το δάγκωσε κάβουρας .. αν είναι έτσι σε δυο –τρεις μέρες θα το διαπιστώσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν τον δεις τωρα δεν υπαρχει ποδι που να ειναι καλα,Τασο θα το διαπιστωσω αν ειναι απο καβουρια οταν θα τον φανε ολοκληρο,αρα μαλλον δεν υπαρχει λυση,Τωρα τον εφερα μπροστα στην αμμο για να τον παρακολουθω κιαυτος θελει παλι πισω στα βραχια να παει και να μην του μεινει τιποτα.

Bild1044.jpg

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς η μόνη του ελπίδα είναι να βρεθεί σε περιβάλλον με μπόλικο ατρύγητο βράχο χωρίς καβούρια

έτσι νομίζω ..

δύσκολος αστερίας που καλό είναι να μη βάζουμε παρά μόνο σε μεγάλα ενυδρεία η καλύτερα καθόλου ..

Link to comment
Share on other sites

Αν ενοεις καβουρια κανονικα οπως Paractaea monodi που ειχαν ερθει με το βρα χο τα εχω δωσει δρομο

προπολου,αλλα λεγονντας καβουρια εγω νομιζα αυτα οπου κουβα λανε το σπιτι τους μαζι,παντως οντως δυσκολος Αστεριας και ο Πετ/Σοπας επεμενε να τον παρω,αμα δεις το τελικο μεγεθος θα παθεις πλακα,αλλα αυτος τον εχει σε ενυδρειο με 3000λιτρα χωρια το σουμπ κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

αυτά που κουβαλάνε το σπίτι τους τα λέμε ερημίτες- hermit grab

προσπάθησε να τον περιορίσεις στην άμμο να τον ελέγχεις εύκολα και όταν σβήσουν τα φώτα θα δεις τον ένοχο ..

σε μια παρόμοια περίπτωση είχα κάνει αυτό ..

08280004.jpg

γιατί αυτά …

08300002.jpg

κάνανε αυτή τη κακή πράξη ..

08280002.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ton βλεπω απο εχθες γιατι καθεται μπροστα,και διχνει καλυτερα,

τωρα τον δω να παει προς τα βραχια θα του βαλω το σουρωτηρη οπως

στην φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...