Jump to content

Mini Reef


glefas

Recommended Posts

γεια χαρά.η φοτοπεριοδος έχει φταση στις 6 ώρες και ανεβαίνω από μισή την μέρα,οι αλγες έχουν εμφανιστεί,και εδώ και 3 μέρες έχω αμμωνία 0 και no2 0 :) !!!την δευτέρα λέω να πάω να πάρω

2 astrea και 1 paguritsas spp.θα κρατήσουν την βιολογία,ή θα συνεχίσω να ρίχνω λίγα φλεικς?

ο επόμενος κάτοικος θα είναι salarias(rock blenny).πότε λέτε να μπορώ να των βάλω?

κάτι άλλο:χτες το βράδυ,κάτι κολυμπούσε αρκετά γρήγορα μες στο ενυδρείο μου,ήταν μισό εκατοστό,

και ήταν προς το κίτρινο,σας φωτισα...αλλά έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Σαλλιγκαρια μπορεις να βαλεις και παραπανω... συνεχισε να ριχνεις λιγα flakes...υπομονη ακομα με τα ψαρακια... ετσι θα επιτρεψεις και στα διαφορα ζωντανα του βραχου σου να αναπτυχθουν...

Το πραγματακι που κολυμπουσε μπορει να ειναι κανα αμφιποδο ή κοπιποδο.... αλλα φυσικα απο την περιγραφη σου δεν μπορω να ξερω :)

Link to comment
Share on other sites

αλγες πολλές... :) έχω σταματήσει στις 6 ώρες με τα φωτα.po2 0 αμμωνία νιτρώδη 0!τι να κάνω?να μικρύνω πάλι την φωτοπερίοδο?

Link to comment
Share on other sites

αλγες πολλές... :) έχω σταματήσει στις 6 ώρες με τα φωτα.po2 0 αμμωνία νιτρώδη 0!τι να κάνω?να μικρύνω πάλι την φωτοπερίοδο?

:bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα εξαφανιστεί μετά από μερικούς μήνες, εφόσον τα πάντα στο ενυδρείο σου λειτουργούν σωστά.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να την απομακρύνεις με το χέρι σου, χωρίς να ανακατεύεις τα βράχια και την άμμο και φυσικά υπομονή. Την φωτοπερίοδο, μπορείς να την ελαχιστοποιήσεις ή και να τη μηδενίσεις αν δεν υπάρχουν οργανισμοί, που να έχουν ανάγκη φωτισμού.

Καλό σκιμμάρισμα, τακτική αλλαγή αντι-φως και άνθρακα και καλή οξυγόνωση-κυκλοφορία, θα βοηθήσουν πολύ.

Μπορείς να βάλεις κάποιες φωτογραφίες του ενυδρείου σου? γιατί οι παλιές έχουν χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα εξαφανιστεί μετά από μερικούς μήνες, εφόσον τα πάντα στο ενυδρείο σου λειτουργούν σωστά.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να την απομακρύνεις με το χέρι σου, χωρίς να ανακατεύεις τα βράχια και την άμμο και φυσικά υπομονή. Την φωτοπερίοδο, μπορείς να την ελαχιστοποιήσεις ή και να τη μηδενίσεις αν δεν υπάρχουν οργανισμοί, που να έχουν ανάγκη φωτισμού.

Καλό σκιμμάρισμα, τακτική αλλαγή αντι-φως και άνθρακα και καλή οξυγόνωση-κυκλοφορία, θα βοηθήσουν πολύ.

Μπορείς να βάλεις κάποιες φωτογραφίες του ενυδρείου σου? γιατί οι παλιές έχουν χαθεί.

Μπράβο Νίκο

Link to comment
Share on other sites

καλή κυκλοφορία νερού

καλό skimming

καλό ενεργό άνθρακα seachem – matrix , aquarium pharmaceuticals - super activated carbon ( κόκκινη ετικέτα )

αντιφώσφορο χ2 και συχνές αλλαγές

ΚΗ 8+

ph 8.4 αν είναι δυνατόν .. το kalkwasser θα σε βοηθήσει ( προσοχή στη χρήση )

κράτα χαμηλά θερμοκρασία

βγάζε όση μπορείς με τα χέρια

και υπομονή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για χαρά!από ότι φαίνεται πάμε καλά..έβαλα ένα yellowtail damsel πριν 14μέρες,δεν ήθελα να βάλω κάτι απαιτητικό για αρχή,και μάλλον θα βγει αργότερα,αν και στο http://www.fishdb.com λεει οτι δεν θα έχω μάλλον πρόβλημα με τα ψαρακια που θέλω να βάλω( bicolor blenny,yellow watchman,Magenta Dottyback)τι λέτε για αυτό το site?είναι καθόλου έγκυρο?πριν 4μέρες έβαλα και 3 turbo snail(δεν βρήκα astrea),οι αλγες δεν βγαίνουν με τον ρυθμό που είχαν στην αρχή,και σιγά σιγά αρχίζω να το χαίρομε!τώρα αρχίζω να ανεβάζω τις τιμές,οπότε θα ήθελα λίγη βοήθεια :bowdown:

λέω να πάω για alk 9dkh ca 400-420ppm και mg 1320-1350ppm

τώρα έχω alk 7.7dkh ca 380 και mg 1290ppm

για τις δοσολογίες ακολουθώ κάποιες οδηγίες απο το http://home.comcast.net/~jdieck1/chemcalc.html

αυτήν την στιγμή πρώτα μετράω και ανεβάζω alk και mg,αφού φτάσουν οι τιμές εκεί που θέλω τότε μετράω και ανεβάζω και το ca.είναι ok?επίσης βγάζω ένα ποτήρι νερό από το ενυδρείο και τα διαλύω εκεί μέσα,και το αδειάζω σιγά σιγά.

αμμωνία 0ppm

no2 0ppm

no3 10ppm

Link to comment
Share on other sites

για χαρά!από ότι φαίνεται πάμε καλά..έβαλα ένα yellowtail damsel πριν 14μέρες,

ειναι κ..ψαρο το damsel :)

λέω να πάω για alk 9dkh ca 400-420ppm και mg 1320-1350ppm

τώρα έχω alk 7.7dkh ca 380 και mg 1290ppm

για τις δοσολογίες ακολουθώ κάποιες οδηγίες απο το http://home.comcast.net/~jdieck1/chemcalc.html

αυτήν την στιγμή πρώτα μετράω και ανεβάζω alk και mg,αφού φτάσουν οι τιμές εκεί που θέλω τότε μετράω και ανεβάζω και το ca.είναι ok?επίσης βγάζω ένα ποτήρι νερό από το ενυδρείο και τα διαλύω εκεί μέσα,και το αδειάζω σιγά σιγά.

εγώ θα ανέβαζα μέχρι το 9 το kh το Ca μέχρι το πολύ 400 και το Mg 3*Ca

Βέβαια εάν θές μπορείς να "παίξεις" με τις τιμές αυτές και όπου σου φαίνεται "καλύτερα" να τα σταθεροποιήσεις . Ανάλογα τα κοράλλια που θα βάλεις πάντα ! Οι παραπάνω τιμές για SPS ,LPS είναι μια χαρά !!!

Υ.Γ Πολύ ωραίο φαίνεται το ενυδρείο σου !!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραιο το ενυδρειο!!!

Απλά εχε υπόψη σου ότι με τις σκονιτσες δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα στο κοσμο να φτασεις τις τιμες εκει που αναφέρεις!

Μια παρατηρηση,η στάθμη του νερου σου μηπως ειναι αρκετα ψηλα?

Link to comment
Share on other sites

ειναι κ..ψαρο το damsel

όταν θα βάλω ψαράκι θα το πάω πίσω τελικά.του το είχα πει στο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Απλά εχε υπόψη σου ότι με τις σκονιτσες δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα στο κοσμο να φτασεις τις τιμες εκει που αναφέρεις!

ναι,δυστυχώς το κατάλαβα,αλλά σιγά σιγά πιστεύω θα το παλέψω

Μια παρατηρηση,η στάθμη του νερου σου μηπως ειναι αρκετα ψηλα?

ναι,δίκιο έχεις.την έχω κατεβάσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...