Jump to content

Recommended Posts

Μετα απο θεραπεια με ektozon για προβλημα φαγουρας περιπου μια εβδομαδα τωρα,που ειχα

σε ενα απο τα τρια frontosa μου ειδα σημερα οτι το συγκεκρημενο frontosa εχει βγαλει ενα τεραστιο σπηρακι

σαν κρεατοελια ειναι χρωμα λευκο προς το ροζ κοντα στο ματι του και εγινε σημερα δεν το ειχε χθες!ειναι

περιπου στο μεγεθος απο τον αστερισκο στο πληκτρολογειο!Οι μετρησεις μου ειναι NO3 25mg/l PH 8, NH3 0mg/l και NO2 <0,3mg/.Θα ηθελα αν γιναιτε την βοηθεια σας ΤΩΡΑ

Απο φαρμακα εχω σπιτι ektozon και omnipur της serra

αν ειναι να ριξω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Ήδη έκανες θεραπεία με ΕΚΤΟΖΟΝ, δεν λέω πολύ καλό φάρμακο αλλά κάνε μια αλλαγή νερού (προσέχοντας να είναι πολύ κοντά στις παραμέτρους που έχεις ήδη) για να πέσουν τα ΝΟ3 κάτω από 25 και πρόσθεσε αλάτι (ενυδρειακό) ανεβάζοντας την θερμοκρασία στους 29-30 βαθμούς.

Αλάτι 1 γρ. / λίτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
post-6014-1202129210_thumb.jpgΜετα απο θεραπεια με ektozon και περιπου 5-6 αλλαγες νερου το ψαρι συνεχιζει να εχει το μεγαλο σπιρι κατω απο το ματι,απο ασπρο μετα απο μερες γινεται κοκκινο σαν να σπαει,μικραινει και μετα απο λιγο ξαναμεγαλωνει.Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?ενας φιλος μου ειπε να το βαζω για μιση ωρα καθε μερα σε νερο με την τριπλασια ποσοτητα σε αλατι και να το παρατηρω μην (λαλησει)ισχυει κατι τετοιο?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι παράσιτο με το αλάτι δεν θα κάνεις δουλειά .

Θα σου έλεγα να δεις στη περιοχή σου τι παρασιτοκτόνα υπάρχουν και να κάνεις χρήση σε μπάνια μα υψηλές δόσεις .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι παράσιτο με το αλάτι δεν θα κάνεις δουλειά .

Θα σου έλεγα να δεις στη περιοχή σου τι παρασιτοκτόνα υπάρχουν και να κάνεις χρήση σε μπάνια μα υψηλές δόσεις .

Εδω Σταματη βρισκω φαρμακα της sera,ποιο να παρω?και τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Σταματη δεν εχω τη δυνατοτητα να το πιασω το ψαρι με τιποτα!θα πρεπει να χαλασω ολο το ενυδρειο.Πες μου τι μπορω να κανω ετσι οπως εχουν τα πραγματα.Ειδη εχει κολλησει κι αλλο ψαρι,ειναι σε αρχικο σταδιο αλλα δεν τρωει και ειναι κρυμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...