Jump to content

Set Up


GG707

Recommended Posts

Καλημερα φιλοι μου,

Προχτες πηρα ενα 120λιτρο (το pacific toy carefour)αλλα ελαφρα μεταχειρησμενο μολις 2 μηνες ,απο εναν φιλο ο οποιος το εχει προσεξει παρα πολυ... λοιπον το set up του εχει ως εξης¨

* 120 λτ (καθαρο)

*εσωτερικο φιλτρο με τιρφη βιοσφερες και το μπλε σφουγγαρακι (η σερα η τετρα ειναι δν θυμαμαι)

*βυθος χαλικι 1-5 mm υψος 5 με 8 cm

*φωτησμο sera plant 35 watt

και ενα χαζοχαρουμενο να το κοιταει ολη μερα απο την εξω μερια και να το καθαριζει αν τυχον δει τπτ περιεργο lol

του ξεκηνισα στρωσημο πριν 3 μερες περιπου 1ων το μπολιασα απο αλλο ενυδριο(που εχω) και παραληλα ριχνω και τα βακτηρια της JBL (και ειναι και ο μονομαχος μεσα προς το παρων...καλα αρχωντας ο τυπος... :) )και κανω μετρισεις με τις ταινιες παλι της JBL και εχω τις ακολουθες τιμες

Water temp.: 24.4 C* (δεν ειναι απο τις ταινιες αυτο)

pH: 7.2

GH: 7 *dGH

KH: 3 *dKH

NO2 : 0 ml/l no 2

NO3 : 25 mg/l no3

αμονια δεν ειχα ευχερη γιατι δεν υπαρχουν χρηματα αυτες τις μερες (και τα τεστ τα δανηστηκα)

φενεται οκ..????

θα ηθελα εαν μπορειτε να μου πρωτεινεται καποιους συνδιασμους η να μου πειτε αν αυτα που σκεφτωμαι ειναι συμβατα...

π.χ. απο ψαρια GUPPI NEON MOLIE PLATY HELLERI και CORIDORAS ..??

και απο φυτα anumbias και κερατοφυλλο..????εαν ειναι οκ μεταξυτους τα ψαρακια αυτα και ειναι και τα φυτα , θα πρεπει να κοιταξω και για κατι αλλο..???τα ψαρακια θα φανε αυτα τα φυτα..????

Γερακης Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις ηδη μπολιασει το ενυδρειο σου εισαι σε πολυ καλο δρομο,εξου και το νο2 που ειναι 0.

κο βεβαια ειναι να εχεις τα δικα σου υγρα τεστ για να μετρας τακτικοτερα τωρα που ειναι αρχη και να φροντισεις να προμηθευθεις οποσδηποτε τεστ για αμμωνια.

τωρα οσο αφοτρα τα ψαρακια,εμενα μου φαινονται μια χαρα σαν σκεψη ,εκτος ισως απο τα νεον( τελειως αλλες συνθηκες νερου..!!!),και τα κορυντορακια τα οποια δεν τους αρεσει καθολου το αλατακι*(το οποιο θεωρειται πολυ βασικο για τα ζωοτοκα και ιδιαιτερα τα γκαπακια αφου τα βοηθαει στα βραγχια τους.

*μιλαω παντα για ειδικο ενυδρειακο αλατι γλυκου νερου,η αλατι χοντρο τυροκομικο,χωρις προσθετα ροης.

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπε να βαλω οπως δηποτε αλατι..???δεν θα γινεται χαλια το ενυδριο..απο την πτωση της σταθμης..?????οι coridoreς kai ta neon αποριπτωναται (εαν βαλω αλατι)..??τι αλλο απο μικροσωμα μπορω να βαλω..???τριγονοστιγμα..???

το οριο στα ψαρια μου ειναι καμια 50ρια..???

φιλικα Γερακης Γιωργος

Έγινε επεξεργασία - GG707
Link to comment
Share on other sites

θα πρεπε να βαλω οπως δηποτε αλατι..???δεν θα γινεται χαλια το ενυδριο..απο την πτωση της σταθμης..?????οι coridoreς kai ta neon αποριπτωναται (εαν βαλω αλατι)..??τι αλλο απο μικροσωμα μπορω να βαλω..???τριγονοστιγμα..???

το οριο στα ψαρια μου ειναι καμια 50ρια..???

φιλικα Γερακης Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινησω απο το τελος..

50ρια...????????....ναι,αν εχεις 300λιτρα.!!!!!

στα δικα σου λιτρα συνολο 20-25 ψαρακια θα ειναι πολυ ευτυχισμενα.....

το τριγονοστιγμα..????ετσι που το λες δεν το ξερω..

τα νεον ειπαμε οχι λογω των τελειως διαφορετικων συνθηκων νερου.

τα κορυντορας ΔΕΝ θελουν καθολου το αλατι,πραγμα που θα ριχνεις σε τακτα χρονικα διαστημα τα για τα ζωοτοκα σου...

οχι δεν γινεται χαλια το ενυδρειο απο την πτωση της σταθμης.δεν ειναι ουτε θαλασσινο,ουτε ριχνεις αλατι για μαγειρεμα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

TRIGONOSTIGMA HETEROMORPHA

Link to comment
Share on other sites

εχω δει οτι τα guppi τα δινουν και για γλυκο νερο (οπως τα ειχα παλαιωτερα)χωρις αλατι...γιατι αυτο απαγορευεται..????(αν καταλαβα καλα..??)

ευχαριστω Γερακης Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε,τα νεον ειναι πανω κατω οπως και οι αρλεκινοι που ρωτας...

αν σε ενδιαφερουν τα ζωοτοκα καλο ειναι μα βαλεις μονο ζωοτοκα τα οποια θελουν σκληρο νερακι βρυσης και που και που λιγο αλατακι που τα βοηθαει...

τα υπολοιπα τροπικα ψαρακια οπως πχ η μεγαλη οικογενεια τετρα θελει πιο μαλακο νερακι,και σαφως αλλες συνθηκες.

νομιζω οτι εγινα κατανοητος.

Link to comment
Share on other sites

ok.αρα η ζωοτοκα η νεον...εαν δεν βαλω ζωοτοκα και βαλο νεον τι αλλο μπορο να βαλλο μαζι..????οσον αφορα τα φυτα τι μπορω να κανω..?????

Ευχαριστω Γερακης Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

ok.αρα η ζωοτοκα η νεον...εαν δεν βαλω ζωοτοκα και βαλο νεον τι αλλο μπορο να βαλλο μαζι..????οσον αφορα τα φυτα τι μπορω να κανω..?????

Ευχαριστω Γερακης Γιωργος

αν βαλεις νεον,μπορεις να βαλεις,αρκετα ψαρακια,ωοτοκα οπως τα νεον,οπως lemon tetras,ροδοστομους,γενικα μικτου μεγεθους ψαρακια,τα οποια ειναι και κοπαδοψαρα.οταν παλιωσει και λιγο περισσοτερο το ενυδρειο σου,θα μπορεις να βαλεις; και καποιον οτοκυκλο(μικρο γατοψαρακι)και καμμια γαριδα αμανο.. :)
Link to comment
Share on other sites

ωχ σε ευχαριστω φιλε μου τωρα μου εφιαξες την διαθεση.μαλλον θα προτιμησω νεον κτλ.Πριν 5 λεπτα εκανα περιπου 10 λιτρα αλαγη στο νερο (για να πληνω το σφουγγαρακι απο την βρωμια που μαζεψε λογο στησιματως)και επιτοπου εκανα και μετρισεις που ειναι ακριβως ιδιες με ποιο πριν...εχω μεσα τυρφη να την βγαλω ..??(δεν ειναι ανθρακας σωστα..??)χρονοδιακοπτες για λαμπα κτλ ειναι ακριβοι..???

Link to comment
Share on other sites

οι μηχανικοι χρονοδιακοπτες ειναι πολυ φτηνοι...

το σφουγγαρακι ,ελπιζω να το πλενεις με νερο του ενυδρειου.

η τυρφη μαλακωνει το νερο

προσοχη..!!! δεν κανει να την εχεις μεσα αν τελικα βαλεις ζωοτοκα.!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

Συγνωμη που δεν επαντησα νωριτερα αλλα για καποιο λογω δεν μπορουσα να μπω στο forum

τελικα δεν θα βαλω νεον αλλα ζωοτοκα ηδη πηρα απο εναν φιλο μερικα guppies και μερικα platies και βλεπουμε ...εχω βακτηρια της JBL και στρονω το ενυδριο κανονικα το νερο μου εχει τις εξης μετρισεις

temp: 25

pH:7.2

dgh:7

dkh:3

no2: 0.5mg/l

no3:15mg/l

nh3+nh4 0.25mg/l

τι λετε..??ειναι καλα..???

Link to comment
Share on other sites

Μιας και προσθεσες ψαρακια, πριν ολοκληρωθει το στρωσιμο, προσοχη στις μετρησεις σου για να μην σου ξεφυγουν η αμμωνια και τα νιτρωδη.

Τάισμα με τσιγκουνια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω τον νου μου...θελω και κατι αλλο εχω εναν οτολυκλο ο οποιος εχει φουσκωσει αρκετα λες και ειναι κανα εγγυος guppi αλλα δεν εχω αλλον οτοκυκλο ...υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσε απο το πετ σοπ και να αρχισε να φουσκωνει η ειναι καμια αρωστια..???οταν πηγενω κοντα κρυβετε και καθετε κατω ενωοταν δεν βλεπει κανεναν βγενει και τρωει αλγη..

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω τον νου μου...θελω και κατι αλλο εχω εναν οτολυκλο ο οποιος εχει φουσκωσει αρκετα λες και ειναι κανα εγγυος guppi αλλα δεν εχω αλλον οτοκυκλο ...υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσε απο το πετ σοπ και να αρχισε να φουσκωνει η ειναι καμια αρωστια..???οταν πηγενω κοντα κρυβετε και καθετε κατω ενωοταν δεν βλεπει κανεναν βγενει και τρωει αλγη..

ευχαριστω

1. Είναι απίθανο να ζευγάρωσε με την ένοια που το λές γιατί είναι ωοτόκα και θέλουν χαμηλό PH και φυτά για να βάλουν τα αυγά τους και να τα γονιμοποιήσουν.

2. Εφόσον δεν έχεις φυτά το μόνο μέρος που μπορεί να προφυλαχτεί είναι να γίνει ένα με το χαλίκι άρα κάθεται κάτω.

Το πιο πιθανό είναι να έχει φουσκώσει από το φαι... :)

Μάλον έχεις έναν ευτυχισμένο Οτόκινκλο :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

ετοιμο σχεδον το ενυδριο...

εχει μερικα Guppies platies helerri kai apple snails

και θα βαλω ακομα μερικα mollies και οι τιμες μου ειναι σε καποια οκ ορια (πιστευω...)

Gh 7

Kh 3

Ph 7.2

kai Nh3-Nh4* einai 0

καθος και to no2

enw to no3 ειναι καπου στο 20 και σκεφτομουν το ενδεχομενο να κρατησω το νερο οπως εχει και να προσθεσω μερικα νεον και γατοψαρα και τριγονοστιγμα οπως προειπατε δεν κανει γιατι δεν θα εχουν ενυσχιμενο ανοσοποιητικο αλλα πιστευω οτι ειναι καλυτερα να εχουν εσωτερικο συστημα ενυσχιμενο αντι για μια ποιο χοντρη βλενα και ταυτοχρονα να βαλω περισσοτερα ηδη τα οποια να μου δωσουν ενα ωραιοτερο αποτελεσμα ....Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...