Jump to content

ερωτησουλες ''οργανωσης αλμυρας'' για ριο 400..!!!


klaz

Recommended Posts

λοιπον το project δεν ειναι βιαστικο.(μιλαμε παντα για reef στο rio juwel 400).

θα προχωρησω με ρυθμους λιγο πιο αργους απο αυτους μιας ηλικιωμενης χελωνας.... :blink:

1)ποσο αραγωνιτη(ζωντανο) θα χρειαστω για το συγκεκριμενο ενυδρειο..?(150χ52χ60).

2)ποιον θα προτεινατε,ποικιλια κλπ..?

3)το ενυδρειο θα μεινει αυτουσιο λογω ελλειψης χωρου,δηλ θα ειναι χωρις σαμπ κλπ.υπαρχει κατι που θα αποβει σε προβλημα..?

4)σκεφτομαι για σκιμμερ το aquamedic blue 3000.θα ειμαι οκ..?

5)κυκλοφορητες ποσους και ποιους..?λεω για το πισω μερος για κανα 2 marea 3200,και οι υπολοιποι(ποσοι..?)τι θα ειναι koralia(και ποια),η tunze(καπως τσιμπημενοι..)..ακουω...

6)το εσωτερικο φιλτρο του ενυδρειου(μανισιο) θα πρεπει να το βγαλω η οχι..?(ρωταω επειδη εκει μπορει να κρυφτει εν μερη καποιος εξοπλισμος,και μπορω να το κανω ανετα χημικο φιλτρο....)

7)ποσα κιλα βραχο θεωρειτε οτι θα χρειαστω (πανω -κατω λεμε.. :bowdown: )

8)φωτισμος.σκεφτομαι για κατι κρεμαστο,και με λαμπες MH 150WX2+2T5ακτινικες.θα ειμαι καλυμμενος,η θα πρεπει οποσδηποτε να μπουνε 2χ 250MH..?(για στοκαρισμα,λεω αρχικα λιγα απο ολα,αλλα στην πορεια επειδη ανοιγει η ορεξη,να ειμαι καλυμενος.....).

***Συγνωμη αν σας κουρασα με τις ερωτησεις μου καλοι μου συναδελφοι,αλλα θεωρω οτι ΜΟΝΟ εδω μεσα μπορω να παρω τις απαντησεις που χρειαζομαι απο την πλουσια πειρα και σοφια σας.!!!

ΥΓ.το προηγουμενο project που σκεφτομουνα με ενα ενυδρειο κυβο,το παρατησα,γιατι θα βρισκομουν αγκαλια με 2 μικρα θαλασσινα,ενω τωρα...... :):D:helpjim:

Link to comment
Share on other sites

άντε και καλή αρχή .. στα <σοβαρά> λίτρα..

μια και δεν θα βάλεις sump .. μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε κλασσικό Berlin σύστημα και σε Berlin + dsb

50-60 κιλά βράχος

αν φτιάξεις dsb υπολόγισε 90-100 κιλά άμμο μόνο στεγνή ΙΜΟ

το skimmer πιστεύω να καλύψει

για φωτισμό .. αν δεν σε πολύ ενδιαφέρει η αισθητική .. πάρε δυο reflector + ballast + λάμπες + Τ5 ακτινικό .. 2χ150 , 2χ175 , 2χ250 , 2χ400. W. εσύ διαλέγεις .. με όλες κάνεις δουλειά .. αν τα <συναρμολογήσεις > εσύ .. τα αναβαθμίζεις σχετικά οικονομικά στο μέλλον , μόνο ballast + λάμπες αλλάζεις

για κυκλοφορία

δυο κανονικά τουρμπέλια stream , τα μικρότερα που έχουν controller .. κοστίζουν λίγο αλλά θα κάνεις δουλειά και 1-2 μικρούς m/j μέσα – πίσω από το βράχο

:helpjim: ουφ .. κουράστηκα … τόση σοφία :bowdown: δύσκολα τη κουβαλάω :) .. σαχλαμάρα ε σαχλαμάρα * :D

* συναδερφική φιλοφρόνηση με όλο το θάρρος . :blink: .

Link to comment
Share on other sites

Klaz ,μιας και δεν θα εχεις sump δες λιγο αυτο σαν ιδεα.

Μπαινει εσωτερικα στο ενυδρειο και προσφερει skimming της επιφανειας (μιας και εσυ δεν θα εχεις υπερχειληση) και επομενως εποφυγη σχηματισμου κυλιδων λαδιου στην επιφανεια,εχει ενσωματοενο level controler για αναπληρωση της εξατμισης αρα και σταθερη σταθμη,εχει skimmer και νομιζω εχει χωρο εσωτερικα και για υλικα χημικης φιλτρανσης.

Δεν το εχω χρησιμοποιησει βεβαια,αλλα καποιος που το εχει μπορει να μας πει τη γνωμη του.

Παντως μου αρεσει που τα εχει ολα συμαζεμενα σε ενα μερος.Γλιτωνεις χωρο και κερδιζεις σε αισθητικη.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

με τη σουπερ ντουπερ βοηθεια του ηλιοκαμενου και ψημενου απο την αλμυρα τασου δεν εχω να φοβηθω τιποτις..!!!

ας πιασουμε λοιπον με τρεμαμενα χερια το κομπιουτερακι,και ας αρχισουμε......

ΥΓ.τασουλι ,ολα καλα,αλλα εκεινο με τα diy φωτα με ψιλοχαλασε,αφου ως γνωστον απο κατασκευες ειμαι οτι χειροτερο κυκλοφορει.......

Link to comment
Share on other sites

Klaz ,μιας και δεν θα εχεις sump δες λιγο αυτο σαν ιδεα.

Μπαινει εσωτερικα στο ενυδρειο και προσφερει skimming της επιφανειας (μιας και εσυ δεν θα εχεις υπερχειληση) και επομενως εποφυγη σχηματισμου κυλιδων λαδιου στην επιφανεια,εχει ενσωματοενο level controler για αναπληρωση της εξατμισης αρα και σταθερη σταθμη,εχει skimmer και νομιζω εχει χωρο εσωτερικα και για υλικα χημικης φιλτρανσης.

Δεν το εχω χρησιμοποιησει βεβαια,αλλα καποιος που το εχει μπορει να μας πει τη γνωμη του.

Παντως μου αρεσει που τα εχει ολα συμαζεμενα σε ενα μερος.Γλιτωνεις χωρο και κερδιζεις σε αισθητικη.

δεν ειναι ασχημο σαν ιδεα...ετσι κι αλλιως το ψαχνουμε και το συζηταμε.

1000 ευχαριστω φιλε μου. :)

Link to comment
Share on other sites

αν φτιάξεις dsb υπολόγισε 90-100 κιλά άμμο μόνο στεγνή ΙΜΟ

αυτο,καντο κομματια για τι δεν το επιασα.... :helpjim::bowdown::D:)
Link to comment
Share on other sites

βγάζω τα γυαλιά ηλίου :) , κάτσε να ξεπλυθώ και απ τ’ αλάτι :bowdown: ..

το skimmer της tunze μου φαίνεται μικρό για τα λίτρα σου κατά τ’ άλλα είναι ενδιαφέρουσα πρόταση του φίλου ΑΚΗΣ :D

τα diy φώτα είναι εύκολη δουλειά ! μπορώ να σε κατευθύνω στις λεπτομέρειες , η νοικοκυροσύνη του συστήματος είναι το θέμα

για να ξαναδούμε την άμμο…

χμμ έκανα λάθος .. θέλεις 120 κιλά για να φτάσεις τους 10 πόντους

να δούμε εναλλακτικές ? :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

χμμ έκανα λάθος .. θέλεις 120 κιλά για να φτάσεις τους 10 πόντους

να δούμε εναλλακτικές ? :)

εννοειται.....

δεν ηξερα οτι ηθελα 10 φορτηγα αμμου..... :helpjim::bowdown:

ακουω προτασεις......

Link to comment
Share on other sites

βάζεις όση άμμο θέλεις και αν υπάρχει πρόβλημα με νιτρικά – αν κινηθείς προσεκτικά μπορείς να το αποφύγεις ΙΜΟ

– βάζεις ένα χημικό απορροφητικό σε reactor ,

– δοκιμάζεις το ειδικό για ΝΟ3 της seachem στο φίλτρο

– hang on refugium η παραλλαγές

– βαρβάτες αλλαγές νερού !! –

– remote dsb

άλλος καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

ουτε ιρακινος να ημουν.....!!! με εχεις βομβαρδισει με πληροφοριες ''αγνωστες'' για τα ματακια μου.....

reactor δεν θελω....(μυριζουν......)

το remote dsb......πως γινεται....???

δυστυχως ουτε τον χωρο για καταφυγιο,δεν εχω.....

Link to comment
Share on other sites

η πιο απλή λύση τότε θα είναι το sulfur reactor .. αυτός νομίζω είναι που δεν θέλει τάϊσμα ..

και το remote dsb θέλει το χώρο του ( δοχείο με μπόλικη άμμο ,κύκλωμα στο ενυδρείο με αντλία και υπερχείλιση )

άλλη ιδέα

φτιάχνεις ένα refugium τύπου Στάθη * :helpjim:

αλλά μη χολοσκάς γι’ αυτό ακόμα ..

πάρε καλό βράχο και μπόλικο . :) .

*πάνω σ αυτή την ιδέα μπορεί νομίζω να φτιαχτεί και remote dsb που θα δουλεύει σαν κανιστερ

τι λες Στάθη ?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ας πιασουμε λοιπον με τρεμαμενα χερια το κομπιουτερακι,και ας αρχισουμε......

δεν είναι να τρομάζεις ..

1500-2000 είναι πολλά ?

εγώ δε τρώω κάθε μέρα .. και ανάβω φώτα μόνο τις γιορτές .. έχω και ένα ωραίο ποδήλατο .. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι να τρομάζεις ..

1500-2000 είναι πολλά ?

εγώ δε τρώω κάθε μέρα .. και ανάβω φώτα μόνο τις γιορτές .. έχω και ένα ωραίο ποδήλατο .. :D

αν μιλας για ρουπιες......... :blink::helpjim::blink: οχι δεν ειναι πολλες....

εμεις τρωμε μονο οτι πιασουμε.....,δεν εχουμε φωτα,μονο πυρσους στη σπηλια.......και δεν ανακαλυψαμε ακομη τον τροχο..... :):blink::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

η πιο απλή λύση τότε θα είναι το sulfur reactor .. αυτός νομίζω είναι που δεν θέλει τάϊσμα ..

:)

Link to comment
Share on other sites

βάζεις όση άμμο θέλεις

εδώ θέλω να κάνω μια διευκρίνηση

προτιμότερο είναι να μην ξεπεράσεις το 1,5 εκ ..

με τα χρήματα που γλυτώνεις πάρε βράχο

Link to comment
Share on other sites

εδώ θέλω να κάνω μια διευκρίνηση

προτιμότερο είναι να μην ξεπεράσεις το 1,5 εκ ..

με τα χρήματα που γλυτώνεις πάρε βράχο

οπως ειχα πει και στην αρχη δεν ειναικατι επι του παροντος,απλως θελω να ξερω τι θα χρειαστω και τι θα με περιμενει οταν θα ειμαι 100% να το κανω...

οταν λες τασο 1,5 εκ, τι ακριβως εννοεις..?1,5 εκατοστο ,να ειναι το υψος του αραγωνιτη συνολικα..?(αν ειναι ετσι μαλλον θα χρειαστω λογικα περι τα 45 κιλα περιπου..?(λεω εγω τωρα. :) )

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα μπορουσες την πλατη του να τη κανεις sump Και να κανεις τρυπρε στο ριο οπως ειναι ασπουμ το red sea max

Link to comment
Share on other sites

Και να κανεις τρυπρε στο ριο οπως ειναι ασπουμ το red sea max

αυτο φιλε ΠΟΠΟ...δεν γινεται.ως γνωστον ειναι πολυ επικυνδινο να τρυπηθει ετοιμο ενυδρειο...
Link to comment
Share on other sites

ούτε 15 κιλά δεν θα χρειαστείς .. για μισή ίντσα υψος ..

ΙΜΟ όχι sugar fine αλλά 0,5-1,5 η 1,0-2,0 mm

.οκ δεκτη η διασταση που προτεινεις αλλα για να μην υπαρξει λαθος συνενεοηση(στην ουσια μιλας για bare bottom)αν καταλαβα καλα με τοσο λιγο αραγωνιτη...στην ουσια ισα-ισα που θα καλυφτει το γυαλι...(σωστα το καταλαβα..?)παιζει καποιο ρολο η μικρη αυτη ποσοτητα του αραγωνιτη,η ειναι καθαρα για οπτικους λογους...?

αντε τασο'μ :helpjim::)

Link to comment
Share on other sites

φίλε klaz

με 15 κιλά -μισή ίντσα αραγωνιτη θα έχεις μια μεγάλη επιφάνεια για αερόβια κυρίως βακτήρια ..

σε βοηθά πολύ στη νιτροποίηση .. να κάνει δηλ την αμμωνία ..ΝΟ3

παράλληλα θα προσφέρει καταφύγιο σε μικροοργανισμούς όπως κοπιποδα :)

Link to comment
Share on other sites

για dsb η προτεινόμενη κοκκομετρια είναι sugar fine η 0,5-1,5 mm ..

με ελάχιστο υψος 10 εκ

και ένα στρώμα 6-7 εκ θα δουλέψει σαν φίλτρο .. υπάρχει όμως η άποψη ότι υποστρώματα τέτοιου ύψους κινδυνεύουν σε βάθος χρόνου γιατί δεν έχουν τις ικανότητες ενός σωστού dsb

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...