Jump to content

Το ενυδρείο μου αρχίζει!!


Recommended Posts

Ενυδρείο carrfour 120L

Φίλτράρισμα: Το νερό με την σειρά περνάει από... υαλοβάμβακα -> μπλε σφουγκάρι -> ενεργό άνθρακα -> μακαρόνι και μετά πάει στην τρόμπα! Καλά τα έβαλα?

Υπόστρωμα: Μιας και θα το κάνω φυτεμένο μου είπανε στα petshop ότι πρέπει να βάλω ειδικό λίπασμα υπόστρωμα... πήρα ένα ταπερ 1.7κιλά sera floredepot και το έστρωσα... μετά απο πάνω έπεσαν 20κιλά χαλικι ψηλό σκούρο αφού το έπληνα πολύ καλά!

Στρώσημο:

25ml sera aqutan έβαλα και μου είπανε οτι δεν ξανα βάζω..

25ml sera nitrivec μετά από μια ώρα του aqutan και μου είπανε να βάζω κάθε μέρα από 10ml!

Αυτά για την ώρα έγιναν..!

Μου είπανε οτι θα χρειαστώ συσκευή για CO2 αφού θα βάλω φυτά.. ισχύει?

Πήρα και sticks της sera για τεστ 5 τιμών!

Φυτά εδώ στην Λαμία δεν είχε κανένα petshop.. βρήκα ένα μισοπεθαμένο που μου το χάρισαν!

Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει κλαδέματα στείλτε ένα πμ σας παρακαλώ!

Τα κλαδέματα πως τα φυτεύουμε?

Για τα φυτά των petshop μου είπανε να βγάζω το βαμβακι απο τις ρίζες και μετά να το χώνω στο εδάφος!

Τα κλαδέματα όμως?

Ποιές τιμές θεωρούνται καλλές? Αν και όταν κάνω τεστ θα σας πω αναλύτικα τι γίνετε!

Μου είπαν οτι πρέπει να πάρω αεραντλία με μπλέ πέτρα για να οξυγονώνεται το νέρο.. τι ισχύει με αυτό?

Ρίζα γιατί βάζουμε? Ψηλο ακριβή η φυσική από petshop :helpjim: Μπορώ να βρω εγώ κάποια από δέντρο?

Πέτρες που να βρω? Γιατί δεν βγαίνω να το αγοράσω όλα από petshop..!

Τον θερμοστάτη μου είπαν να τον βάλω στους 28 σωστά?

Φώτα ανάβω για όλη την μέρα? Θα ψάξω να βρω κανέναν μηχανισμό να ανάβει μόνο του και να σβήνει μόνο του.. έχετε βρει κάτι εσείς?

Επίσης θα παραγείλω μια ηλεκτρονική ταίστρα με οθόνη από εξωτερικό και ηλεκτρονικό θερμόμετρο!! Για να μπει η ταίστρα θα κάνω ένα κόψημο στο καπάκι ε?

Περιμένα οποιαδήποτε ακόμα βοήθεια και οδηγεία μπορείτε να δώσετε :)

Many thanks στην katerinan που με ανέλαβε να με βοήθησει προσωπικά όπως και στον GG707!

post-4769-1200062972_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - harrys
Link to comment
Share on other sites

λοιπον.εχουμε δουλιτσα..

κατ΄'αρχας ανθρακας και φυτεμενο ενυδρειο..δεν ταιριαζουν..!!!(θα σου κραταει ολα τα λιπασματα.ο ανθρακας μπαινει μονο οταν μετα απο φαρμακο και θεραπεια,θελουμε να απορροφησει το φαρμακο και τον βαζουμε παλι για μερικες μερες...

παμε παρακατω..

κατ'αρχας πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο,και να κατανοησεις τον κυκλο του αζωτου.

ΕΔΩ

στο υποστρωμα τα πηγες καλα.. :bowdown:

τα στικς καλυτερα οχι,γιατι δεν εχουν ακριβεια.

θα παρεις υγρα τεστ για αμμωνια .νο2,και νο3.

χρειαζεσαι σωστες μετρησεις τωρα που το στρωνεις...

φυτακια και τεστ αν δεν βρθισκεις εκει που εισαι,ελα σε επικοινωνια εδω μεσα με καταστηματα,και θα σε στειλουν με κτελ ευκολα και ανετα... :)

θερμοκρασια στους 24-26.

φωτα στις 8-10 ωρες με χρονοδιακοπτη(που θα αγορασεις απο ηλεκτρικα-ηλεκτρονικα ειδη..)

τις ερωτησεις για τα υπολοιπα θα τις δουμε αργοτερα.

στρωσε τωρα με το καλο το ενυδρειο σου και εμεις εδω ειμαστε... :D:helpjim:

Link to comment
Share on other sites

ΦΙλε harrys,

Να'σαι καλα καλοριζικο...το δικο μου οταν το πηρα απο δευτερο χερι ειχε ηδη την τρυπα πανω αριστερα και μπροστα (στο καπακι για το ταισμα) την κανεις οπου καλαει η ταιστρα.

θερμομετρο δν βλεπω...

και οπως λεει ο φιλος klaz ο ανθρακας επηδη τραβαει τις ουσιες (π.χ. λιπασματα η φαρμακα κτλ..)θα πρεπει να βγει

αλλα θα σου πρωτηνα μιας και δεν εχεις ακομα φυτα μεσα(οπος φαινεται στην φωτο)να τον αφησεις μερικες μερες για να μαζεψει τυχων ουσιες απο την κατασκευη..

Φιλικα Γερακης Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

:helpjim: BRAVO HARRY :bowdown:

Καλορίζικο. Ξεκίνησες πολύ καλά. Με διάβασμα και υπομονή σε λίγο καιρό θα έχεις το ενυδρείο που ονειρεύεσαι. Είσαι σε πολυ καλά χερια εδώ στο forum.

Τα stikcs που πήρες καλύτερα πήγαινέ τα πίσω αν μπορείς και πάρε υγρά test όπως σου είπε ο Dr Klaz :)

Tα πήρα κι εγώ και τσάμπα τα λεφτά.

Ακόμη, πριν αρχίσεις να φυτεύεις αποφάσισε τι ψάρια θα βάλεις, ώστε να τους φτιάξεις το κατάλληλο περιβάλλον. Εδώ θα βρεις πολύ φωτογραφικό υλικό. Για δες αυτό.

Αν βρήκες τρόπο να τα πάρεις κλαδέματα υπάρχουν κι εχω και μια ρίζα.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα να τους πω τι σου πα οτι θέλω να βάλω ή θα με κάνουν ban?? :helpjim::bowdown:

Τα sticks πίσω??? :D πείτε μου περισσότερες λεπτομέριες για τα liquid.. πως τα λένε? Μετράνε και αυτά και τα 5 πράγματα που μας ενδιαφέρουν? Σετ είναι και αυτά?

Κατερίνα έχεις πμ!! :)

Link to comment
Share on other sites

υγρα τεστ .μπορεις να τα βρεις ολα μαζι σε σετ-βαλιτσακι,η να τα αγορασεις ενα-ενα ξεχωριστα.

αμμωνια

νο2

νο3

ph

kh

gh

με τα 3 πρωτα σαν αρχη και τα πιο βασικα.

ξεκινησε τις μετρησεις σωστα και με ακριβεια και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ok.. αλλά μερικές ερωτήσεις δεν μου τις απαντήσατε... :)

Μου είπαν οτι πρέπει να πάρω αεραντλία με μπλέ πέτρα για να οξυγονώνεται το νέρο.. τι ισχύει με αυτό?

Ρίζα γιατί βάζουμε? Ψηλο ακριβή η φυσική από petshop sad.gif Μπορώ να βρω εγώ κάποια από δέντρο?

Πέτρες που να βρω? Γιατί δεν βγαίνω να το αγοράσω όλα από petshop..!

Τα κλαδέματα πως τα φυτεύουμε?

Για τα φυτά των petshop μου είπανε να βγάζω το βαμβακι απο τις ρίζες και μετά να το χώνω στο εδάφος!

Τα κλαδέματα όμως?

Link to comment
Share on other sites

καλος ηρθες ...πρωτα απο ολα οπως ειπαν και τα παιδια κοιτα πως θα στρωσει το ενυδρειο σου (κυκλο αζωτου)..

βγαλε τον ανθρακα γιατι δεν θα κανεις βιολογια ποτε!!παρε υγρα τεστ ,,και πες μας σε τι μετρησεις βρησκεσαι!

για τις πετρες θα ελεγα πως δεν χρειαζεσαι ..μην παιρνεις την ταιστρα και δωσε 20 ευρο το πολυ για μια ριζα.

οσο για τα κλαδεματα δεν ξερω τι φυτα ειναι..!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κλαδέματα από φυτά εννοώ..

Γιατί να μην πάρω ταίστρα?

Την ρίζα την βάζουμε απλά για ομορφιά?

Πέτρες θαλάσης κάνουν?

Έγινε επεξεργασία - harrys
Link to comment
Share on other sites

Η ταϊστρα ειναι για οταν λειπεις, η ριζα μπαινει για ομορφια και μακροπροθεσμα μπορει να σου μαλακωσει λιγο το νερο. Σου κατεβαζει λιγο τις τιμες του ph, Kh, Gh. Αν ειναι απο τη θαλασσα συνηθως ειναι ασβεστολιθικές οποτε κανουν το αντιθετο απο την ριζα, σκληραινουν το νερο. Αν βρεις ουδετερες εχει καλως. Ολα εξαρτωνται απο τα ψαρια που θα βαλεις, αλλα θελουν μαλακο νερο αλλα σκληρο. Εσυ αφου πας για φυτεμενο λογικα θα εχεις νερο προς το μαλακο οποτε απο θαλασσα δεν σου κανουν.

υ.γ. Ασβεστολιθικες ειναι οι πετρες που αν τους ριξεις ακουαφορτε (υδροχλωρικο οξυ) αφριζουν! Αυτο για να μπορεις να τις ελεγχεις πριν τις βαλεις μεσα. Επισης πριν τις βαζεις μεσα να τις βραζεις καλου κακου για απολυμανση.

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Οκ Στέλιο... οπότε ένα ακουαφόρτε και πέρνω τους δρόμους για δοκιμές... και αν βρω κάτι που να μην αφρίζει το βράζω και το ρίχνω μέσα!

Μου είπανε σε έναν petshop την αμωνία να την μετράω με ένα πραγματάκι που θα το έχω μόνημα μέσα με βεντούζα.. 12ε και μου δείχνει τιμές για 1 χρόνο!

Είχε Safe, Alert, Dangerous και κάτι ακόμα!

Να το πάρω και να χρησημοποιώ μαζί με τα sticks 5 σε 1?

Ενα ενα liquid δεν συμφέρει είναι ακριβά πολύ.. η βαλίτσα της sera ή μεγάλη η μαύρη έχει ένα 70αρι... οπότε τι κάνω?!??!?!?

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά των υγρών τεστ είναι μια θυσία που επιβάλεται να κάνεις... ξεκίνησε με Αμμωνία, ΝΟ2, ΝΟ3 ...

(με Stick, βεντουζάκια κλπ, απλά δεν θα κάνεις δουλειά :) )

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε μου harrys εγω εχω βαλει πετρες απο το ποταμι του χωριου μου που αφου ταξιδεψαν 300 χλμ μετα τις εβρασα και τις τοποθετησα και ειναι πανεμορφες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ψάξω και εγώ από ποτάμι να βρω τίποτα!

Για την ώρα πάντως έχει μήνει εκεί ακριβώς που ήταν... έχουν περάσει 10 μέρες που απλά ρίχνω βακτηρίδια της serra! Μου την είχαν πολύ μεγάλα έξοδα και τώρα δεν έχω λεφτά ούτε για ρίζα... ούτε για ψάρια.. ούτε για υγρά τέστ.... τίποτα!! Κάθομαι και το κοιτάω απλά!!

Βρήκα την μεγάλη βαλίτσα της serra την μαύρη εδώ Λαμία 70ε!

Που μπορούμε να την βρούμε φτηνά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μαζέψεις μια καλή παραγγελία και να στην στείλουν απο την Αθήνα ή όποια άλλη πολη προτιμάς!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...