Jump to content

Σε 180lt Rio


katerinan

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Δεν πρόλαβα καλά καλά να στρώσω το πρώτο και θέλω δεύτερο. Τώρα σας καταλαβαίνω που έχετε από 5-6.

Μετά από πολύ κόπο και ανταλλάγματα έπεισα τον καλό μου να πάρουμε ένα Juwel Rio 180. Θα ήθελα πάρα πολύ να βάλω 2-3 δίσκους. Μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

αν βρεις πιστοποιημενο ζευγαρι,ΝΑΙ μπορεις...αν και δεν προκειται να δεις σωστη συμπεριφορα για τον λογο οτι ειναι κοπαδοψαρα και αισθανονται καλυτερα οταν ειναι σε ομαδα των 4-6 ζωων......

Link to comment
Share on other sites

αν βρεις πιστοποιημενο ζευγαρι,ΝΑΙ μπορεις...αν και δεν προκειται να δεις σωστη συμπεριφορα για τον λογο οτι ειναι κοπαδοψαρα και αισθανονται καλυτερα οταν ειναι σε ομαδα των 4-6 ζωων......

Μια που θα ψωνήσω αύριο έχεις να μου προτείνεις κάποιο φίλτρο και υλικά?

Να βάλω υπόστρωμα και άμμο?

Μέχρι να πάρω συσκευή ΑΟ να βάλω απιονισμένο νερό από Super market?

Ξέρω έχω πολύ διάβασμα μπροστά μου.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

eheim 2217 τιγκα με substrat pro,μπορεις να βαλεις λευκη αμμο...

αν γινεται παρε νερο αο απο καποιον φιλο σου,η απο καποιο μαγαζι.... απο απιονισμενα των σουπερ,εγω δεν τα εμπιστευομαι.....

Link to comment
Share on other sites

eheim 2217 τιγκα με substrat pro,

τι ειπες τωρα ρε φιλε KLAZ :)

2217 με pro και ξερο ψωμι :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους.Το νέο μου ενυδρείο έρχεται αύριο και έχω πολλές απορίες. :helpjim: Παρακαλώ βοηθήστε με σε όποιες μπορείτε. Θέλω να το κάνω βιοτοπικό με ένα ζευγάρι δίσκους.

1) Οι διαστάσεις του είναι 101 Χ 40 Χ 50 και έχει εσωτερικό φίλτρο juwel.Το βγάζω; το αφήνω; παίρνω και εξωτερικό και αν ναί ποιο;

2) Εκτός από άμμο ( χαλαζιακή:) θα χρειαστώ υπόστρωμα και CO2 για τα λίγα φυτά;

3) Μπορώ για αρχή να φτιάχνω νερό χωρίς συσκευή ΑΟ και πως;

4) Φωτισμός; (καπάκι 2 X Τ5).

5) Τι "βελτιωτικά" νερού θα χρειαστώ;

Αν έχετε να μου προτείνετε και κάτι άλλο για σωστό ξεκίνημα καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ

Κατερίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κατερίνα, σου εύχομαι καλή επιτυχία με τους βασιλιάδες, εκτός από διάβασμα, θα χρειαστεί και υπομονή! :)

1) Ξεκίνα με το εσωτερικό, αν τελικά βρεις και βάλεις ένα σίγουρο ζευγάρι (ίσως το πιο δύσκολο και ακριβό σου στοίχημα), δε θα έχεις πρόβλημα! Στην πορεία και περισσότερο για ασφάλεια (backup) μπορείς να προσθέσεις ένα μικρό!

2) Δε χρειάζεσαι κάτι άλλο, εκτός ίσως από κάποια λιπάσματα, είτε υγρά είτε σε ταμπλέτες, αναλόγως τα φυτά που θα βάλεις!

3) Για να φτιάξεις νερό όχι παραμέτρων Α/Ο, αλλά αρκετά ''βελτιωμένο'' από το νερό της βρύσης, θα χρειαστείς ένα βαρέλι/δεξαμενή προετοιμασίας νερού και αναλόγως των παραμέτρων του νερού δικτύου, τύρφη ή/και ρητίνες. Φυσικά μια αντίσταση και ένας κυκλοφορητής ή τουλάχιστον αεραντλία σε λειτουργία!

4) Όπως είναι μια χαρά.

5) ...? Ίσως δεν κατάλαβα την ερώτηση, αλλά μάλλον τίποτα...

Επιπρόσθετα, θα σου πρότεινα πολλά ξύλα και φυτά επιφάνειας ώστε να δημιουργηθούν κρυψώνες και σκιές στο ενυδρείο σου! Σε στήσιμο βιοτοπικού, πολύ όμορφη θα ήταν η προσθήκη κάποιων ξερών φύλλων και τύρφη ή εκχύλισμα αυτής! :helpjim:

Τέλος, ένα spraybar για να μειώσεις τη ροή του κυκλοφορητή θα ήταν χρήσιμο!

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν κάποια από αυτά που ρωτάω έχουν απαντηθεί αλλά πρίν δεν φαίνονταν οι απαντήσεις.Τώρα εμφανίστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Οπ τι βλεπω Κατερινα επεκτηνομαστε ε? Μπραβο και καλη αρχη!

Για εμενα το ενυδρειο ειναι δευτερο, στησε πρωτα την αντιστροφη οσμωση και το/τη μπιτονι/δεξαμενη που θα κραταει το νερο και παραλληλα στρωνε το ενυδρειο. Μια καλη ιδεα θα ηταν να βαλεις σκαλαρια για καποιο διαστημα αφου στρωσεις το ενυδρειο για να περασουν οι πρωτοι κρισιμοι μηνες. Μετα δινεις τα σκαλαρια και βαζεις τους δισκους.

Το λεω για να εχει στρωσει απολυτα το ενυδρειο και να εχεις μαθει τα κολπα με την ΑΟ. Τα σκαλαρια συγχωρουν... οι δισκοι? Θα σου πουν οι δισκαδες!

υ.γ. Χαλαζιακη αμμο εχω 25 κιλα που την δινω, αν σε ενδιαφερει στειλε PM.

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. Χαλαζιακη αμμο εχω 25 κιλα που την δινω, αν σε ενδιαφερει στειλε PM.

Καλημέρα, επειδή ενδιαφέρομαι: την πουλάς ή την χαρίζεις?

Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη ιδεα θα ηταν να βαλεις σκαλαρια για καποιο διαστημα αφου στρωσεις το ενυδρειο για να περασουν οι πρωτοι κρισιμοι μηνες. Μετα δινεις τα σκαλαρια και βαζεις τους δισκους.

Αυτο παλι τι ηταν?Γαλλικο....................σαν τη Μεθοδο στρωνουμε το ενυδρειο με χρυσοψαρα και μετα τα πεταμε για να βαλουμε αυτα που θελαμε εξαρχης

Link to comment
Share on other sites

Αν προσεξες ειπα αφου στρωθει το ενυδρειο να βαλει σκαλαρια. Αφου στρωθει ενα ενυδρειο θεωρω οτι δεν εχει μπει σε μια ρεγουλα ακομα. Επισης τα κολπα με την αντιστροφη οσμωση προφανως ακομα η Κατερινα δεν τα ξερει. Οποτε θεωρω οτι καλο θα της εκανε μια περιοδος με ενα οχι τοσο απαιτητικο ειδος για να αποκτησει εμπειρια και να εξοικειωθεί με τον εξοπλισμο και στη συνεχεια να περασει στους δισκους που θελουν σταθερες τιμες στο νερο τους.

Σε καμια περιπτωση δεν λεω να πεταξει τα σκαλαρια. Μπορει να τα δωσει σε καποιον αλλο χομπιστα, ειναι κακο αυτο?

Την αμμο σκεφτομαι να τη δωσω για 15ευρω μιας και μαζευω χρηματα για τα νεα μου ψαρακια :)

Εχει εκδηλωσει ενδιαφερον η Κατερινα, αν τελικα δεν την παρει τοτε skandal δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη ιδεα θα ηταν να βαλεις σκαλαρια για καποιο διαστημα αφου στρωσεις το ενυδρειο για να περασουν οι πρωτοι κρισιμοι μηνες. Μετα δινεις τα σκαλαρια και βαζεις τους δισκους.

Αυτο παλι τι ηταν?Γαλλικο....................σαν τη Μεθοδο στρωνουμε το ενυδρειο με χρυσοψαρα και μετα τα πεταμε για να βαλουμε αυτα που θελαμε εξαρχης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. :)

Χάρη στον antonis p (ευχαριστώ) από χθές το βράδυ έχω σπίτι μου:

Ένα Juwel Rio 180, 101x41x50

Εξωτερικό φίλτρο Eheim ProII 2028 χωρίς υλικά

Μία έξτρα λάμπα high lite μπλε

Ενας επιπλέον θερμοστάτης Sera 150w

Το εσωτερικό φίλτρο το κρατάω?

Και το 2028 τιγκα με substrat pro?

Σας ευχαριστώ όλους, περιμένω τις τελευταίες σας συμβουλές για να ξεκινήσω.

Κατερίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!μπραβο για το ενυδρειο σου και καλη αρχη!!

αφου τελικα πηρες το 2028 η καλητερη επιλογη :) ,,για μενα βαλε στον πρωτο καδο λιγο μακαρονι και το σφουγγαρι,,και στους αλλους 2 καδους pro!!και θα εισαι οκ :helpjim: .

Τωρα για το εσωτερικο η το βγαζεις θελει προσοχη ειναι κολημενο καλα,,η το γεμιζεις και αυτο με pro!!αλλα με το 2028 εισαι υπερκαλημενη..προσπαθησε να το βγαλεις σιγα σιγα και με δυο ατομα.και παλι καλη αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

αφου τελικα πηρες το 2028 η καλητερη επιλογη :helpjim: ,,για μενα βαλε στον πρωτο καδο λιγο μακαρονι και το σφουγγαρι,,και στους αλλους 2 καδους pro!!και θα εισαι οκ :bowdown: .

Τωρα για το εσωτερικο η το βγαζεις θελει προσοχη ειναι κολημενο καλα,,η το γεμιζεις και αυτο με pro!!αλλα με το 2028 εισαι υπερκαλημενη..προσπαθησε να το βγαλεις σιγα σιγα και με δυο ατομα.και παλι καλη αρχη!!

:D:blink::blink:

Με αυτό τον τρόπο θα δώσεις και λίγο περισσότερο χώρο στα ψάρια σου για κολύμπι...

Και μην ξεχνάς - super καλό στρώσιμο και σταθερές παραμέτρους είναι αυτά που θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου...

(σχετικά με το μέγεθος του ενυδρείου σε σχέση με τους δίσκους η καλύτερη λύση είναι να αρχίσεις να ψήνεις τον καλό σου για ένα 300 άρι :) )

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Οι αγορές συνεχίζονται και βλέπω τελικά πως η ΑΟ είναι μονόδρομος (πάει η προίκα μου) γιατί ακόμα και έτοιμο νερό από petshop έχει 0.45Ε το λίτρο.

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια? Οι roman είναι καλές?

Eυχαριστώ

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

σοφη επιλογη.

κανε μια ερευνα αγορας,οι τιμες πλεον εχουνε πεσει αρκετα..

και της roman ειναι μια χαρα.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη γιατί η η συσκευή ΑΟ που έχω παραγγείλει καθυστερεί λόγω έλλειψης. Έτσι ενώ τα έχω όλα κάθομαι και τα βλέπω.

Ερώτηση: Μπορώ να κάνω το στρώσιμο με νερό βρύσης και όταν έρθει η ΑΟ να κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερου?

Link to comment
Share on other sites

αν και μπορεις να το κανεις οπως ειπες,θα επαναλαβω οτιο το καλυτερο προτερημα στο χομπι μας ειναι η ΥΠΟΜΟΝΗ......

Link to comment
Share on other sites

Επειδη καταλαβαινω την ανυπομονησια σου, μπορεις να το κανεις αρκει να εχεις ενα βαρελι να μαζεψεις νερο οταν ερθει η οσμωση. Θα πρεπει να εχεις εκει μαζεμενο το νερο καθως οταν κανεις την αλλαγη θα πρεπει να γινει σχετικα γρηγορα για να μη μεινει το φιλτρο σταματημενο για πολυ ωρα, αλλιως θα χασεις τεραστιο αριθμο βακτηριων οποτε και θα εχεις πληρη ανατροπη της βιολογικης ισορροπιας του ενυδρειου! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...