Jump to content

Α/Ο οδηγίες προς ναυτιλομένους


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας σήμερα παρέλαβα και την Α/Ο 150lt/24h είναι τριών σταδίων και περιμένω και το τέταρτο στάδιο DI απο μέρα σε μέρα.

Δεδομένου ότι ακόμα δεν έχω κάποιο TDS αν και θα πάρω σύντομα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα γενικά για τισ εν λόγω συσκευές.

Ι) Λόγω του ότι το manual είναι στα Γαλλικά δεν βγάζω άκρη και έτσι δεν ξέρω κάθε πότε πρέπει να αλλάζω το καθένα απο τα 4 στάδια.

Για την μεμβράνη ήταν εύκολο είδα πως αλλάζει αλλά στα άλλα δύο δοχείο απ'ότι είδα είναι ερμητικά κλειστά και δεν βλέπω κάπου σπείρωμα το οποίο να ξεβιδώνει ώστε να αλλάξω κάτι, το πετάμε αυτό και βάζουμε άλλα ή γίνεται κάτι που δεν γνωρίζω?

ΙΙ)Σε γενικές πάντα γραμμές κάθε πότε αλλάζουμε το καθένα απο τα στάδια?

Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποια συσκευή ώστε να έχω και πόσιμο νερό απο την Α/Ο, αν ναι και ξέρει καποιος ας στείλει καμιά παραπομπή να δω περί τινός πρόκειται.

Θέλω να ρωτήσω και άλλα αλλά θα σας ζαλίσω και δε το θέλω, σιγά σιγά θα μάθουμε που θα πάει.

Σας ευχαριστώ πολύ, μέχρι σήμερα η βοήθειά σας είναι πολύτιμη και με έχει αποτρέψει δύο φορές απο λάθος καθοδήγηση που μου έδιναν διάφοροι καταστηματάρχες.

Για να μην υπάρξει παρεξήγηση και υπόνοιες, οι εν λόγω καταστηματάρχες δεν είναι μέλη του forum ή τουλάχιστον δεν υπάρχουν στην κατηγορία καταστηματα.

Το τελευταίο μόνο και μόνο επειδή δεν θα ήθελα να δημιουργηθεί καμία μα καμία λάθος εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Το άνθρακα και το προφίλτρο, μπορείς να το αλλάζεις προληπτικά κάθε έξι μήνες, ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σου προξενηθεί ζημιά στη μεμβράνη. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την παραγωγή της συσκευής σου. Κάπου στις οδηγίες θα μπορέσεις να βρεις την αναφορά σε λίτρα, όπου σου προτείνει ο κατασκευαστής να αλλάζεις τα φίλτρα.

Τα συγκεκριμένα φίλτρα δεν αλλάζουν περιεχόμενο, αλλά αντικαθίστανται.

Μπορείς να ελέγχεις την απόδοση της συσκευής, μετρώντας την γενική σκληρότητα στο καθαρό νερό. Το όργανο TDS, θα διευκολύνει αυτή τη διαδικασία. Όταν διαπιστώσεις πως η σκληρότητα είναι μεγάλη, τότε αλλάζεις το φίλτρο DI. Αν πάλι μετά από σύντομο χρονικό διάστημα, οι τιμές χαλάσουν, τότε σημαίνει πως φταίει η μεμβράνη, την οποία θα πρέπει να αντικαταστήσεις. Αυτό βέβαια θα συμβεί μετά από χρόνια, ανάλογα με τη χρήση και τη συντήρηση της συσκευής.

Μερικές συμβουλές.

Στην αρχή, που η συσκευή θα λειτουργήσει για πρώτη φορά, θα πρέπει να πετάξεις το παραγόμενο νερό, για την πρώτη μισή ώρα.

Από τη έναρξη λειτουργίας της, η συσκευή δεν θα πρέπει να παραμένει χωρίς χρήση, για διάστημα περισσότερο της μιας βδομάδας. Για το λόγο αυτό θα πρέπει να τη λειτουργείς κάθε βδομάδα, για μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι αν καπου δεις να αναγραφεται οτι πχ τον φιλτρο ανθρακα ειναι για 4000 λιτρα,εννοει 4000 λιτρα καθαρου και ακαθαρτου νερου μαζι.Αν η αναλογια καθαρου και ακαθαρτου που βγαζει η ΑΟ σου ειναι πχ 3-1 τοτε θα θελει αλλαγμα στα 1000 λιτρα καθαρου νερου.

Οπως ειπε και ο κ. Ψαλτης τα φιλτρα αλλαζονται καθε που θα συμπληρωσουν τα λιτρα τα οποια οριζει ο κατασκευαστης ή καθε 6 μηνες.Οποιο ερθει πρωτο.

Προσεχε ακομα να μην συνθεθει η αο με την παροχη του ζεστου νερου γιατι θα χαλασει την μεμβρανη και να μην βρισκεται εξω εκτεθειμενη σε πολυ κρυο (οταν εχει κατω του 0) γιατι μπορει να παγωσει και να σπασει.

Αο για ποσιμο νερο δεν ξερω καποιον που να χρησιμοποιει οποτε προσωπικη εμπειρια δεν εχω.

Δες ενα παραδειγμα μιας τετοιας οσμωσης εδω.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι ήθελα να ρωτήσω εφόσον πρόκειται να φτιάξω νερό απο την Α/Ο για μια ακόμα αλλαγή.

Αφού το ετοιμάσω χρειάζεται να προσθέσω κάποια ιχνοστοιχεία στο νερό μου μιας και θα έχουν αφαιρεθεί

όλα τα ιχνοστοιχεία, χρειάζεται το kh να το ρυθμίσω όπως κάνω και με την αλατότητα?

Συνήθως στην αλατότητα ήμουν ΟΚ αλλά το Κh μου ήταν χαμηλό να το ρυθμίσω και εκείνο?

Και για να μη σας ζαλίζω πως ετοιμάζεται το νερό πριν την αλλαγή, μέχρο τώρα έφτιαχνα την ποσότητα

έβαζα το αλάτι έφτιαχνα θερμοκρασία και αλατότητα και μετά 24h αφού είχα και εναν κυκλοφορητή για την καλύτερη ανάμειξη το έβαζα στο ενυδρείο μου.

Και κάτι ακόμα τι μπορώ να χρησιμοποιήσω ώστε να ελέγχω την πίεση του δικτύου?

Υπάρχει κάποια μανόμετρο, κάτι που βάζω για να έχω σταθερή πίεση?

Που το βρίσκω και τι ζητάω?

Έγινε επεξεργασία - koursaros7
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ελέγχεις την απόδοση της συσκευής, μετρώντας την γενική σκληρότητα στο καθαρό νερό. Το όργανο TDS, θα διευκολύνει αυτή τη διαδικασία. Όταν διαπιστώσεις πως η σκληρότητα είναι μεγάλη, τότε αλλάζεις το φίλτρο DI. Αν πάλι μετά από σύντομο χρονικό διάστημα, οι τιμές χαλάσουν, τότε σημαίνει πως φταίει η μεμβράνη, την οποία θα πρέπει να αντικαταστήσεις.

Νίκο λέγοντας γενική σκληρότητα μάλλον εννοείς Gh είναι το ίδιο μέγεθος μέτρησης που μας δείχνει το όργανο TDS? Σε ρωτάω γιατί ήδη παρήγγειλα ένα online Tds meter.

Link to comment
Share on other sites

Διαφέρει η μονάδα μέτρησης!

Και σε Α.Ο. δεν μπορείς να μετρήσεις GH διότι η τιμή της είναι πολύ χαμηλή!

Μια σωστή Α.Ο. με φρέσκα ή λειτουργικά φίλτρα θα πρέπει να βγάζει TDS πολύ κοντά στο μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Το όργανο TDS, μετράει την αγωγιμότητα του νερού. Όσο πιο καθαρό είναι το νερό, δηλαδή απαλλαγμένο από άλατα, άρα και χαμηλής γενικής σκληρότητας, τόσο χαμηλότερη είναι και η τιμή της αγωγιμότητας που θα δείχνει το όργανο.

Μια τιμή 0,0ΧμS είναι πολύ καλή για το νερό που παίρνεις, ενώ περισσότερο από 0,15μS, πρέπει να αρχίζει να σε ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

το tds μετρο είναι αρκετό ..

αν θέλεις μια extra σιγουριά .. νομίζω ότι είναι καλύτερο ένα τεστ χλωρίου ..

νομίζω ότι μπορείς να ενισχύσεις το αλατόνερο σου σε ΚΗ , CA , MG πριν την αλλαγή αν αυτό απαιτείτε , με προσοχή όμως ,, όχι όλα τα πρόσθετα μαζί ..

μπορείς να εχεις πιεσόμετρο στο δίκτυο σου να ελέγχεις τη πίεση όσο δουλεύει η Α/Ο .. αυτό το βρίσκεις σε αποθήκη υδραυλικών ειδών .. η αυτό

http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph.../products_id/76

στις οδηγίες χρήσης της Α/Ο θα γράφει την σωστή πίεση λειτουργίας ..

… αν υπάρχει πρόβλημα .. βάζεις αντλία

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γειά χαρά και πάλι σε όλους σας και σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις.

Αγοράστηκε και ρολόϊ ελέγχου και ρύθμοσης της πίεσης συνδέθηκε το 4ο στάδιο DI και

έχει αρχίσει να γεμίζει ένα δοχείο 35 lt για την επόμενη αλλαγή που προγραμματίζω το ΣΚ.

Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για τον εμπλουτισμό σε Ca Mg και άνοδο Kh τη μέθοδο που έχει αναφερθεί

στα άρθρα θαλασσινού με μαγειρική σόδα και Epsom Salt, λόγω επαγγέλματος και όταν έμενα στην Αθήνα

είχα πρόσβαση σε μια αποθήκη χημικών στο κέντρο ονόματι Ρουμπουλάκης αλλά δεν ξέρω αν κάνει και αποστολές σε επαρχία αντικαταβολή αλλά θα καλέσω να μάθω σε περίπτωση που δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή

υπάρχει περίπτωση να βρω τα συγκεκριμένα χημικά σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα?

Όσον αφορά τις μετρήσεις παρήγγειλα απο εχθές ενα Tds meter ευελπιστώ να έρθει το συντομότερο ώστε να έχω και πλήρη άποψη.

Πριν απο λίγο ολοκληρώθηκε και η κατασκευή της υπερχείλισης και απο αύριο ξεκινάει το στήσιμο του Sump

το Σαββάτο ελπίζω να κάνω ενα μίνι ταξίδι στη πρωτεύουσα για κάποια απαραίτητα και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στις κατασκευές σου.

Περιμένουμε φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω για τον εμπλουτισμό σε Ca Mg και άνοδο Kh τη μέθοδο που έχει αναφερθεί

στα άρθρα θαλασσινού με μαγειρική σόδα και Epsom Salt, λόγω επαγγέλματος και όταν έμενα στην Αθήνα

είχα πρόσβαση σε μια αποθήκη χημικών στο κέντρο ονόματι Ρουμπουλάκης αλλά δεν ξέρω αν κάνει και αποστολές σε επαρχία αντικαταβολή αλλά θα καλέσω να μάθω σε περίπτωση που δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή υπάρχει περίπτωση να βρω τα συγκεκριμένα χημικά σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα?

Προσωπικά, χρησιμοποιώ στη παρασκευή του νερού αλλαγής το Triple Buffer της Tropic Marin, το οποίο ανεβάζει και σταθεροποιεί το pH και το ΚΗ, αλλά επίσης προσθέτει τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία (trace elements) στο νερό της A/O.

Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιληφθεί κάποιο πρόβλημα από αλλαγές νερού.

Ποιά η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση

μέτρησα το νερό της όσμωσης και είδα τα εξής kh: 0

αλλά το ph: 8,9.

Είναι λογικό ?

Επίσης το kh του ενυδρείου μου μετά απο μία αλλαγή που έγινε το περασμένο Σ/Κ

έχει κολλήσει στο 7 και δεν λέει να ανέβει.

Χρησιμοποιώ το Triple Buffer της Tropic marin.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ΡΗ που πρέπει να έχει το καθαρό νερό, θα πρέπει να είναι χαμηλότερο από το νερό της βρύσης.

Στη δικιά μου συσκευή έχω περίπου ουδέτερο ΡΗ.

Επειδή, απ' ότι γνωρίζω, το νερό της Χαλκίδας, είναι κάπως "περίεργο", κάνε μια μέτρηση να δεις τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ΡΗ που πρέπει να έχει το καθαρό νερό, θα πρέπει να είναι χαμηλότερο από το νερό της βρύσης.

Στη δικιά μου συσκευή έχω περίπου ουδέτερο ΡΗ.

Επειδή, απ' ότι γνωρίζω, το νερό της Χαλκίδας, είναι κάπως "περίεργο", κάνε μια μέτρηση να δεις τι συμβαίνει.

επειδή το ζήτημα με έχει τρελάνει και ψάχνω να βγάλω άκρη, πριν λίγο μέτρησα το Ph στο νερό της βρύσης το αποτέλεσμα ήταν 7,4

το νερό απο την όσμωση 8,4!!!!!!!!!!

Τι να πω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει και κάποιος άλλος τις παρατηρήσεις του.

Έχεις αφήσει τη συσκευή να λειτουργήσει τουλάχιστον για μισή ώρα, πετώντας το "καθαρό" , πριν το συγκεντρώσεις και να το μετρήσεις??

Το δοχείο συλλογής είναι καθαρό??

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι αδίκως σας ταλαιπορώ σπαζοκεφαλιάζω, η λύση ήταν απλή.

Το νερό το μετρούσα κατευθείαν μόλις έβγαινε απο την συσκευή Α/Ο, αυτό συνεπάγεται την χαμηλή θερμοκρασία του αυτές τις ημέρες λόγω ψύχους (12-15 βαθμούς) επομένως το όργανο που έχω είχε μεγάλο σφάλμα μιας και μετράει απο 22 μέχει 26 απ'όσο θυμάμαι.

Το αφήσα να πάρει θερμοκρασία δωματίου 24 βαθμούς ήταν και τελικά έδειξε 6,7.

Συγγνώμη για την χαζομάρα μου αλλά ποιός ξέρει ίσως βοηθήσει κάποιον η παρατήρηση που έκανα.

Link to comment
Share on other sites

:)

Θέλει και κάποιο χρόνο για να δώσει τη σωστή ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...