Jump to content

δεν τρώνε οι οτόκυκλοι.....


mahites9

Recommended Posts

καλησπέρα,έχω 3 οτόκυκλους σε ένα φυτεμένο 60άρι μαζί με 5 πάφερ dwarf

από το μαγαζί που τους πήρα μου έδωσαν την κλασική τροφή για πλέκο τα spirulina wafers.αλλά εδώ και 1 εβδομάδα που τους ρίχνω μια ταμπλέτα κάθε βράδυ δεν τρώνε (σαπι΄ζει και η τροφή και μυρίζει)....

κάνω κάτι λάθος????μήπως τρέφονται από κάτι άλλο???αλγη κτλ...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τους έχεις? Το ενυδρειο σου είναι ΚΑΛΑ στρωμμένο?

Γενικά οι οτο αργουν να προσαρμοστουν και προτιμουν να τρωνε αλγη παρα ταμπλετες κλπ.

Μπορεις να τους βαλεις λιγο αγγουράκι, που λογικά αν το εντοπίσουν, θα το φάνε.

Πάντως αν δεις οτι οι κοιλιες τους ειναι γεματες, μην ανυσηχεις, παει να πει οτι τρωνε αλγη.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι καλα στρωμένο,μηδενικές πετρήσεις (αν και έχω καιρό να κάνω) και τους έχω 10 ημέρες

Link to comment
Share on other sites

αλλα ψαρια βυθου εχεις?μην ταίζεις για λιγο ταμπλετες ,να πω την αληθεια σχεδον ποτε δεν ειδα οτοκυκλους να πανε στις ταμπλετες ,μονο τα catfish και τα pleco!οι οτο η θα ειναι στα φυλλα η στα τζαμια η στο υποστρομα.

"οποιος πειναει βρησκει και τρωει!!!!" :)

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αυτη ειναι και η ''καταρα'' των οτοκυκλων αφου τις περισσοτερες φορες πεθαινουν απο πεινα στα ενυδρεια μας ,καθοτι αγριοπιασμενοι και πολυ ευαισθητοι δεν εχουν μαθει να τρωνε τις τροφες του εμποριου και πολλες φορες αν ντελειωσει η οποια αλγη τους δινει τροφη ,πεθαινουν απο ασιτια,και τις περισσοτερες φορες μπορει να μην το μαθουμε ποτε.....(ουτε καν να τους βρουμε...)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επειδή μου πέθανε και 2ος οτόκυκλος τι να κάνω?????τζάμπα τους πήρα???

έβαλα αγγούρι όπως είπατε αλλά τίποτα,έμεινε 2 ημέρες μέσα στο ενυδρείο σχεδόν λιωμένο...ταμπλέτες δεν τρώνε δηαλδή αντο ενυδρείο δεν έχει άλγη πέθαναν????

δεν είναι δυνατόν να μην τρώνε τίποτα άλλο εκτός από άλγη.....

please help,εχουν μεινει δύο,ασ μην χαθούν και αυτοί.,.....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η θεωρία που λέει ότι αν ο Otocinclus ξεπεράσει το επικίνδυνο διάστημα των 3 εβδομάδων τότε έχεις καλές πιθανότητες να σου ζήσει, και αν ξεπεράσει τους 3 μήνες τότε θα σου ζήση.

Αυτή η θεωρία δεν βγήκε τυχαία οι Otocinclus στην πλειοψηφία τους ψοφούν στης πρώτες 3 εβδομάδες.

Είναι ψάρι που πρέπει να μπει σε άκρος καλά στρωμένο ενυδρείο. Και έχει πολύ μεγάλη ευαισθησία στην προσαρμογή, ακόμη και στα καλά στρωμένα ενυδρεία.

Εκτός αυτού τα ψάρια που πιάνονται άγρια δεν τα πολύ προσέχουν με αποτέλεσμα τα ψάρια να είναι πολύ στρεσαρισμένα, ενώ πολλά από αυτά από το στρες και τα χτυπήματα κατά την μεταφορά και από το τρόμαγμα τραυματίζουν το ευαίσθητο όργανο τους το Interopercular-Odontoden αποτέλεσμα να μην μπορούν να φάνε και ψοφούν κυριολεκτικά από την πείνα. Να σημειώσω στα συγκεκριμένα ψάρια το όργανο αυτό είναι πολύ πιο ‘’εύθραυστο’’ σε σύγκριση με πχ τους Ancistrus.

Αυτή είναι η πραγματικότητα για αυτό το ψάρι (εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα)

Η μόνη λύση για νε έχουμε μια καλές πιθανότητες να μας επιβιώσουν είναι να αγοράσουμε ψάρια τα οποία τα παρακολουθούμε στο κατάστημα 2 εβδομάδες και βλέπουμε ότι μπορούν να φάνε και τρώνε. Και αφού τα αγοράσουμε να τα τοποθετήσουμε σε ένα καλά στρωμένο ενυδρείο με πολλές κρυψώνες από φυτά και με μικρά ψάρια έτσι έχουμε ανεβασμένες ελπίδες επιβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβαζα το ποστ και …. μια και έχω 4 ότο εδώ και περίπου ένα μήνα (σε ένα μικρό ενυδρείο - 50 λίτρα - μαζί με καμιά 10 νέον τέτρα και 2 κόρυ) πάντα αναρωτιόμουν…. τι τέλος πάντων τρώνε????

Τους ρίχνω ταμπλέτες = μεταμεσονύχτιο πανηγύρι για τα κόρυ!!! :thumbup:

Ζωντανά φυτά δεν έχω και τι λίγη «πρασινάδα» (άλγη) την έχουν καθαρίσει. Όλο στα ξύλα μασουλάνε.. αλλά τι??

Σκέφτομαι να μεταφέρω από το ενυδρείο με τις κιχλίδες λίγες μικρές πέτρες με άλγη γιατί φοβάμαι ότι πεινάνε… τι λέτε θα κάνω καλά?

Όπως και ο φίλος mahites 9, δεν θέλω να τους χάσω για το τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η ελπίδα που υπάρχει είναι να μαθουν να τρωνε λαχανικά πχ αγγουρι.

Ξεκινα να το κρεμας στο τζαμι με βεντουζα, στο ίδιο παντα σημείο.

Αν εχεις παρατηρήσει ότι "συχναζουν" περισσότερο σε καποιο σημειο του τζαμιού βάλτο εκεί.

Αφησε το 2-3 μέρες και αν δεν το φάνε και αλλοιωθεί, αντικατεστησε το με φρεσκο.

Μπορεί να παρει καιρο μεχρι να το φανε (αν το φανε).

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς εμένα έχουν πεθάνει και οι 4.είχε μείνει ένας αλλά πάει κι αυτός πριν μερικές ημέρες....

έχω βάλει κούλι λόουτσ τώρα και προς το παρόν πάνε μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε speedy gonzales οι απαντήσεις!!! :thumbup:

Απορίες:

Το αγγούρι το βάζουμε ωμό π.χ. σε λουρίδες με τι φλούδα ή το ζεματάμε πρώτα?

Τι είναι το «κούλι λόουτς»?

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αγγουρι το ΠΛΕΝΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και μετα το βαζω ωμο και με τι φλουδα. Κόβω ενα κομματι 4-5 ποντους και μετά το χωριζω στη μεση κατα μήκος και βάζω το ένα κομματι.

Κωλοκυθακι στους ανσιστρους μου έχω βαλει και ωμο και ζεματισμενο αλλα δεν ειδα διαφορά. Τα φαγανε αμεσως και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Τα κούλι είναι ψάρια τα οποία μοιάζουν στην εμφάνιση με χέλια και κινούνται κατά βάση στο βυθό του ενυδρείου.κι εγώ πρόσφατα τα έμαθα.ειναι επίσης πολύ φθηνά (το πολύ 1 ευρώ το ένα)

επίσημη ονομασία θα σε γελάσω

Link to comment
Share on other sites

Τα κούλι είναι ψάρια τα οποία μοιάζουν στην εμφάνιση με χέλια και κινούνται κατά βάση στο βυθό του ενυδρείου.κι εγώ πρόσφατα τα έμαθα.ειναι επίσης πολύ φθηνά (το πολύ 1 ευρώ το ένα)

επίσημη ονομασία θα σε γελάσω

Pangio kuhlii

link1

link2

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετάφερα δύο πλαστικά φυτά από το ενυδρείο με τις κιχλίδες τα οποία τα αφήνω επίτηδες με άλγη (για να τσιμπολογάν οι κιχλίδες) στο ενυδρείο με τα οτο…

Σε 10 λεπτά και τα 4 ότο ήταν πάνω στα πλαστικά φυτά και «γευμάτιζαν»!!!! :thumbup:

Αύριο θα δοκιμάσω το αγγουράκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Λοιπόν άσχημα τα νέα… από τα 4 οτο έμεινε μόνο 1. Τα έχασα ανά διαστήματα δηλαδή ένα κάθε 4 με 5 ημέρες μετά από ενεργή παρουσία τους στο ενυδρείο για περίπου 1,5 μήνα. Οπότε από τη δική μου εμπειρία, οι 3 εβδομάδες που λέμε εάν ζήσουν στο ενυδρείο είναι καλό σημάδι… μάλλον δεν ισχύει και τόσο. Οι αιτίες που αποδίδω εγώ είναι η πείνα …. Δεν τρώγανε. Πρέπει να μασουλάγανε από το drift (dog) wood και από την καρύδα που είχα μέσα… μήπως τους έκανε κακό το ξύλο?

Τώρα αυτό το τελευταίο που έχω τι «πρασινάδες» να του δώσω μπας και το σώσω?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις διάβασα κάτι σε ξένο site, ότι δηλαδή δεν κάνει τόσο να βάζεις ότο με kribs. Εγώ έχω 6 μικρά (1,5cm) kribs με τα οτο, λέτε γι αυτό να τα έχασα? Ξέρει κανείς γιατί δεν κάνει ότο με kribs?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...