Jump to content

Αναβάθμιση φυτεμένου


vtsib

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Καταρχήν να σας συγχαρώ για την πολύ καλή δουλειά που έχετε κάνει. Μπορώ να πω ότι το forum είναι μια πάρα πολύ καλή αρχή (και όχι μόνο) για διάβασμα και εκμάθηση περαιτέρω πληροφοριών για το hobby μας.

Έχω γραφτεί εδώ και μια βδομάδα περίπου και ειλικρινά διαβάζω ασταμάτητα. Αποτέλεσμα πολλές κούπες καφέ πάνω στο γραφείο και ένα κεφάλι καζάνι :) Πήρα λοιπόν το θάρρος να κάνω μερικές ερωτήσεις. Στο ψητό:

Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 100χ30χ40 (102 πραγματικά lt) κοινωνικό φυτεμένο, το οποίο τρέχει εδώ και 10 μήνες περίπου. Έχω τοποθετήσει 5 κιλά υπόστρωμα deponitmix της DENNERLE και από πάνω γύρω στα 15-20 κιλά πολύ λεπτή λευκή άμμο. Το ενυδρείο από μόνο του έχει μια λάμπα T8 25w daylight άγνωστης μάρκας, φάσματος κτλ. Έχω τοποθετήσει κάποια φυτά από την αρχή, αλλά κάποια από αυτά δεν υπάρχουν πλέον αφού δεν έπιασαν και αυτά που έχουν μείνει δεν τα βλέπω και ιδιαίτερα στα καλά τους (annubias). Διαβάζοντας άρχισα να σκέφτομαι, λοιπόν, ότι μάλλον ο φωτισμός δεν είναι επαρκής, ότι κάποιο είδος χορήγησης CO2 (DIY) ίσως βοηθήσει, όπως και κάποιο είδος λιπάσματος. Αρχικά το πρώτο που θα κάνω είναι η τοποθέτηση λαμπτήρων μιας και η λάμπα που υπάρχει τα έφαγε τα ψωμιά της. Αρχική σκέψη για Τ5 2χ39w με moda στο καπάκι (ευτυχώς γίνεται εύκολα μιας και υπάρχει και θέση για την δεύτερη). Ερωτήσεις λοιπόν:

1) Νομίζω πως έχω καταλήξει στην μία από τις 2 λάμπες. Λέω για την plant pro της Arcadia. Γνώμες; Με ποια μπορώ να την συνδυάσω για καλύτερο οπτικό και μη αποτέλεσμα;

2) 2χ39w είναι αρκετές για πυκνό φυτεμένο ακόμα και για μερικά πιο δύσκολα φυτά;

3) Η αλλαγή από Τ8 σε Τ5 και η άνοδος σε watt μπορεί να επηρεάσουν τα ψάρια; Πως να αποφύγω πιθανό stress ή και ανεξέλεγκτη έξαρση άλγης; Έχω μέσα 6 σκαλάρια, 6 tiger barbs, 2 γατόψαρα, 2 botia, 1 silver shark, 1 bicolor

4) Σκέφτομαι να βάλω οπωσδήποτε γρασίδι όπως το GLOSSOSTIGMA ELATINOIDES. Μπορεί να αναπτυχθεί αξιοπρεπώς με τον υποτιθέμενο εξοπλισμό; Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο είδος γρασιδιού έτσι ώστε να το συνδυάσω μαζί με το glossostigma;

5) Κρίνεται απαραίτητη η χρήση λιπάσματος και αν ναι τι είδος;

6) Το DIY CO2 1/2lt αρκεί για το πυκνό φυτεμένο που θέλω;

Αυτά προς το παρόν

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

1. Συνήθως όταν χρησιμοποιούμε δυο λάμπες κοιτάμε η μια να έχει λίγα κέλβιν 3500-5000. Και η δεύτερη 6500-9000 ώστε να καλύψουμε όσο το δυνατόν γίνεται τα δύο βασικά φάσματα της φωτοσύνθεσης (ερυθρόπορτοκαλή, κυανόλευκο).

Αν είχαμε μια λάμπα μόνο θα βάζαμε στο ενυδρείο μια με ερυθρόπορτοκαλή φάσμα και αυτό γιατί είναι πιο ευνοϊκό για την φωτοσύνθεση.

Άρα εσένα σε λείπει μια λάμπα με χαμηλά κελβιν.

Η Arcadia έχει μια ιδιαιτερότητα με τα λεγόμενα της εταιρίες είναι κατά τέτοιο τρόπο κατασκευασμένη ώστε να καλύπτει και τα δυο φάσματα. Για τον λόγο αυτό η εταιρία δεν έχει βγάλει στην αγορά δεύτερη λάμπα διότι είναι πιπισμένη ότι η λάμπα τους καλύπτει πλήρες το ενυδρείο. Στην πράξη όμως δεν γνωρίζω κανέναν να το δοκίμασε και η περισσότεροι κάνουν έναν συνδυασμό λαμπτήρων.

Με απλά λόγια θα μπορούσες να έβαζες μια λάμπα με χαμηλά κελβιν όπως την JBL SOLAR ULTRA TROPIC, Dennerle Trocal T5 Longlife Special Plant, Sylvania GRO-LUX.

2. Τοποθέτησε και ένα ζευγάρι ανακλαστήρες και θα είσαι 100% σίγουρος

3. Αν και τα ψάρια σου είναι πάρα πολλά για τα λίτρα σου (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) τα ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα αλλά τα φυτά, χρειάζονται χρόνο για να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα, και κατά το διάστημα αυτό δεν είναι καθόλου απίθανο να αποκτήσεις αλγης.

Για αυτό καλλίτερα στην αρχή όταν τοποθετήσεις της Τ5 να της ανάβεις 8 ώρες λιγότερο όχι γιατί αυτές της ώρες της χρειάζονται τα φυτά, και όταν προσαρμοστούν (θα το δεις από την ανάπτυξη τους) τότε προσθέτεις και τους ανακλαστήρες και τα πιο απαιτητά φυτά.

4. Από φωτισμό δεν θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα αλλά τα γρασίδια είναι απαιτητικά στην λίπανση και στο CO2. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε μια λίπανση στην στήλη του νερού όχι μόνο για το γρασίδι αλλά και για τα άλλα φυτά. Ένα άλλο φυτό που θα μπορούσες να βάλεις και μοιάζει αρκετά με το GLOSSOSTIGMA ELATINOIDES είναι το Hemianthus Callitrichoides Cuba

5. Το ανέφερα πιο πάνω το είδος θα δήξη από της απατήσεις των φυτών, μπορεί ένα λίπασμα γενικής χρήσης να σε καλύψει μπορεί να χρειαστείς να κάνεις διάφορους συνδυασμούς, το κάθε ενυδρείο έχει της ιδιαιτερότητες του και την ιδανική λίπανση την ανακαλύπτουμε με τον καιρό. Ας έρθει εκείνη η στιγμή και το ξανά συζητάμε.

6. Όχι DIY δεν αρκεί θέλεις οπωσδήποτε φιάλη αλλιώς ξέχνα το το απαιτητικό φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Ψιλο-μπερδεύτηκα βέβαια.

Καταρχάς για τις λάμπες. Οι παραπάνω προτάσεις σου είναι σε συνδυασμό με την plant pro της arcadia; Αν όχι με ποιες μπορώ να τις συνδυάσω; Είδα π.χ. ότι η glolux είναι στα 8500Κ ενώ η JBL στα 4500Κ. Ο συνδυασμός τους είναι δηλαδή καλός αφού καλύπτω όλο το φάσμα;

Δεύτερον, προς το παρόν λόγω οικονομικού δεν είμαι σε θέση να πάρω μανόμετρα μπουκάλα κτλ. Με 2 DIY δεν θα δω καμία διαφορά; Αργότερα θα βάλω το θέμα είναι τώρα τι κάνω;

Τρίτον, τι είναι πιο σωστό; Βάζω πρώτα φυτά, μετά λάμπες; Πρώτα λάμπες μετά φυτά; Συγχρόνως και τα 2;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Ψιλο-μπερδεύτηκα βέβαια.

Καταρχάς για τις λάμπες. Οι παραπάνω προτάσεις σου είναι σε συνδυασμό με την plant pro της arcadia; Αν όχι με ποιες μπορώ να τις συνδυάσω; Είδα π.χ. ότι η glolux είναι στα 8500Κ ενώ η JBL στα 4500Κ. Ο συνδυασμός τους είναι δηλαδή καλός αφού καλύπτω όλο το φάσμα;

Ναι αναφέρομε σε συνδυασμό με την αρκαντια

Και βέβαια μπορείς να κάνεις και δικούς σου συνδυασμούς

Δεύτερον, προς το παρόν λόγω οικονομικού δεν είμαι σε θέση να πάρω μανόμετρα μπουκάλα κτλ. Με 2 DIY δεν θα δω καμία διαφορά; Αργότερα θα βάλω το θέμα είναι τώρα τι κάνω;

Και σαφώς μπορείς να κάνεις DIY CO2 και θα δεις θετικά αποτελέσματα απλός επειδή αναφέρεις θέλεις ενυδρείο με πολλά και απαιτητικά φυτά το DIY δεν αρκεί.

Μπορείς να αρχίσεις με κάποια πιο εύκολα φυτά και όταν αποκτήσεις την φιάλη τότε να τοποθετήσεις και πιο απαιτητικά φυτά.

Τρίτον, τι είναι πιο σωστό; Βάζω πρώτα φυτά, μετά λάμπες; Πρώτα λάμπες μετά φυτά; Συγχρόνως και τα 2;

Αν έχεις ήδη φυτεμένα φυτά μέσα στο ενυδρείο σου τα οποία είναι προσαρμοσμένα σε έναν χ΄ φωτισμό καλό είναι όταν έχουμε σκοπό να αλλάξουμε τον φωτισμό να το κάνουμε όσο πιο ομαλά μπορούμε δηλαδή αλλάζουμε πρώτα την μια λάμπα μετά την δεύτερη και μετά προσθέτουμε ανακλαστήρες.

Αν τοποθετήσουμε νέα φυτά στο ενυδρείο μας τότε δεν χρειάζεται να κάνεις αυτού του είδους προσαρμογής, διότι τα φυτά είτε έτσι είτε αλλιώς θα είναι σοκαρισμένα και θα θέλουν τον χρόνο τους για να προσαρμοστούν.

Συνοπτικά λοιπόν και με απλά λόγια. Όταν έχουμε φυτά μέσα στο ενυδρείο ανεβάζουμε σταδιακά τον φωτισμό. Όταν προσθέτουμε νέα φυτά στο ενυδρείο μας τα τοποθετούμε εξ αρχής στον φωτισμό που επιθυμούμε να έχουμε.

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...