Jump to content

15l ενυδρείο


jackie

Recommended Posts

Γεια σας...είμαι καινούριο μέλος!έχς διαβάσει αρκετές απόψεις από αρκετά forum!αλλα θα ήθελα και τη βοηθειά σας!πρόσφατα έκαναν δώρο του αδερφού μου ένα πλαστικό ενυδρείο 15λ.!είναι πλαστικό!αλλα εχει φιλτράκι και αντλία!Γνωρίζω ότι ειναι μικρό...αλλα έχει εντυπωσιαστει και θέλει να πάρει πάνω απο 2 ψαράκια η συσκευασια περιέχει 2 ψεύτικα φυτά και μικρά πετραδάκια!καταρχάς....μπορειτε να μου πειτε αν χρειάζετε στρωσιμο πρωτού βάλουμε ψαράκια;αν ναι πως θα το κάνουμέ;επίσης τι ψαράκια προτείνετε να βάλουμε!εγω συμφωνα με αυτά που εχς διαβάσει θα έβαζα ένα μονομάχο!μήπως θα μπορούσα να βάλω και 2 με 3 μικρούλια τέτρα μαζί του;θα χρειαστώ θερμαντήρα ή θερμόμετρο;και καθε πότε και κατα πόσο πρέπει να αλλάζω το νερό;έχω τη δυνατότητα να του βάλω φωτισμό;

συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις...αλλα μου φαίνεται ενδιαφέρον και θα ήθελα να βοηθήσω τον αδερφφούλη μου...φοβάμαι πως αν πάμε σε μαγαζί επειδή δεν ξέρουμε θα μας πουλήσουν οτι θέλουν!όποιος γνωρίζει και έχει την υπομονή ας μου απαντήσει!

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου,λοιπον θεωρω το ενυδρειο πολυ μικρο αλλα οτι εχει κανεις καλο ειναι.Φυσικα και πρεπει να περασει ενα μεγαλο χρονιο διαστημα για να στρωσει το φιλτρακι σου ,διαφορετικα το ψαρακι θα υποφερει .Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις απο καποιον απο εδω μεσα να σου δωσει λιγο μπλι απο το δικο του ετοιμ φιλτρο.Θερμαστατη και θερμομετρο χρειαζεται ο μονομαχος .Επισης και καθαρο νερακι θελει καθε 3-4 ημερες.Σου προτεινω να αρχισεις το διαβασμα και οτι θες ρωτα.

Φιλικα

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς όρισες jackie.Εγω θα σου προτινα να αγορασεις ενα ενυδρειακι ποιο μεγαλο κοντα στα 25+.Δεν ειναι καθολου ακριβα.προσφατα εκανα δωρο ενα μονομαχο.εβαλα βεβαια νερο απο το δικο μου ενυδρειο το αφισα 2 μερες δουλεψε και ειναι ολα οκ.Ο μονομαχος αντεχει παρα πολυ αλλα καλο ειναι να μην το εκμεταλευομαστε.να κοιταμε πρωτα τι αρεσει στο ψαρακι και μετα σε εμας.Εγω πιστευω οτι θα τα καταφερεις και ολα θα ειναι οκ.Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

εκανα δωρο ενα μονομαχο.εβαλα βεβαια νερο απο το δικο μου ενυδρειο το αφισα 2 μερες δουλεψε και ειναι ολα οκ

Το γεγονός ότι έβαλες νερό από το δικό σου ΔΕΝ βοήθησε σχεδόν καθόλου στο στρώσιμο του ενυδρείου καθώς στο νερό δεν καοτικούν τα ωφελιμα βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε

Να ξέρεις ότι με καλή μελέτη όλα γίνονται και πολλές φορές οι όροι του «δεν πρέπει» και του «όχι δεν γίνεται» είναι για να τους καταρρίπτουμε !!!

Το ενυδρειάκι που βλέπεις στη φωτογραφία είναι 9 λίτρα !!! Δηλαδή 30x20x15…ένας κουβάς νερό περίπου !!! λειτουργεί εδώ και 8 μήνες με μερικά φυτά και 15 !! νέον ψαράκια. Δεν πέθανε κανένα μέχρι στιγμής, τα φυτά μεγαλώνουν κανονικά και όλα πάνε μια χαρά. Απλά αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει να βάλεις ένα πιο ισχυρό φίλτρο (εξωτερικό έβαλα εγώ) φυσικά θερμοστάτη, και μια πατέντα με φωτισμό (αν δεν έχει θέση για λάμπα).

Και φυσικά το στρώσιμο μέχρι να ετοιμαστεί το νερό και την ανάλογη φροντίδα τόσο για τα ψάρια όσο και για τα φυτά αν βάλεις .

post-5677-1200482392_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε

Να ξέρεις ότι με καλή μελέτη όλα γίνονται και πολλές φορές οι όροι του «δεν πρέπει» και του «όχι δεν γίνεται» είναι για να τους καταρρίπτουμε !!!

Το ενυδρειάκι που βλέπεις στη φωτογραφία είναι 9 λίτρα !!! Δηλαδή 30x20x15…ένας κουβάς νερό περίπου !!! λειτουργεί εδώ και 8 μήνες με μερικά φυτά και 15 !! νέον ψαράκια. Δεν πέθανε κανένα μέχρι στιγμής, τα φυτά μεγαλώνουν κανονικά και όλα πάνε μια χαρά. Απλά αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο πρέπει να βάλεις ένα πιο ισχυρό φίλτρο (εξωτερικό έβαλα εγώ) φυσικά θερμοστάτη, και μια πατέντα με φωτισμό (αν δεν έχει θέση για λάμπα).

Και φυσικά το στρώσιμο μέχρι να ετοιμαστεί το νερό και την ανάλογη φροντίδα τόσο για τα ψάρια όσο και για τα φυτά αν βάλεις .

15 νέον σε 9 λίτρα :):helpjim::bowdown:

Εξωτερικό φίλτρο σε 9 λίτρα :D:blink::blink:

Σοβαρά μιλάς:::::

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα σκέφτομαι να το στήσω απλως!!!μέσα έχει πλαστικά φυτά 3 4!λοιπόν οι απορίες μου ειναι οι εξής το φίλτρο απο ότι λένε οι οδηγίες έίναι κασετα λέει και κοθμπώνει σε μια υποδοχή και έχει δυο μέσα!αυτά τα φίλτρα θα τα καθαρίζω η θα τα αλλάζω;θα βρώ παρόμοια στο εμπόριο αραγε αν χρειαστω στο μέλλoν;

Λοιπόν έχω το ενυδρείο 2 φίλτρα και το αντλιάκι!θα κάνω την αρχή και θα το στρωσω θα το αφήσω να δουλεψει ένα βραδύ με νερό!και μπορεί να παρω και το υγρό του χλωρίου!α!θα παω να πάρω σήμερα και ένα θερμομετράκι σίγουρα κ θα ρωτήσω και για το θερμαντήρα αφου μου πατε πως χρειάζεται!

τι ψαράκια προτείνετε να πάρω;εγώ έλεγα για ένα μονομάχο και 2 με 3 τέτρα πείτε την γνώμη σας!θα χρειαστώ λέτε και κανονίκα φυτά η μόνο τα πλαστικά να αφήσω η να μην βάλω τα πλαστικά(αν και μου αρεσουν);αν ναι τί φυτά προτείνετε:μην ξεχνάτε δεν έχω και πολύ χώρο!

οι διαστάσεις ειναι περίπυ μ35*υ25*π20

αν θα έβαζα φωτισμό τι να έβαζα 2 μικρές λάμπες ή 1 λάμπα και πόσα βατ;

θα ακούσω μερικές γνώμες και θα ξεκινήσω το στήσιμο!

σας ευχαριστώ όλους πάντως!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρότατα.. και είναι λιγότερα τα λίτρα λόγω των όποιον διακοσμητικών υλικών που έχει μέσα. Τα ψαράκια είναι 17.

Το εξωτερικό φίλτρο είναι ένα της SACEM Marathon 300 (350L/h). To φυσικό μέγεθος του ενυδρείου είναι όσο ένα φύλο εκτύπωσης Α4 !!!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρότατα.. και είναι λιγότερα τα λίτρα λόγω των όποιον διακοσμητικών υλικών που έχει μέσα. Τα ψαράκια είναι 17.

Το εξωτερικό φίλτρο είναι ένα της SACEM Marathon 300 (350L/h). To φυσικό μέγεθος του ενυδρείου είναι όσο ένα φύλο εκτύπωσης Α4 !!!

Το φίλτρο από ότι βλέπω είναι αυτό:

http://www.waterlife.co.uk/sacem/marathon-filters.htm

Λέει ότι είναι για ενυδρεία μέχρι 120 λίτρα...

Γιατί έχω την εντύπωση ότι μας δουλεύεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι το μικρότερο μοντέλο απ αυτό του Link.

Αν έχεις την εντύπωση ότι σας δουλεύω δεν θα μπω στη διαδικασία να αποδείξω το αντίθετο.

Γιατί όμως να σας δουλεψω?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι το μικρότερο μοντέλο απ αυτό του Link.

Αν έχεις την εντύπωση ότι σας δουλεύω δεν θα μπω στη διαδικασία να αποδείξω το αντίθετο.

Γιατί όμως να σας δουλεψω?

Ακόμα και ο κανόνας 1 λίτρο/1 cm ψαριού θεωρείται από την πλειοψηφία ως υπερβολικά αισιόδοξος και μιλάνε για 2-3 λίτρα/1 cm... Εσύ βγάζεις 0,13 λίτρα/cm (17 x 4 = 68cm)...

Με 350 λτ/ώρα μάλλον μίξερ έχεις και όχι ενυδρείο...

Τι να πω; "Γηράσκω αει διδασκόμενος"...

ΥΓ. Και σε ευχαριστώ πολύ που δεν μπαίνεις στην διαδικασία να μου αποδείξεις το αντίθετο, άσε με στην άγνοια μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φιλέ μου το ότι δεν θέλω να σου πω το πώς είναι στημένο… αλλοίμονο, αλλά έτσι που το έθεσες ήταν σαν να αμφισβητείς αυτά που λέω (και δεν έχω και λόγο να λέω ψέματα).

Όπως είπα και στο πρώτο μου post ήθελα να αποδείξω στον εαυτό μου πάνω απ όλα, ότι οι κανόνες σε κάποια πράγματα είναι για να καταρρίπτονται .

Φυσικά αν θες σου αναφέρω κατά γράμμα το στήσιμο του ενυδρείου..(ενυδρείο !! τέλος πάντων μια πιθαμή είναι). :):helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φιλέ μου το ότι δεν θέλω να σου πω το πώς είναι στημένο… αλλοίμονο, αλλά έτσι που το έθεσες ήταν σαν να αμφισβητείς αυτά που λέω (και δεν έχω και λόγο να λέω ψέματα).

Όπως είπα και στο πρώτο μου post ήθελα να αποδείξω στον εαυτό μου πάνω απ όλα, ότι οι κανόνες σε κάποια πράγματα είναι για να καταρρίπτονται .

Φυσικά αν θες σου αναφέρω κατά γράμμα το στήσιμο του ενυδρείου..(ενυδρείο !! τέλος πάντων μια πιθαμή είναι). :):helpjim:

Οχι όταν έχεις να κάνεις με ζωντανά πλάσματα...

Κι ας υποθέσουμε ότι κάνω εγώ λάθος και πως με κάποιο "μαγικό" τρόπο κατάφερες να λειτουργήσεις αυτό το σύστημα που περιγράφεις για 8 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα... Πιστεύεις πως είναι σωστό να δίνονται τέτοιες εικόνες σε ένα νέο μέλος, αρχάριο, άσχετο όπως είμαστε όλοι στο ξεκίνημα; Αν ναι, τότε εγώ πάω πάσο...

Link to comment
Share on other sites

Μα φίλε μου το να αποτρέπουμε έναν αρχάριο με το «πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις αυτό», «πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις εκείνο» και ένα σωρό πρέπει, περισσότερο τον αποθαρρύνεις . Ας ξεκινήσει με αυτά πού έχει, και στη πορεία να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μείνει στα 15 λίτρα, όταν αποκτήσει την εμπειρία από το αντικείμενο, τις συζητήσεις μέσα από εδώ (και από τα λάθη του).

Δεν έκανα τίποτα μαγικό, και οι 8 μήνες υγιέστατης λειτουργίας σε ένα τέτοιο «σύστημα !!!» δεν είναι ενθαρρυντικό για έναν αρχάριο ?

Link to comment
Share on other sites

Και στο φινάλε αν βάλει μέσα μονομάχο θα είναι πολύ καλυτέρα από ότι στο πλαστικό άσπρο ποτηράκι που βρίσκεται σε κάποιο pet Shop

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο που έγραψες για τον μονομάχο συμφωνώ απόλυτα... Για τα προηγούμενα εξακολουθώ να είμαι αρνητικός, sorry! Γιατί αν διαβάσει πως εσύ έχεις 17 νέον σε 9 λίτρα, αυτός θα βάλει 28 στα 15... Γιατί όχι αφού "γίνεται";

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα «θεωρητικά» ήταν (και είναι) μη αποδεκτό, αλλά πρακτικά να που γίνεται. Φυσικά δεν τον προτρέπω για κάτι τέτοιο. Αρχικά το ενυδρείο φιλοξενούσε 10 νέον, αλλά μια Παρασκευή βράδυ ήρθε ένας φίλος με 7 νέον δωράκι για το νέο μου «ενυδρείο». Ήξερα ότι υπερβαίνω τον αριθμό αλλά λόγω του ότι τα μαγαζιά θα άνοιγαν την Τρίτη αναγκαστικά μπήκαν και αυτά στο ενυδρείο.. και έμειναν και όπως είπα πάνε όλα μια χαρά (από τον Αύγουστο που είναι 17 τα ψαράκια)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα σκέφτομαι να το στήσω απλως!!!μέσα έχει πλαστικά φυτά 3 4!λοιπόν οι απορίες μου ειναι οι εξής το φίλτρο απο ότι λένε οι οδηγίες έίναι κασετα λέει και κοθμπώνει σε μια υποδοχή και έχει δυο μέσα!αυτά τα φίλτρα θα τα καθαρίζω η θα τα αλλάζω;θα βρώ παρόμοια στο εμπόριο αραγε αν χρειαστω στο μέλλoν;

Για τα φίλτρα δεν κατάλαβα τι τύπος είναι, απλά αρκέσου στο καθάρισμα (με το νερό του ενυδρείου όταν το αλλάζεις).

Σε κάποιο PetShop θα βρεις ανταλλακτικά αν τους πεις ποιος τύπος φίλτρου είναι.

Λοιπόν έχω το ενυδρείο 2 φίλτρα και το αντλιάκι! θα κάνω την αρχή και θα το στρωσω θα το αφήσω να δουλεψει ένα βραδύ με νερό!και μπορεί να παρω και το υγρό του χλωρίου!α!θα παω να πάρω σήμερα και ένα θερμομετράκι σίγουρα κ θα ρωτήσω και για το θερμαντήρα αφου μου πατε πως χρειάζεται!

Βάλε νερό (όσο χρειάζεσαι) σ ένα κουβά και το ανντιχλώριο (δες οδηγίες) άστο 24 ώρες, μαζί με τον θερμοστάτη μέσα ώστε η θερμοκρασία να είναι 25-26 βαθμούς. Βάλε άμμο μέσα στο ενυδρείο, τέτοια ώστε να κάνει για φυτά, αν αποφασίσεις ότι θα βάλεις ζωντανά φυτά. Την επόμενη μέρα ρίξε σιγά σιγά το νερό μέχρι τη μέση περίπου και φύτεψε τα φυτά. Μετά βάζεις το υπόλοιπο νερό σιγά σιγα.

τι ψαράκια προτείνετε να πάρω;εγώ έλεγα για ένα μονομάχο και 2 με 3 τέτρα πείτε την γνώμη σας!θα χρειαστώ λέτε και κανονίκα φυτά η μόνο τα πλαστικά να αφήσω η να μην βάλω τα πλαστικά(αν και μου αρεσουν);αν ναι τί φυτά προτείνετε:μην ξεχνάτε δεν έχω και πολύ χώρο!

Αν βάλεις τα πλαστικά φυτά μαζί με αληθινά θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι την πλαστικούρα δεν τη θέλεις !!!

Από φυτά ζήτησε να σου δώσουν ανθεκτικά.

Όσο για ψαράκια.. βαλε στην αρχή ένα μονομάχο (με προσαρμογή θα σου πουν πως από το petshop (νομίζω!!!) και μετά από καιρό να σκεφτείς για νέον.

οι διαστάσεις ειναι περίπυ μ35*υ25*π20

αν θα έβαζα φωτισμό τι να έβαζα 2 μικρές λάμπες ή 1 λάμπα και πόσα βατ;

Λάμπα, η πιο κατάλληλη είναι η Original Tropical (βγάζει ρόζε χρώμα) και για το μέγεθος του ενυδρείου σου βολεύεσαι και με 8w, αρκεί να βρεθεί τρόπος να την προσαρμόσεις.

Μια γνώμη είναι αυτή…

Για να μη χάσουμε και το θέμα !!!

Έγινε επεξεργασία - Vega
Link to comment
Share on other sites

Ρε οαιδια...δεν αξίζει να τιυ βάλω θερμαντήρα πηγα σήμερα και ρωτησα σε αρκετα petshop!το ενυδρείο είναι πλαστικό ετσι μου είπαν και έτσι σκέφτομαι να το στήσω με το φιλτράκι του και την αντλιούλα του και να του βάλω 1 η 2 ψαράκια κρύου νερού και τα 4 ψευτικά φυτάκια που εχω..αντε και στο περισοοτερο να του βαλω φωτισμό με μια πατέντα που ρήκα με το πατέρα μου!!!

μου εδέιξαν πολλα σε στυλλ χρυσόψαρου και καποθα μου αρεσαν καποια ηταν σαν να ηταν φουσκωμενα...και καποια αλλα σαν τιγρε....δεν ξερω ονομασίες...απλως θελω να μου προτεινετε τι ψαριά να πάρω το ενυδρείο σχεδον το εστεισα!τωρα μενει να κανω την πατέντα με το φως να το στρώσω και να διαλέξω ψαράκια....τι να σας πω ξενέρωσα στα petshop γιατι δεν εχω και πολλες δυνατοτητες με το πλαστικο μικρο ενυδρειακι μου αλλα αφου μας το εκαναν δωρο λεω θα ναι ωραιο στολιδακι αν το φτιαξω περιποιημενα!μια γνώμη πειτε μου για ψάρια μονο!!!!τελικα δε βάζω θερμαντηρα!

α! και ποσες μερεσ λετε να το αφησω να δουλέυει με το φιλτράκι του για στρώσιμο!

μιας και κατεληξα βοηθήστε!!!!!!

και οχι offtopic!!!!plz!!!

Link to comment
Share on other sites

Χε Χε Genirous μέχρι να τελειώσει η συζήτηση θα ετοιμάσει reef o jackie :):helpjim:

:bowdown::D:blink:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...