Jump to content

νεο μελος


space

Recommended Posts

καλησπερα σας και σας ευχομαι οτι καλυτερο για το 2008 σε ολου σας.θα ηθελα να μου πειτε σχετικα με τι uv ακτινοβολια που εκπεμπουν οι metal και ποσο ακυνδινa ειναι τα φωτιστικα τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες space στο ΑΖ...! :)

Το θέμα της υπεριώδους ακτινοβολίας είναι λίγο μεγάλο για να απαντηθεί σε λίγες γραμμές! :bowdown:

Αυτό που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι οι περισσότερες λάμπες ΜΗ φέρουν ενσωματωμένο φίλτρο στο γυαλί τους που προστατεύει από τις ακτίνες UV...

Όσες πραγματικά το διαθέτουν, αναγράφεται ευδιάκριτα και στη συσκευασία τους, αλλά και πάνω στην ίδια τη λάμπα με ανάγλυφα γράμματα! :D

Τι ίδιο ισχύει και για τα προστατευτικά γυαλιά των φωτιστικών! :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Genirous :) αλλα με προβληματιζει παρα πολυ γιατι κανενας δεν αναφερει τον δεικτη προστασιας.

ρωτησα σε μαγαζια που πουλανε και το μονο που μου απαντουν ειναι οτι εχει δεικτη κανεις δεν ξερει το ποσο σε καλυπτει.το μονο που σου λενε οτι ειναι οκαταληλος φωτισμος για reef.το ξερω αλλα σκοπος ειναι τι χομπι μας να ειναι και ασφαλες για μας αλλα και για τους αλλους που βρισκονται στο χωρο.σε ευχαριστω που μου απαντησες . :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Genirous :) αλλα με προβληματιζει παρα πολυ γιατι κανενας δεν αναφερει τον δεικτη προστασιας.

ρωτησα σε μαγαζια που πουλανε και το μονο που μου απαντουν ειναι οτι εχει προστασια κανεις δεν ξερει το ποσο σε καλυπτει.το μονο που σου λενε οτι ειναι οκαταληλος φωτισμος για reef.το ξερω αλλα σκοπος ειναι το χομπι μας να ειναι και ασφαλες για μας αλλα και για τους αλλους που βρισκονται στο χωρο.σε ευχαριστω που μου απαντησες . :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Αν με τη λέξη ''δείκτη προστασίας'' εννοείς κάποιο νούμερο ή ποσοστό μέρος κάποιας κλίμακας, αυτό δυστυχώς δεν υπάρχει... :D

Ο μόνος τρόπος για να δεις κάτι παραπάνω, είναι να κοιτάξεις το χρωματικό φάσμα του εκάστοτε λαμπτήρα στις τεχνικές του προδιαγραφές και εκεί να προσέξεις την εκπομπή του κάτω από το ορατό φάσμα... :helpjim:

Ας μην ξεχνάμε ότι η υπεριώδης ακτινοβολία υπάρχει διάχυτη παντού και είναι μέρος της ζωής μας... Δεν είναι κάτι ''ξένο'' και ακόμα και τα ενυδρεία μας την χρειάζονται μέχρι ενός βαθμού... :bowdown:

Οπότε δεν τίθεται θέμα ασφάλειας και ειδικά όταν χρησιμοποιούμε επώνυμα-ελεγμένα-πιστοποιημένα προϊόντα! :blink:

Να είσαι καλά,

Γιώργος! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...