Jump to content

Blue Tang με Ick και αρρωστο Clown!Επειγον!


Recommended Posts

Γεια σε ολους και καλη χρονια!Δυστυχως το πρωτο post μου στο foroum γινετε στη κατηγορια των ασθενειων...

Στις γιορτες αγορασα 2 clown και ενα blue tang για το νεο σχετικα reef ενυδρειο μου (4μηνων).

το πρωτο προβλημα εμαφανιστηκε στο clown που εβγαλε ενα κοκκικινο σπυρι στο κατω σαγονι,παρομοια με το προβλημα του thirio-81,το ψαρι το απομονωσα εδω και 7 μερες απο το κθριως ενυδρειο ακι ζει κανονικα,τρωει κια κινητε κανικα.

Το μεγαλο προβλημα ειναι το blue tang που μαλλον εχει ick,απο την πρωτη μερα ειχε ενα ασπρο σημαδακι αλλα θεωρησα οτι ητνα λογω του αγχους και οντωσ μετα πο μερικεσ μερες εξαφανιστηκε...Χθες ομως το δερμα του ηταχ χαλια,με ασπρηλες σε δυ0 διαφορετικα σημεια,και το παρατηρησα που ξυνοταν εντονα στους βραχους,το απομονωσα και αυτο και αυριο θα βαλω και τα δυο ψαρια σε ενυδρει ο καραντινα...

Τωρα θελω να ρωτησω τι μποριε να εχει το clown κια ποια η θεραπεια και το διο για το tang...Για το ick θελω να χρησιμοποιωσω την πιο γρηγορη και παοδοτικη θεραπιεα που πιστευω οτι ειναι ο χαλκος,επειδη δεν το εχω ξανακανει θα θελα λιγεσ πληροφοριες σχετικα με τη διαδικασια και το ονομα του φαρμακου που πρεπει να ζητησω απο το μαγαζι καθως και αν ο χαλκος θα επηρεασει το clown αρνητικα αν το εχω στο ιδιο ενυδρειο...

Εγω στεναχωρεθει πολυ με την εξελιξη αυτη του ενυδρειου καθως ειμαι αρχαριος στο θαλλασσινο και εχω αρχισει να νιωθω ασχημα για την επιλογη μου να ξεκινησω :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ infer0s, κατ’ αρχήν σε καλωσορίζω στην ενυδρειακή παρέα μας.

Όπως θα γνωρίζεις, το συγκεκριμένο ψάρι, αλλά και άλλα της κατηγορίας του, είναι πολύ ευαίσθητο στο ick. Η απομόνωσή του και η θεραπεία του σε ενυδρείο καραντίνα είναι πολύ καλή επιλογή.

Αυτό όμως δεν θα του εξασφαλίσει την υγεία του όταν επιστρέψει και πάλι στο ενυδρείο, εφόσον οι παράγοντες που το στρεσάρουν δεν έχουν εξαλειφθεί.

Καλό θα ήταν να ανέφερες περισσότερα στοιχεία για το ενυδρείο σου, όπως πόσο καιρό τρέχει, τις τιμές των παραγώγων του αζώτου, τι άλλους οργανισμούς έχεις...κλπ

Όλα αυτά θα βοηθήσουν να πάρεις κάποιες πληροφορίες ώστε να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα σωστά.

Φάρμακα με βάση το χαλκό υπάρχουν από αρκετές εταιρείες. Προσωπικά δεν γνωρίζω να σου προτείνω κάτι. Ίσως κάποιος άλλος να έχει χρησιμοποιήσει κάτι και να σου πει ή το μαγαζί που ψωνίζεις.

Όσον αφορά το clown, δεν με ανησυχεί. Πιστεύω ότι πρόκειται για βακτηριακή λοίμωξη, που εμφανίζεται συνήθως σε ανώριμα ή παραμελημένα συστήματα. Με βελτίωση των συνθηκών και καλή διατροφή, σύντομα θα το ξεπεράσει.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στη θάλασσα του aquazone ..

καλό είναι να μας περιγράψεις το ενυδρείο σου και ένα σύντομο ιστορικό ..

καλή επιτυχία !

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο ειναι 200 λιτρα,με 27 κιλα ζωντανο βραχο,1 σκιμμερ μικρο της tunze logv περιορισμνεου χωρου,ενα φιλτρο fluval 304 γεματο siporax,ενα φιλτρο eheim ecco 2236 γεματο ανθρακα matrix carbon της seachem,αντιφωσφορο aquaphos kαι purigen τησ seachem για αντιβαρο του μικρου σκιμμερ.

Εχω 2 κυκλοφοριτες κοραλια 2 kai to σχημα του ενυδρειου ειναι μακροστενο.Πριν 15 μερες που εκενα μετρησεις ολα ηταν 0 στα νιτρικα και αμμωνια,ph 8 ,αλατοτητα 1.025.

Απο ψαρια εχω ελαχιστα μιας και το ενυδρειο ειναι 4 μηνων εχω

1 damsel

1 Σαλιαρα

1 clown

5 turbo snails

2 cleaner shrimp

kai mai boxer shrimp με εμγαλες δαγκανες

1 αστερια

4 ερημιτες

Τα μονα φαρμακα που ριχνω ειναι purple up ανα 15 μερες και bio clarifier μια φορα το μηνα και βαζω και stress zyme οταν κανω αλλαγες νερου 10% καθε μηνα.

Ηθελα επισης να ρωτησω Τα ψαρια μεχρι στιγμης ειναι μια χαρα,σε ποσο καιρο θα ξερω αν δεν εχουν κολλησει ick?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις πως ξαναβγαζουν ασπρες κουκιδες,οστωσο δεν ειναι και τοσο ανυσηχητικο ειδικα για το Blue Tang οπου 99% κατα την εισαγωγη του σε καινουργειο ενυδρειο βγαζει ασπρες κουκιδες οπου στην συνεχεια αποβαλονται,Το δικο μου ενυδρειο (οπου τρεχει επεισης 5 μηνες) δυο φορες το συγκεκριμενο ψαρι εχει νοσησει.

Και στις 2 φορες δεν τον εκανα τιποτα και φυγαν μονα τους.Καλο ειναι να κανεις μια παρουσιασει με ολες τις παραμετρους του νερου γιατι ισως να μην φταιει το στρες αλλα καποιος αλλος παραγοντας ωστε σου αρωσταινει

τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχεο πιθανοτητα λογω υπερβολικης αλατοτητας να ''καηκε΄΄ το δερμα του και να εβγαλε αυτης την ασπρη κοιλιδα?μηπως δεν ειναι ick και ειναι απλα καποιο καψιμο?απο οτι ξερω to blue tang δενε χει λεπια και ειναι ευαισθητο?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το blue tang δεν εχει λεπια και ειναι ευαισθητο οσο αφορα την προσαρμογη του σε ενα νεο ενυδρειο.1025 αλατοτητα δεν ειναι ηψυλη τιμη αφου ολοι εμεις που διατηρουμε Ριφ αυτη ειναι και η επιθυμιτη τιμη αλατοτητας,Οπως παραπανω σου εγραψα κι εμενα κατα την εισαγωγη του στο ενυδρειο παρουσιασε τα συμπτωματα τα οποια μεσα σε διαστημα λιγων ημερων απεβαλε απο τον οργανισμο του απο μονο του.Τωρα ομως

για λευκη κοιλιδα οπως γραφεις και το δερμα του να μοιαζει η να φαινεται σαν καμενο μονο μερικες φωτογ. θα μπορουσαν να βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχεο πιθανοτητα λογω υπερβολικης αλατοτητας να ''καηκε΄΄ το δερμα του και να εβγαλε αυτης την ασπρη κοιλιδα?μηπως δεν ειναι ick και ειναι απλα καποιο καψιμο?απο οτι ξερω to blue tang δενε χει λεπια και ειναι ευαισθητο?

όχι απλός όπως σου είπαν και παραπάνω το συγκεκριμένο ψάρι είναι πολύ ευαίσθητο στο ick. :)

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 6 μερες ειναι στην καραντινα,το γραψα video χθες για να διετε πως ειναι,μπορειτε να διακρινετε τις λευκες κοιλιδες πανω στο σωμα του?Μηπως ειναι καψιματα απο την θεραπεια του χαλκου?

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπω την λευκή κηλίδα, μου μοιάζει περισσότερο σαν το ξέβαμμα που κάνουν τα ρούχα, όταν πιτσιλιστούν με χλωρίνη. Αν εννοείς αυτό, νομίζω πως δεν θα πρέπει να ανησυχείς, γιατί δεν έχει καμία σχέση με ick ή amilodinium. Τέτοια σημάδια βγάζουν κατά καιρούς αυτά τα ψάρια, που δεν έχουν λέπια, όταν κάτι τα ενοχλεί. Συνήθως φεύγουν μόνα τους, χωρίς θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου εγραψε και ο Νικος δεν ειναι ick αλλα κηλιδα λογο stress που φευγει οταν οι παραμετροι του νερου καλυτερευσουν η καποιος αλλος παραγοντας stress Που το προκαλει.....

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αυτο θα ειναι,γιατι οντωσ μοιαζοθν με ξεπλυμματα χλωρινης στα ρουχα,αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι ξυνοταν στους βραχουσ το ψαρι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα θεωρο οτι ειναι καλο να κανεις μπανιο το ψαρι με γλυκο νερο.ειναι μια μεθοδος που χρησιμοποιουν πολλοι φιλοι των ενυδρειων για να μην χρησιμοποιουν φαρμακα.Επισης τα ψαρια απο την φυση τους οταν εχουν ick οι αλλα παρασιτα πηγαινουν στις ακτες που εκβολιζουν τα ποταμια.Συμφωνο παντως με τα παιδια οτι δεν ειναι ιck αλλα πιστευω οτι θα εκανε καλο ενα μπανακι. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από το ξύσιμο στους βράχους οι κηλίδες. Πιθανόν να έχει εκδορές από τους βράχους που ξυνόταν για να απομακρύνει τα παράσιτα.

Όσο για τις κυλίδες, το δικό μου blue tang τις εμφάνισε μετά από party στο σπίτι και καθαρά από stress! Μην σε ανησυχεί

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιεα κσι παλι!Μετα την πετυχημενη θεραπεια του blue tang και ενα μηνα εξετασεων στη σχολη πηγα και αγορασα τα πρωτα μου κοραλλια τα οποια εδω και αρκετεσ μερες παν εμια χαρα (τα ονοματα τους μου διαφευγουν):

2263152450102153788S500x500Q85.jpg

2341180330102153788S500x500Q85.jpg

και βλεπωντας τα να πηγαινουν μια χαρα πηγα και αγορασα προχθες αλλα δυο,μια ανεμωνη plate νομιζω και ενα hairy mushroom...τα οποια δε μου φεναιτε να πηγαινουν τοσο καλα,ειδακα τα μανιταρια η οψη των οποιων σημερα δε μου αρεσει καθολου,η ανεμωνη ειναι οπωσ στη φωτο απο τοτε που την πηρα αλλα τα mushrooms εχουν αλλαξει,η ανεμωνη δειχνει οτι ειναι ζωντανη απο την αυξομοιωσει του μεγεθους των πλοκαμιων αλλα οταν προσπαθησα σημερ ανα την ταισω γαριδα δεν ειδα καμια αντιδραση και φανηκε να παραταει το φαγητο το οποι οπωσ ειδ αλιγο αργοτερα ειχε φυγει απο πανω της και ειχε πεταχτει στο βραχο διπλατης.Οριστε οι φωτο για να κρινεται και εσεις

2734383990102153788S500x500Q85.jpg

2597137780102153788S500x500Q85.jpg

2595253880102153788S500x500Q85.jpg

2346047970102153788S500x500Q85.jpg

2128260730102153788S500x500Q85.jpg

Εσας πως σας φενοντε?τι πρεπει να παρατηρησω για να καταλαβω αν πεθαινουν?Καμια συμβουλη για την τοποθετηση και το ταισμα τους?

Έγινε επεξεργασία - infer0s
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ανεμωνη, ειναι η heliofungia και πρεπει να ειναι στην αμμο σε θεση που δεν εχει πολυ ρευμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι το καταλβα μετα παο λιγο ψαξιμο οτι προκειτε για heliofungia μετα παο ψαξιμο στο διαδυκτιο,αλλα παρολο που της αλλαξα θεση οπως ειπεςσ τα πλοκαμια της στεκονται οπως ακ ιστην πανω φωτο και οχι οπως τις φωτογραφιεσ που ειδα στα διαφορα sites παραγμα πθ με ανησυχει,βεβαια το βραδυ μαζευει πραμα που σημενει οτι ειναι ζωντανη....ειναι φυσιολογικο αυτο?Επισης τα κοραλλια στη πρωτη κ δευτερη φωτο πως ονομαζονται?

Link to comment
Share on other sites

Βάλτην στην άμμο, όπως σου είπε η Ναταλία και προσπάθησε να μην την τραυματίσεις.

Δέσε της και λίγο περισσότερο χρόνο, να προσαρμοστεί καλά, χωρίς συνεχείς μετακινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...