Jump to content

*** Αγορά Ενυδρείου απο αρχάριο ***


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

Είμαι στην διαδικασία απόκτησης καινούργιου ενυδρείου.

Είμαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο αλλά μου αρέσουν τα ψάρια και σκέφτομαι σοβαρά να ασχοληθώ.

Για αρχή σκέφτομαι να προμηθευτώ ένα ενυδρείο 80-90 lt .

Δεν θέλω μεγαλύτερο μιας και δεν διαθέτω μεγαλύτερο χώρο να το τοποθετήσω.

Έχω το εξής δίλημμα :

Να απευθυνθώ σε ένα pet-shop να προμηθευτώ ένα ενυδρείο με ότι

παρελκόμενα το αποτελούν (φίλτρα-λάμπες κ.λ.π ) και να προσπαθήσω να το στήσω από την αρχή μη γνωρίζοντας αν τελικά πετύχει το όλο εγχείρημα και τα ψαράκια που θα βάλω μέσα θα επιζήσουν τον πρώτο καιρό ή να κοιτάξω σε μια αγορά έτοιμου ενυδρείου «μεταχειρισμένου» από κάποιον που θα το έχει ήδη «στρωμένο» και δεν θα χρειάζεται πολύ φροντίδα τουλάχιστον για τα πρώτα βήματα ???

Εάν καταλήξω τελικά στην αγορά καινούργιου πόσο θα μου κοστίσει ένα ενυδρείο(80-90 lt) με όλα του τα απαραίτητα παρελκόμενα ???

Περιμένω τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας... :)

Είναι σημαντικό να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς ψάχνεις από το Hobby αυτό...

Με σκοπό να απολαύσεις αυτό το πολύ ωραίο hobby, θα πρέπει να δεις το στήσιμο του ενυδρείου καθώς και την φροντίδα του ως μέρος του hobby. Γενικά έχεις πολύ περισσότερα να κερδίσεις από το χάζεμα των ψαριών να κολυμπάνε (όπως πολλοί από εμάς σκεφτόμασταν πριν ξεκινήσουμε)

Ειδικά στην αρχή προβλέπεται λίγο παραπάνω ενασχόληση και διάβασμα (στο forum θα βρεις πολύ ύλη), αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο...

Αυτή είναι η δική μου άποψη και ελπίζω να σε βοήθησα σχετικά με την επιλογή που θα κάνεις.

Καλή αρχή :helpjim:

(τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι θα ήταν λάθος η αγορά κάποιου μεταχειρισμένου ενυδρείου για διάφορους λόγους)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Είμαι παντελώς άσχετος με το αντικείμενο

όπως κι εγώ πριν 3 μήνες που πρωτομπήκα σ'αυτό το forum. (Τώρα είμαι σκέτο άσχετη)

Για αρχή σκέφτομαι να προμηθευτώ ένα ενυδρείο 80-90 lt

μιά χαρά είναι. Εγώ ξεκίνησα με 20lt, πήγα στα 60 και τώρα στήνω 180.

Να απευθυνθώ σε ένα pet-shop

καλύτερα να απευθυνθείς εδώ να σε συμβουλεύσουν έμπειρα άτομα που δεν έχουν να κερδίσουν κάτι

να προμηθευτώ ένα ενυδρείο με ότι παρελκόμενα το αποτελούν (φίλτρα-λάμπες κ.λ.π ) και να προσπαθήσω να το στήσω από την αρχή

Αν έχεις χρόνο και υπομονή να διαβάσεις και να ασχοληθείς, είναι μια από τις μεγαλύτερες συγκινήσεις που έχει να σου προσφέρει το hobby. Εγώ όταν τελειώνει το ένα, φτιάχνω άλλο. Δεν σου λέω πως είμαι το φωτεινό παράδειγμα αλλά μια αρχάρια που είχε τους προβληματισμούς σου.

Καλή συνέχεια.

Φιλικά

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

όπως κι εγώ πριν 3 μήνες που πρωτομπήκα σ'αυτό το forum. (Τώρα είμαι σκέτο άσχετη)

μιά χαρά είναι. Εγώ ξεκίνησα με 20lt, πήγα στα 60 και τώρα στήνω 180.

καλύτερα να απευθυνθείς εδώ να σε συμβουλεύσουν έμπειρα άτομα που δεν έχουν να κερδίσουν κάτι

Αν έχεις χρόνο και υπομονή να διαβάσεις και να ασχοληθείς, είναι μια από τις μεγαλύτερες συγκινήσεις που έχει να σου προσφέρει το hobby. Εγώ όταν τελειώνει το ένα, φτιάχνω άλλο. Δεν σου λέω πως είμαι το φωτεινό παράδειγμα αλλά μια αρχάρια που είχε τους προβληματισμούς σου.

Καλή συνέχεια.

Φιλικά

Κατερίνα

Καλησπέρα ,

Ευχαριστώ πολύ για τις συβουλές σου..

Ηδη έχω ξεκινήσει & μαζέυω πληροφορίες απο το διαδίκτυο & κάποια στιγμή θα αρχίσω να μπαίνω στο "παρασύνθημα" ... <Αγορά ενυδρειου - ψαριων κλπ>

Αλήθεια πως τα καταφέρνεις με 3 ενυδρεία ???

Πρέπει να θέλουν αρκετή "δουλειά" εκτός απο αγάπη βέβαια για τα ψάρια αλλά και αρκετά λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα ,

Σε μεγάλη αλυσίδα HYPERMARKET βρήκα την εξής προσφορά ενυδρείου και θα ήθελα την γνώμη σας.

Advance Aquarium 96 lt , με πλαίσιο & φωτισμό , φίλτρο καθίζησης , θέρμανση αυτόματης ρύθμισης & αντλία στην τιμή των 99 € ...

Το ενυδρείο είναι Made in Italy απ'οτι είδα...

Επειδή είμαι καινούργιος όπως προείπα στο Hobby , εαν το προμηθευτώ χρειάζεται και αν ναι τι άλλο πρέπει να πάρω απαραίτητα για να ξεκινήσω ??

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Σε μεγάλη αλυσίδα HYPERMARKET βρήκα την εξής προσφορά ενυδρείου και θα ήθελα την γνώμη σας.

Advance Aquarium 96 lt , με πλαίσιο & φωτισμό , φίλτρο καθίζησης , θέρμανση αυτόματης ρύθμισης & αντλία στην τιμή των 99 € ...

Το ενυδρείο είναι Made in Italy απ'οτι είδα...

Επειδή είμαι καινούργιος όπως προείπα στο Hobby , εαν το προμηθευτώ χρειάζεται και αν ναι τι άλλο πρέπει να πάρω απαραίτητα για να ξεκινήσω ??

Ευχαριστώ :)

καλησπέρα και καλως ηρθες στην παρεα μας σχετικα με την ερωτηση σου με την τιμη που μας δινεις καλο θα ειναι να ριξεις και μια ματια για το ιδιο η παραπλησιο προιον και καπου αλλου.να σου πω την αληθεια εγω δεν εμπιστειομαι τα HYPERMARKETs καλο θα ηταν να το δεις λιγο καταστηματα που πουλουν συγκεκριμενα τετοια προιοντα καο οχι γενικα :helpjim::bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...