Jump to content

εωτηση


teris_1984

Recommended Posts

σασ αρεσει?θα μπουνε μεσα κιχλιδεσ αφρικησ.θελω τι γνομισασ οπια και να ειναι.

post-5886-1200508300_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - teris_1984
Link to comment
Share on other sites

Το Setup του ενυδρείου σου από ότι βλέπω προορίζεται για κηχλήδες Αφρικής.

Από εκεί και πέρα έχω να σου κάνω κάποιες παρατηρήσεις,

1. Η πέτρες μου φαίνονται λίγο ετοιμόρροπες (εκτός και αν είναι κολλημένες) είναι επικίνδυνο αυτό.

2. Πρέπει να της τοποθετήσεις κατά τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργηθούν κατά 50% τουλάχιστόν σπηλιές με μια είσοδο (όχι όπως εσύ με μια είσοδο έξοδο).

3. Tο χαλίκι σου είναι πολύ χοντρό για κηχλίδες χρειάζεσαι κανονικά άμμο, αν την φοβάσαι ή δεν σε αρέσει τότε ψιλό χαλίκι 1-2 mm.

4. και αν βάλεις κιχλίδες το χρυσόψαρο πρέπει να βγει

Link to comment
Share on other sites

Το Setup του ενυδρείου σου από ότι βλέπω προορίζεται για κηχλήδες Αφρικής.

Από εκεί και πέρα έχω να σου κάνω κάποιες παρατηρήσεις,

1. Η πέτρες μου φαίνονται λίγο ετοιμόρροπες (εκτός και αν είναι κολλημένες) είναι επικίνδυνο αυτό.

2. Πρέπει να της τοποθετήσεις κατά τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργηθούν κατά 50% τουλάχιστόν σπηλιές με μια είσοδο (όχι όπως εσύ με μια είσοδο έξοδο).

3. Tο χαλίκι σου είναι πολύ χοντρό για κηχλίδες χρειάζεσαι κανονικά άμμο, αν την φοβάσαι ή δεν σε αρέσει τότε ψιλό χαλίκι 1-2 mm.

4. και αν βάλεις κιχλίδες το χρυσόψαρο πρέπει να βγει

δεν το καταλαβα αφτο πρεπει ν Κνο σπηλιεσ?για πιο λογο?

Link to comment
Share on other sites

Διότι είναι στην φύση των συγκεκριμένων ψαριών να αναζητούν σπηλιές. Για πολλούς και διάφορους λόγους πχ για ζευγάρωμα για καταφύγιο για ξεκούραση για τόπο διαφυγής από τα κυνηγητά των άλλων κτλ. Γενικά αισθάνονται πιο άνετα και πιο ασφαλή, και όταν ένα ψάρι αισθάνεται άνετα και ασφαλές τότε ζει πιο πολλά χρόνια, δεν αρρωσταίνει εύκολα, και έχει έντονο χρωματισμό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...και καλη αρχη.

Μια ερωτηση.....το συστημα διαχησης co2 της sera τη το θες????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...και καλη αρχη.

Μια ερωτηση.....το συστημα διαχησης co2 της sera τη το θες????

εχω σκοπο να βαλω κιαλεσ ανννννννυμπιεσ και επειδη το ειχε ο γαμπροσμου και δεν το χρησιμοποιουσε του το πηρα.

Link to comment
Share on other sites

εχω σκοπο να βαλω κιαλεσ ανννννννυμπιεσ και επειδη το ειχε ο γαμπροσμου και δεν το χρησιμοποιουσε του το πηρα.

Καλα το σκεφτικες..αλλα 1.οι ανουμπιες δεν ειναι φυτα γρηγορης αναπτιξεις και δεν θελουν πολλες απαιτησεις και ουτε co2 μονο αραια και που λιγο υγρο λιπασμα!!

2.με το co2 θα αλλαζεις το ph προς τα κατω και αυτο θα ειναι θλιβερο για τα ψαρακια που εχεις!!θελουν σταθερο ph και πανω απο 8..γιαυτο βγαλε το συστημα και χορο θα εχεις και πιο ομορφα θα ειναι !!! :helpjim::)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

quote name='Zorba_The_Freak' date='20/01/2008, 12:31:57' post='121172']

Στρωσιμο έκανες?

[/q

εκανα.το εχω ξεκηνισει απο τισ 8/1/08 και εχθεσ εριξα ψαργια.

Σαφως στη τελευταια φωτο εχεις φτιαξει το ενυδρειο σου πολυ ομορφο.

το στρωσιμο εγινε με ψαρια?Γιατι διεκρινα ενα στις πρωτες φωτογ.το προβλημα ειναι οτι το συστημα σου απο βιολογικης αποψης ειναι ακομη αγουρο και το γεγονος οτι εριξες μονομιας περιπου 10 ψαρια την ιδια μερα ειναι πολυ.,Συχνα μετρησεις με Τεστ υγρης μορφης και αλαγες νερου με το καταληλο Αντιχλωριο,ταισμα οσο το δυνατον λιγοτερο.Καλη συνεχεια και ενημερωσε μας για τυχον επιπλοκες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...