Jump to content

Βοήθεια σε τελείως Αρχάριο......


tsita

Recommended Posts

στο reef ειναι καλο να ειναι στα 1025 ενω στα ενυδρεια που ειναι μονο με ψαρια το εχουμε στο 1022 για να προλαμβαινουμε και να αντιμετωπιζουμε ασθενειες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ήδη 15 κιλά (σιγα σιγα και τα επόμενα... λόγω χρημάτων) και περιμένω.... μέχρι τότε άλλη μία ερώτηση:

Όταν μπεί όλος ο ζωντανός βράχος και το σύστημα έχει κάνει πια τον κύκλο της αμμωνίας, άρα είναι έτοιμο για το πρώτο ψαράκι μου, πόσο καιρό θα κάνει ο βράχος για να φανούν πάνω του τα πρώτα σημάδια αποίκησης;

Ευχαριστώ

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Όταν μπεί όλος ο ζωντανός βράχος και το σύστημα έχει κάνει πια τον κύκλο της αμμωνίας, άρα είναι έτοιμο για το πρώτο ψαράκι μου, πόσο καιρό θα κάνει ο βράχος για να φανούν πάνω του τα πρώτα σημάδια αποίκησης;

Όπως έχουμε αναφέρει και σε άλλες δημόσιες συζητήσεις μας, τα ψάρια είναι οι τελευταίοι οργανισμοί, που θα μπουν σε ένα φυσικό σύστημα. Και αυτό γίνεται σταδιακά, ώστε να δίνουμε το χρόνο στο ζωντανό βιολογικό υλικό του συστήματός μας, να εμπλουτίζεται και να μπορεί να αντεπεξέλθει στο νέο βιοφορτίο, που θα ακολουθήσει.

Έτσι λοιπόν, το επόμενο βήμα μετά την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου και με την ανάπτυξη διατομικής άλγης, μπαίνει το συνεργείο καθαρισμού. Κατόπιν και με την προϋπόθεση ότι όλα πηγαίνουν καλά, μπορούν να μπουν τα πρώτα ασπόνδυλα, όπως ζωανθίδες, μανιτάρια....κλπ

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το κύκλο του αζώτου που ρώτησες καλό είναι να προμηθευτείς τα κατάλληλα test μετρήσεων έτσι ώστε να γνωρίζεις τις τιμές ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3. Όταν η τιμή της αμμωνίας γίνει μηδέν τότε θα ξεκινήσεις την προσθήκη οργανισμών με τη σειρα που σου προαναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχουμε αναφέρει και σε άλλες δημόσιες συζητήσεις μας, τα ψάρια είναι οι τελευταίοι οργανισμοί, που θα μπουν σε ένα φυσικό σύστημα. Και αυτό γίνεται σταδιακά, ώστε να δίνουμε το χρόνο στο ζωντανό βιολογικό υλικό του συστήματός μας, να εμπλουτίζεται και να μπορεί να αντεπεξέλθει στο νέο βιοφορτίο, που θα ακολουθήσει.

Έτσι λοιπόν, το επόμενο βήμα μετά την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου και με την ανάπτυξη διατομικής άλγης, μπαίνει το συνεργείο καθαρισμού. Κατόπιν και με την προϋπόθεση ότι όλα πηγαίνουν καλά, μπορούν να μπουν τα πρώτα ασπόνδυλα, όπως ζωανθίδες, μανιτάρια....κλπ

Καλημέρα

Αρχικά θα ήθελα να τονίσω ότι δε βιάζομαι καθόλου, γιατί ξέρω ότι αυτό που πάω να κάνω θέλει και υπομονή

και επιμονή. Οπότε εάν διαφαίνεται κάτι τέτοιο είναι λόγω άγνοιας και μόνο.

1. Πόσο καιρό μετά την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου θα γίνει η ανάπτυξη διατομικής άλγης και πόσο θα πρέπει να αναπτυχθεί, έτσι ώστε να θεωρήσω ότι πάμε στο επόμενο επίπεδο, του συνεργείου καθαρισμού;

2. Όταν λές "το συνεργείο καθαρισμού..." τι εννοείς;

Ευχαριστώ Πολύ

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανάψεις τα φώτα, μετά από μερικές μέρες, θα αρχίσει να σχηματίζεται στα βράχια ένα καφέ επίχρισμα. Αυτό υποδηλώνει ότι το ίδιο σχηματίζεται και στο βράχο ή την άμμο, άσχετα αν δεν το διακρίνεις.

Τότε μπορείς να βάλεις το συνεργείο καθαρισμού, το οποίο απαρτίζεται από σαλιγκάρια και ερημίτες. Αν έχεις DSB, μπορείς να βάλεις αργότερα και ένα cucumber άμμου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανάψεις τα φώτα, μετά από μερικές μέρες, θα αρχίσει να σχηματίζεται στα βράχια ένα καφέ επίχρισμα. Αυτό υποδηλώνει ότι το ίδιο σχηματίζεται και στο βράχο ή την άμμο, άσχετα αν δεν το διακρίνεις.

Τότε μπορείς να βάλεις το συνεργείο καθαρισμού, το οποίο απαρτίζεται από σαλιγκάρια και ερημίτες. Αν έχεις DSB, μπορείς να βάλεις αργότερα και ένα cucumber άμμου.

Νίκο ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια....

Εάν το DSB είναι το στρώμα αραγωνίτη, ναι έχω και είναι περίπου 5 cm. Όσον αφορά σαλιγκάρια ή ερημίτες, πάνε και τα δύο μαζί και εάν όχι, έχουμε σε καποιο προτίμηση και γιατί;

:lol:

Link to comment
Share on other sites

...μετά από μία εβδομάδα... και με πολλά να λοίπουν ακόμα....

post-6442-1202164441_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το βλέπω να εξελίσσεται!!!!

Ερημίτες και σαλιγκάρια πάνε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

γεια και καλη συνεχεια και απο εμενα....πισω αφισα εχεις βαλει?

Ευχαριστώ...

Ναι αφίσα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές σας, είναι κάτι που σίγουρα χρειάζεται και στην αρχή πολύ περισσότερο. Πάντως παιδιά είμαι και λίγο μπλεγμένος και ίσως απογοητευμένος από την παροχή υπηρεσιών στο χώρο του ενυδρείου, χωρίς φυσικά να θέλω σε αυτό να συμπεριλάβω και εσάς. Κάθε ένας που ρωτάς σου λέει και μία άλλη άποψη και θα μου πεις ότι και λογικό είναι και θεμιτό, διότι μέσα από αυτό γινόμαστε όλοι καλύτεροι, αλλά όλα έχουν και τα όριά τους. Για παράδειγμα ρώτησα σήμερα σε Pet Shop για σαλιγκάρια και ερημίτες εάν έχει και μου είπε ότι τέτοια έχουν πάνω οι βράχοι και δεν χρειάζονται σε νέο ενυδρείο, ή ότι μόνο με ψάρι το ενυδρείο στρώνεται και φυσικά ούτε λόγος για ασπόνδυλα, όπως ζωανθίδες, μανιτάρια, πρώτα πάντα πρέπει να μπεί ψάρι στο ενυδρείο. Άσε που για να σου πουν κάτι, που στο φινάλε θα σου πουλήσουν κιόλας θα πρέπει να γίνεις φορτικός γιατί αλλιώς οι απαντήσεις είναι ναι και όχι.

Έτσι για να κάνουμε και λίγη αυτοκριτική όλοι μας.....

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη είναι να συμβουλεύεσαι άτομα που είναι ενεργά στο χόμπι και όχι θεωρητικά. Όπου ακούς πολλά καλάθια κράτα λίγα κεράσια.

Ρώτα αυτούς, που προσπαθούν να σε συμβουλεύσουν, να σου υποδείξουν θαυματουργές μεθόδους, θαυματουργά ζουμιά...κλπ, αν έχουν ενυδρείο. Και αν πράγματι έχουν, ζήτησε να στο δείξουν, ζωντανό ή σε κάποια δημόσια ανακοίνωση. Ρώτησε πόσα χρόνια τρέχει, παρατήρησέ το κα σύγκρινέ το με άλλα που έχεις δει σε φωτογραφίες. Παρατήρησε τα ζωντανά που φιλοξενεί, αν είναι χθεσινά ή έχουν αναπτυχθεί και έχουν γίνει ένα με το βράχο....κλπ

Οι μόνοι που μπορούν να σε βοηθήσουν είναι αυτοί που έχουν περάσει από όλα τα εξελικτικά στάδια του χόμπι. Έχουν κάνει προσπάθειες, έχουν μελετήσει πολύ, ίσως έχουν αποτύχει κάποιες φορές, για να φτάσουν σε κάποιο αποτέλεσμα. Από αυτούς θα μπορέσεις να πάρεις πραγματικές και υπεύθυνες γνώσεις και θα αποφύγεις από πολλές περιπέτειες.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Ναι Νίκο όπως τα λες είναι.... θα πρέπει κάποτε όμως και τα εξειδικευμένα μαγαζιά στην ελλάδα να μάθουν τη συμαίνει εξυπηρέτηση πελατών. Γιατί στην πατρίδα μας όλο οι άλλοι φταίνε και ποτέ εμείς!!!

Link to comment
Share on other sites

... και επειδή σ.ημερα θα προσθέσω και άλλο βράχο, που συμμένει ότι θα φτάσω κοντα στα 25 κιλά, λέω να πάρω σιγά σιγά και το skimmer. Έχω δεί το Deltec external skimmer MCE 600, τι λέτε; έχετε να μου προτείνεται κάποιο καλύτερο στα ίδια χρήματα φυσικά; και εάν όχι μήπως ξέρετε εάν το πουλάνε εδώ στην Ελλάδα και που;

Από Internet το έχω βρει στο aquaristic.net, άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και ψάχνω γαι RO συσκευή. Καταρχήν ύπάρχει κάποια μάρκα που μου συστήνεται, πρέπει να ψάξω κάποια ιδιαίτερα χαρακτηρηστικά και υπάρχει περίπτωση να μη χάνεται τόσο νερό;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στα καταστήματα και στις εταιρείες του forum μας.

Θα πρότεινα τεσσάρων σταδίων.

υπάρχει περίπτωση να μη χάνεται τόσο νερό;

Δυστυχώς....

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να μη χάνεται τόσο νερό;

στη καλύτερη περίπτωση η αναλογία μπορεί να είναι 1:1

αλλά για να πας εκεί .. θα πρέπει να έχεις r/o πολλών σταδίων ..

ώστε να φτάνει στη μεμβράνη <καθαρό> νερό .. έτσι η μεμβράνη θα <πετάει > λιγότερο σκάρτο

Link to comment
Share on other sites

Για το skimmer έχεται κάτι να μου προτείνεται......

Ευχαριστώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...