Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο.


orpheas

Recommended Posts

Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια και το καλοσώρισμα! :)

Αν και το ενυδρείο το έχω ούτε 6 μήνες σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα μεγαλύτερο και πιο ποιοτικό αφού αυτό που έχω λόγο ασχετοσίνης το πήρα από γνωστή αλυσίδα super market και με περιορίζει πάρα πολύ. Το φίλτρο (fluval 205) και το εσωτερικό skimer που έχω σύμφωνα με το κατάστημα που τα πήρα είναι ok για χρήση στο πιο μεγάλο (περίπου 230 lt) ενυδρείο που θέλω να πάρω. Έτσι αυτό που σκέφτομαι μόνο είναι ότι τη στιγμή που θα λειτουργήσει το καινούργιο ενυδρείο πρέπει να σταματήσει το παλιό και τα ψάρια να μπουν αμέσως στο καινούριο μια και θα χρησιμοποιηθούν τα ίδια μηχανήματα.

Το μόνο που έχω σκεφτεί εώς τώρα είναι να αγοράσω έτοιμο νερό από το κατάστημα, κάτι που είναι βέβαια αρκετά δύσκολο να γίνει.

Οποιαδήποτε συμβουλή πιστέυω ότι θα είναι πολύτιμη.

Ευχαριστώ! Orpheas.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το ενυδρείο το έχω ούτε 6 μήνες σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με ένα μεγαλύτερο και πιο ποιοτικό

Κίνηση στην σωστή κατεύθυνση...

Έτσι αυτό που σκέφτομαι μόνο είναι ότι τη στιγμή που θα λειτουργήσει το καινούργιο ενυδρείο πρέπει να σταματήσει το παλιό και τα ψάρια να μπουν αμέσως στο καινούριο μια και θα χρησιμοποιηθούν τα ίδια μηχανήματα.

Το μόνο που έχω σκεφτεί εώς τώρα είναι να αγοράσω έτοιμο νερό από το κατάστημα, κάτι που είναι βέβαια αρκετά δύσκολο να γίνει.

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το νερό του παλιού και συμπλήρωμα προετοιμασμένου νερού απο εσένα????

Link to comment
Share on other sites

Κίνηση στην σωστή κατεύθυνση...

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το νερό του παλιού και συμπλήρωμα προετοιμασμένου νερού απο εσένα????

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση. Σκέφτομαι δύο πράγματα με τη λύση που μου προτείνεις. Το νερό του παλιού ενυδρείου είναι το πολύ 70 lt. Το καινούργιο θέλει 200 - 230 lt. Είναι σαν να κάνω αλλαγή νερού ίσως πάνω από 60%. Δεν θα στρεσάρει αυτό πολύ τα ψάρια? Έχω και δύο σαρκόφυτα και έναν αστερία. Ένα άλλο πράγμα που με απασχολεί είναι ότι συνέχεια έχω υψηλές τιμές στα νιτρικά και φωσφορικά χωρίς μέχρι στιγμής να μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Χρησιμοποιώ wave cleanwater και xupra ενεργό άνθρακα ενώ και το εσωτερικό skimer που έχω χρειάζεται να το καθαρίζω κάθε μέρα. Τα τεστ που μετράω είναι της sera.

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Orpheas

Link to comment
Share on other sites

Σωστή σκέψη και κίνηση φίλε Ορφέα!

Νομίζω ότι η μεταφορά με μια αλλαγή της τάξεως του 60% δεν θα δημιουργήσει προβλήματα, αν βέβαια φροντίσεις να εξασφαλίσεις παρόμοιες φυσικοχημικές παραμέτρους...

Θα σου πρότεινα να προμηθευτείς test της Salifert για περισσότερη αξιοπιστία!!!

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...