Jump to content

Skimer Vs Chaeto


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας αν είναι δυνατόν σε ένα νάνο ρεφ 100+ λίτρα

Με νορμάλ ιχθύοφόρτηση και όλα τα συναφή που έχει ένα ρεφ πχ κοράλια κτλ.

Να μην βάλουμε καθόλου σκίμερ παρά μόνο chaeto. Και αν ναι πόσα λιτρα chaeto χρειαζόμαστε.

Ρωτάω γιατί με αρέσουν η νέες ιδέες και γιατί έχω ευαίσθητα αυτιά :)

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι η επιλογή που βάζεις ανάμεσα σε skimmer ή chaeto είναι λανθασμένη.

Η chaeto στο μόνο που προσφέρει είναι στην μείωση των νιτρικών-φωσφορικών.

Το σκίμμερ προσφέρει τα μέγιστα στην οξυγόνωση, το ανέβασμα του PH, και την αποβολή των περιττών οργανικών στοιχείων.

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κατά διαστήματα διαβάζω ότι στα νανο ρεφ δεν είναι απαραίτητο να τοποθετούμε σκιμερ αυτό κατά πόσο είναι σωστό δεν το γνωρίζω. Για αυτό έθεσα αυτό το ερώτημα. Δηλαδή για ένα τέτοιου είδους ενυδρείου τη θα ήταν προτιμότερο το σκιμερ ή η αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι το σκίμμερ είναι απαραίτητο.

Τώρα η άλγη μπορεί να μπεί σαν επιπρόσθετο βοήθημα σε νιτρικά φωσφορικά.

Υπάσχουν και ενυδρεία που τρέχουν χωρίς σκίμμερ και παίζουν με εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.

Όλα γίνονται, αλλά για πόσο, και με τι αποτέλεσμα ?

Εξαρτάται φυσικά απο πόσο τάισμα θα κάνεις ,όπως επίσης και ποιούς-πόσους οργανισμούς θα φιλοξενήσεις.

Eγώ στα 130 λτ με συνεχές σκιμμάρισμα ενισχυμένο απο αεραντλία και πάλι δεν αποβάλω τα οργανικά που θα ήθελα.

Αυτό το βλέπω απο την ανάπτυξη της ξένια που είναι τεράστια και την κόβω κάθε εβδομάδα.

Σε μικρό ενυδρείο δεν θα το διακινδύνευα ,αφου το κόστος ενός νάνο σκίμμερ είναι μικρό.

Π.χ. tunze 9002

http://www.aquaristic.net/tunze-nano-doc-skimmer-9002.html

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

με το σκεπτικό του Στάθη έχεις ένα ενυδρείο έτοιμο για όλα ..

μπορείς να κάνεις περικοπές – skimmer – αλλά θέλει προσοχή , υπομονή στο στοκάρισμα και εβδομαδιαίες αλλαγές νερού ..

το set up του Στάθη είναι πιο< ανθεκτικό >

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί με αρέσουν η νέες ιδέες και γιατί έχω ευαίσθητα αυτιά :helpjim:

Σε όλους αρέσει η ησυχία :)

Στην περίπτωση των Skimmers που λειτουργούν με μέθοδο venturi (όχι με αερόπετρα και αεραντλία) ο περισσότερος δόρυβος οφείλεται στην αναρρόφηση του αέρα μέσα από το σωληνάκι που βγαίνει έξω και διαδίδει τον ήχο στο πολλαπλάσιο (βασικές αρχές ακουστικής).

Πολύ εύκολα μπορεί να μειωθεί ο θόρυβος κατά πολλά decibell με την προσαρμογή ενός σιωπητήρα.

Αυτός απλά μπορεί να είναι ένας μετρητής φυσαλίδων CO2, μάλον πολύ οικείος στον Χρήστο.

Βγάζουμε το ακροφύσιο της ρύθμισης αέρα από το σωληνάκι του Skimmer, προσαρμόζουμε το μετρητή φυσαλίδων και στην άλλη είσοδο του, ξαναβάζουμε με ένα κοματάκι σωλήνα το ακροφύσιο.

Θα χρειαστεί μια μικρορύθμιση στην ροή αέρα στο Skimmer για να εξομοιωθεί η διαφορά πίεσης.

Δοκιμάστε το!

Φιλικά S.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα… και πάλη ευχαριστώ όλους για της ιδέες σας από ότι καταλάβατε ανά αραιά διαστήματα κάνω ερωτήσεις διότι ετοιμάζω ανάλογο ενυδρείο και θέλω να το κάνω όσο το δυνατόν γίνεται πιο σωστό μόνο όταν φτάνω σε σημείο που έχω αμφιβολίες κάπου ρωτάω.

Έχω ένα σκιμερ (Terra Nova PRO - Skimmer Beast 400P) αλλά αλλά επειδή κάνει θόρυβο δεν το αντέχω και θα ήθελα μια πιο αθόρυβη λύσει. Μην μου πείτε ότι ο συγκεκριμένος σκίμερ είναι αθόρυβος διότι έχω την ελπίδα ότι υπάρχουν και πιο αθόρυβη. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον καλό αθόρυβο εξωτερικό σκιμερ για νάνο ρεφ 100+ λίτρα θα του ήμουν ευγνώμον.

Link to comment
Share on other sites

το remora της aqua c νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες λύσεις ... είναι διακριτικό αλλά θέλει λίγο χώρο έξω από το ενυδρείο

http://www.proteinskimmer.com/products/Remora.htm

δεν γνωρίζω αν το έχουν φέρει Ευρώπη ..

αν όχι .. το παίρνεις από Αμερική χωρίς αντλία .. και του βάζεις μια 1200 mj

δύσκολα θα βρεις αθόρυβο skimmer της προκοπής ..

Link to comment
Share on other sites

Το remora που προτείνει ο Τάσος είναι απο τις καλύτερες επιλογές.

Σχετικά με το θόρυβο μια άλλη λύση είναι να το συνδέσεις σε αεραντλία που θα βρίσκεται στο μπαλκόνι (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα).

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερε και ο Φίλος Στάθης, δεν πρέπει να συγκρίνεις skimmer και άλγη, αφού η προσφορά τους σε ένα φυσικό σύστημα, είναι εντελώς διαφορετική.

Κατά τη γνώμη μου χρειάζονται και τα δύο, αν το επιτρέπει ο χώρος που διαθέτεις.

Στο ερώτημά σου "πόσα λίτρα chaeto" χρειάζονται δεν υπάρχει απάντηση. Η άλγη αναπτύσσεται ανάλογα με την τροφή που υπάρχει. 'Έτσι σε ένα ολιγοτροφικό σύστημα, η άλγη που θα χρειαστεί μπορεί να είναι ελάχιστη, ενώ δεν θα εμφανίζει σημεία ανάπτυξης. Στην αντίθετη περίπτωση, η ανάπτυξή της θα είναι εντυπωσιακή. Συμπερασματικά, σε ένα ανώριμο σύστημα βάζεις μια μικρή ποσότητα, η οποία μπορεί αρχικά να παραμένει σταθερή σε όγκο και αργότερα, όσο το σύστημα παλιώνει, ο όγκος της αυξάνεται θεαματικά.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο θα συμφωνήσω με την άποψη ότι και τα δύο είναι ακρως απαραίτητα για την σωστή λειτουργία ενός ενυδρείου.

Όπως προαναφέρθηκε το skimmer δεν κατακρατεί Po4 ή No3 αλλά μη διασπώμενες πρωτεΐνες που υπάρχουν στο νερό. Από την άλλη η chaeto τρέφεται με Po4, No3. Όπως καταλαβαίνεις η συνύπαρξη και των δύο είναι το ιδανικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε έκλεισε το κεφάλαιο αυτό θα κοιτάξω να δημιουργήσω χώρο και για τα δυο και θα επανέρθω στο μέλλον με άλλες ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οπότε έκλεισε το κεφάλαιο αυτό θα κοιτάξω να δημιουργήσω χώρο και για τα δυο και θα επανέρθω στο μέλλον με άλλες ερωτήσεις.

:) Περιμένουμε νεότερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...