Jump to content

κατασκευη βασης για Live Rock


space

Recommended Posts

μπορει καποιος να μου ενημερωση πως φτιαχνεται μια βαση για να στηριξω τιs live rock να μην ακουμπαν στον αραγωνιτη.αν εχει κανεις και καποιο σχεδιο ασ μου το στειλει. :):helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Γιά ρίξε μιά ματιά εδώ με την άδεια του Κυρίου Ψάλτη βεβαίως http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...45;ση

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Γιά ρίξε μιά ματιά εδώ με την άδεια του Κυρίου Ψάλτη βεβαίως http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...45;ση

Σε περίπτωση DSB, μπορούν να χρησιμοποιηθούν αναλόγου ύψους ποδαράκια, όπως κομμάτια σωλήνα PVC ή πλαστικά ποδαράκια που χρησιμοποιούνται στα ντουλάπια της κουζίνας.

Link to comment
Share on other sites

Νικο θα ηθελα να σε ρωτησω απο που πηρες αυτο το πλεγμα για την βαση live rock που δημιουργησεςκαι επισης ειδα την βαση που κανατε στον Αποστολη και ενθουσιαστηκα .ειναι το ιδιο πλεγμα?Στην θεσσαλονικη δεν μπορω να βρω για αυτο σε ρωταω για να απευθυνθω στο καταλληλο μαγαζι μηπως και απευθυνομαι σε λαθος καταστημα.αν κατασκευασω βαση απο πεξι γκλας πρεπει να κανω τρυπες στην κατασκευη για να υπαρχει κυκλοφορια?

Link to comment
Share on other sites

Νικο θα ηθελα να σε ρωτησω απο που πηρες αυτο το πλεγμα για την βαση live rock που δημιουργησεςκαι επισης ειδα την βαση που κανατε στον Αποστολη και ενθουσιαστηκα .ειναι το ιδιο πλεγμα?Στην θεσσαλονικη δεν μπορω να βρω για αυτο σε ρωταω για να απευθυνθω στο καταλληλο μαγαζι μηπως και απευθυνομαι σε λαθος καταστημα.αν κατασκευασω βαση απο πεξι γκλας πρεπει να κανω τρυπες στην κατασκευη για να υπαρχει κυκλοφορια?

Το συγκεκριμένο πλέγμα, το βρίσκεις σε αποθήκες ηλεκρολογικού εξοπλισμού.

Η βάση από σωλήνες PVC και σωλήνες αυτόματου ποτίσματος, είνα επίσης μια καλή λύση. Το plexiglas επίσης, για δημιουργία εξέδρας, αλλά ίσως πιο ακριβό σε σύγκριση με τα προηγούμενα. Η τρύπες θα βοηθήσουν στην κυκλοφορία του νερού, καθώς και στην συγκράτηση του βράχου με "ταιραπ", προσοχή όμως να μην το αδυνατήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Νικο για ολες τις πληροφοριες.Δεν βρισκω πουθενα αυτο το πλεγμα,το μονο που βρισκω ειναι πλεγμα με χρωμιο.Επισης θελω να σου πω οτι εισαι η ψυχη του aquazone σε ευχαριστω και παλι. :helpjim::)

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικη λυση που ΙΣΩΣ κάνει (ας πουνε οι θαλασσινοι):

Στο MAKRO υπαρχει πλαστικη σχαρα που αγοραζουν τα μπαρ για να στραγγιζουν τα πλυμενα ποτηρια.

Εγω τετοιο εβαλα σε γλυκο νερο αλλα ΔΕΝ ξερω αν υπαρχει προβλημα ή οχι

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Νικο για ολες τις πληροφοριες.Δεν βρισκω πουθενα αυτο το πλεγμα,το μονο που βρισκω ειναι πλεγμα με χρωμιο.

Στην Αθήνα υπάρχει ακόμα σε κάποιες ηλεκτρολογικές αποθήκες, μέχρι να εξαντληθεί, γιατί δεν χρησιμοποιείται πλέον.

Το χρωμιωμένο ΔΕΝ πρέπει να το χρησιμοποιήσεις.

Η λύση που προτείνει ο Φίλος Zorba_The_Freak, είναι πολύ καλή, τόσο για τα στραγγιστήρια, όσο και για τις πλαστικές σχάρες, που σκουπίζουμε τις λάσπες από τα παπούτσια (αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω).

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη με ενδιαφερει και εμενα αμεσα το θεμα......η ιδεα του να χρησιμοποιουσαμε νεκρο βραχο πως σας φαινεται.....τουλαχιστον αυτο με συμβουλεψαν σε καταστημα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. πως καταλαβαινεις αν ειναι χρωμιωμενο??? (εχω αναφερει σε αλλα posts την ασχετοσυνη μου!!!)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη με ενδιαφερει και εμενα αμεσα το θεμα......η ιδεα του να χρησιμοποιουσαμε νεκρο βραχο πως σας φαινεται.....τουλαχιστον αυτο με συμβουλεψαν σε καταστημα.... :)

Δεν ειναι λαθος (και εγω αυτο εχω κανει) αλλα πιστευω οτι η βαση σου εξασφαλιζει καλυτερη κυκλοφορια αναμεσα στο βραχο...αν μπορεις να κανεις βαση ισως ειναι καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρειο μου 8α εχω γυρο στα 6 εκ αραγωνιτη,η παραπανω βαση θα βυ8ιζεται...?

Link to comment
Share on other sites

Η βαση θα παταει στο κατω τζαμι του ενυδρειου...να υπολογισεις το υψος να ειναι τετοιο ωστε να μην φαινεται η βαση μετα αλλα και να μην παταει ο βραχος στην αμμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι η βάση να βρίσκεται 2cm πιο ψηλά από το επίπεδο της άμμου, για να μπορεί να κυκλοφορεί το νερό ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

και αυτο που ειπατε να μην ειναι χρωμιωμενο?πως το καταλαβαινω?

:)

Τα απλό είναι άσπρο ενώ το χρωμιωμένο είναι σαν καθρέφτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...