Jump to content

μονομαχοι


IZAMBEL

Recommended Posts

καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε ποσο χωρο χρειαζονται οι μονομαχοι.εχω 2 και τους εχω σε μικρες γυαλες. λαθος??????

Link to comment
Share on other sites

Ναι θελουν ενυδρειο, ενα ο καθε ενας γιατι αλλιως θα σφαχτουν. Το καθε ενυδρειο θα πρεπει να εχει φιλτρο και θερμοστατη απαραιτητα και επισης το φιλτρο θα πρεπει να ειναι στρωμενο.. Πηγαινε στα αρθρα εδω και διαβασε για το στρωσιμο του ενυδρειου και για τον κυκλο του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορεις να μου πεις περιπου ποσα λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Τα 15 λιτρα ειναι το μινιμουμ, 20-25 ειναι καλα αλλα αν θες και σε περισσοτερα δε θα σου πει κανεις οχι!

Link to comment
Share on other sites

χρειαζονται απαραιτητα φιλτρο και θερμοστατη? ποσες φορες την ημερα θελουν ταισμα? εγω τα ταιζω 2 φορες την μερα. τα εχω 4 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να μπορουσα αλλα δεν εχω τοσο χωρο. παντως ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο θερμοστατης και το φιλτρο ειναι απαραιτητα.. Δεν ξερω αν διαβασες το λινκ που σου εδωσα.. Χωρις φιλτρο η γυαλα θα μαζευει αμμωνια και νιτρωδη που στο τελος θα σκοτωσουν τα ψαρακια σου. Ο θερμοστατης ειναι απαιτητος γιατι τα ψαρια αυτα ζουν σε νερα με θερμοκρασια ~26C. Τωρα ετσι οπως τα εχεις σε γυαλες και χωρις θερμοστατη τα καταπονεις με αποτελεσμα σιγα σιγα να εξασθενουν μεχρι να αρρωστησουν και να ερθει το μοιραιο.

Σκεψου μηπως παρεις ενα 30αρι ενυδρειο και το χωρησεις με σφουγκαρι. Αν κανεις κατι τετοιο ευχαριστως να σου πουμε για τα κολπα που πρεπει να κανεις για να δουλεψει σωστα το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ. η αληθεια ειναι οτι πηρα ενυδρειο αλλα σκεφτομαι να βαλω αλλα ψαρακια μεσα. οταν πηγα να αγορασω τους μονομαχους τους ειχαν σε πλαστικα ποτηρια κ μου ειπαν οτι δεν θελουν πολυ χωρο.μηπως γνωριζεις κατι για το φαι?

ποσες φορες να τα ταιζω? στο pet μου ειπαν 1 φορα στις 5 μερες αλλα δεν το εκανα

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα στις 5 μερες? Ημαρτον.. Καθε μερα θελουν ταϊσμα. Μπορεις να τους δινεις bloodworm ή καποια απο τις διαφορες τροφες που ειναι ειδικα για μονομαχους. Το καταστημα μην το εμπιστευεσαι καθολου, απ'οτι βλεπω σου δινει λαθος συμβουλες για να πουλησει. Το ενυδρειο που πηρες ποσα λιτρα ειναι? Διαβασε για το στρωσιμο του ενυδρειου και πριν βαλεις ψαρια ρωτα εδω στο φορουμ για το ποσα μπορεις να βαλεις κι αν ταιριαζουν.. Ειναι τα δυο κλασσικα λαθη που κανουν οι νεοι στο χωρο και που συνεχεια την πληρωνουν τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα στις 5 μερες? Ημαρτον.. Καθε μερα θελουν ταϊσμα. Μπορεις να τους δινεις bloodworm ή καποια απο τις διαφορες τροφες που ειναι ειδικα για μονομαχους. Το καταστημα μην το εμπιστευεσαι καθολου, απ'οτι βλεπω σου δινει λαθος συμβουλες για να πουλησει.

Αν ηθελε να πουλησει θα ελεγε ταισμα 5 φορες την ημερα!!!Μαλλον αγνοια θα το ελεγα και περνουν στο λαιμο τους νεους που εμπιστευονται καποιους για να κανουν την αρχη!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαιστω για τις συμβουλες, το ενυδρειο ειναι 100 λιτρων. εκανα βλακεια ομως και εβαλα κατευθειαν ψαρακια. οσα σωθηκαν τα εβγαλα και τα πηγα στο pet και τωρα κανω ολα οσα διαβασα για την αρχη του ενυδρειου. ποσες μερες περιπου? καμμια βδομαδα καλα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να κανεις τεστ νερου με υγρα τεστ και καλυτερα ΑΡΙ που ειναι αξιοπιστα και να βρεις ΝΗ3/4 (αμμωνια) = μηδεν, ΝΟ2 (νιτρωδη) = μηδεν και οταν παρεις αυτε τις μετρησεις μετρας ΝΟ3 (νιτρικα) και λογικα τα βρισκεις ψηλα π.χ. 40-80. Τοτε κανεις μεγαλη αλαγη νερου με αντιχλωριο οπως παντα και τα ριχνεις στα 5-15. Τοτε και μονο τοτε μπορεις να βαλεις ψαρια. Αυτο αν το κανεις με αμμωνια (το στρωσιμο) θα σου παρει κανεναν μηνα, αν το κανεις με μπολι βαζεις ψαρια αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να κανεις τεστ νερου με υγρα τεστ και καλυτερα ΑΡΙ που ειναι αξιοπιστα και να βρεις ΝΗ3/4 (αμμωνια) = μηδεν, ΝΟ2 (νιτρωδη) = μηδεν και οταν παρεις αυτε τις μετρησεις μετρας ΝΟ3 (νιτρικα) και λογικα τα βρισκεις ψηλα π.χ. 40-80. Τοτε κανεις μεγαλη αλαγη νερου με αντιχλωριο οπως παντα και τα ριχνεις στα 5-15. Τοτε και μονο τοτε μπορεις να βαλεις ψαρια. Αυτο αν το κανεις με αμμωνια (το στρωσιμο) θα σου παρει κανεναν μηνα, αν το κανεις με μπολι βαζεις ψαρια αμεσως.

τι ειναι το μπολι? :)

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το μπολι? :helpjim:

οταν παιρνουμε ετοιμο βιολογικο υλικο(βρωμια)απο στρωμενο φιλτρο που δουλευει σε ενυδρειο,και το βαζουμε η το στιβουμε μεσα στο νεο φιλτρο στο νεο ενυδρειο...

ετσι επιταχυνουμε τον κυκλο του αζωτου και κατ'επεκταση το στρωσιμο του νεου ενυδρειου...... :)

Link to comment
Share on other sites

οταν παιρνουμε ετοιμο βιολογικο υλικο(βρωμια)απο στρωμενο φιλτρο που δουλευει σε ενυδρειο,και το βαζουμε η το στιβουμε μεσα στο νεο φιλτρο στο νεο ενυδρειο...

ετσι επιταχυνουμε τον κυκλο του αζωτου και κατ'επεκταση το στρωσιμο του νεου ενυδρειου...... :)

ελπιζω να μην γελασετε πολυ με αυτο που θα πω. οταν πηρα το ενυδρειο εβαλα νερο απο το αλλο ενυδρειο που ειχα τα ψαρακια(8 μηνες λειτουργουσε). αυτο κανει τιποτα η εκανα γκαφα? περιπου το 1/4.

Link to comment
Share on other sites

δεν γελαμε.

οντως λογω του οτι απλα δεν γνωριζες εκανες γκαφα.

δεν υπαρχει παλιο νερο σε ενυδρειο γλυκου νερου.οτι γινεται κασι οτι ειναι χρησιμο-παλιο ειναι το φιλτρο μας.

Link to comment
Share on other sites

δεν γελαμε.

οντως λογω του οτι απλα δεν γνωριζες εκανες γκαφα.

δεν υπαρχει παλιο νερο σε ενυδρειο γλυκου νερου.οτι γινεται κασι οτι ειναι χρησιμο-παλιο ειναι το φιλτρο μας.

το χειροτερο ειναι οτι αυτο μου το ειπαν να το κανω ατομα που ασχολουνται με χιλιαδες ψαρακια!!!!!!

αντε στα pet εν μερη τους δικαιολογω. αλλα οταν η δουλεια σου ειναι αποκλειστικα πανω στα ψαρια δεν επιτρεπονται τετοιες λαθος συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν και κακοι η ανιδεοι,που καταστρεφουν την ολοκληρωμενη εικονα που εχει ο εκαστοτε κλαδος....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο θερμοστατης και το φιλτρο ειναι απαραιτητα.. Δεν ξερω αν διαβασες το λινκ που σου εδωσα.. Χωρις φιλτρο η γυαλα θα μαζευει αμμωνια και νιτρωδη που στο τελος θα σκοτωσουν τα ψαρακια σου. Ο θερμοστατης ειναι απαιτητος γιατι τα ψαρια αυτα ζουν σε νερα με θερμοκρασια ~26C. Τωρα ετσι οπως τα εχεις σε γυαλες και χωρις θερμοστατη τα καταπονεις με αποτελεσμα σιγα σιγα να εξασθενουν μεχρι να αρρωστησουν και να ερθει το μοιραιο.

Σκεψου μηπως παρεις ενα 30αρι ενυδρειο και το χωρησεις με σφουγκαρι. Αν κανεις κατι τετοιο ευχαριστως να σου πουμε για τα κολπα που πρεπει να κανεις για να δουλεψει σωστα το θεμα.

ακουσα την συμβουλη σου και θελω να σε ενημερωσω οτι σε 10 μερες το πολυ οι μονομαχοι μου θα σε ευχαριστουν για τα νεα τους σπιτια. πηγα και πηρα σημερα 2 ενυδρειακια 15λιτρα. αφου τα στρωσω, ελπιζω γρηγορα, και τους βαλω μεσα θα σου στειλω φωτο να τους δεις. ευχαριστουμε

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο, εκανες την καλυτερη επιλογη.

Περιμενουμε νεα...

μακαρι να πανε ολα καλα. διαβασα και ενα αρθρο σχετικο με τους μονομαχους και νομιζω οτι σε κανα 3μηνο θα προσπαθησω να επιχειρησω και την γνωριμια τους με καμμια γυναικα. αν και το βλεπω αρκετα δυσκολο αλλα πιστευω οτι θα πανε ολα καλα. βεβαια αυτο θα γινει μονο μετα απο πολυ διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Το "κακο" με τις γεννες των μονομαχων, ειναι οτι πρεπει να δεις που θα βαλεις τα μικρα μιας και γρηγορα θελουν χωρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Το "κακο" με τις γεννες των μονομαχων, ειναι οτι πρεπει να δεις που θα βαλεις τα μικρα μιας και γρηγορα θελουν χωρισμα.

το ξερω οτι βιαζομαι πολυ αλλα μηπως γνωριζεις μετα απο ποσο καιρο πρεπει να χωρισω τα μωρακια? για να ξερω

ποτε μπορω να το επιχειρησω. κανα 2μηνο θα μπορεσουν να συνυπαρξουν?

Link to comment
Share on other sites

ακουσα την συμβουλη σου και θελω να σε ενημερωσω οτι σε 10 μερες το πολυ οι μονομαχοι μου θα σε ευχαριστουν για τα νεα τους σπιτια. πηγα και πηρα σημερα 2 ενυδρειακια 15λιτρα. αφου τα στρωσω, ελπιζω γρηγορα, και τους βαλω μεσα θα σου στειλω φωτο να τους δεις. ευχαριστουμε

Μπραβο εισαι παραδειγμα προς μίμηση! Τα δυο ενυδρειακια αυτα να ξερεις οτι θα τα χαρεις ισως και περισσοτερο απο ενα μεγαλο. Θα αλλαζεις 5 λιτρα νερο και θα ειναι ολα μια χαρα. Εγω τον δικο μου που τον εχω πριν απο τα Χριστουγεννα δεν με αγχωνει καθολου οπως το μεγαλο μου ενυδρειο με τις κιχλιδες που προσφατα εβαλα ψαρια και ολα κατι συμβαινει.. Ειναι ξεγνοιασιά αυτα τα 15αρια με τους μονομαχους, θα το δεις και μπορεις να ομορφύνεις το χωρο σου χωρις να σου φανε πολυ χωρο. Σκεψου ενα στην κουζινα, ενα στο υπνοδωματιο και το μεγαλο στο σαλονι! Super!

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...