Jump to content

την γνωμη σας.!


thanoulis

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.θελω να σας παρουσιασω το ενυδριο μου 240λτ και να μου πειτε πως το βλεπετε και πολλυ περισοτερο τι δεν σας αρεσει..και μια ερωτηση???γιατι ενω εχω 3 δισκους μεσα ο ενας μεγαλωνει εντυπςσιακα γρηγορα οι αλλοι 2 δεν λεν να βαλουν ποντο.Ολα μπηκαν μαζι πριν 6 μηνες και ο πορτοκαλι ηταν σχεδον ιδιος με τους αλλους και τωρα εγινε σχεδον διπλασιος???

Link to comment
Share on other sites

post-3787-1200781386_thumb.jpg

καλησπερα παιδια.θελω να σας παρουσιασω το ενυδριο μου 240λτ και να μου πειτε πως το βλεπετε και πολλυ περισοτερο τι δεν σας αρεσει..και μια ερωτηση???γιατι ενω εχω 3 δισκους μεσα ο ενας μεγαλωνει εντυπςσιακα γρηγορα οι αλλοι 2 δεν λεν να βαλουν ποντο.Ολα μπηκαν μαζι πριν 6 μηνες και ο πορτοκαλι ηταν σχεδον ιδιος με τους αλλους και τωρα εγινε σχεδον διπλασιος???

Link to comment
Share on other sites

για αρχη δεν ειναι καθολου ασχημο.χριζει βεβαια βελτιωσης,και

προσωπικα δεν μου αρεσαν 2 πραγματακια....

τα πηλινα που βλεπω,δεν ειναι του γουστου μου και σαφως δεν δειχνουν φυσικα,οπως και το αρκετα χοντρο χαλικι στο υποστρωμα σου,που αν θελουμε να μοιαζει περισσοτερο φυσικο,θα επρεπε να ηταν ψιλοκκοκο,η να υπηρχε αμμος στη θεση του...

οσο αφορα την ερωτηση σου,το ιδιο δεν συμβαινει και στους ανθρωπους...?

αλλοι τρωνε περισσοτερο,αλλοι λιγοτερο,υπαρχουν κοντοι,ψηλοι κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Αν και αυτά είναι θέματα προσωπικού γούστου, μιας και ρωτάς γνώμες συμφωνώ με τον klaz όσων αφορά τα πήλινα και το χαλίκι.

Επίσης θα ήταν ωραίο να προσθέσεις περισσότερα ξύλα και φυτά επιφανείας δίνοντας χώρους με λιγότερο φως στους δίσκους σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου thanoulis και με πολλές προοπτικές βελτίωσης! :)

Θα πρόσθετα στις παρατηρήσεις των παιδιών παραπάνω τις φυσαλίδες από την αεραντλία, οι οποίες εαν σου αρέσουν και θέλεις να τις κρατήσεις, θα τις προτιμούσα μικρότερες σε μέγεθος καθώς πρέπει να κάνουν μεγάλη βαβούρα στο ενυδρείο... :bowdown:

Την ώρα του φαγητού, πάντα τη μερίδα του λέοντος την έχει ο ''αρχηγός'', ο οποίος τρώει πρώτος και περισσότερο από τους άλλους! Γι'αυτό και η διαφορά στο μέγεθος... Μια λύση είναι να ρίχνεις τροφή σε 2-3 διαφορετικά σημεία του ενυδρείου, ώστε να προλαβαίνουν να τρώνε αρκετά και οι άλλοι δυο της παρέας! :D

Παρεπιπτόντως, αυτοί οι δυο διαφανείς κώνοι στο κέντρο και στην επιφάνεια του νερού τι είναι...? :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

αυτοι οι διαφανεις κωνοι ειναι ταιστρες για τα κατεξυγμενα να μην περιφερεται η τροφη σε ολο το ενυδριο.ειναι (3) δεξια αριστερα και κεντρο.Πανε και τρωνε απο εκει πανω και εχει πολλυ ενδιαφερον.Παντως ευχαριστω για τις συμβουλες σας και 8α κοιταξω να βελτιωσω καπως τα πραγματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...