Jump to content

θαλασσινο Reef


johnjohn

Recommended Posts

Αναζήτηση - (Διπλό κλικ στην αποθηκευμένη φωτογραφία του υπολογιστή σου) - Πρόσθεσαι αυτό το συνημμένο

Απαραίτητη προυπόθεση, να μην είναι μεγάλη η φωτογραφία. 800Χ600 ή μικρότερη, είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

post-3288-1200857689_thumb.jpg

Αναζήτηση - (Διπλό κλικ στην αποθηκευμένη φωτογραφία του υπολογιστή σου) - Πρόσθεσαι αυτό το συνημμένο

Απαραίτητη προυπόθεση, να μην είναι μεγάλη η φωτογραφία. 800Χ600 ή μικρότερη, είναι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

post-3288-1200857689_thumb.jpg

ευχαριστω τον ψαλτη νικο για την ευστοχη καθοδηγηση του

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε john γιατι μου το εκανες αυτο τι σου εκανα????

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο δείχνει το ενυδρείο σου!!

Ίσως ο αριθμός των ψαριών είναι λίγο μεγαλύτερος από ότι πρέπει.

Αν θέλεις κάνε μας μια περιγραφή του συστήματός σου με τις ανάλογες πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε john γιατι μου το εκανες αυτο τι σου εκανα????

:) τι σου εκανα

Link to comment
Share on other sites

:):helpjim:

Ωραίο δείχνει το ενυδρείο σου!!

Ίσως ο αριθμός των ψαριών είναι λίγο μεγαλύτερος από ότι πρέπει.

Αν θέλεις κάνε μας μια περιγραφή του συστήματός σου με τις ανάλογες πληροφορίες..

καλησπερα οι τιμεs ειναι ph8.2 αμμωνια 0 no2 0 no3 40 ca 480 mg 1350 θα ηθελα να μου εδινεs λυσειs για τα no3 μετα απο αλλαγεs νερου πεφτει στα 10, και σε μια εβδιμαδα παλι τα ιδια. ταιζω μια φορα την ημερα, και εχω πρασινη αλγη στο βραχο.επισηs δεν μπορω να διατηρησω sps κοραλια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα.ολα καλα ολα οσα λες μα πιστευω οτι ο νικος εκτος απο τις τιμες του ριφ σου εννοει να μας δωσει στοιχεια για το ενυδρειο σου(λιτρα,σεταπ,ποσα χρονια τρεχει,φωτισμος,φιλτρανση κοκ)! :)

Ισως αυτο βοηθησει να σου δωσουμε απαντηση για την αλγη και για τα sps :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να μην μπορείς να ελέγξεις τις τιμές των νιτρικών μόνο με αλλαγές νερού, λόγω του μεγάλου βιοφορτίου και αυτός έιναι ο λόγος που δεν μπορούν να διατηρηθούν SPS.

Όπως επισημάνθηκε, πιο πάνω, από τον Fotse, πρέπει να μας αναφέρεις, με τι μέσα διατηρείς τη βιολογική ισορροπία του συστήματός σου. Δηλαδή τι είδους βιολογική επεξεργασία έχεις, τι μηχανισμούς, ποσοτητα κλπ

Link to comment
Share on other sites

:) τι σου εκανα

γιατι με τις φωτο που εβαλες μου εβαλες σκεψεις να παω να πουλησω τημ μηχανη μου και να φτιαξω θαλασσινο

Link to comment
Share on other sites

:)

Είναι λογικό να μην μπορείς να ελέγξεις τις τιμές των νιτρικών μόνο με αλλαγές νερού, λόγω του μεγάλου βιοφορτίου και αυτός έιναι ο λόγος που δεν μπορούν να διατηρηθούν SPS.

Όπως επισημάνθηκε, πιο πάνω, από τον Fotse, πρέπει να μας αναφέρεις, με τι μέσα διατηρείς τη βιολογική ισορροπία του συστήματός σου. Δηλαδή τι είδους βιολογική επεξεργασία έχεις, τι μηχανισμούς, ποσοτητα κλπ

το ενυδρειο ειναι 180it. τρεχει ενα χρονο, ταψαρια ειναι αυτα που φαινονται στη φωτο συν 3 γαριδεs συν 5-6 σαλιγκαρια ,ονομασιεs δεν θυμαμαι. 1 skimmer prizm 1 chiller boyu 1 εξωτερικο φιλτρο unimax 500 /1500lit/h -3 κυκλοφορητεs 1000lit/h και 1 2300it/h εχω κρατησει τοεσωτερικο φιλτρο του ενυδρειο και βαζω ανθρακα/αντιφωσφωρο,θερμοκρασια 26-27 λαμπεs τ5 1λευκη 18000κ 2λευκεs10000κ 2 ακτινικεs

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο να ελέγξεις τα επίπεδα των νιτρικών, μόνο με αλλαγές νερού. Το μεγάλο βιοφορτίο, το τεχνητό βιολογικό υλικό και τα ανάλογο τάισμα, που επιβάλλεται, για αυτόν τον αριθμό ψαριών, είναι λογικό να σου ανεβάζει, γρήγορα τις τιμές, με ότι αυτό συνεπάγεται, όπως έξαρση άλγης, απώλεια των sps.

Χώρος για προσθήκη φυσικών βιολογικών μέσων, απ΄ ότι βλέπω δεν υπάρχει και ίσως η προσθήκη κάποιου refugium και sump, να είναι αδύνατη. Για το λόγο αυτό θα σε συμβούλευα να προσθέσεις κάποια συσκευή sulphur-denitrator, η οποία έχει πολύ καλά αποτελέσματα σε τέτοια συστήματα. Ταυτόχρονα αύξηση του αντιφωσφόρου και καλύτερη οξυγόνωση με ανατάραξη της επιφάνειας, πιστεύω πως θα βοηθήσει αρκετά.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πολύ δύσκολο να ελέγξεις τα επίπεδα των νιτρικών, μόνο με αλλαγές νερού. Το μεγάλο βιοφορτίο, το τεχνητό βιολογικό υλικό και τα ανάλογο τάισμα, που επιβάλλεται, για αυτόν τον αριθμό ψαριών, είναι λογικό να σου ανεβάζει, γρήγορα τις τιμές, με ότι αυτό συνεπάγεται, όπως έξαρση άλγης, απώλεια των sps.

Χώρος για προσθήκη φυσικών βιολογικών μέσων, απ΄ ότι βλέπω δεν υπάρχει και ίσως η προσθήκη κάποιου refugium και sump, να είναι αδύνατη. Για το λόγο αυτό θα σε συμβούλευα να προσθέσεις κάποια συσκευή sulphur-denitrator, η οποία έχει πολύ καλά αποτελέσματα σε τέτοια συστήματα. Ταυτόχρονα αύξηση του αντιφωσφόρου και καλύτερη οξυγόνωση με ανατάραξη της επιφάνειας, πιστεύω πως θα βοηθήσει αρκετά.

Καλή συνέχεια.

ευχαριστώ για τιs συμβουλεs τα po4 εναι σχεδον 0. υπαρχει φωτο του denitrator η καποιο site -την τιμη του και καποιο οικονομικο μοντελο που μπορω να βρω στην αθηνα και να κανει καλα την δουλεια του.το αποτελεσμα τηs συσκευηs ειναι οτι π.χ απο 50 no3 θα το κατεβασει στο10 αμεσα? τα φυσικα βιολογικα μεσα ποια ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Sulphur nitrate filter Grade 1

http://www.ratz-aquarientechnik.de/

Μια πολύ καλή και δοκιμασμένη λύση. Μπορείς να κάνεις αναζήτηση στην Ελλάδα ή σε μαγαζιά εξωτερικού.

Λέγοντας φυσικά βιολογικά μέσα, εννοώ ζωντανό βράχο κα άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα τα φυσικά μέσα (refugium, DSB, Live rock) από την προσθήκη ενός denitrator.

Δεν σου λέω ότι δε θα κάνει δουλειά απλά καλύτερα να κατευθυνθείς προς τα φυσικά μέσα φιλτρανσης!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...