Jump to content

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου σε όλους...........

Παιδιά εδω και ένα μήνα ειχα στην καραντίνα μου 20 rasbora,όλο αυτό τον καιρό τα ζωντανά ήταν μια χαρά εκτος απο ένα που τα χρωματα του ήταν λίγο ξεθωριασμένα αλλά ήταν ζωηρό,έτρωγε κανονικά κ.λ.π ( όλο-

αυτό τον καιρό δεν χρησιμοποίησα καθόλου φάρμακα....)τελικά χθές τα έβαλα στο 70λιτ και σήμερα βλέπω σε μερικά 4-5 ένα μικρό λευκό σπυρί στο σαγόνι του....όπως της φωτο που ανέβασα.Σήμερα τους έριξα melafix-pimafix η ερωτησή μου είναι να κρατήσω την θεραπεια για μια βδομάδα ; η αν περάσουν 3-4 μερες και δεν δω διαφορά να ρείξω το esha2000;Και κάτι άλλο επειδή το esha δεν το έχω ξανα χρησιμοποιήση το βιολογικό φίλτρο να το αφαιρέσω;

Σας ευχαριστω πολλή.

post-3560-1200789156_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου είσαι σίγουρος πως είναι σπυρί μήπως είναι απο τραυματισμό;θέλω να πώ φαίνετε καθαρά το σπυρί;

Μετρήσεις;

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλους...........

Παιδιά εδω και ένα μήνα ειχα στην καραντίνα μου 20 rasbora,όλο αυτό τον καιρό τα ζωντανά ήταν μια χαρά εκτος απο ένα που τα χρωματα του ήταν λίγο ξεθωριασμένα αλλά ήταν ζωηρό,έτρωγε κανονικά κ.λ.π ( όλο-

αυτό τον καιρό δεν χρησιμοποίησα καθόλου φάρμακα....)τελικά χθές τα έβαλα στο 70λιτ και σήμερα βλέπω σε μερικά 4-5 ένα μικρό λευκό σπυρί στο σαγόνι του....όπως της φωτο που ανέβασα.Σήμερα τους έριξα melafix-pimafix η ερωτησή μου είναι να κρατήσω την θεραπεια για μια βδομάδα ; η αν περάσουν 3-4 μερες και δεν δω διαφορά να ρείξω το esha2000;Και κάτι άλλο επειδή το esha δεν το έχω ξανα χρησιμοποιήση το βιολογικό φίλτρο να το αφαιρέσω;

Σας ευχαριστω πολλή.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΞΕΝΥΧΤΙΣΕΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ.

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ 2-3 ΗΜΕΡΕΣ,ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΣΟΥ(ΑΝ ΕΧΕΙΣ) ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΧΗΜΙΚΗ ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο να δούμε τι θα κάνει το pimafix , αν έχεις και ΕΚΤΟΖΟΝ βάλε και θα δούμε πως θα βαδίσουμε .

Απο τη φωτογραφία που έβαλες δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι σπυρί .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για της άμμεσες απαντήσεις ..........λοιπόν...οι συνθήκες νερού είναι άριστες....ΝΗ3,ΝΗ4>0

ΝΟ2>0, ΝΟ3>10περίπου, νερό δικτύου... ph>7,4 - GH>8 - KH>6 και θερμοκρασία 26c. Tώρα για το βιολογικό φίλτρο που με ρωτήσατε εννοώ το substrat που έχω μέσα στο φίλτρο...τον άνθρακα δεν τον χρησιμοποιώ, μόνο όταν ειναι να μαζέψω κάποιο φάρμακο....τώρα σκέφτομε αν περάσουν 4 μέρες και δεν δω διαφορά να χρησιμοποιήσω το esha

2000. θέλω να μου πείτε αν είναι να χρησιμοποιήσω το esha να βγάλω το βιολογικό φίλτρο απο το ενυδρείο ;δεν

το έχω χρησιμοποιήση ποτέ,και δεν ξέρω τι παίζει....πάντως στης οδηγίες του φάρμακου δεν αναφέρει τίποτα για βιολογικό φίλτρο,μάλιστα αναφέρει ότι το φάρμακο αυτοδιασπάτε.....παρά μόνο την αφαίρεσει ενεργών φίλτρων,άνθρακα,uv....κ.τ.λ

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα .

Σήμερα έκλεισα 6 μέρες θεραπείας με melafix-pimafix ( θα ρήξω και αύριο την τελευταία δόση ) αλλά δεν βλέπω καμία διαφορά ως τώρα....τα ψαράκια εξαλολουθούν να ειναι ζωηρά,να έχουν όρεξη για φαγητό κ.λ.π εκτός απο

ένα που,πού και πού απομονόνετε στην κάτω γωνία του ενυδρείου....αυτό γινόταν απο την πρωτη μέρα απο την μεταφορα τους στο κυρίος ενυδρείο... αλλά όταν τα ταίζω κάνει σαν τρελό για να φάι....το συγκεκριμένο δεν έχει κανένα εξωτερικό σημάδι.... ενω τα 3-4 που εξαρχείς εμφάνισαν αυτο το (λευκό σπυράκι,σαν το κεφάλι καρφίτας και ποιό μικρο...) συνεχείζουν να το έχουν.... μπορείτε να μου πείτε τι συμβαίνει

και τι πράτω ; Οι συνθήκες νερού ήταν και παραμένουν άριστες......

ΥΓ. Αν και έχω καραντίνα ούτε λόγος να γίνετε για την μεταφορά τους εκεί,δεν ποιάνονται με τίποτα.......

πρέπει να ξεφυτεψω όλο το ενυδρείο.......

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να βγάλεις μια καλή φωτογραφία που να φαίνεται καθαρά το πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη αλλά με την φωτ.μηχανή που εχω δεν γίνετε .......(canon powershot a720 is) βγαίνουν θολές....

οσπου να εστιάσει ......τα rasbora είναι αεικίνητα .....πάντως σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι μύκητες θα σου έλεγα να βάλεις μια αντιβίωση που να περιέχει κάποιο φουράνιο .

Χρηση βιταμινών απαραίτητα σε όλες τις περιπτώσεις μαζί με ΕΚΤΟΖΟΝ .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολλή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...