Jump to content

νεκρα Gappies Kai Mollies


thesslove

Recommended Posts

εχω ενα 54λ ενυδρειο με guppies και mollies τις τελευταιες μερες ψοφανε τα ψαρακια μου αφου πρωτα εχει πριστει η κοιλια τους και οταν ψοφανε η κοιλια τους εχει σκασει τα βρισκω με σκασμενη κοιλια και αδεια δεν εχω φοτο ολα τα ψοφια μεχρι στιγμης τα εχω πεταξει αν ξερει καποιος ας βοηθησει αν ψοφισει και κανενα αλλο θα βαλω και φοτο

Link to comment
Share on other sites

Και σαν δευτερη συμβουλη αν δεν το εχεις κανει ηδη κανε ενα τσεκ στις τιμες του νερου σου

Link to comment
Share on other sites

στο νερο ειναι ολα μια χαρα τα ειχα μετρισει την προηγουμενη εβδομαδα απο φαι τρωνε 2 φορες τη μερα κανονικη ποσοτητα σε 20-30 δευτερολεπτα την εχουν τελειωσει ασε που και πολυ φαι να τρωγανε δεν τηα ανοιγε η κοιλια τους να εβγαιναν ολα εξω οταν τα βρισκω ψοφια στην κοιλια τουσ εχουν μια μεγαλη τρυπα απο την οποια εχουν βγει ολα τα εντοσθια τουσ εξω

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις κανενα αλλο ψαρι μαζι με αυτα που τους επιτιθεται και τα τρωει?

Πες μας αν εχεις αλλα ψαρια μαζι με τα Guppy και τα Molly και τι ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μηνες περιπου αγορασα 2 molly αρσενικα και 3 8ηλυκα και μερικα guppy.το ενα αρσενικο molly ηταν πολυ επιθετικο και ηταν η αιτια που εχασα πολλα ψαρια.και εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα τα χτυπαγε στην κοιλα και τους εκανε τρυπα.Αυτο θα σου ελεγα να το παρακολουθησεις.Οπως επισης να κοιταξεις το οτι τα ψαρια σου μπορει να πεθαινουν απο αλλα αιτια και καποιο να ορμαει στην κοιλια και να τα τρωει αφου εχουν ψοφισει.

Link to comment
Share on other sites

το ενα αρσενικο molly ηταν πολυ επιθετικο και ηταν η αιτια που εχασα πολλα ψαρια.και εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα τα χτυπαγε στην κοιλα και τους εκανε τρυπα.Αυτο θα σου ελεγα να το παρακολουθησεις.

:) Κοίταξε αν έχεις και εσύ κάποιο ψάρι που δε ταιριάζει με τα υπόλοιπα, μήπως σου την κάνει αυτό τη ζημιά. Αν θες πες μας τί ψάρια έχεις μέσα.

Οπως επισης να κοιταξεις το οτι τα ψαρια σου μπορει να πεθαινουν απο αλλα αιτια και καποιο να ορμαει στην κοιλια και να τα τρωει αφου εχουν ψοφισει.

:helpjim: Μπορεί όντως να υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που τα ψάρια σου ψοφάνε και απλά οι επιθέσεις να γίνονται αφού το ψάρι ψοφήσει. Είσαι σίγουρος πως το ενυδρείο σου έχει στρώσει? Στο λέω γιατί τα γκάπυ είναι ευαίσθητα σε αμμωνίες και νιτρώδη. Πριν ψοφήσουν τα ψαράκια σταματούν να τρώνε ή πεθαίνουν στα ξαφνικά? Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο σύμπτωμα? Τέλος, πρόσεχε πολύ την ποσότητα τροφής που ρίχνεις. Είναι καλύτερο να κάνεις "τσιγγουνιές" στην τροφή, παρά να τα ταϊζεις περισσότερο απ' ότι χρειάζεται. Απλά όταν τα ταϊζεις παρατήρησε τις κοιλιές των αρσενικών. Αν οι αρσενικοί σου αρχίσουν και γίνονται σαν μπαλονάκια, μείωσε την ποσότητα τροφής γιατί μακροπρόθεσμα μπορεί να τα χάνεις γι' αυτό τον λόγο.(στις θηλυκιές δε φαίνεται γιατί είναι γενικά χοντρούλες).

Α και κάτι ακόμα όσον αφορά το τάισμα. Θα σου πρότεινα να μην ταϊζεις δύο φορές τη μέρα, δε χρειάζεται. Μία είναι αρκετή. Επίσης να τους κάνεις "νηστεία" μια φορά την εβδομάδα για αποτοξίνωση. Και όταν ταϊζεις μη παίρνεις σαν κριτήριο μόνο το αν καταναλώνουν γρήγορα την τροφή ή όχι. Πρόσεξε αυτό που σου είπα πιό πάνω.

:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου thesslove πρεπει να τα παρατηρεις τα ψαρακια σου γιατι παλια την ειχα παθει και εγω απο μεταξυ τους επιθεσεις και δεν ηξερα τι γινοταν οταν ημουνα μπροστα ηταν κυριοι και οταν εφευγα πανικος μεσα στο ενυδρειο :):helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Στην δικια μου περιπτωση ητανε σιγουρα ο αρσενικος η αιτια γιατι τον επιασα πολλες φορες στα πρασα να γινετε επιθετικος.περασα βεβεαια πολλες ωρες να παρακολουθω το ενυδρειο αλλα τελικα το βρηκα.οσο αναφορα τα ψαρια μου ειναι molly guppy και κλοουν.ταιριαζουν μεταξυ τους.Η δικια μου συμβουλη την ειπα και πιο πανω ειναι να παρακολουθει λιγο στενα τα ψαρια του μεχρι να βρει (αν υπαρχει )το επιθετικο ψαρι.Και καλο ειναι να κλεινεις το φως οταν το κανεις αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Στην δικια μου περιπτωση ητανε σιγουρα ο αρσενικος η αιτια γιατι τον επιασα πολλες φορες στα πρασα να γινετε επιθετικος.περασα βεβεαια πολλες ωρες να παρακολουθω το ενυδρειο αλλα τελικα το βρηκα.οσο αναφορα τα ψαρια μου ειναι molly guppy και κλοουν.ταιριαζουν μεταξυ τους.Η δικια μου συμβουλη την ειπα και πιο πανω ειναι να παρακολουθει λιγο στενα τα ψαρια του μεχρι να βρει (αν υπαρχει )το επιθετικο ψαρι.Και καλο ειναι να κλεινεις το φως οταν το κανεις αυτο.

Όταν είπα "πες μας τί ψάρια έχεις μέσα", δε το είπα για σένα. Για το φίλο thesslove το είπα που έχει το πρόβλημα. Αλίμονο, δεν αμφισβητώ ότι τα ψάρια σου ταιριάζουν μεταξύ τους. :)

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω μονο gupies τα mollies ψοφισαν παιδια η κοιλια τους πριζετε λιγεσ μερες πριν ψοφισουν οσο για το φαι θα το δω εν καιρο σημερα τα ταισα μονο μια φορα και το ιδιο θα κανω απο εδω και περα τα αποτελεσματα θα σασ τα πω δεν βαζω αλλα ψαρια μεσα θελω μονο gupies

Link to comment
Share on other sites

τωρα εχω μονο gupies τα mollies ψοφισαν παιδια η κοιλια τους πριζετε λιγεσ μερες πριν ψοφισουν οσο για το φαι θα το δω εν καιρο σημερα τα ταισα μονο μια φορα και το ιδιο θα κανω απο εδω και περα τα αποτελεσματα θα σασ τα πω δεν βαζω αλλα ψαρια μεσα θελω μονο gupies

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...