Jump to content

Φωσφορικά από τύρφη;


DrAvalanche

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά

180λ δισκοενυδρείο, και τα φωσφορικά είναι στα ύψη (3+) χωρίς προφανή λόγο. Λίγη τροφή, χωρίς φυτά, καλές τιμές αμμωνίας κτλ. Υπάρχει περίπτωση η τύρφη να ανεβάζει τα φωσφορικά;

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά καταναλώνουν φωσφορικά - άρα δεν επιβαρύνουν, εφόσον βέβαια αφαιρούνται τα νεκρά φύλα...

Τώρα όσον αφορά την χρήση τύρφης και την αύξηση φωσφορικών, προσωπικά, δεν έχω παρατηρήσει κάποια σχέση, αλλά και δεν έχω διαβάσει κάπου κάτι σχετικό... άρα κατά την γνώμη μου αλλού θα πρέπει να ψάξεις τον λόγο (ποιότητα και ποσότητα τροφής ίσως???).

Γενικά η χρήση αντιφώσφορου είναι μερικές φορές η λύση...

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είχα χρησημοποιήσει για ένα διάστημα αλλά μετά το σταμάτησα. Όλο το τότε νερό έχει αλλαχτεί. Αυτή τη στιγμή μόνο τύρφη

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως τροφες ταιζεις...??

το πιθανοτερο ειναι να ερχονται τα φωσφορικα μεσω των τροφων που χρησιμοποιεις.....

Link to comment
Share on other sites

Klaz: JBL NovoBits και NovoFex. Πάντως 3.0+ φωσφορικά είναι πολλά, λες να προέρχονται μέσα από τη τροφή; Την ίδια τροφή πάντως δίνω και στις κιχλίδες μου στα 400λ, σε πολλαπλάσια ποσότητα και δεν έχω τόσα πολλά φωσφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είχα χρησημοποιήσει για ένα διάστημα αλλά μετά το σταμάτησα. Όλο το τότε νερό έχει αλλαχτεί. Αυτή τη στιγμή μόνο τύρφη

Πάντως όταν εγώ χρησημοποιούσα Buffers για πτώση του pH τα φωσφορικά είχαν παέι στο θεο... και πήραν πολλές αλλαγές νερού και αντιφώσορο για να επανέλθουν σε φυσιολογικά επίπεδα...

Link to comment
Share on other sites

καθε ενυδρειο ειναι ξεχωριστο.

η τυρφη που υποψιαζεσαι,τι ρατσας ειναι...?(αναφερει κατι στο κουτι της?)

το λογικο παντως με την μικρη εμπειρια μου θα ελεγα οτι ειναι οι τροφες...

αν δεν βγαλεις ακρη,πειραματισου να αλλαξεις τροφες,και παραλληλα να τσεκαρεις και να μετρησεις καιμε αλλο τεστ(για τον φοβο των ιουδαιων...μηπως ψαχνουμε σε λαθος μερος........!!)

Link to comment
Share on other sites

thanx παιδιά

θα κάνω μερικές αλλαγές νερού ακόμα, νομίζω η περίπτωσή μου είναι παρόμοια με αυτήν του chchhypno. Θα δοκιμάσω και με άλλες τροφές όπως προτείνει ο klaz

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό πείραμα, μπορεί να αποδείξει αν όντως η τύρφη, που χρησιμοποιείς, αποβάλλει φωσφορικά άλατα.

Βάζεις μια ποσότητα τύρφης σε ένα λίτρο νερό αό και το αφήνεις ένα εικοσιτετράωρο ή και περισσότερο. Κατόπιν κάνεις μια μέτρηση φωσφορικών και βγάζεις συμπεράσματα, τα οποία ανακοινωνεις και σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Ένα απλό πείραμα, μπορεί να αποδείξει αν όντως η τύρφη, που χρησιμοποιείς, αποβάλλει φωσφορικά άλατα.

Βάζεις μια ποσότητα τύρφης σε ένα λίτρο νερό αό και το αφήνεις ένα εικοσιτετράωρο ή και περισσότερο. Κατόπιν κάνεις μια μέτρηση φωσφορικών και βγάζεις συμπεράσματα, τα οποία ανακοινωνεις και σε εμάς.

Παντα πρακτικος και ευστοχος!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Thanx παιδιά

δυστυχώς δεν έχω άλλη τύρφη για να κάνω το πείραμα που προτείνατε. Θα αγοράσω όμως και θα σας πώ.

Είναι πάντως Dennerle Bio PeatPearls / Bio TorfPearls

Φιλικά

Έγινε επεξεργασία - DrAvalanche
Link to comment
Share on other sites

Με πολλές αλλαγές νερού και αντι-φώσφορο, τα φωσφορικά πέφτουν συνεχώς, τώρα βρίσκοντα στο 1.

Το PH buffer που χρησημοποίησα στη αρχή είναι ο βασικός ύποπτος

Μετριασμένη χρήση των PH buffer παιδιά!

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Το PH buffer που χρησημοποίησα στη αρχή είναι ο βασικός ύποπτος

Μετριασμένη χρήση των PH buffer παιδιά!

Φιλικά

Δεν λες καθόλου χρήση καλύτερα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...