Jump to content

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ


christos79

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα Rio 240lt(1.21x0.41x0.55) με αρκετά, εύκολα, φυτά και θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να προχωρήσω στο παρακάτω συνδυασμό ψαριών, καθώς και πώς καταφέρνουμε να πετύχουμε το νερό που θέλουν. Δηλαδή αν έχω διαβάσει σωστά θέλουν μαλακό νερό, οκ αλλά πως γίνεται αυτό?

2 Σκαλάρια (έτοιμο ζευγάρι από φίλο)

3-4 ram

3-4 κλόουν

2 ancistrus

2 kissing gourami

2 sae

4-5 επιφανείας κατι σαν κοπάδι που να μην γίνει μεζές από τα σκαλάρια ακόμα το ψάχνω(αν υπάρχουν προτάσεις θα με βοηθούσατε).

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να αναρωτιεσαι και πολυ φιλε μου για τις συνθηκες του νερου σου,αφου ενα πεχα σχετικα κοντα στο πεχα 7-7,5,ειναι καλο(αφου τα περισσοτερα εχουν μεγαλωσει σε τετοιου ειδους νερο βρυσης..αρα δεν υπαρχει λογος να αγχωθεις για να μαλακωσεις το νερο σου,αν δεν θελεις να προβεις στην αγορα και χρηση αο...

μπορεις λογοω του τελικου μεγεθουε να αποφυγεις τα ανγκιστρους και σιγουρα τα κλοουν,βαζοντας πχ καποιο απο τα χρησιμα και υπερκινητα κορυντορας για το βυθο...

εγω θα ελεγα αν σου αρεσουν ,και εισαι ετοιμος για αυτα που αναφερεις,και δεν βαλεις αυτα που σου προτεινα να μην βαλεις....οτι μπορει να εισαι και οκ....

ετσι κι αλλιως δεν θα τα βαλεις ολα μαζι....μπορεις να δεις και να κανεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να αναρωτιεσαι και πολυ φιλε μου για τις συνθηκες του νερου σου,αφου ενα πεχα σχετικα κοντα στο πεχα 7-7,5,ειναι καλο(αφου τα περισσοτερα εχουν μεγαλωσει σε τετοιου ειδους νερο βρυσης..αρα δεν υπαρχει λογος να αγχωθεις για να μαλακωσεις το νερο σου,αν δεν θελεις να προβεις στην αγορα και χρηση αο...

μπορεις λογοω του τελικου μεγεθουε να αποφυγεις τα ανγκιστρους και σιγουρα τα κλοουν,βαζοντας πχ καποιο απο τα χρησιμα και υπερκινητα κορυντορας για το βυθο...

εγω θα ελεγα αν σου αρεσουν ,και εισαι ετοιμος για αυτα που αναφερεις,και δεν βαλεις αυτα που σου προτεινα να μην βαλεις....οτι μπορει να εισαι και οκ....

ετσι κι αλλιως δεν θα τα βαλεις ολα μαζι....μπορεις να δεις και να κανεις...

οκ πάμε πάλι απο την αρχη!

ανγκιστρους και σαε θα έπαιρνα γιατί μου είπαν ότι καθαρίζουν την άλγη και είναι οκ με τα φυτά, δεν είναι ότι μου άρεσαν απλά μου είπαν ότι τα χρειάζομαι, υπάρχει κάποια καλύτερη λύση?

κλόουν επίσης θα έπαιρνα διότι μου είπαν ότι λόγω των φυτών θα γεμίσω σαλιγκάρια και πρέπει να βάλω για να τα τρώνε. Δεν χρειάζονται?

Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά τόσα χρόνια είχα αφρικάνες και από φυτά και συνδυασμούς ψαριών είμαι άσχετος!!! Στις αφρικάνες ήταν απλό είχα διαλέξει μια λίμνη(malawi) και είχα βάλει 3 είδη μέσα, 1 αρσενικό και 3 θηλυκά από το κάθε είδος.

Ευχαριστώ πολύ

Έγινε επεξεργασία - christos79
Link to comment
Share on other sites

μπορεις λογοω του τελικου μεγεθουε να αποφυγεις τα ανγκιστρους και σιγουρα τα κλοουν,βαζοντας πχ καποιο απο τα χρησιμα και υπερκινητα κορυντορας για το βυθο...

εγω θα ελεγα αν σου αρεσουν ,και εισαι ετοιμος για αυτα που αναφερεις,και δεν βαλεις αυτα που σου προτεινα να μην βαλεις....οτι μπορει να εισαι και οκ....

Συγνώμη φίλε Klaz αλλα 2 ancistrus δεν κανουν σε 240λ ενυδρειο?!! :)

Μηπως υπερβαλεις λιγο?

Link to comment
Share on other sites

μήπως αν βάλω γαρίδες για την άλγη είναι καλύτερα ή θα έχω πρόβλημα με τα ψάρια που θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε Klaz αλλα 2 ancistrus δεν κανουν σε 240λ ενυδρειο?!! :helpjim:

Μηπως υπερβαλεις λιγο?

δεν εννουσα οτι τα ανγκιστους ειναι ακαταλληλα λογω μεγεθους,απλα γιατι ο φιλος εδω σκεφτεται να βαλει αρκετα ψαρακια,και επειδη καλο ειναι να γνωριζει τις συνηθειες και τα τελικα μεγεθη,προτιμησα να προτεινω τα κορυντορακια αντι των συμπαθεστατων κατα τα αλλα ανγκιστρους που ειναι λιγοτερο κινητικα... :)
Link to comment
Share on other sites

μήπως αν βάλω γαρίδες για την άλγη είναι καλύτερα ή θα έχω πρόβλημα με τα ψάρια που θέλω?

Θα μπορουσες αλλα ισως ειναι λιγο ριψοκινδινο διοτι αν δεν εχεις αρκετες κρυψωνες ισως γινουν μεζες για τα σκαλαρια.Ακομη την δουλεια των 2 Ancistrus χρειαζονται παρα πολλες γαριδες για να την κανουν.

Εν κατακλειδι θα σου προτεινα σε σχεση με την συνθεση που εσυ εδωσες να βγαλεις εντελως τους κλοουν, τα γκουραμι και να προσθεσεις για γαταψορα καποια κορυντορας. Επισης για κοπαδακι που θες θα ψαξεις για καποια τετρα μεγαλοσωμα. Δεν σου προτεινω καποιο συγκεκριμενο αφου θα διαλεξεις εσυ καποια που σου αρεσουν απλα κοιτα να ειναι μεγαλοσωμα και ισως γρηγορα.

δεν εννουσα οτι τα ανγκιστους ειναι ακαταλληλα λογω μεγεθους,απλα γιατι ο φιλος εδω σκεφτεται να βαλει αρκετα ψαρακια,και επειδη καλο ειναι να γνωριζει τις συνηθειες και τα τελικα μεγεθη,προτιμησα να προτεινω τα κορυντορακια αντι των συμπαθεστατων κατα τα αλλα ανγκιστρους που ειναι λιγοτερο κινητικα... :)

Νομιζω αν δεν κανω λαθος οτι τα θελει για την αλγη οποτε ποιο ιδανικο γατοψαρο εγω δεν μπορω να σκεφτω.

Φιλικα Παντα Κλαζ! :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες αλλα ισως ειναι λιγο ριψοκινδινο διοτι αν δεν εχεις αρκετες κρυψωνες ισως γινουν μεζες για τα σκαλαρια.Ακομη την δουλεια των 2 Ancistrus χρειαζονται παρα πολλες γαριδες για να την κανουν.

Εν κατακλειδι θα σου προτεινα σε σχεση με την συνθεση που εσυ εδωσες να βγαλεις εντελως τους κλοουν, τα γκουραμι και να προσθεσεις για γαταψορα καποια κορυντορας. Επισης για κοπαδακι που θες θα ψαξεις για καποια τετρα μεγαλοσωμα. Δεν σου προτεινω καποιο συγκεκριμενο αφου θα διαλεξεις εσυ καποια που σου αρεσουν απλα κοιτα να ειναι μεγαλοσωμα και ισως γρηγορα.

Νομιζω αν δεν κανω λαθος οτι τα θελει για την αλγη οποτε ποιο ιδανικο γατοψαρο εγω δεν μπορω να σκεφτω.

Φιλικα Παντα Κλαζ! :)

οκ μαζί σου αλλά τα τετρα με τα σκαλάρια? δεν θα έχω πρόβλημα? αν θυμάμαι καλά έχω διαβάσει ότι τα τετρα τρώνε τα πτερύγια από τα σκαλάρια? λάθος κάνω?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον καπου μπερδευτηκες φιλε μου..υπαρχουν ψαρακια τετρα οπως πχ τα τιγρακια που οντως το κανουν αυτο...

υπαρχουν ο,μκως και σμηνοψαρα τετρα οπως πχ ροδοστομοι η καρδιναλιοι που ειναι 100% μη επιθετικα...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον καπου μπερδευτηκες φιλε μου..υπαρχουν ψαρακια τετρα οπως πχ τα τιγρακια που οντως το κανουν αυτο...

υπαρχουν ο,μκως και σμηνοψαρα τετρα οπως πχ ροδοστομοι η καρδιναλιοι που ειναι 100% μη επιθετικα...

τώρα όντως μπερδεύτηκα!! καρδινάλιοι ήταν η πρώτη μου επιλογοί και τους λατρεύω αλλά νόμιζα ότι θα τα φάνε τα σκαλάρια? λαθος? μπορει κάποιος να μου πει το αγγλικό όνομα του ροδόστομου να το ψάξω γιατί δεν το ξέρω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τώρα όντως μπερδεύτηκα!! καρδινάλιοι ήταν η πρώτη μου επιλογοί και τους λατρεύω αλλά νόμιζα ότι θα τα φάνε τα σκαλάρια? λαθος? μπορει κάποιος να μου πει το αγγλικό όνομα του ροδόστομου να το ψάξω γιατί δεν το ξέρω.

Ευχαριστώ

αν ειναι πολυ μικρα τα σκαλαρακια,υπαρχει περιπτωση να πανε ολα καλα..

για τους ροδοστομους

ΕΔΩ :)

Link to comment
Share on other sites

Οι Ροδοστομοι ειναι πολυ καλη επιλογη. Αλλα απαιτουν πολυ καλη φιλτρανση και ποιοτητα νερου.

Μια εναλακτικη ακομα ειναι Αρλεκινοι

Link to comment
Share on other sites

Οι Ροδοστομοι ειναι πολυ καλη επιλογη. Αλλα απαιτουν πολυ καλη φιλτρανση και ποιοτητα νερου.

Μια εναλακτικη ακομα ειναι Αρλεκινοι

ευχαριστώ πολύ!! το νερό του ενυδρείου θεωρώ ότι θα είναι πολύ καλό αφού στρώσει, διότι τα 2 φίλτρα που έχω μέσα έχουν συνολική ονομαστική κυκλοφορία 1680l/h οπότε ανακυκλώνουν το νερό ΄7 φορές την ώρα.Το μόνο που μένει είναι να πάρω τεστ για ph και σκληρότητα και να ανακαλύψω γιατί έχω αμμωνία 0 μετά από μόλις 1,5 βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...