Jump to content

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΞΕΡΕΤΕ ΑΠΟ Guppy?????.......


anik

Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα.

Όπως πολύ κόσμος έτσι κι εμένα με γοήτευαν πάντα τα ενυδρεία, αλλά επειδή θεωρούσα ότι δεν θα μπορούσα να βρω ουσιαστική βοήθεια πουθενά, ποτέ δεν τόλμησα να ασχοληθώ. Ώσπου πριν 3 μήνες, πήγα να αγοράσω παιχνίδια για τον σκύλο μου και χωρίς να το πολυκαταλάβω, έφυγα από το μαγαζί με ένα ενυδρείο 45 λίτρων.

Αφού έκανα τα απαιτούμενα (πολύτιμη η βοήθεια τα άρθρα του site), φύτεψα και τα φυτάκια μου, και αποφάσισα ότι είναι έτοιμο να υποδεχτεί τους πρώτους του κατοίκους.

Για την ώρα έχει 3 guppy και ένα πλακόστομο.

Απορία #1: Επειδή είμαι πολύ αρχάρια για γεννητούρια, μου είπανε ότι μπορώ να βάλω μόνο αρσενικά guppy. Φαντάζομαι δεν είναι παράλογο, αλλά επειδή άβυσσος η ψυχή των guppy, είπα να ρωτήσω κι εσάς

Απορία #2: Τα ψάρια, τις ώρες που είναι αναμμένη η λάμπα, περνούν πολύ ώρα στην επιφάνεια του νερού. Μόνο όταν σβήνει η λάμπα κολυμπούν χαμηλότερα και μπορεί κανείς να τα χαρεί. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Απορία #3: Στα λίτρα που έχω, να βάλω και άλλα είδη ή να συνεχίσω με guppy; Είναι αλήθεια ότι τα ψάρια κολυμπούν σε διαφορετικές (καθ΄ύψος) ‘‘ζώνες’’ ; Αν ναι τι μου προτείνεται να βάλω για να μπορώ να δω τα ψαράκια μου και πριν από το σιωπιητήριο;

Τέλος, να εξομολογηθώ ότι μάλλον έκανα μεγάλη πατάτα με τον πλακόστομο που έβαλα. Φοβάμαι ότι θα γίνει αρκετά μεγάλος (είναι ήδη 9 εκ.), χώρια που δεν ξέρω αν είναι και για την δουλειά που τον θέλω. Απ΄ότι έχω καταλάβει, τα gyppy είναι αλγοφάγα, σκέφτηκα όμως να βάλω και ένα ψάρι που να βοηθάει την κατάσταση, να καθαρίζει και τον βυθό, έναν ακούραστο εργάτη τέλος πάντων για τη λάντσα. Μήπως υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή; Αυτό το ψαράκι, ενώ το φανταζόμουνα να την πέφτει όλη μέρα και να γλύφει ένα τζάμι, ένα ξύλο βρε αδελφέ, αυτό ετοιμάζεται για τους ολυμπιακούς του Πεκίνου. Κολυμπάει με τέτοια ζωντάνια που, δεν ξέρω για τα guppάκια μου, αλλά εμένα με ψιλοτρομάζει. (λέτε να είναι τόσο “τζάμι” το ενυδρειάκι μου και ο έρμος πάει πέρα δώθε προσπαθώντας να βρει λίγη βρωμίτσα να κάνει τη δουλειά του; )

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή anik καλώς ήρθες στην παρέα μας! :)

απάντηση 1: κανένα πρόβλημα με τα 3 αρσενικά αρκεί να μην βγούν πολύ ερωτιάρικα και αρχίσουν να τσιμπιούνται, πράγμα που έχει παρατηρηθεί λίγες φορές κατά την έλλειψη κοριτσιών.

απάντηση 2: το οτι ανάβει η λάμπα μπορεί να σημαίνει οτι στρεσσάρονται από το φώς ή απλά είναι σύμπτωση και στην πραγματικότητα προσπαθούν να αναπνεύσουν λόγω κακής ποιότητας νερού, οπότε καλό θα ήταν να κάνεις κάποια τεστάκια νερού που ή θα θα αγοράσεις ή θα στα κάνει κάποιο κατάστημα (αμμωνία-νιτρώδη-νιτρικά)

απάντηση 3: αρχικά δες μήπως συμβαίνει κάτι με το νερό όπως ανέφερα και πρίν αφού αν όλα είναι καλά θα κολυμπούν παντού συνέχεια.Αν πάλι θες να μεγαλώσεις την παρέα, κάποια άλλα ζωοτόκα όπως μόλυ, πλάτυ είναι ιδανικά (όχι πολλά για τα λίτρα σου, 6-7 συνολικά πιστεύω καλά θα είσαι)

ο πλακόστομος που ανέφερες δεν είναι και ότι καλύτερο σε ενυδρείο με γκάπις αφού θέλει άλλα νερά και τα λίτρα αυτά του είναι λίγα επίσης θέλει ειδική τροφή και όχι μόνο άλγη οπότε μπορείς να τον δώσεις.

Λατζιέρης δεν θα χρειαστεί αν κάνεις σωστή συντήρηση, άντε κανένα apple snail.

Τώρα είναι η σειρά σου να απαντήσεις:

Στρώσιμο έχεις κάνει? Τι φίλτρο έχεις? με τι υλικό μέσα?

Και επειγόντος κάνε τα τεστάκια!

Καλή συνέχεια και καλή διαμονή! :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Στρώσιμο έκανα με nitrivec της Sera. Δεν έβαλα όμως ψάρια μετά από 24 ώρες όπως λένε οι οδηγίες, αλλά μετά από 4 εβδομάδες περίπου.

Μου δώσανε και κάτι τεστ να κάνω σε στικ (της Tetra ) τα οποία τα «διάβασαν» μετά οι τύποι στο μαγαζί που μου τα δώσανε, και μου είπανε όλα ok. Λες να μου είπαν ό,τι να΄ναι; Άσε που χαζεύοντας στo forum κατάλαβα ότι είναι μάλλον αναξιόπιστα (τουλάχιστον για αρχάριους, και εδώ που τα λέμε οι τύποι στο κατάστημα δεν μου φάνηκαν να είναι και ειδήμονες). Θα πάρω να κάνω υγρά τεστ. Αν όμως φταίει το νερό, γιατί μόλις σβήσουν τα φώτα δεν πάνε πάνω αλλά τριγυρνάν στο υπόλοιπο ενυδρείο;

Το φίλτρο είναι αυτό που είχε το ενυδρείο, μόνο σφουγγαράκι, όχι άνθρακες και τέτοια, και ένα άλλο διχτάκι με κάτι λευκά σαν μακαρόνι, για βιολογικό μου είπαν. Συγνώμη που είμαι αρκετά άσχετη για να τα εξηγήσω καλύτερα.

Όσο για τον δόλιο τον πλακόστομο (τον οποί ταϊζω με κάτι ταμπλέτες που μου έδωσαν), καλά το είχα υποψιαστεί ότι δεν θα καλοπεράσει στο ενυδρείο μου. Πώς τους άφησα να με παρασύρουν… Θα τον επιστρέψω.

Όσο για τα σαλιγκάρια που λες, σουλατσάρουν κάποια στο ενυδρειάκι μου. Μάλλον ήρθαν μαζί με τα φυτά. Υποθέτω δεν είναι αυτά που λες, αλλά πειράζει που είναι μαζί μας; Κάνουν ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια που έχεις ίσως μασουλήσουν κανένα φυτάκι αλλά δεν κάνουν και μεγάλη ζημιά, αν στείλεις φώτο θα σου πούμε περισσότερα ή δες εδώ.

Η μέθοδος που εφάρμοσες θα είχε αποτελέσματα αν έβαζες αργά-αργά τα ψάρια αλλά τώρα δεν μπορούμε να πούμε οτι είναι στρωμένο αν δεν δούμε τι παίζει με το νερό οπότε όρμα για τεστάκια (υγρά και αν θές ψάξε για καλή εταιρία ωστε να ξέρεις οτι είναι αξιόπιστα).

μέχρι τότε κάνε καμιά αλλαγή νερού παραπάνω (πάντα με αντιχλώριο!) και τάιζε λίγο για να μην έχεις πολύ αμμωνία σε περίπτωση που δεν είναι στρωμένο.

τέλος αν μπορείς πές μας ποιό φίλτρο είναι αυτό για να δούμε τον όγκο του. (αν είναι ενσωματωμένο στο ενυδρείο δώσε μάρκα)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Απορία #2: Τα ψάρια, τις ώρες που είναι αναμμένη η λάμπα, περνούν πολύ ώρα στην επιφάνεια του νερού. Μόνο όταν σβήνει η λάμπα κολυμπούν χαμηλότερα και μπορεί κανείς να τα χαρεί. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

sorry

Απορία #2: Τα ψάρια, τις ώρες που είναι αναμμένη η λάμπα, περνούν πολύ ώρα στην επιφάνεια του νερού. Μόνο όταν σβήνει η λάμπα κολυμπούν χαμηλότερα και μπορεί κανείς να τα χαρεί. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Το ότι ανεβαίνουν στην επιφάνια μπορεί να δείχνει ότι δε έχει αιρετό οξυγόνο το νερό κ το περνούν από τον αέρα !φυσαλίδα έχεις στο ενιδρύου πόσα ζωντανά φυτά έχεις ? το ότι δεν έχεις οξυγόνο στο νερό μπορεί να οφείλετε στο ότι ταΐζεις πολύ κ στην επιφάνεια του νερού έχεις μια λίγδα η οποία δεν αφήνει να γίνει την καλή οξυγόνωση του νερού (αυτό μπορεί να γίνει μονό αν δεν έχεις φυσαλίδα στο νερό ) αν δεν έχεις φυσαλίδα στο νερό φρόντισε στην επιφάνια του νερού να σχηματίζετε κυματάκια ώστε να διαλύουν την λίγδα

Link to comment
Share on other sites

Φυσαλίδα δεν έχω, άλλα στην επιφάνεια του νερού έχω κυματάκια.

Από λίγδα ευτυχώς είμαστε ok.

Από φυτά έχω μέχρι στιγμής 5, και τα σαλιγκαράκια μου είναι Planorbis corneus, οπότε είμαστε εντάξει και μ’αυτό. Μένουν μαζί μας άφοβα, κι όσο δεν καταβροχθίζουν τα φυτά μας, ας μείνουν κι ας πάρουν και κανένα μεζέ.

Τα ψαράκια μου φοβάμαι ότι μπορεί και να λιμοκτονούν μαζί μου, γιατί είναι τέτοιο το άγχος μου να μην τα πολυταϊσω, που ίσως και να τα ετοιμάζω για top model άθελα μου.

Το φίλτρο Γιώργο δυστυχώς δεν μπορώ να το δω τώρα γιατί στο γραφείο που είναι το ενυδρείο κοιμάται ο σκύλος μου, και επειδή είχε μια πολύ δύσκολη μέρα (κάναμε εγχείρηση στα μάτια μας) δεν θέλω να τον αναστατώσω.

Πάω λοιπόν για τεστ, επιστρέφω και το θηρίο πίσω, και μόλις σιγουρευτώ ότι πάμε καλά κάθομαι και συζητάω με τα ψάρια τι παρέα θέλουν για συγκατοίκηση.

Σας ευχαριστώ παιδιά, με ξεαγχώσατε, γιατί τις τελευταίες μέρες έλεγα πώς θα τα βγάλω πέρα. Ελπίζω να έχω καλά νούμερα από τα τεστ, και βλέπουμε. Σιγά σιγά πιστεύω να γίνει αυτός ο μικρόκοσμος όπως τον φανταζόμουν πάντα, και να μην τα κάνω θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, ή που φταίει η χαζή χαρά του πρωτάρη, ή η χαζή η χαρά η δικιά μου, ή που αυτό που λεν για την άγνοια είναι τελικά αλήθεια........... Εγώ πάντως νομίζω ότι όλα θα παν ρολόι!

Αν και μάλλον είναι που ξέρω ότι θα με βοηθήσετε εσείς :):helpjim::bowdown::D:blink:

Link to comment
Share on other sites

ολα θα πανε μια χαρα.μην ανυσηχεις..!!

Link to comment
Share on other sites

Πού θα πάει όμως........

Θα σας το ανταποδώσω.

Δεν θα έρθει η μέρα που κάποιος από σας θα αποφασίσει να πάρει σκύλο;

Η ειδικότητα μου!

Link to comment
Share on other sites

ειχαμε,ειχαμε...και δεν ξαναθελουμε..

ωραια εμπειρια και το απολυτο πετ,αλλα αργοτερα οταν δενεσαι μαζι του....ειναι δυσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω, κιεγώ μετά από 2 λυκόσκυλα, ένα κόκερ και 2 γάτες (όλα αυτά συγχρόνως!!!!!!!), και αφού έγινα εξπέρ στο σκάψιμο (αν με πιάνεις) έκανα 2,5 χρόνια να το πάρω απόφαση να ξαναπάρω

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω, κιεγώ μετά από 2 λυκόσκυλα, ένα κόκερ και 2 γάτες (όλα αυτά συγχρόνως!!!!!!!), και αφού έγινα εξπέρ στο σκάψιμο (αν με πιάνεις) έκανα 2,5 χρόνια να το πάρω απόφαση να ξαναπάρω

αν θελεις ομως μπορεις να ανοιξεις αλλο ποστ στην καταλληλη κατηγορια και να το συζητησουμε πιο καταλληλα εκει,και να μην καννιβαλισουμε αλλο αυτο το ποστ... :helpjim::)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι αρχάρια μόνο σε ότι αφορά τα ενυδρεία, ποιά είναι αυτή η κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μια στο az cafe:"ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΩΑΚΙΑ ??? "

Αλλά δεν βλέπω καμια: "ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΩΑΚΙΑ ??? "

**Μην με περάσετε για τελείως αναίσθητη :):helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν βλέπω καμια: "ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΖΩΑΚΙΑ ??? "

anik αν υπήρχε τέτοιο ποστ θα έπρεπε νε αλλάξουμε πάλι σερβερ γιατί δεν θα χωράγαμε :):D:helpjim::blink::bowdown::blink:

(μην πάρετε άσχημα την καφρίλα μου... :blink: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...