Jump to content

Κατασκευή ιδανικού ανακλαστήρα.


viciouscircle

Recommended Posts

Πέτυχα στο www.aquariumgarden.com μια κατασκευή για ανακλαστήρα που δίνει σχεδόν το 100% της απόδοσης του λαμπτήρα αφού χωρίς καθόλου ανακλαστήρα φτάνει (imo) κάτω από 50% και με έναν γνωστό του εμπορίου (sera κλπ) δεν νομίζω να φτάνει το 80% αφού αντανακλά το μισό από όσο θα χανόταν και αρκετό από αυτό το ρίχνει πάλι πάνω στον λαμπτήρα.

(τα ωφέλη σημαντικά: λιγότεροι λαμτήρες=>λιγότερη θερμότητα, μεγαλύτερη οικονομία ρεύματος)

Το δοκίμασα δημιουργόντας απλά το σχήμα της αράχνης που αναφέρει με αλουμινόχαρτο και κάνει καλή δουλειά.

Μόλις το δοκιμάσω με καλύτερο υλικό και μελέτη θα ενημερώσω.(ελπίζω κάποιος να με προλάβει...)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, πάνω-κάτω οι ''απλοί'' ανακλαστήρες διαφόρων εταιρειών σου δίνουν όντως 100% αύξηση έντασης φωτισμού...! :)

Ωστόσο, οι ''μελετημένοι'' ανακλαστήρες μπορούν να φτάσουν μέχρι και στο 150% αύξηση έντασης φωτισμού! :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

εχεις οργανο για να κανεις μετρησεις η τα νουμερα ειναι στην τυχη;

πιστυεω οτι απο σκετη λαμπα οταν βαλεις ενα ανακλαστηρα περνεις ενα +80%

οσο ψαγμενος να ειναι αυτος αντε να σε παει στο 90%

ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΙ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΓΗ;

τα παραπανω νουμερα που λεω ειναι δικες μου εκτιμησεις χωρις να ειχα την χαρα ποτε να κανω μετρησεις πρακτικα, εαν κανεις εχει φωτομετρο (η οπως αλλιως λεγεται) θα με ενδιεφερε το αποτελεσμα

Γιώργο, πάνω-κάτω οι ''απλοί'' ανακλαστήρες διαφόρων εταιρειών σου δίνουν όντως 100% αύξηση έντασης φωτισμού...! :)

Ωστόσο, οι ''μελετημένοι'' ανακλαστήρες μπορούν να φτάσουν μέχρι και στο 150% αύξηση έντασης φωτισμού! :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, πάνω-κάτω οι ''απλοί'' ανακλαστήρες διαφόρων εταιρειών σου δίνουν όντως 100% αύξηση έντασης φωτισμού...! :)

Ωστόσο, οι ''μελετημένοι'' ανακλαστήρες μπορούν να φτάσουν μέχρι και στο 150% αύξηση έντασης φωτισμού! :bowdown:

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Γιώργο αλλά άλλο 100% αύξηση του φωτισμού και άλλο 100% απόδοση του λαμπτήρα για το οποίο μίλάω. :helpjim: (και να θες πιο πάνω δεν πάει...)

Με την ευκαιρία, έχεις δει πουθενά έτοιμο τέτοιον "ψαγμένο" ανακλαστήρα?

Link to comment
Share on other sites

Η φωτιστική απόδοση ενός λαμπτήρα (lm/W) είναι συγκεκριμένη και δεν αυξάνει ποτέ, μόνο μειώνει (με το χρόνο)... :)

Πάντα όταν μιλάμε για τοποθέτηση ανακλαστήρα, μιλάμε για αύξηση της έντασης φωτισμού που ήδη έχουμε σε μια επιφάνεια (μετριέται σε lux), (για 100% πχ, ενοούμε ότι διπλασιάζεται) πιθανώς να υπάρχει λάθος διατύπωση ή μετάφραση... :D

Οι μετρήσεις δίδονται από επώνυμες εταιρείες κατασκευής τέτοιων ανακλαστήρων και συνήθως συνοδεύονται και από διάγραμμα! :bowdown:

Έχω την εντύπωση πως τέτοιους ανακλαστήρες έχει η ελληνική εταιρεία Pilux-Danpex, σίγουρα βέβαια και άλλες! :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

οκ μάλλον λάθος η δική μου διατύπωση. :)

Αν πώ οτι "με κατάλληλο ανακλαστήρα μπορούμε να πετύχουμε κοντά στο 100% τα lux που μπορεί να δώσει ένας λαμπτήρας" είμαι σωστός?

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά τι εννοούσες στην αρχή, σόρρυ για το μπέρδεμα... :helpjim:

Είναι τόσες πολλές οι απώλειες που είναι πρακτικά αδύνατον να πετύχουμε τέτοιο νούμερο Γιώργο... Η δική σου προσπάθεια είναι να πάρεις το μεγαλύτερο νούμερο που μπορείς, αλλά είναι πολύ δύσκολο να το πετύχεις μόνο με το σωστό σχήμα... :) Χρειάζεται σωστή τοποθέτηση, σωστή επιφάνεια ανάκλασης, σωστό υλικό κατασκευής κτλ... Τις περισσότερες φορές είναι πιο εύκολο (και οικονομικό) να προσθέσουμε έναν απλό ανακλαστήρα ίσως και μια επιπλέον λάμπα, με τα ελλατώματα που ανέφερες στο πρώτο σου ποστ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση καλών ανακλαστήρων μας βοηθούν να αυξήσουμε τα lumen στο ενυδρείο μας πάνω από το 100% και να εισχωρήσει το φως πιο βαθιά. Στης φωτογραφίες βλέπουμε τα Lux που αποδίδουν δύο λάμπες χωρίς ανακλαστήρες και δύο λάμπες με ανακλαστήρες. Η αύξηση που έχουμε είναι της τάξεως του 145% σε απόσταση 15 εκατοστών περίπου. Φυσικά καθώς αυξάνετε η απόσταση η απόδοση μειώνετε αλλά όχι κάτω από το 100%. Επίσης λόγο της συμπύκνωσης του φωτός που δημιουργούν ή ανακλαστήρες αυξάνουν τα καντέλα (cd μονάδα μέτρησης της πυκνότητας του φωτός) με αποτέλεσμα το φώς να μπορεί να εισχωρήσει πιο βαθιά στο ενυδρείο μας.

Αξίζει λοιπόν να επενδύσουμε σε καλούς ανακλαστήρες. Ή εάν πιάνουν τα χέρια μας να κατασκευάσουμε μόνη μας από ποιοτικά υλικά.

Link to comment
Share on other sites

οποτε νουμερα σαν το 150% δεν ειναι εκτος πραγματικοτητας!

για ποιο λογο η αποδοση αυτη ισχυει μονο στα 15 εκατοστα και οχι πιο μακρια; μηπως επειδη ο συγκεκριμενος ανακλαστηρας ειναι ετσι ωστε να συγκεντρωνει ολες τις φωτεινες ακτινες που χτυπανε τον ανακλαστηρα 15 εκ μπροστα απο την λαμπα;

εαν αυτο το νουμερο ειναι για καθε αποσταση διαφορετικο τελικα ποιο νουμερο θεωρουμε οτι ειναι η γενικη βελτιωση %;

Η χρήση καλών ανακλαστήρων μας βοηθούν να αυξήσουμε τα lumen στο ενυδρείο μας πάνω από το 100% και να εισχωρήσει το φως πιο βαθιά. Στης φωτογραφίες βλέπουμε τα Lux που αποδίδουν δύο λάμπες χωρίς ανακλαστήρες και δύο λάμπες με ανακλαστήρες. Η αύξηση που έχουμε είναι της τάξεως του 145% σε απόσταση 15 εκατοστών περίπου. Φυσικά καθώς αυξάνετε η απόσταση η απόδοση μειώνετε αλλά όχι κάτω από το 100%. Επίσης λόγο της συμπύκνωσης του φωτός που δημιουργούν ή ανακλαστήρες αυξάνουν τα καντέλα (cd μονάδα μέτρησης της πυκνότητας του φωτός) με αποτέλεσμα το φώς να μπορεί να εισχωρήσει πιο βαθιά στο ενυδρείο μας.

Αξίζει λοιπόν να επενδύσουμε σε καλούς ανακλαστήρες. Ή εάν πιάνουν τα χέρια μας να κατασκευάσουμε μόνη μας από ποιοτικά υλικά.

Link to comment
Share on other sites

οποτε νουμερα σαν το 150% δεν ειναι εκτος πραγματικοτητας!

για ποιο λογο η αποδοση αυτη ισχυει μονο στα 15 εκατοστα και οχι πιο μακρια; μηπως επειδη ο συγκεκριμενος ανακλαστηρας ειναι ετσι ωστε να συγκεντρωνει ολες τις φωτεινες ακτινες που χτυπανε τον ανακλαστηρα 15 εκ μπροστα απο την λαμπα;

εαν αυτο το νουμερο ειναι για καθε αποσταση διαφορετικο τελικα ποιο νουμερο θεωρουμε οτι ειναι η γενικη βελτιωση %;

Ο ανακλαστήρας δημιουργεί μια δέσμη φωτός. Όσο απομακρυνόμαστε από την πηγή φωτός τόσο πιο πολύ απλώνετε ή σκορπίζεται η δέσμη αυτή, είναι φυσικό επακόλουθο. Σε ένα νορμάλ ενυδρείο ύψος 60 εκατοστά η απόδοση σε αυτήν την απόσταση είναι περίπου στο 100%. Και αυτό δεν μπορούμε να το πούμε με απόλυτη βεβαιότητα διότι πολύ η παράγοντες που επηρεάζουν την απόδοση των ανακλαστήρων, πχ το χρώμα του νερού από ενδεχόμενα ξύλα, η διαύγεια του νερού, από τα άλατα του νερού, από την θερμοκρασία, κτλ. φυσικά όσο πιο πολύ αποκρινόμαστε τόσο πέφτει και το ποσοστό. Πάντως σε ένα ενυδρείο με ύψος 35-40 εκατοστά έχουμε σίγουρα 100% αύξηση του φωτισμού από καλούς ποιοτικούς ανακλαστήρες στον βυθό, ενώ στην μέση του ενυδρείου έχουμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε λάμπα χωρίς ανακλαστήρα,

εκπέμπει y lux και μετράμε z lux στο βυθό ενός ενυδρείου...

Μετά την τοποθέτηση ανακλαστήρα, η φωτεινή ροή αυξάνει κατά 100% και τότε,

επέμπει y lux x2 και μετράμε z lux x2 στο βυθό ενός ενυδρείου!

Οι απώλειες στο ενυδρείο είναι ίδιες και στις δυο περιπτώσεις και ανάλογες... Όσο περισσότερο φως χάνεται στη μια περίπτωση, τόσο χάνεται και στη δεύτερη. Όσο περισσότερο φως ξεκινάει από την πηγή, τόσο περισσότερο θα φτάσει στο βυθό... Από τη στιγμή που η αύξηση είναι ποσοστιαία είναι και ανάλογη , και είναι σε όλη τη διαδρομή του φωτός! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

THE ULTIMATE T8-T5 REFLECTOR

Είμαι σίγουρος πως αν κατασκευαστεί σωστά ο ακόλουθος ανακλαστήρας, έχει αρκετά μεγαλύτερη άυξηση του φωτισμού που φτάνει στο ενυδρείο από αυτόν του τύπου αφού δεν ρίχνει το φως που αντανακλά πίσω στον λαμπτήρα.Όποιος διαφωνεί μπορώ να του εξηγήσω το γιατί.

Έκανα κάποια σχέδια και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο υλικό για να αρχίζω να το δουλεύω και στην πράξη.

Υπάρχει υλικό με μεγαλύτερη ανακλαστική ικανότητα από την καθρέφτη?

Για ποιό λεπτομερή δουλειά ποιό υλικό μου προτείνετε?

Μια τελική μορφή:

post-3972-1201780476_thumb.jpg

Σχέδιο 1:

post-3972-1201780488_thumb.jpg

Σχέδιο 2:

post-3972-1201780496_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο, το υλικό που θα διαλέξεις πρέπει να είναι άθραυστο, ελαφρύ, αντιοξειδωτικό και ευκολοδούλευτο! Η επιφάνειά του όμως, για να σου προσφέρει την τέλεια ανάκλαση, θα πρέπει να υποστεί τη βέλτιστη επεξεργασία μετά την τελική μορφή της κατασκευής... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς επεξεργασία Γιώργο?

Μάλλον προσανατολίζομαι στο δεύτερο σχεδιο με τις λίγες πτχώσεις αφού το πρώτο θα θέλει κάποια χρήση μηχανημάτων...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν ξέρω ακριβώς πως τους λένε να στους πω, αλλά υπάρχουν κάποιοι επαγγελματίες που δουλειά τους είναι να γυαλίζουν επιφάνειες... Τους πας εκεί και στους φτιάχνουν... :lol:

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν στην αγορα ετοιμοι ανακλαστηρες απο γνωστες εταιριες οπως της JBL,και το κοστος δεν ειναι μεγαλο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πολυ δυσκολα θα το καταφερεις να το κανεις με εργαλια που εχεις σπιτι σου

ισως εαν πας σε μηχανημα που μορφοποιει λαμαρινες κλπ να το κανεις εκει σωστα, αλλα με τι κοστος;

δεν μου ερχεται στο μυαλο αλλο υλικο ικανο να σου κανει την δουλεια και να διατηρει το σχημα που θες

Link to comment
Share on other sites

Εαν με κάλυπταν οι έτοιμοι δεν θα το συζητούσα, απλά δεν αυξάνουν τον φωτισμό όσο θέλω και θέλω να το ψάξω με την κατασκευή για να ξεζουμίσω :wacko: όσο μπορώ τους δύο T8 λαπτήρες που έχω γιατι το καλοκαίρι με τις ζέστες δεν με παίρνει για τρίτο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με πεισμώσατε και θα το δοκιμάσω :wacko:

Κάποια πρόταση υλικού για αυτή τη χρήση?

Φίλε viciouscircle υπάρχει ένα υλικό που μπορεί να σε βολέψει.

Στα έπιπλα κουζίνας διατίθενται φύλλα αλουμινίου (γυαλισμένα μάλιστα) με σφυρίλατη υφή όμως, τα οποία είναι για τοποθέτηση στα ντουλάπια κάτω από νεροχύτες για προστασία από νερά, απορριπαντικά κλπ. Οι διαστάσεις τους ξεκινούν από 60 εκ βάθος καί μήκη 60-80-100-120.

Το πάχος του υλικού σου επιτρέπει να του κάνεις εύκολα τα τσακίσματα ή να το κόψεις με λαμαρινοψάλιδο.

Τα τσακίσματα μπορείς να τα κάνεις με μεταλικό χάρακα Τ του μέτρου και σφιγκτήρες πάνω σε ένα τραπέζι.

Σε άλλη περίπτωση πάς βόλτα στου Ψυρή και ψάχνεις στα στενά για κανένα ξεχασμένο μηχανουργείο με στράντζα και ψαλίδι για λαμαρίνες.

Επειδή με την "αναβάθμιση " της περιοχής όλα τα παλιά μαγαζιά έχουν γίνει Bar & Caffe, δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο να σου προτείνω. Αν δεν βρείς τουλάχιστον αξίζει η βόλτα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η ανακλαστήρες τεχνολογίας σχήματος ‘’Μ’’ είναι πολύ δύσκολο να τους κατασκευάσεις μόνος σου, ένα χιλιοστό να ξεφύγεις φτάνει για να μην έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Και σαφώς θα σου βγει το ίδιο μην πω και ποιο ακριβό από το να αγοράσεις τέτοιους ανακλαστήρες πχ από την JBL.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, μπορείς να πάς και σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά είδη, υπάρχουν και εχει έτοιμοι ανακλαστήρες (σε οτι μήκος θές) τους οποίους μπορείς να διαφοροποιήσεις και να κάνεις αυτό που έχεις σχεδιάσει. :lol:

Μπορεί να χρειαστείς 2 για κάθε λάμπα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

χεχεχε... τη βρήκα τη λύση...ανακλαστήρας Arcadia... πειραγμένος φυσικά! :)

1) κόψιμο με σιδηροπριονάκι στα "μέτρα" μου και λιμάρισμα.

post-3972-1207469153_thumb.jpg

2) τρύπημα και βίδωμα για τη δημιουργία σχήματος γλάρου.

post-3972-1207469369_thumb.jpg

16 E μέχρι εδώ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε... τη βρήκα τη λύση...ανακλαστήρας Arcadia... πειραγμένος φυσικά! rasp.gif

1) κόψιμο με σιδηροπριονάκι στα "μέτρα" μου και λιμάρισμα.

Συνημμένη εικόνα

2) τρύπημα και βίδωμα για τη δημιουργία σχήματος γλάρου.

Συνημμένη εικόνα

16 E μέχρι εδώ... cool.gif

Καλη σκεψη , περιμενω φωτο με αποτελεσματα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...