Jump to content

καινουργια ψαρια στο ενυδρειο


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 60λ το αγορασα πριν 3 μηνες τα πρωτα ψαρια που εβαλα χρυσοψαρα πεθανανε στους 2μηνες το καθαρισα και το ξεκινισα παλι .πηγα το νερο απο το ενυδρειο σε ενα pet shop το μετρησανε και μου ειπανε οτι ειναι ενταξει και πηρα ψαρια ξανα 2 timfoil barbadus 2tigrakia 1monomaxo και εναν γλιφτη ειναι ενταξει!γιατι ειμαι τελειοσ αρχαριοσ

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φιλε μου φοβαμαι οτι εχεις για αλλη μια φορα αστρωτο ενυδρειο...

καλο θα ηταν να μας πεις τις μετρησεις σου(για να σου αποδειξω οτιοτι νθελανε σου ειπανε,αρκει να πουλησουν ψαρια....ΔΥΣΤΥΧΩΣ......)

αρχικα πρεπει να γινει ο κυκλος του αζωτου,και

]μετυρωντας με υγρα τεστ για περισσοτερη αξιοπιστια μετραμε

αμμωνια,νιοτρωδη και νιτρικα ..

καλο διαβασμα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλα ολα αυτα που λες αλλα τα τεστ με τα ειναι πανακριβα και ειδη εχω ξοδεψει αρκετα οσο για αν μου τα ειπανε σωστα τι να πω!εχουμε ξαναμιλησει και σου θυμιζω οτι κατοικο σε μεροσ που δεν εχει pet shop ας ελπιζω ολα να πανε καλα γιατι μαρεσει να χαζευω τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο ανθρακα χρειαζεται συνεχεια γιατι εχω μπευρδευτη

το φιλτρο ειναι εσωτερικο,και τι εχει μεσα απο υλικα..?
Link to comment
Share on other sites

το μαυρο βγαλτο.

μπαινει μονο αν ειχαμε αρρωστεια,ειχαμε ριξει φαρμακο,και μετατο βαζουμε για 2-3 μερες για να απορροφησει ο ανθρακας το φαρμακο.....

Link to comment
Share on other sites

τον υαλοβαμβακα καθε ποτε να τον αλλαζω οπωσ και το νερο που εχουμε εδω ειναι αρκετα σκληρο το νερο το μαλακο που λετε πιο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

τον υαλοβαμβακα καθε ποτε να τον αλλαζω οπωσ και το νερο που εχουμε εδω ειναι αρκετα σκληρο το νερο το μαλακο που λετε πιο ειναι!

καθε βδομαδα θα κανεις αλλαγη νερου,βαζοντας παντα για το νερο και μονο ναυτο που προσθετεις αντιχλωριο.

τον υαλοβαμβακα τον αλλαζεις οταν σου φανει οτι μαυρισε..

οσο για το νερο,για τα ψαρακια που θελεις να βαλεις ειναι μια χαρα,δεν χρειαζεται να μαλακωσεις το νερο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...