Jump to content

Νεο ενυδρειο για κιχλιδες


ggeos

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!! :D

Πριν λιγες ημερες καταφερα να ολοκληρωσω το στησιμο του ενυδρειου μου. :helpjim:

Βεβαια βρισκομαι σε σταδιο στρωσηματος. Αλλαγη η τελικη του εικονα ειναι αυτη που βλεπεται

στις παρακατω φωτογραφιες.

Το γνωριζω οτι ειναι μικρο για κιχλιδες.....

Θα ηθελα τη γνωμη σας. :bowdown:

Σε αλλο post θα σας ενημερωσω για τις τιμες του νερου οσο και για τα υπολοιπα χαρακτηρηστικα.

Σας ευχαριστω πολυ!!! :)

post-2436-1200948897_thumb.jpgpost-2436-1200948873_thumb.jpgpost-2436-1200948923_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ισως να χρειαζεται περισσοτερες κρυψωνες,απο εκει και μετα μια χαρα φαινεται,με προβλεψη επισης για τις ζεστες μερες του καλοκαιριου...!!

μπραβο φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μου άρεσε το καπάκι πολύ( ιδέες περνώ γα το δικό μου )

πόσα λίτρα είναι φίλε μου?

και τι σκέφτεσαι να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μου άρεσε το καπάκι πολύ( ιδέες περνώ γα το δικό μου )

πόσα λίτρα είναι φίλε μου?

και τι σκέφτεσαι να βάλεις?

Καλημερα GEORGETAX. :)

Το ενυδρειο μου ειναι 100 λιτρων και σκεφτομαι θα βαλω κιχλιδες.

Link to comment
Share on other sites

ισως να χρειαζεται περισσοτερες κρυψωνες,απο εκει και μετα μια χαρα φαινεται,με προβλεψη επισης για τις ζεστες μερες του καλοκαιριου...!!

μπραβο φιλε μου..

Καλημερα klaz. :)

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα GEORGETAX. :)

Το ενυδρειο μου ειναι 100 λιτρων και σκεφτομαι θα βαλω κιχλιδες.

κιχλίδες είναι πολύ γενικό φίλε μου

για ποιας περιοχής κιχλίδες σκέφτεσαι ?

εγώ π.χ. σε 100 λιτ είχα βάλει από την λίμνη malawi ( labido )

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα..

υποθετω οτι μιλαμε για αφρικανικες κιχλιδες,οποτε παμε στο ζουμι..

τα λιτρα που εχεις αυτη τη στιγμη,ειναι περιοριστικα οσον αφορα κιχλιδες malawi τουλαχιστον..σε αυτα τα λιτρα με λιγες ακομη πετρες μπορεις να φιλοξενησεις ενα χαρεμακι ενος μονο ειδους..

απο tanganyika υπαρχουν ποιο πολλες επιλογες,ομως χρειαζονται διαφορετικο setup ενυδρειου μερικα ειδη..οποτε καλο θα ηταν να μας πεις τι ακριβως σκεφτεσαι για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε καλυτερα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Γιώργο και Γιάννη σε όλα. Δηλαδή είναι λίγα σχετικά τα λίτρα και αν τελικά παραμείνεις σε malawi setup μπορείς να βάλεις ένα μόνο είδος (με λίγες κρυψώνες ακόμη).

Πάντως έκανες ένα αρκετά καλό στήσιμο κατά τη γνώμη μου.

Τώρα για είδος, θα πρότεινα (πέρα από τα καθιερωμένα labidos, acei, iodotropheus, cynotilapia)

να δοκίαμαζες με μία ομάδα από pseudotropheus saulosi (αν βρεις φυσικά) τα οποία παραμένουν και σχετικά μικρά και έχουν και όμορφα χρώματα αρσενικά θηλυκά. Φυσικά θα πρέπει να ξεκινήσεις με μία ομάδα 5-6 μικρά και όταν ξεχωρίσουν τα φύλα να κρατήσεις ένα αρσενικό και (hopefully) 2-3 θηλυκά.

Εναλλακτικά setup σε Tanganyika είναι πολύ όμορφα αν και προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει (αλλά θα το κάνω που θα μου πάει) πρέπει όμως να το ξαναστήσεις.

Απ' ότι είδα έχεις παρακολουθήσει σε άλλες συζητήσεις το ενυδρείο του Georgetax δες κι αυτό εδώ.

Παρεπιμπτόντως, τώρα πρόσεξα ότι αυτό είναι το 301ό μήνυμά μου

και επειδή έχει σημειολογική σημασία για μένα το εορτάζω :helpjim::) Μηνύματά μου Πολλά !

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!! :bowdown:

Ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες σας οπως επισης και για τις εναλλακτικες λυσεις σας. :)

Ενδιαφερομαι για αφρικανικες κιχλιδες.Το γνωριζω οτι τα λιτρα μου ειναι λιγα, αλλα προς το παρον

θα ειμαι ευχαριστημενος με λιγες labidos ετσι ωστε να μπορεσω να εξασκηθω ως αρχαριος. :D

Αργοτερα ισος μπορεσω να αγορασω ενα αναλογο ενυδρειο για αφρικανες ετσι ωστε να μην εχω προβλημα.

Επισης θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το στρωσιμο του νερου. Δεν ξερω αν η διαδικασια που ακολουθων ειναι σωστη. Εχω ριξει αντιχλωριο σε αναλογια των λιτρων.Εχω ριξει βακτηρηδια στην ποσοτητα που πρεπει.

Και καθημερινα για 10 ημερες θα ριχνω βακτηρηδια.

Ελπιζω να με βοηθησετε αν κανω λαθος. :blink:

Και παλι σας ευχαριστω ολους. :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Τροφή για τα βακτηρίδια ρίχνεις;;

Π.χ. αμμωνία;;

Link to comment
Share on other sites

Τροφή για τα βακτηρίδια ρίχνεις;;

Π.χ. αμμωνία;;

Οχι!! :helpjim:

Μπορεις να με βοηθησεις?? :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αντί για αμμωνία να ρίχνεις λίγη (ΛΙΓΗ) τροφή ψαριών (μερικές νιφάδες ας πούμε κάθε τόσο ) ώστε να μετατρέπεται σε αμμωνία (καθώς θα σαπίζει) και να τρέφονται τα βακτηρίδια. Ταυτόχρονα μετράς αμμωνία, νιτρώδη και τελικά νιτρικά για να δεις που βρίσκεσαι.

Το θέμα του στρωσίματος είναι σημαντικό και έχει συζητηθεί παρα παρα πολύ.

Δες εδώ οπωσδήποτε.

Διάβασε και εδώ επίσης.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αντί για αμμωνία να ρίχνεις λίγη (ΛΙΓΗ) τροφή ψαριών (μερικές νιφάδες ας πούμε κάθε τόσο ) ώστε να μετατρέπεται σε αμμωνία (καθώς θα σαπίζει) και να τρέφονται τα βακτηρίδια. Ταυτόχρονα μετράς αμμωνία, νιτρώδη και τελικά νιτρικά για να δεις που βρίσκεσαι.

Το θέμα του στρωσίματος είναι σημαντικό και έχει συζητηθεί παρα παρα πολύ.

Δες εδώ οπωσδήποτε.

Διάβασε και εδώ επίσης.

Φιλικά

Ανδρέας

Καλημερα Ανδρεα!! :helpjim:

Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου. Ησουν πολυ κατατοπιστικος. :)

Επισης σε ευχαριστω για τα χρησιμα link.

Θα αρχισω απο σημερα τη σωστη διαδικασια στρωσιματος και οταν θα εχω αποτελεσματα θα τα πουμε. :bowdown:

Γιωργος.

Έγινε επεξεργασία - ggeos
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις βαλει καμια λαμπα μπλε μεσα???

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις βαλει καμια λαμπα μπλε μεσα???

Καλημερα.

Εχω βαλει μεσα 2 μπλε λαμεπες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Εχω βαλει μεσα 2 μπλε λαμεπες.

Φίλε μου, με μπλε λάμπες μέσα το πιθανότερο είναι να γεμίσεις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, με μπλε λάμπες μέσα το πιθανότερο είναι να γεμίσεις άλγες.

Αν τις αναβω 1 εως 2 ωρες θα γεμισω αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Αν τις αναβω 1 εως 2 ωρες θα γεμισω αλγη?

Μπορεί να μην "γεμίσεις" άλγες αλλά θα συμβάλει και αυτό.

Αλήθεια...γιατί έχεις βάλει μπλε λάμπες;;

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε,νομιζω πως αμα κραταει τον φωτισμο των ακτινικων λαμπων στις 2 ωρες την ημερα(δηλαδη 1 το πρωι πριν τισ κανονικεσ και μια αφου κλεισουν η κανονικες για παραδειγμα)θα συμβαλει στην αναπτυξη αλγης αλλα με ψαρια της λιμνης μαλαουι λιγη αλγη στους βραχους συμβαλει και στο να πλησιαζει περισσοτερο το βιοτοπο της λιμνης της ιδιας,αυτα ομως για οσα αφορα την αλγη.αλλους λογους να χρησημοποιηση κανεις ακτινικες λαμπες σε γλυκο νερο παρα διακοσμητικους δεν βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!! :helpjim:

Σιγουρα δεν εχω μονο μπλε λαμπες για φωτισμο.

Εχω δυο λαμες φθοριου για κυριο φως και δυο σειρες απο λευκα led με μικρη ενταση για δευτερευων.

Βεβαια δεν θα αναβουν ολα μαζι.Υπαρχουν χρονοδιακοπτες που θα κανονιζουν το αναψε-σβησε.

Οσο για τα μπλε led που εχω σιγουρα ειναι πιο πολυ για διακοσμιση αλλα επισης θα αναβουν λιγο πριν κλεισει

ο κυριος φωτισμος και θα κλεινουν μετα απο μιση η μια ωρα.Αυτο θα το δω στην πραξη.

Απλα δεν θελω να γινεται ξαφνικα σκοταδι.

Ποια ειναι η γνωμη σας?? :)

Φιλικα,

Γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!! :helpjim:

Σιγουρα δεν εχω μονο μπλε λαμπες για φωτισμο.

Εχω δυο λαμες φθοριου για κυριο φως και δυο σειρες απο λευκα led με μικρη ενταση για δευτερευων.

Βεβαια δεν θα αναβουν ολα μαζι.Υπαρχουν χρονοδιακοπτες που θα κανονιζουν το αναψε-σβησε.

Οσο για τα μπλε led που εχω σιγουρα ειναι πιο πολυ για διακοσμιση αλλα επισης θα αναβουν λιγο πριν κλεισει

ο κυριος φωτισμος και θα κλεινουν μετα απο μιση η μια ωρα.Αυτο θα το δω στην πραξη.

Απλα δεν θελω να γινεται ξαφνικα σκοταδι.

Ποια ειναι η γνωμη σας?? :)

Φιλικα,

Γιωργος.

Η γνώμη μου είναι ότι είσαι πάρα πολύ καλά εφόσον ακολουθείς μία κλιμακωτή προσέγγιση τόσο τώρα που ξεκινάς όσο και στη συνέχεια.

Εγώ με 2 blue actinic των 15 watt (σε 300 λίτρα) και με διαδοχική τους χρήση για την προσομοίωση σούρουπου και ξημερώματος δεν είχα πρόβλημα. Ούτως ή άλλως άλγες θα έχεις (καφέ ή πράσινες) malawi είναι.

Κι όταν λέω κλιμακωτή προσέγγιση εννοώ ότι το φως εδώ θέλει μέτρο και πειραματισμό και υπομονή. Θα ξεκινήσεις κλιμακωτά αρχικά δηλαδή με μικρή φωτοπερίοδο συνολικά και θα προχωράς αργά αργά κάθε εβδομάδα και κανένα τέταρτο. Στο τέλος μία συνολική φωτοπερίοδος γύρω στις 7 με 8 ώρες είναι υπεραρκετή με τις μπλε απλά να βοηθάνε στο σουρουπο και στην αυγή άντε και κανένα μισάωρο το "μεσημέρι" για εφφέ.

Αν τις τις λάμπες χρησιμοποιείς με μέτρο δεν θα έχεις (λογικά) πρόβλημα.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...