Jump to content

ασυνήθιστο!!!


Recommended Posts

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum μιας και είμαι νέο μέλος. Αυτή την πρώτη λοιπόν φορά θα ήθελα να αναφερθώ σε κάτι που συνέβει πριν από έναν χρόνο και μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση. Πριν από έναν χρόνο λοιπόν αποφάσισα να προσθέσω στο ενυδρείο μου 2 Ceratophyllum demersum αφού είχα κάνει σχετική έρευνα για το τι θα πάρω. Έμαθα λοιπόν ότι είναι σχετικά εύκολο φυτό χωρίς πολλές και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Τα προσθέτω λοιπόν στο ενυδρείο στο οποίο υπάρχουν και άλλα φυτά, και παρατηρώ ότι μέρα με τη μέρα αρχίζουν να χάνουν τα βελονοειδη φύλλα τους όσπου καταστράφηκαν τελείως ενώ παρατήρησα ότι η βάση του βλαστού τους είχε αρχίσει να σαπίζει. Εκτός αυτού δεν είχα κανένα άλλο πρόβλημα στο ενυδρείο. Φυτά που μάλιστα είναι αρκετα πιο απαιτητικά από το Ceratophyllum επιβιώνουν και αυξάνονται πολύ καλά. Μπορεί να μην μου δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα αλλά από τότε ακόμη δεν έχω καταλάβει τι έφταιξε και καταστράφηκαν τα Ceratophyllum και μάλιστα σε τοσο μικρό χρονικό διάστημα (μόλις 3 μέρες!!!!!). Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει κάτι να με ενημερώσει σχετικά.

Υ.Γ. Τα φυτά ήταν αγορασμένα από αξιόπιστο μαγαζί και δοκιμασμένο αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι και τα φυτα θελουν προσαρμογη πριν μπουν στο ενυδρειο οπως τα ψαρια και ισως επαθε καποιο σοκ απο τη μεταφορα ή την αλλαγη περιβαλλοντος και μαραθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι και τα φυτα θελουν προσαρμογη πριν μπουν στο ενυδρειο οπως τα ψαρια και ισως επαθε καποιο σοκ απο τη μεταφορα ή την αλλαγη περιβαλλοντος και μαραθηκε.

οχι.αυτο σιγουρα σε αυτη την περιπτωση δεν εχει συμβει.

για μενα 2 ειναι πιθανοτητες.

α)μπηκε μεσα σε αυξημενα επιπεδα co2(που προφανως ειχε ο φιλος μας) μ'αποτελεσμα να λειωσει στην κυριολεξια....εχουμε παραπλησια παραδειγματα με το υγρο διοξειδιο το εξελ της σιτσεμ..

β)υπηρχαν μεσα στο ενυδρειο αρκετα φυτα γρηγορης αναπτυξης,τα οποια δεν αφηναν καθολου τροφη για το κερατοφυλλο μ'αποτελεσμα να ''πεθανει'' γρηγορα απο πεινα..

ενα απο τα 2 ειναι αγαπητε φιλε.διαλεγεις και παιρνεις..... :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν το κερατοφυλλο το ειχες φυτεψει το κατω μερος σαπιζει και θελει κοψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι το δεύτερο γιατι ποτέ δεν είχα ούτε έχω προβλημα με το CO2 αλλά ξανατονίζω ότι όλα έγιναν μέσα σε 3 ημέρες. Εκτός αυτού τα υπόλποιπα φυτά πηγαίνουν πολύ καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

α)μπηκε μεσα σε αυξημενα επιπεδα co2(που προφανως ειχε ο φιλος μας) μ'αποτελεσμα να λειωσει στην κυριολεξια....εχουμε παραπλησια παραδειγματα με το υγρο διοξειδιο το εξελ της σιτσεμ..

έκανα το ίδιο με ανούμπια...τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση...υπέροχε κλαζ;;; :)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...